Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 6:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 156 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Pogaństwo, pytania? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Jamsen, dlaczego dla Świadków Jehowy to typowe, że zawsze zaczynają nagonkę na Kościół Katolicki nawet jeśli mówi się o czymś zupełnie innym? Dalibyście sobie w końcu wierzyć w to, co się Wam podoba a nie nawracali nawzajem.

A co do ilości Bogów w pogaństwie to kwestia jest dyskusyjna. Ja np. reprezentuję pogląd, że wszyscy Bogowie są częścią Jednego Bóstwa, tak więc nie walczą między sobą, a jeśli już to jest to walka przypominająca walkę osobowości w człowieku. To bardziej podchodzi pod psychologię. Bogowie reprezentują kosmiczne energie, ale wydaje mi się, że ich najważniejszą cechą jest harmonia.


Wt wrz 21, 2010 17:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Jamsen. napisał(a):
Viking napisał(a):
Bogów mamy wielu a każdy reprezentuje coś innego - dla przykładu Odyn reprezentuje sobą wiedze, spryt, ciekawość oraz wojenne dokonania a Thor to płodność, siła, obrona dla ludzkości itd itd to bardzo szeroki temat
Czyli każdy z bogów jest odpowiedzialny za coś innego?
A co wtedy, gdy owi bogowie wpadną na pomysł, żeby walczyć między sobą?


Co prawda pytania dotyczyć maja pogaństwa germańskiego ale pozwolę sobie dodać, że w przypadku rodzimowierców słowiańskich można to porównać do sytuacji jaką zaobserwować można w Naturze (gdzie notabene poszczególne bóstwa stanowią poszczególne aspekty natury lub poprzez te aspekty natury przejawiający swe istnienie) - w jej ramach istnieje wiele przeciwstawnych sił które jednak wspólnie składają się na jeden doskonały, pozostający w równowadze, sam w sobie zawierający wszelkie racje swego istnienia, byt... jeden wieczny, nieskończony i nieograniczony Metawszechświat, przez wielu utożsamianym z Bogiem Najwyższym (którego poszczególne aspekty reprezentowane są przez pozostałych, pomniejszych)... ale pisałem już o tym wcześniej (więcej także znajdziesz na stronach o tematyce rodzimowierczej).

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Śr wrz 22, 2010 10:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 06, 2010 16:48
Posty: 296
Post Re: Pogaństwo, pytania?
a.R.E.k. napisał(a):
Jamsen, dlaczego dla Świadków Jehowy to typowe, że zawsze zaczynają nagonkę na Kościół Katolicki nawet jeśli mówi się o czymś zupełnie innym?

Nie zamierzam rozmawiać tutaj o Kościele Katolickim.
Kontekst wypowiedzi poprzednika wymagał tylko sprostowania.


Śr wrz 22, 2010 17:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 06, 2010 16:48
Posty: 296
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Reguly napisał(a):
w jej ramach istnieje wiele przeciwstawnych sił które jednak wspólnie składają się na jeden doskonały, pozostający w równowadze, sam w sobie zawierający wszelkie racje swego istnienia, byt... jeden wieczny, nieskończony i nieograniczony Metawszechświat, przez wielu utożsamianym z Bogiem Najwyższym

Łukasza 11:17,18
Cytuj:
„Każde królestwo wewnętrznie podzielone pustoszeje, a dom wewnętrznie podzielony upada. 18 Jeśli więc również Szatan jest wewnętrznie podzielony, jakże się ostoi jego królestwo?
Wewnętrzna przeciwstawność jest domeną królestwa Szatana, a nie Królestwa Prawdziwego Boga - Jehowy.


Pt paź 01, 2010 17:41
Zobacz profil

Dołączył(a): So lis 21, 2009 13:18
Posty: 31
Post Re: Pogaństwo, pytania?
A czy to że mamy na świecie ogień i wode albo że istnieją miliardy gatunków nieraz ze sobą walczące świadczy o tym że nasz świat "nie ma ładu" czy też może o tym że jest różnorodny i pełen życia?

_________________
Stara Wiara Czuwa


Pn paź 04, 2010 21:39
Zobacz profil ICQ WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 06, 2010 16:48
Posty: 296
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Viking napisał(a):
A czy to (...) że istnieją miliardy gatunków nieraz ze sobą walczące świadczy o tym że nasz świat "nie ma ładu"

Owszem.
Właśnie to o tym świadczy.


Wt paź 05, 2010 14:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 14:29
Posty: 262
Post Re: Pogaństwo, pytania?
A co to znaczy "poganin" i z czyjego punktu widzenia?


Wt paź 05, 2010 15:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 06, 2010 16:48
Posty: 296
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Nithael napisał(a):
A co to znaczy "poganin" i z czyjego punktu widzenia?


Poganin to ktoś wyznający poglądy sprzeczne z prawdą z punktu widzenia Biblii i jej Autora - Boga Jehowy.


Wt paź 05, 2010 20:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 14:29
Posty: 262
Post Re: Pogaństwo, pytania?
A jak to będzie wyglądało z punktu widzenia np.hinduizmu w stosunku do Biblii i jej autora?
Mógłbyś zaprezentować ? Myślę że nie sprawi ci to zbytniego kłopotu,"zabieg" jest dość prosty.


Wt paź 05, 2010 20:59
Zobacz profil

Dołączył(a): So lis 21, 2009 13:18
Posty: 31
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Jeśli tak to mi się ten świat bez ładu podoba - wole taki niż składający się z jednego wszech-organizmu, jednego gatunku który opanowałby wszechświat

_________________
Stara Wiara Czuwa


Wt paź 05, 2010 22:04
Zobacz profil ICQ WWW

Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 14:29
Posty: 262
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Harmonia i bogactwo istnienia życia na Ziemi dziełem szatana (królestwo wewnętrznie podzielone,wewnętrzna przeciwstawność jest domeną królestwa Szatana,"chaos",walka..), ciekawa interpretacja.
Z takim odwróceniem znaczenia to ja się jeszcze nie spotkałem jak długo żyje.
Czyli świat z jego bogactwem stworzył szatan.


Wt paź 05, 2010 22:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Poganin to przedstawiciel (neo)pogaństwa. Mówiąc więcej zawężyłbym tę definicję, a pogan jest tak wielu, że nie sposób zamknąć ich w tylko jednej definicji.


Cz paź 07, 2010 16:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 14:29
Posty: 262
Post Re: Pogaństwo, pytania?
To ja powtórzę moje pytanie na które nikt mi nie odpowiedział :

A jak będzie wyglądała kwestia pogaństwa np.z punktu widzenia hinduizmu w stosunku do np.Biblii i jej autora?
Jak hinduista będzie postrzegał katolika ?


Cz paź 07, 2010 17:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Hinduiści wierzą w Jednego Boga, które przejawia się jako nirguna i saguna-Brahman. Nirguna-Brahman to bezosobowa i niepoznana Istota natomiast saguna-Brahman to Bóg mający formę. Każdy Bóg jest więc saguna-Brahmanem. Poza tym istnieje koncepcja Ishta-Devata, wybranych Bóstw. To Bóstwo, które czci się w formie saguna, oddającym tym samym cześć nirgunie. Jezus może być więc potraktowany jako Ishta-Devata a katolicy jako "bracia w wierze". Hinduiści stawiają czasem na swoich ołtarzach obrazki z Jezusem czy jego sercem, ponieważ widocznie nie czują jakiejś wielkiej różnicy między katolicyzmem a hinduizmem. Bóg to dla nich po prostu Bóg i jest niezależny od religii a w każdej objawia się inaczej.


So paź 09, 2010 9:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 14:29
Posty: 262
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Jamsen jak się do tego odniesiesz ze swoją definicją pogaństwa?


So paź 09, 2010 19:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 156 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL