Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kim są Żydzi i żydzi? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 02, 2003 21:21
Posty: 228
Post Kim są Żydzi i żydzi?
Do założenia tematu zainspirował mnie artykuł http://www.rp.pl/artykul/398485_Narod_z ... slony.html

Polecam całość, ale jeśli miałbym streścić jego tezy, to:
  • Judaizm nie jest religią etniczną - wyznaje go wiele ludów o bardzo różnym pochodzeniu
  • Nie istnieje naród żydowski w sensie etnicznym - jak wyżej
  • Nie było żadnego wygnania Żydów 2000 lat temu
  • Palestyńczycy to potomkowie Żydów, zarabizowani w XVII wieku. Czyli są bliżej spokrewnieni z "prawdziwymi" Żydami, niż Izraelici.

Innymi słowy, z teorii tej wyłania się konkluzja, ze żydzi nie są Żydami, zaś Żydzi już dawno temu przestali być żydami...

Stąd moje pytanie: gdzie się właściwie podział Naród Wybrany? Wierzymy, że chrześcijanie są nowym ludem wybranym, ale jaki właściwie jest status starego? Żydzi (czyli kto?) są dalej wybrani, czy nie? I co to właściwie znaczy, że są albo nie są?

_________________
Brewiarz na WP Brewiarz na Androida
Duszpasterstwo Akademickie Xaverianum Opole


Śr gru 02, 2009 14:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
{o} napisał(a):
Wierzymy, że chrześcijanie są nowym ludem wybranym, ale jaki właściwie jest status starego? Żydzi (czyli kto?) są dalej wybrani, czy nie? I co to właściwie znaczy, że są albo nie są?

W kwestii czy nie zostali odrzuceni i nie stracili swego statusu natychmiast przypomniał mi się owy fragment:
"Pytam więc: Czyż Bóg odrzucił lud swój? Żadną miarą! I ja przecież jestem Izraelitą, potomkiem Abrahama, z pokolenia Beniamina. Nie odrzucił Bóg swego ludu, który wybrał przed wiekami. Czyż nie wiecie, co mówi Pismo o Eliaszu, jak uskarża się on przed Bogiem na Izraela?
Panie, proroków Twoich pozabijali, ołtarze Twoje powywracali.
Ja sam tylko pozostałem, a oni na życie moje czyhają.
Lecz co mu głosi odpowiedź Boża?
Pozostawiłem sobie siedem tysięcy mężów, którzy nie zgięli kolan przed Baalem.
Tak przeto i w obecnym czasie ostała się tylko Reszta wybrana przez łaskę. Jeżeli zaś dzięki łasce, to już nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską.
Cóż zatem? Izrael nie osiągnął tego, czego skwapliwie szukał; osiągnęli jednak wybrani. Inni zaś pogrążyli się w zatwardziałości...
(Rz 11, 1-7)


Cz gru 03, 2009 1:42
Zobacz profil
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
Cytuj:
Jaka przyszłość czeka Izrael?

Bardzo ponura. Obawiam się, że w dalekiej perspektywie nie ma żadnej szansy, żeby przetrwał na Bliskim Wschodzie jako państwo żydowskie. Należy zerwać z tym nonsensem i porozumieć się z Arabami. Przyjąć wreszcie do wiadomości rzecz oczywistą: że jesteśmy wielokulturowym, wieloetnicznym społeczeństwem, a nie żadnym plemiennym monolitem, który może się separować od Arabów.


To jest nonens...Jeśli zrezygnować z Izraela to po co sie jeszcze porozumiewać ? W jakim celu ?

Wydaje mi się, że ta książka jest próbą dorobienia ideologii do kapitulacji...

Nie mówiąc o tym, ze to jest konflikt religijny, który będzie istniał tak długo jak będzie istniał islam.


Pn gru 07, 2009 20:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 02, 2003 21:21
Posty: 228
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
To jest książka naukowa, a nie ideologiczna.

Cytuj:
Jeśli zrezygnować z Izraela to po co sie jeszcze porozumiewać ? W jakim celu ?
Jak to w jakim? Żeby współistnieć w obrębie jednego, wielokulturowego państwa, trzeba się porozumieć...

_________________
Brewiarz na WP Brewiarz na Androida
Duszpasterstwo Akademickie Xaverianum Opole


Pn gru 07, 2009 23:58
Zobacz profil
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
{o} napisał(a):
To jest książka naukowa, a nie ideologiczna.

Cytuj:
Jeśli zrezygnować z Izraela to po co sie jeszcze porozumiewać ? W jakim celu ?
Jak to w jakim? Żeby współistnieć w obrębie jednego, wielokulturowego państwa, trzeba się porozumieć...


Do porozumienia trzeba dwojga...

Konflikt żydowsko-arabski rozpoczął sie jak twierdzą niektórzy w momencie gdy Abraham wypędził swoją nałożnicę Hagar- matkę Iszmaela.

Zaostrzył się on tak bardzo z momentem powstania islamu, że dzisiaj rozwiązaniem będzie już tylko całkowita klęska żydów bądź całkowita klęska Arabów.

Widzisz muzułmanie wierzą, że przed końcem świata będzie miała miejsce wielka konfrontacja muzułmańsko- żydowska z której oni wyjdą zwycięsko.

Jestem prawie pewna, że zobaczymy to starcie jeszcze w czasie naszego życia- bo Ahmadineżad juz to zapowiada- jako datę graniczną podaje 2022...

P.S Nie ma książek z dziedziny nauk politycznych, które zarazem nie byłyby ideologiczne...albo jest ich mało...

Tym bardziej, że ten człowiek sam miesza zagadnienia badawcze ( pochodzenie żydów) z ideologicznymi - postulat poddania Izraela...


Wt gru 08, 2009 22:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 06, 2010 16:48
Posty: 296
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
{o} napisał(a):
Żydzi (czyli kto?) są dalej wybrani, czy nie?

Żydzi, jako cały naród z jego religią, zostali odrzuceni.
Ale poszczególni Żydzi mogą zostać prawdziwymi chrześcijanami i zyskać uznanie Boże.


Śr cze 16, 2010 8:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
JOTKA - antysemityzm to czy jeszcze nie ?


Śr cze 16, 2010 18:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
Gdzie ty antysemityzm widzisz?
Czy chodzi ci o nastrój anty-żydowski, czy skierowany przeciwko "synom Sema"
(por. to, o czym napisał {o}).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr cze 16, 2010 22:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
Jamsen. napisał(a):
{o} napisał(a):
Żydzi (czyli kto?) są dalej wybrani, czy nie?

Żydzi, jako cały naród z jego religią, zostali odrzuceni.
Ale poszczególni Żydzi mogą zostać prawdziwymi chrześcijanami i zyskać uznanie Boże.

AZ SMIERDZI ANTYSEMITYZMEM


Cz cze 17, 2010 16:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
aspherus napisał(a):
Jamsen. napisał(a):
Żydzi, jako cały naród z jego religią, zostali odrzuceni.
A jakby Jamsen. napisał o odrzuceniu błędnych wierzeń pogańskich rdzennych mieszkańców Ameryk,
to śmierdziałoby ci anty-indianizmem?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz cze 17, 2010 18:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 02, 2003 21:21
Posty: 228
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
A co te dyrdymały mają wspólnego z pytaniami, które zadałem?

_________________
Brewiarz na WP Brewiarz na Androida
Duszpasterstwo Akademickie Xaverianum Opole


Cz cze 17, 2010 19:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
{o} - mnie się wydaje, że patrzysz na naród w rozumieniu XIX-wiecznym. Tymczasem w rozumieniu biblijnym była to raczej przynależność rodowa, z wariacjami takimi jak włączenie do rodu na drodze - dziś byśmy powiedzieli - adopcji... Do tego dochodzi rozumienie religijne. Sam judaizm wskazywał, że urodzenie (ród) jest ważne, ale ważniejsza jest relacja z Torą (może głupio brzmi, ale trudno). Wyżej stał ktoś najgorzej urodzony kto znał Torę od kogoś, kto jej nie studiował, choćby był z najlepszego rodu.

Innymi słowy: to wszystko się przemieszało, przez 2000 lat funkcjonowało w diasporach wśród obcych kultur i religii, co jeszcze zapewne wzmocniło tożsamość...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz cze 17, 2010 21:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 11, 2012 10:32
Posty: 10
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
aspherus napisał(a):
Jamsen. napisał(a):
{o} napisał(a):
Żydzi (czyli kto?) są dalej wybrani, czy nie?

Żydzi, jako cały naród z jego religią, zostali odrzuceni.
Ale poszczególni Żydzi mogą zostać prawdziwymi chrześcijanami i zyskać uznanie Boże.

AZ SMIERDZI ANTYSEMITYZMEM


Niestety nie tylko. Również postawą typu "jedynie słuszna religia to chrześcijaństwo".

_________________
http://www.mercuryweb.pl


So sie 11, 2012 13:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 30, 2010 9:03
Posty: 1020
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
{o} napisał(a):
Innymi słowy, z teorii tej wyłania się konkluzja, ze żydzi nie są Żydami, zaś Żydzi już dawno temu przestali być żydami...

Ciekawe ujęcie sprawy... :)

{o} napisał(a):
Stąd moje pytanie: gdzie się właściwie podział Naród Wybrany? Wierzymy, że chrześcijanie są nowym ludem wybranym, ale jaki właściwie jest status starego? Żydzi (czyli kto?) są dalej wybrani, czy nie? I co to właściwie znaczy, że są albo nie są?

Osobiście skłaniam się ku tezie, że jeśli mówimy "wybrany", to powinniśmy zapytać "wybrany do czego, w jakim celu?". Jeśli jest to "wybranie do zbawienia", to na pewno nie przysługuje ono tylko Żydom/żydom.

Uważam, że zostali oni wybrani do tego, by z nich zrodził się Mesjasz = wybrani do tego, by Słowo wcieliło się w ich narodzie. Wybór do misji. Ta misja - zgodnie z wierzeniami chrześcijańskimi - już się zakończyła. Dlatego sądzę, że ten typ "wybrania" minął. Jeśli nadal są "wybrani", to już w innym znaczeniu. Np. w znaczeniu szczególnej miłości: "Odrzucił namiot Józefa i nie wybrał szczepu Efraima, lecz wybrał pokolenie Judy, górę Syjon, którą umiłował".

_________________
http://img407.imageshack.us/img407/7421/mjdomtowieczno1.jpg


So sie 11, 2012 16:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 12, 2011 20:22
Posty: 42
Post Re: Kim są Żydzi i żydzi?
{o} napisał(a):
Innymi słowy, z teorii tej wyłania się konkluzja, ze żydzi nie są Żydami, zaś Żydzi już dawno temu przestali być żydami...

Stąd moje pytanie: gdzie się właściwie podział Naród Wybrany? Wierzymy, że chrześcijanie są nowym ludem wybranym, ale jaki właściwie jest status starego? Żydzi (czyli kto?) są dalej wybrani, czy nie? I co to właściwie znaczy, że są albo nie są?

Pocztyaj sobie o syjonizmie.


N sie 12, 2012 11:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL