Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 06, 2010 16:48
Posty: 296
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
jo_tka napisał(a):
człowiek jest istotą cielesno-duchową

Wyjaśnij mi to pojęcie.


Wt wrz 28, 2010 12:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
Jamsen. napisał(a):
jo_tka napisał(a):
człowiek jest istotą cielesno-duchową

Wyjaśnij mi to pojęcie.
Posiada materialne ciało i niematerialną duszę.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Wt wrz 28, 2010 13:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 06, 2010 16:48
Posty: 296
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
Elbrus napisał(a):
Jamsen. napisał(a):
jo_tka napisał(a):
człowiek jest istotą cielesno-duchową

Wyjaśnij mi to pojęcie.
Posiada materialne ciało i niematerialną duszę.
W takim razie owszem, w tym widzę nieprawdę.


Pt paź 01, 2010 17:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
Czy temat o zaratusztrianizmie mógłby toczyć się wokół... zaratusztrianizmu?
Czy zawsze Świadkowie (ci "gorliwi" z tego forum) muszą offtopować?
Tutaj jest piękny i jakże odpowiedni:
viewtopic.php?f=47&t=25197 (Duszy nieśmiertelnej nie ma?).
//można poprosić też o zmianę działu, bo temat nie bardzo się do tamtego wpasował

//jeśli się za bardzo rządzę, to przepraszam

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt paź 01, 2010 21:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
Elbrus napisał(a):
Czy temat o zaratusztrianizmie mógłby toczyć się wokół... zaratusztrianizmu?

Zwróć szczególną uwagę na tytuł wątku: "Zaratusztrianizm-PODWALINY JUDAIZMU, CHRZEŚCIJAŃSTWA?, A zatem nie chodzi tutaj o zaratusztrianizm jako taki w ogóle, tylko jako "podwalina judaizmu i chrześcijaństwa". Chodzi tu więc np. o szukanie odpowiedzi, czy niektóre wierzenia występujące w chrześcijaństwie np. wiara w nieśmiertelną duszę, która "idzie do nieba, czyścca lub piekła", ma podstawy biblijne, czy też pozabiblijne podstawy przejęte z innych starszych religii i filozofii (np. w zaratusztrianizmie).

BTW
Czytam Twoje posty i zauważam, że nieraz dzielnie wspierasz (wyręczasz) admina i modów. Czyżbyś chciał awansować na kolejnego moda tegoż forum? :D ;)


So paź 02, 2010 19:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
Tomek44 napisał(a):
Zwróć szczególną uwagę na tytuł wątku: "Zaratusztrianizm-PODWALINY JUDAIZMU, CHRZEŚCIJAŃSTWA?,
A zatem nie chodzi tutaj o zaratusztrianizm jako taki w ogóle,
tylko jako "podwalina judaizmu i chrześcijaństwa".
Chodzi tu więc np. o szukanie odpowiedzi,
czy niektóre wierzenia występujące w chrześcijaństwie np. wiara w nieśmiertelną duszę,
W zaratusztrianizmie życie pośmiertne wygląda podobnie, jak przedstawione jest to w Biblii,
ale nie wiem czy można powiedzieć, że wierzyli (wierzą nadal) w nieśmiertelną duszę (raczej na pewno w "sąd szczegółowy").
Tomek44 napisał(a):
która "idzie do nieba, czyścca lub piekła", ma podstawy biblijne,
czy też pozabiblijne podstawy przejęte z innych starszych religii i filozofii
Myślę, że to się nie wyklucza.

Tomek44 napisał(a):
Czyżbyś chciał awansować na kolejnego moda tegoż forum? :D ;)
1.Nie mam na to szans.
2.Nie chcę.
3.Nie nadawałbym się.
4.Nie mam tyle czasu.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N paź 03, 2010 7:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 06, 2010 16:48
Posty: 296
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
Elbrus napisał(a):
W zaratusztrianizmie życie pośmiertne wygląda podobnie, jak przedstawione jest to w Biblii

Powiedziałbym raczej, że życie pośmiertne w zaratusztrianizmie wygląda podobnie, jak to przedstawiane w chrześcijaństwie, ale nie w Biblii.


N paź 03, 2010 13:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
Jamsen. napisał(a):
Powiedziałbym raczej, że życie pośmiertne w zaratusztrianizmie wygląda podobnie, jak to przedstawiane w chrześcijaństwie, ale nie w Biblii.
Chodzi mi o ogólną koncepcję, o istnienie pewnej interpretacji PŚ na korzyść takich wierzeń.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N paź 03, 2010 14:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
Elbrus napisał(a):
Chodzi mi o ogólną koncepcję, o istnienie pewnej interpretacji PŚ na korzyść takich wierzeń.

Tylko czemu akurat rzeczona interpretacja Pisma Świetego odbywa się na korzyść tychże wierzeń a nie jednoznacznego wyroku Boga zawartego w Rodz. 2:17:
Cytuj:
Rdz 2:17 Bw „ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy tylko zjesz z niego, na pewno umrzesz.”

Zdaje się, że te słowa Mojżesz spisał wcześniej, niż żył Zaratusztra.
A przede wszystkim nie wynika z tego wyroku jakakolwiek sugestia dualizmu cielesno-duchowego człowieka, z czego umrzeć miała tylko jego cielesna część, a duchowa pozostać przy zyciu. Wszak cóż to byłaby za śmierć?


N paź 03, 2010 15:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
Tomek44 napisał(a):
Zdaje się, że te słowa Mojżesz spisał wcześniej, niż żył Zaratusztra.

A przede wszystkim powyższe słowa Jehowa powiedział kilka tysięcy lat wcześniej, zanim żyli Mojżesz i Zaratusztra. Nie istniały wówczas żadne fałszywe religie na ziemi. Więc czy istniały jakiekolwiek przesłanki aby Adam i Ewa wierzyli w "pozagrobowe życie duszy ludzkiej"?

Elbrus napisał(a):
1.Nie mam na to szans.
2.Nie chcę.
3.Nie nadawałbym się.
4.Nie mam tyle czasu.

Ad. 1 Nie bądź taki skromny,
Ad. 2 Nie bądź taki leniwy,
Ad. 3 Nie przesadzaj,
Ad. 4 Nie wymiguj się.


N paź 03, 2010 16:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
Tomek44 napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Zdaje się, że te słowa Mojżesz spisał wcześniej, niż żył Zaratusztra.

A przede wszystkim powyższe słowa Jehowa powiedział kilka tysięcy lat wcześniej, zanim żyli Mojżesz i Zaratusztra.
Nie istniały wówczas żadne fałszywe religie na ziemi.
Więc czy istniały jakiekolwiek przesłanki aby Adam i Ewa wierzyli w "pozagrobowe życie duszy ludzkiej"?
Twoje podejście jest dość idealistyczno-solascripturowe.
Badania prowadzone na tekście Biblii trochę zmieniają tradycyjną koncepcję autorstwa pewnych fragmentów:
viewtopic.php?f=6&t=25493&p=550235#p550235 (Tora).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz paź 07, 2010 20:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
Cytuj:
Badania prowadzone na tekście Biblii trochę zmieniają tradycyjną koncepcję autorstwa pewnych fragmentów:
viewtopic.php?f=6&t=25493&p=550235#p550235 (Tora).

Mnie to nie dotyczy. To, że u innych zmienia się koncepcja nie oznacza, iż Chrystus, ewangelista Mateusz i inni się mylili.
Cytuj:
Mt 19:7 BT "Odparli Mu: Czemu więc Mojżesz polecił dać jej list rozwodowy i odprawić ją?"
Mt 19:8 BT "Odpowiedział im: Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony, lecz od początku tak nie było."
Mt 22:24 BT "w ten sposób: Nauczycielu, Mojżesz powiedział: Jeśli kto umrze bezdzietnie, niech jego brat weźmie wdowę po nim i wzbudzi potomstwo swemu bratu."
Mk 1:44 BT "mówiąc mu: Uważaj, nikomu nic nie mów, ale idź pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich."
Mk 7:10 BT "Mojżesz tak powiedział: Czcij ojca swego i matkę swoją oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmiercią zginie."
Mk 10:3 BT "Odpowiadając zapytał ich: Co wam nakazał Mojżesz?"
Mk 10:4 BT "Oni rzekli: Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić."
Mk 12:19 BT "Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: Jeśli umrze czyjś brat i pozostawi żonę, a nie zostawi dziecka, niech jego brat weźmie ją za żonę i wzbudzi potomstwo swemu bratu."
Mk 12:26 BT "Co zaś dotyczy umarłych, że zmartwychwstaną, czyż nie czytaliście w księdze Mojżesza, tam gdzie mowa 'O krzaku', jak Bóg powiedział do niego: Ja jestem Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba."
Lk 2:22 BT "Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu."
Lk 5:14 BT "A On mu przykazał, żeby nikomu nie mówił: Ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż ofiarę za swe oczyszczenie, jak przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich."
Lk 20:28 BT "w ten sposób: Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat weźmie wdowę i niech wzbudzi potomstwo swemu bratu."
Lk 20:37 BT "A że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa 'O krzaku', gdy Pana nazywa Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba."
Lk 24:27 BT "I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego."
Lk 24:44 BT "Potem rzekł do nich: To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach."
J 1:17 BT "Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa."
J 1:45 BT "Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy - Jezusa, syna Józefa z Nazaretu."
J 5:45 BT "Nie mniemajcie jednak, że to Ja was oskarżę przed Ojcem. Waszym oskarżycielem jest Mojżesz, w którym wy pokładacie nadzieję."
J 5:46 BT "Gdybyście jednak uwierzyli Mojżeszowi, to byście i Mnie uwierzyli. O Mnie bowiem on pisał."
J 7:19 BT "Czyż Mojżesz nie dał wam Prawa? A przecież nikt z was nie zachowuje Prawa, /bo/ czemuż usiłujecie Mnie zabić?"
J 7:22 BT "Oto Mojżesz dał wam obrzezanie - ale nie pochodzi ono od Mojżesza, lecz od przodków - i wy w szabat obrzezujecie człowieka."
J 7:23 BT "jeżeli człowiek może przyjmować obrzezanie nawet w szabat, aby nie przekroczono Prawa Mojżeszowego, to dlaczego złościcie się na Mnie, że w szabat uzdrowiłem całego człowieka?"
J 8:5 BT "W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?"

Jeśli cztery ewangelie zgodnie twierdzą o "Prawie Mojżeszowym" (a poza tym o "Prorokach i Psalmach") - to nie widzę żadnego powodu, aby wierzyć w to co "objawił" Zaratusztra.
Zaratusztra nie jest moim źródłem wiedzy - lecz Biblia.
I wcale nie uważam, że Chrystus nie miał tej wiedzy, jaka mają dzisiejsi uczeni na temat autorstwa Biblii.


Pt paź 08, 2010 17:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
@Elbrus
Ciąg dalszy:
Z Twego zapodanego linku:
Cytuj:
W Ml 2,6 znajduje się jedyna w pismach prorockich wzmianka o Prawie Mojżeszowym,
co świadczy, że
wczesna koncepcja Tory jako pouczenia, które bezpośrednio pochodzi od Boga,
miała wśród proroków pierwszeństwo przed koncepcją Prawa Mojżeszowego.


Tymczasem Jozue wyraźnie zaznaczył:
Cytuj:
Joz 23:6 BT "Okażcie się mężnymi, by strzec i wypełniać wszystko, co napisane w księdze Prawa Mojżesza, nie odstępując od niego ani na prawo, ani na lewo,"

Poza tym Prawo Mojżeszowe też BEZPOŚREDNIO pochodzi od Boga - czyli nie jest w jakikolwiek sposób zmieniane ani fałszowane przez Mojżesza:
Cytuj:
Sdz 3:4 BT "Byli oni przeznaczeni do wypróbowania Izraelitów, by można było poznać, czy będą strzec przykazań, które Pan dał ich przodkom za pośrednictwem Mojżesza."


Prawo Mojżeszowe nigdy nie było "mniej ważne" od jakichkolwiek innych Bożych proroctw i nauk:
Cytuj:
1Krl 2:3 BT "Będziesz strzegł zarządzeń Pana, Boga twego, aby iść za Jego wskazaniami, przestrzegać Jego praw, poleceń i nakazów, jak napisano w Prawie Mojżesza, aby ci się powiodło wszystko, co zamierzysz, i wszystko, czym się zajmiesz,"
1Krl 8:56 BT "Niech będzie błogosławiony Pan, który dał pokój swemu ludowi, Izraelowi, według tego wszystkiego, co zapowiedział; za to, że nie uchybił ani jednemu wypowiedzianemu słowu z wszelkiej obietnicy pomyślności, danej przez swego sługę Mojżesza."
2Krl 18:6 BT "Przylgnął do Pana - nie zerwał z Nim i przestrzegał Jego przykazań, które Pan zlecił Mojżeszowi."
2Krl 18:12 BT "[Stało się tak] dlatego, że nie słuchali głosu Pana, Boga swego, i przekroczyli Jego przymierze - wszystko, cokolwiek przykazał Mojżesz, sługa Pański. Nie słuchali tego ani nie spełniali."
2Krl 21:8 BT "I już nie dopuszczę, by noga Izraelitów poszła na tułaczkę z dala od ziemi, którą dałem ich przodkom - o ile tylko będą pilnie przestrzegali wszystkiego, co im przykazałem, oraz całego Prawa, które im nadał sługa mój, Mojżesz."
2Krl 23:25 BT "Nie było przed nim króla podobnego do niego, który by zwrócił się do Pana całym sercem, całą duszą i całą mocą - zgodnie z całym Prawem Mojżesza. I po nim już nie zjawił się taki jak on."
2Krn 34:14 BT "Podczas wydobywania pieniędzy, złożonych w świątyni Pańskiej, kapłan Chilkiasz znalazł księgę Prawa Pańskiego, przekazaną za pośrednictwem Mojżesza."
2Krn 35:6 BT "Ofiarujcie Paschę, oczyśćcie się i bądźcie gotowi służyć waszym braciom zgodnie z nakazem Pańskim, danym za pośrednictwem Mojżesza."
Ezd 7:6 BT "Ten to Ezdrasz wyszedł z Babilonu; a był on uczonym, biegłym w Prawie Mojżeszowym, które nadał Pan, Bóg izraelski. A ponieważ ręka Pana, Boga jego, nad nim czuwała, spełnił mu król wszelkie jego życzenia."
Ne 1:7 BT "Bardzo źle postąpiliśmy wobec Ciebie: nie zachowaliśmy przykazań ani praw, ani przepisów, które wydałeś słudze Twemu Mojżeszowi."
Ne 8:1 BT "wtedy zgromadził się cały lud, jak jeden mąż, na placu przed Bramą Wodną. I domagali się od pisarza Ezdrasza, by przyniósł księgę Prawa Mojżeszowego, które Pan nadał Izraelowi."
Ne 8:14 BT "I w Prawie, które Pan nadał przez Mojżesza, znaleźli przepis, by Izraelici podczas święta w siódmym miesiącu mieszkali w szałasach."
Ne 9:14 BT "I Twój święty szabat im oznajmiłeś, i przez sługę Twego, Mojżesza, nadałeś im przykazania, przepisy i Prawo."
Ne 10:30 BT "całkowicie przyłączają się do swych braci, swych dostojników, oświądczając pod przysięgą i zaklęciem: że postępować będą według Prawa Bożego, danego przez Mojżesza, sługę Bożego, to jest, że zachowywać będą i wypełniać wszystkie przykazania Pana, Boga naszego, przepisy Jego i prawa."
Ne 13:1 BT "W owym czasie czytano z Księgi Mojżesza przed ludem i natrafiono w niej na taki przepis: Ammonita ani Moabita nigdy nie wejdzie do społeczności Bożej,"
Dn 9:13 BT "Tak jak zostało napisane w Prawie Mojżesza, przyszło na nas całe to nieszczęście; nie przebłagaliśmy Pana, Boga naszego, odwracając się od naszych występków i nabywając znajomości Twej prawdy."
Dn 13:3 BT "Rodzice jej byli sprawiedliwi i wychowali swą córkę zgodnie z Prawem Mojżesza."


Tak więc autor linku nie tylko nie doczytał sobie Daniela, ale także zignorował fakt, iż poza księgami "prorockimi" sa też księgi "historyczne", które bynajmniej nie pomniejszają w żaden sposób rangi Prawa Mojżeszowego.

Ani w ST, ani w NT nikt nie podejmował jakichkolwiek prób negacji autorstwa "Prawa Mojżeszowego".
Co więcej - było oczywistym, że jakiekolwiek odstępstwo od Prawa Mojżeszowego kończyło się tragicznie.

Czy warto zatem odstępować od koncepcji śmierci człowieka, jako chwili, w której życie ludzkie (dusza ludzka) przestaje istnieć - na rzecz zaratusztriańskiej koncepcji NIEŚMIERTELNOŚCI ludzkiej duszy?
Po drugie: o ile śmierć w zamierzeniu Bożym była KARĄ ZA GRZECH - i tak też to rozumiał ap. Paweł
Cytuj:
Rz 5:12 BT "Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli..."
Rz 6:23 BT "Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, a łaska przez Boga dana to życie wieczne w Chrystusie Jezusie, Panu naszym."

o tyle koncepcja zaratusztriańska oznacza, iż śmierć może być NAGRODĄ - możliwością życia w niebie.
Skoro Bóg ZABRONIŁ Adamowi spożywania owocu z drzewa poznania dobra i zła - tym samym nie można twierdzić, że Bóg chciał śmierci ludzi. A zatem ludzie mieli żyć wiecznie w raju na ziemi. Wiadomo: gdyby nie zgrzeszył - to by nie umarł i zyłby do dziś na ziemi.
Tymczasem zaratusztriańska koncepcja NAGRODY PO ŚMIERCI całkowicie to wszystko fałszuje - wmawiając ludziom, iż Bóg stworzył ziemię jako "przystanek" dla Adama (i wszystkich innych ludzi), zanim po śmierci miał pójść do nieba.

O ile wiem w Biblii ani razu nie wskazano Zaratusztry jako sługi i proroka Bożego. Tym samym bezsensowna rzeczą jest dopatrywanie sie w Biblii tego, czego w Niej nie ma - czyli wszelkich zaratusztriańskich i innych niebiblijnych nauk.


N paź 10, 2010 19:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 19, 2006 20:56
Posty: 64
Post Re: Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
Pachnie tu albo Adwentystą Dnia Siódmego albo Świadkiem Jehowy - obydwie grupy religijne uważają,że nie istnieje życie po śmierci.I mają się za jedynych prawowiernych chrześcijan.
Jeszcze Badacze Pisma Świętego trzech rodzajów ale to ta sama rodzina co wyżej wymienieni. W Polsce grupki marginalne.


N lis 14, 2010 16:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL