Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 1:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Judaizm wywyodzi się (pośrednio) z Hinduizmu? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post 
Prosze pokazać hinduską swiątynię, gdzie dokonuje się krwawych ofiar.
Podróżowałem po Indiach ,nic takiego tam nie ma.


N wrz 14, 2008 23:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
On napisał(a):
Teresse napisał(a):
I
Co do krwawych ofiar z ludzi to jest kult bogini Kali jako jeden z tysięcy kultow równorzędnych do innych


Kali jest też uważana za Wielką Matkę i nazywana "Ma", czyli właśnie "Matka". Cieszy się ogromnym szacunkiem i uwielbieniem. Podaj źródło, jesli chodzi o te krwawe ofiary i związek z nimi Kali.


Pn wrz 15, 2008 15:14
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post 
Faktycznie kiedyś składano Kali krwawe ofiary.Zwiedzając miasto Jalsaimer, byłem w miejscu przed zamkiem maharadży,gdzie w dawnych czasach zabijano kozły w ofierze Kali /mowił mi o tym miejscowy przewodnik/ ,czytałem również/nie jestem teraz w stanie powiedzieć gdzie/ o sektach czcicieli Kali mordujących ludzi.Obecnie jednak nic nie jest mi wiadomo o krawych ofiarach w hinduskich świątyniach.


Pn wrz 15, 2008 22:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 17:53
Posty: 218
Post 
Ależ oczywiście, że kult Kali-Durgi był kultem krwawym. Być może już nie jest w ten sposób praktykowany, ale Kali w aspekcie Durgi - w archetypicznym spojrzeniu na postać Bogini, odpowiada tak zwanej Czwartej Twarzy - Mrocznej Pannie. Jej wyobrażenie w naszyjniku lub przepasce na biodrach z ludzkich czaszek zresztą mówi wiele.

To postać bliska jednemu z boskich wyobrażeń neolitu, obecnie rekonstruowanych przez religioznawców (patrz Andrzej Szyjewski "Etnologia religii" na przykład) - Pani Śmierci w Życiu.

Kali jest postacią wieloaspektową, bardzo bogatą. Aspekt "Ma" jest podkreślany przede wszystkim przez czerpiące pełną garścią z filozofii Wschodu ruchy zbliżone do njuejdżu. Aspekt "Durga" był darzony o wiele większym kultem. Zresztą mitologicznie sama Durga wywodzi się z Ma - Ma została zabita, bogowie odnaleźli jej głowę i aby przywrócić ją życiu, połączyli z ciałem prostytutki...

Tyle mitologia hinduska.

_________________
...powaga jest obrządkiem ciała
wymyślonym by ukryć niedostatki ducha...

J. de la Rochefoucauld


Cz wrz 18, 2008 14:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
Obecnie skadanie krwawych ofiar jest nielegalne, więc to oczywiste, że hinduizm, jako jednak z wielkich religii, już ich nie kultywuje.


Cz wrz 18, 2008 18:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post 
a.R.E.k. napisał(a):
On napisał(a):
Teresse napisał(a):
I
Co do krwawych ofiar z ludzi to jest kult bogini Kali jako jeden z tysięcy kultow równorzędnych do innych


Kali jest też uważana za Wielką Matkę i nazywana "Ma", czyli właśnie "Matka". Cieszy się ogromnym szacunkiem i uwielbieniem. Podaj źródło, jesli chodzi o te krwawe ofiary i związek z nimi Kali.
Śrimad Bhagawatam.
:razz:


N wrz 28, 2008 22:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
Śri Bhagawatam, tak... a dokładniej? Na googlach nie widzę nic o tych ofiarach...


Pn wrz 29, 2008 17:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post 
Tu masz w komentarzu do Bhagawad gity
http://vrinda.net.pl/vedanta/text.php?a ... B1t&id=126
W S.B. IV:
Tekst19.36

W Kalkucie jest wiele sklepów rzeźniczych, które mają bóstwo bogini Kali, i ludzie żywiący się zwierzętami myślą, że kupowanie mięsa z takich sklepów jest rzeczą właściwą, gdyż mają nadzieję, że jedzą pozostałości pokarmu ofiarowanego bogini Kali.

Nie wiedzą, iż bogini Kali nigdy nie przyjmuje pokarmu niewegetariańskiego, ponieważ jest ona czystą żoną Pana Śivy.

Pan Śiva jest również wielkim Vaisnavą i nigdy nie przyjmuje pożywienia niewegetariańskiego, a bogini Kali spożywa resztki pożywienia, które pozostawił Pan Śiva.

Ofiary takie przyjmowane są przez towarzyszy bogini Kali, znanych jako bhutowie, piśacowie i Raksasowie, a ci, którzy przyjmują prasada bogini Kali w postaci mięsa i ryb, w rzeczywistości nie przyjmują prasada pozostawionego przez boginię Kali, lecz przez bhutów i piśaców.






Tekst24.18

Chociaż nie ma nic, do czego by aspirował w tym materialnym świecie, to wszędzie zawsze gorliwie działa dla dobra tych, którzy w tym świecie przebywają, a towarzyszą mu jego niebezpieczne energie, jak bogini Kali i Durga.

Energia materialna – bogini Durga lub bogini Kali – jest zawsze pod jego kontrolą.

Bogini Kali i Durga służą mu zabijając wszystkie asury, czyli demony.

Znany jest obrazek bogini Kali, która ma na sobie girlandę zrobioną z głów asurów, w lewym ręku trzyma schwytaną głowę, a w prawej ma wielki khadga, czyli tasak do zabijania asurów.

44)

Asury próbują uspokoić boginię Kali, czyli Durgę, wielbiąc ją z materialnym przepychem, ale gdy stają się oni nie do zniesienia, wówczas bogini Kali zabija ich masowo, nikogo nie oszczędzając.

15):

na mam duskrtino mudhah prapadyante naradhamah
mayayapahrta-jnana asuram bhavam aśritah

Obowiązek Pana Śivy jest bardzo niebezpieczny, ponieważ musi on zatrudnić energię bogini Kali (czyli Durgi).

Na innym znanym obrazku widzimy, że bogini Kali stoi czasami nad ciałem leżącego twarzą ku ziemi Pana Śivy, co świadczy o tym, że czasami Pan Śiva musi paść jak długi, by powstrzymać ją przed zabijaniem asurów.

Tekst27.11
W cywilizacji wedyjskiej osoby żywiące się mięsem otrzymują radę, by poświęcały kozę w świątyni bogini Kali według pewnych ograniczających zasad i przepisów, i spożywały jej mięso.

itd.
:razz:


Pn wrz 29, 2008 18:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
No, ale tam nie ma nic o ofiarach z ludzi. W każdym bądź razie dzięki za informacje. Boginie hinduskie to dla mnie interesujący temat ;)


Pn wrz 29, 2008 20:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post 
S.B. canto 5
Tekst9.0

Kiedy rozbójnicy przywiedli go przed boginię Kali i podnieśli topór, aby go zabić, bogini Kali od razu zaniepokoiła się niewłaściwym traktowaniem bhakty.

Tekst9.14

Twarze ich rozpromieniły się od szczęścia, związali go sznurami i przywiedli do świątyni bogini Kali.

Ich zajęciem jest plądrowanie bogaczy i aby osiągnąć sukces, ofiarowują bogini Kali ludzi przypominających zwierzęta.

Tekst9.15

Śastry w tamo-gunie przekazują instrukcje dotyczące ofiar dla bogini Kali ze zwierząt takich jak kozy czy bawoły, lecz nie ma tam żadnej mowy o zabijaniu człowieka, bez względu na to, jak tępy by był.

Na przykład, niedawno w Kalkucie reklamowano pewną rzeźnię jako świątynię bogini Kali.

Głupcy żywiący się mięsem kupują je z takich sklepów, myśląc, że różni się ono od zwykłego mięsa, przyjmują, że jest to prasada bogini Kali.

Tekst9.16

W tym czasie jeden ze złodziei, działając jako kapłan przywódcy, zamierzał ofiarować do picia bogini Kali krew Jada Bharaty, wyobrażając sobie, że jest to zwierzę-człowiek.

Tekst9.17

Wszyscy hultaje i złodzieje, którzy zaaranżowali oddawanie czci bogini Kali, mieli niskie skłonności i związani byli siłami pasji i ignorancji.

W każdym razie, nie było żadnej przyczyny, aby zabić Jada Bharatę, i bogini Kali nie mogła tego znieść.

Niespodziewanie ciało bóstwa rozprysnęło się na kawałki i bogini Kali osobiście wyłoniła się z niego w ciele płonącym nieznośnie jaskrawym blaskiem.

Jedynie złodzieje i hultaje w sile pasji i ignorancji, ogłupieni materialnym bogactwem, poświęcają człowieka w ofierze bogini Kali.

Tekst9.18

Nie tolerując popełnionych obraz, rozwścieczona bogini Kali ukazała swoje straszliwe, krzywe zęby, a jej oczy zabłysnęły.

Werset ten wyraźnie ukazuje, że bogini Kali wcale nie darzy względami swoich wielbicieli.

Zadaniem bogini Kali jest zabijanie i karanie demonów.

Bogini Kali (Drga) odcina głowy wielu demonom, bandytom i innym niepożądanym elementom w społeczeństwie.

Demoniczni ludzie oddają cześć bogini Kali, aby osiągnąć jakieś materialne korzyści, ale nie są oni zwolnieni od grzechów popełnianych w imię kultu.
:razz:


Pn wrz 29, 2008 21:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
O, dzięki ;)


Wt wrz 30, 2008 9:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 19, 2006 20:56
Posty: 64
Post 
Nie chcę się wdawać w spory o hinduizm ale w tekstach hinduistycznych pełno wzmianek o czymś takim jak ofiary ze zwierząt. Choćby słynna aśwameda ( może przekręciłam) czyli ofiara z konia.
Ofiary z ludzi też były, wykluczyli je Anglicy.
Słynne sati, palenie wdów to co to było? Miłosierdzie? Też Anglicy je zakazali i ostro tego pilnowali.

Z kolei zdanie, że zaratusztrianizm pochodzi z hinduizmu to błąd, jest akurat odwrotnie.

Na marginesie - nie ma czegoś takiego jak hinduizm.Zwrot wymyślili Anglicy na oznaczenie wielu religii, odmiennych od chrześcijaństwa, które zastali w Indiach.
Gdyby było coś takiego jak hinduizm, pewnie by im tak łatwo z Indiami nie poszło.Hinduizm by ich zjednoczył, jak chrześcijaństwo kraje europejskie a islam arabów.


N paź 19, 2008 16:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 7:41
Posty: 378
Post 
Cytuj:
Nie chcę się wdawać w spory o hinduizm ale w tekstach hinduistycznych pełno wzmianek o czymś takim jak ofiary ze zwierząt. Choćby słynna aśwameda ( może przekręciłam) czyli ofiara z konia.


Podobnie w Judaizmie, tam też są ofiary z ludzi i zwierząt, w takim samym stopniu co w dzisiejszym Hinduizmie.



Cytuj:
Ofiary z ludzi też były, wykluczyli je Anglicy.
Słynne sati, palenie wdów to co to było? Miłosierdzie? Też Anglicy je zakazali i ostro tego pilnowali.


To chyba było dobrowolne.



Cytuj:
Z kolei zdanie, że zaratusztrianizm pochodzi z hinduizmu to błąd, jest akurat odwrotnie.


Może jakieś źródło?


N paź 19, 2008 20:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post 
Mikolaj9 napisał(a):
Podobnie w Judaizmie, tam też są ofiary z ludzi i zwierząt, w takim samym stopniu co w dzisiejszym Hinduizmie.
Jak możesz to wskaż ofiary z ludzi w judaizmie. Oczywiście ofiara z Izaaka była próbą dla duchowości Abrahama a nie żądaniem fizycznej ofiary, gdyż z Izaaka miał powstać Izrael w dalszej historii tego narodu.
:razz:


Pn paź 20, 2008 20:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 19, 2006 20:56
Posty: 64
Post 
Judaizmowi można sporo zarzucić ale nie ofiary z ludzi, chociaż córka Jeftego?
A gołąbki ofiarowywane w świątyni czy inne zwierzęta?
Judaizm chwalił się likwidacją ofiar z ludzi i to jego wybitna zasługa.Wokół niego pełno było takich ceremonii.

Nie wiem, w jakim kierunku zmierza ten wątek?
Wszystkie religie w swoich początkach miały ofiary z ludzi, w miarę upływu wieków ludzi zastępowały zwierzęta i potem przedmioty martwe wyobrażające istoty żywe.
W codziennej mowie zachowało się to w formie "ofiarowania swego serca, życia" za coś lub komuś.

Porównywanie współczesnych poglądów z tymi sprzed tysięcy lat czemu ma służyć> Że jesteśmy mądrzejsi? Następne pokolenia, o ile będą, będą jeszcze mądrzejsze.
I co z tego?


Śr paź 22, 2008 9:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL