Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 593 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Następna strona
 Reinkarnacja, jaki ma sens? 
Autor Wiadomość
Post Reinkarnacja, jaki ma sens?
O ile się nie mylę buddyści wierzą w reinkarnację. Ale jaki sens ma reinkarnacja? Co z tego, że ktoś się odrodzi w innym ciele, skoro to już nie będzie on? Skoro nie będzie pamiętał i nie będzie żadnej ciągłości świadomości? Dla mnie osobiście to nie ma żadnego znaczenia.

Kto decyduje o tym w jakim ciele przyjdzie ci żyć?

Poza tym, co z końcem świata? Co wtedy stanie się z wszystkimi?

Jak mi kiedyś Zencognito uświadomił, mogę się zreinkarnować jako gryzoń na przykład. A jako bakteria?

Kiedy w ewolucji pojawiła się reinkarnacja? Czy sinice już ulegały reinkarnacji?

Jak bardzo trzeba schrzanić sprawę żeby się obudzić jako glon?

Co z roślinami? Czy one się reinkarnują? A prokariota?

To tyle na razie :)


Cz sty 17, 2008 20:08
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Rita napisał(a):
Ale jaki sens ma reinkarnacja?


Branie lekcji z życia, reinkarnacja zaklada, że istniejemy by doświadczać.

Cytuj:
Co z tego, że ktoś się odrodzi w innym ciele, skoro to już nie będzie on? Skoro nie będzie pamiętał i nie będzie żadnej ciągłości świadomości?


Tą można przywrócić pod hipnozą bądź odpowiednimi medytacjami. Dusza po śmierci i za życia wie o poprzednich wcieleniach, to jest istotniejsze niż to byś za życia o tym wiedział.

Cytuj:
Kto decyduje o tym w jakim ciele przyjdzie ci żyć?


Każda religia ma motywację do (niebo) i motywację od(piekło). Religia jest by w jakiś sposób ustalić zasady i kontrolować ludzi w pewnym sensie. Bliższe moim poglądom i doświadczeniu jest to, że dusza zaczyna od bakterii, potem przechodzi w zwierzęta i dopiero u człowieka osiąga samoświadomość (Jam jest). Jest dalszy stopień rozwoju, nie na tym świecie już.

Cytuj:
Poza tym, co z końcem świata? Co wtedy stanie się z wszystkimi?


Wg mnie? Wszystkie dusze połączą się w jeden byt, nazywany Absolutem, czy Bogiem, by Bóg znów dzieląc się na miliardy miliardów rozpoczął coś, co w świecie materialnym nazywamy wielkim wybuchem, i tak w kółko. Sądze, że już tak było miliony razy..

Wg Buddyzmu? nie wiem :D


Cz sty 17, 2008 20:22
Post 
Cytuj:
Bliższe moim poglądom i doświadczeniu jest to, że dusza zaczyna od bakterii, potem przechodzi w zwierzęta i dopiero u człowieka osiąga samoświadomość (Jam jest). Jest dalszy stopień rozwoju, nie na tym świecie już.

W takim razie powinno być tyle samo bakterii co ludzi (tzn. ludzi co bakterii) chyba że niektóre bakterie od razu awansują na jakieś lepsze wcielenia nieziemskie?


Cz sty 17, 2008 20:39
Post 
Kiedy weźmiesz pod uwagę, że czas nie istnieje w wymiarze niematerialnym (choć i w materialnym teoria względności Einsteina już podważa istnienie czasu i przestrzeni takiej, jaką znamy i zwykle doświadczamy) to dojdziemy do wniosku, że jedna dusza może być w 1987 roku bakterią, a w 1410 jako człowiek walczyć pod grunwaldem.


Cz sty 17, 2008 20:49
Post 
A co to ma do rzeczy? Bakterii i tak będzie zawsze o kilkaset rzędów więcej niż wszystkich ludzi razem wziętych.


Cz sty 17, 2008 20:57

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Rita napisał(a):
O ile się nie mylę buddyści wierzą w reinkarnację. Ale jaki sens ma reinkarnacja?

To pytanie pokroju "jaki sens ma grawitacja?". To po prostu prawo według którego działa wszechświat, nie musi mieć żadnego sensu/celu czy czegośtam innego.
Rita napisał(a):
Co z tego, że ktoś się odrodzi w innym ciele, skoro to już nie będzie on? Skoro nie będzie pamiętał i nie będzie żadnej ciągłości świadomości? Dla mnie osobiście to nie ma żadnego znaczenia.

Ale dla buddysty, który chciałby źeby wszyscy byli szczęśliwi ma ;-)
Rita napisał(a):
Kto decyduje o tym w jakim ciele przyjdzie ci żyć?

To nie jest tak, że jakaś istota niczym sędzia przydziela wcielenia. Po śmierci ze świadomości zostają różne nawyki, lgnięcie, tendencje - ogólnie rzecz biorąc karma i to właśnie od niej zależy odrodzenie. Np. jeśli ktoś żył bardzo szlachetnie i cnotliwie, lgnąc do tego co dobre, to odrodzi się jako bóg albo człowiek w dobrych warunkach. Jeśli zaś ktoś był bardzo zarozumiały, gniewny, mściwy i okrutny, to odrodzi się jako demon.
Rita napisał(a):
Poza tym, co z końcem świata? Co wtedy stanie się z wszystkimi?

W buddyzmie istnienie wszechświata jest opisywane w czterech cyklach, nie pamiętam dokładnie jak to było, ale chodzi o to, że wszechświat powstaje, rozwija się, istoty ewoluują, potem wszechświat zaczyna degradować aż zostaje zniszczony, potem znów się formuje i tak w kółko w nieskończoność. Porównując do teorii naukowych - następuje Big Bang, tworzą się galaktyki, planety, życie, potem wszechświat się zaczyna kurczyć aż do jakiejś masy krytycznej i znów jest wielki wybuch. Nie studiowałem kosmologii buddyjskiej dlatego nie potragię Ci powiedzieć co się dzieje z istotami gdy wszechświat fizyczny ulega degradacji, jednak pamiętam że mój nauczyciel mówił iż w cyklu wszechświata jest taki etap, że nie ma żadnych istot prócz tego jednego najwyższego Boga, potem wraz pojawiają się inni bogowie, następuje rozwój wszechświata i istoty duchowe zaczynają się "staczać", jednocześnie te materialne stają się coraz bardziej złożone.
Rita napisał(a):
Jak mi kiedyś Zencognito uświadomił, mogę się zreinkarnować jako gryzoń na przykład. A jako bakteria?

Nie, bakteria nie jest czującą istotą według terminologii buddyjskiej. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że ze zwierząt najniżej możesz się odrodzić jako jakiś owad. Trzebaby się spytać jakiegoś nauczyciela.
Rita napisał(a):
Co z roślinami? Czy one się reinkarnują?

Nie.

Myślę, że takie pytania powinnaś zadawać wykwalifikowanemu nauczycielowi buddyjskiemu, a jak nie masz z takowym kontaktu to na forum buddyjskim http://forum.medytacja.net/phpBB2/ gdzie jest sporo ludzi z wiedzą i doświadczeniem. Ja na pewno na większość pytań nie będę umiał odpowiedzieć, albo odpowiem źle. ;-)


Cz sty 17, 2008 21:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Zencognito napisał(a):
Rita napisał(a):
Poza tym, co z końcem świata? Co wtedy stanie się z wszystkimi?

W buddyzmie istnienie wszechświata jest opisywane w czterech cyklach, nie pamiętam dokładnie jak to było, ale chodzi o to, że wszechświat powstaje, rozwija się, istoty ewoluują, potem wszechświat zaczyna degradować aż zostaje zniszczony, potem znów się formuje i tak w kółko w nieskończoność...


Dalajlama:
Jeśli chodzi o liczbę światów, można mówić o układzie złożonym z miliarada systemów, które z grubsza przypominają nasz. Wszystkie te systemy powstają i ulegają zniszczeniu mniej więcej jednocześnie.[...]
W każdym razie buddyści wierzą, że świat jest bezkresny, a liczba czujących istot nieskończona. [...]
Ów miliard światów w jednym systemie powstaje, istnieje i ulega zniszczeniu, po czym trwa w stanie próżni przez okres osiemdziesięciu eonów (łącznie). Każdy z tych etapów[...] zajmuje dwadzieścia eonów.


Dalej wg Dalajlamy:
Głównym powodem kolejnych narodzin to zapewnienie kontynuacji umysłu.[...]
Jakość odrodzenia w kolejnym wcieleniu warunkowana jest jakością aktywności umysłowej w obecnym życiu.


Cz sty 17, 2008 21:32
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Ja na pewno na większość pytań nie będę umiał odpowiedzieć, albo odpowiem źle.

A co, już Ci przeszło z buddyzmem? ;)
A tak na serio myślałam, że jesteś buddystą. Możesz powiedzieć co Cię do tego skłoniło? Ja jeszcze pamiętam Cię z forum jako katolika.
Nie myślisz czasem, że to w co wierzysz jest głupie i bez sensu tak na dobrą sprawę? Na przykład to:

Cytuj:
Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że ze zwierząt najniżej możesz się odrodzić jako jakiś owad.

Owadów też jest o kilka rzędów więcej niż nawet ssaków. W takim wypadku co dzieje się z resztą owadzich karm? Znikają?

Cytuj:
Np. jeśli ktoś żył bardzo szlachetnie i cnotliwie, lgnąc do tego co dobre, to odrodzi się jako bóg albo człowiek w dobrych warunkach. Jeśli zaś ktoś był bardzo zarozumiały, gniewny, mściwy i okrutny, to odrodzi się jako demon.

Czyli prawa wszechświata dopasowały się do subiektywnych zasad etycznych jednego gatunku żyjącego na ziemi? Jakim cudem, że tak spytam? A co ze zwierzętami? Czy one odradzają się na chybił trafił? Przecież nie może być mowy o życiu godnym, czy niegodnym w przypadku zwierząt. W przypadku zwierząt życie zawsze jest godne :)


Cz sty 17, 2008 21:33

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Rita napisał(a):
Cytuj:
Ja na pewno na większość pytań nie będę umiał odpowiedzieć, albo odpowiem źle.

A co, już Ci przeszło z buddyzmem? ;)

Nie, ale ja jestem buddystą od około pół roku - jak myślisz, na ile można poznać buddyzm w tak krótkim czasie? To nie jest katolicyzm gdzie masz dziesiątki tysięcy pozycji literackich z których możesz tą religię z głębiać - buddyjskich książek i artykułów po polsku jest bardzo mało, a do tego trudno jest się w tym wszystkim połapać w sensie że nie wiadomo od czego zacząć. O katolicyzmie mogę dyskutować bo go ładne kilka lat poznawałem, z buddyzmem sytuacja jest inna.
Rita napisał(a):
A tak na serio myślałam, że jesteś buddystą. Możesz powiedzieć co Cię do tego skłoniło?

Będąc agnostykiem potrzebowałem drogi rozwoju, a to co buddyzm robi z ludźmi (patrząc na przykład Jego Świątobliwości Dalajlamy lub Thich Nhat Hanha) zaimponowało mi na tyle, że postanowiłem iść tą drogą. Jak dla mnie to cała kosmologia buddyjska i prawo karmy mogą się nawet okazać jedną wielką ściemą, bylebym tylko z pomocą nauk buddyjskich zmienił się w tak wspaniałego człowieka jak wyżej wymienieni mistrzowie.
Rita napisał(a):
Nie myślisz czasem, że to w co wierzysz jest głupie i bez sensu tak na dobrą sprawę?

Nie. Mam wiele pytań i wiele rzeczy nie rozumiem - ale na pewno nie nazwałbym tego w co wierzę głupotą.
Rita napisał(a):
Owadów też jest o kilka rzędów więcej niż nawet ssaków. W takim wypadku co dzieje się z resztą owadzich karm? Znikają?

Nie wiem, może dalej są robakami, a może odradzają się w jakimś innym świecie. Nie mam pojęcia.
Rita napisał(a):
Czyli prawa wszechświata dopasowały się do subiektywnych zasad etycznych jednego gatunku żyjącego na ziemi?

Nie rozumiem skąd ten wniosek. Buddha opisał prawo karmy, a nie wymyślił coś do czego się wszechświat dostosował.
Rita napisał(a):
Jakim cudem, że tak spytam? A co ze zwierzętami? Czy one odradzają się na chybił trafił? Przecież nie może być mowy o życiu godnym, czy niegodnym w przypadku zwierząt. W przypadku zwierząt życie zawsze jest godne :)

Nie wiem jak to jest z wytwarzaniem karmy u zwierząt.


Cz sty 17, 2008 21:51
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Jak dla mnie to cała kosmologia buddyjska i prawo karmy mogą się nawet okazać jedną wielką ściemą, bylebym tylko z pomocą nauk buddyjskich zmienił się w tak wspaniałego człowieka jak wyżej wymienieni mistrzowie.

Po co ;) ? Nie lubisz siebie takim jakim jesteś? Czemu chcesz się w coś zmieniać? Czy buddyzm jest dla ludzi, którzy nie czują sie szczęśliwi?


Cz sty 17, 2008 22:06

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Rita napisał(a):
Nie lubisz siebie takim jakim jesteś?

Ogólnie to lubię, ale chciałbym być lepszy niż jestem - pozbyć się swoich wad i rozwinąć dobre cechy, dzięki czemu będę żył w spokoju i radości oraz będę potrafił prowadzić innych do tego. Serio Cię dziwi, że chcę być kimś lepszym niż jestem? Że chcę się rozwijać zamiast spocząć na laurach samozadowolenia?
Rita napisał(a):
Czy buddyzm jest dla ludzi, którzy nie czują sie szczęśliwi?

Między innymi.


Cz sty 17, 2008 22:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Acha, myślę że powyższe dwa posty powinny być prywatnymi wiadomościami, także jeśli będziesz miała tego typu pytania do mnie to na PW proszę.


Cz sty 17, 2008 22:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 23:22
Posty: 2
Post 
Ciekawe, choć dla mnie, retoryczne pytanie. Ciekawe pewnie dla katolika.

W tym kontekście ciekawe może być pytanie:
Czy "sąd ostateczny" ma sens??
Czy "dyktatura" boga ma sens (boga przez małe "b", bo to wyobrażenie ludzkie takiego tyrana, który decyduje o wszystkim, z tylko nominalną wolną wolą)?
Czy jedno życie ma sens?

Dla katolika, który wierzy z ojca na syna, ale nie ma doświadczenia Boga to są dopiero pytania!!! I te dotyczące reinkarnacji, i te dotyczące jednego życie.

Dlaczego?
Bo on się porusza po omacku. Wierzy, bo urodził się w rodzinie katolickiej. Ale dlaczego tak czy inaczej jest albo nie jest, to nawet nie przeczuwa.

Ale kiedy spotyka kogoś kto nie tylko wierzy, ale ma doświadczenie Boga, a dodatkowo jest świadomy swoich porzednich wceleń to wtedy może tylko....nie wierzyć. W to? Na pewno.

Ale jeśli byłby ufny, to zaufałby Bogu, nawet choćby nie wiem co?
Czy tak?!

No to właśnie. Nie jestem chrześcijaninem, buddystą, hinduistą, a znam swoje poprzednie egzystencje.

Ufasz?! Stać Cię na to? A może pomyślałeś o mnie, że... .

To tylko Twoje myśli. A nie doświadczenie.

A jesteś tego pewnien, że reinkarnacja to mit, wyobrażenie?
Ja natomiast jestem pewnien, że to nie jest tylko "dogmat" buddyjski.

Przy tym nie stawiam swojego doświadczenia ponad doświadczenia innych. Jeśli nie są świadomi swoich inkarnacji - to ich sprawa.

Ale jeśli krzyczą głośno, że to brednie czy wymysły to wiem, że to świadzczy tylko o nich samych.

O ich wierze i ufności też!!!


Pt sty 18, 2008 1:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Rita napisał(a):
O ile się nie mylę buddyści wierzą w reinkarnację. Ale jaki sens ma reinkarnacja?

Zen Ci dobrze napisał, sens ma mniej więcej taki sam jak grawitacja, albo po prostu jaki jej nadasz, ale dopóki tego sensu nie nadasz to ona po prostu istnieje, jak wszystko inne we Wszechświecie.

Rita napisał(a):
Kto decyduje o tym w jakim ciele przyjdzie ci żyć?

Ty sama decydujesz o sobie, także o swoich odrodzeniu.

Rita napisał(a):
Poza tym, co z końcem świata? Co wtedy stanie się z wszystkimi?

Skąd pomysł, że będzie jakikolwiek koniec świata? :)
Jak będzie koniec świata to nic już nie będzie, także reinkarnacji, to chyba logiczne?

Rita napisał(a):
Jak mi kiedyś Zencognito uświadomił, mogę się zreinkarnować jako gryzoń na przykład. A jako bakteria?

Jeśli bakteria jest żywą odczuwającą istotą to tak. Definicję istoty podaję niżej.

Rita napisał(a):
Kiedy w ewolucji pojawiła się reinkarnacja? Czy sinice już ulegały reinkarnacji?

reinkarnacja się nigdy nie pojawiła, ona jest stałą i niezmienną częścią rzeczywistości.

Rita napisał(a):
Jak bardzo trzeba schrzanić sprawę żeby się obudzić jako glon?

Trzeba się tak zeszmacić, żeby chcieć i uważać, że zasługuje się wyłącznie co najwyżej na odrodzenie jako glon.

Rita napisał(a):
Co z roślinami? Czy one się reinkarnują? A prokariota?

Reinkarnują istoty. Istotę wg buddyzmu tworzy 5 skupisk - http://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C4%99%C4%87_skupisk

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pn sty 21, 2008 9:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 18, 2007 10:06
Posty: 625
Lokalizacja: Londyn
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
filippiarz napisał(a):
Rita napisał(a):
Kiedy w ewolucji pojawiła się reinkarnacja? Czy sinice już ulegały reinkarnacji?

reinkarnacja się nigdy nie pojawiła, ona jest stałą i niezmienną częścią rzeczywistości.

W takim razie, Wyzwolenie - np. w sensie buddyjskim - Wyzwolenie z kręgu odrodzin, czy zwał, kręgu reinkarnacji - nie jest możliwe.

Jeżeli reinkarnacja jest stała i niezmienna, oznacza to, że nie można zmienić tego: procesu reinkarnacji. Co oznacza, że nie ma mowy o Wyzwoleniu.

Pozdrawiam
/M


Pt sty 25, 2008 14:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 593 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL