Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 0:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Żydzi Mesjanistyczni 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
Cytuj:
nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami
Chyba papież nie utożsamia się z Duchem Świętym, prawda?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn mar 29, 2010 17:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 26, 2010 17:41
Posty: 231
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
Jotka
Werset na który się powołalas (Łk 17:20,21)dotyczy ziemskiej działalności Jezusa,jako przedstwiciela
Królestwa Bożego na co wskazuje zwrot"Królestwo Boże(Jezus) jest pośród Was( faryzeuszy)Wedlug mojej
oceny nie można go chronologicznie odnosić do czasów współczesnych ponieważ skierowany jest
bezpośrednio do wspólczesnych Jezusowi słuchaczy.
A jeżeli chodzi o Królestwo Boże to warto zwrócic uwagę na to, że inne teksty Biblijne sytuują je
w przyszłosci (Dz 1:6-8;3:17-21)Również wypowiedzi Apostoła Pawła wskazują że jego realizacja dopiero
nastanie.(1Kor6;9,Gal5;211,Tes1,2,23,2 Tes1;5)Co również istotne oczekiwał że dojdzie do przemiany
wierzących by mogli wejść do duchowej rzeczywistosci(1Kor 15:42-54,1Tes4;13-17,Flp3;20,21).
Paruzję można odczytywać synonimicznie z Krolestwem Bożym jako wydarzenie które ma się dopiero
wydarzyc(1Kor4;5,Flp3,20,21,1Tes 2:19)Do znaków które będaą towarzyszyc tym wydarzeniom można
zaliczyć :wskszeszenie oraz porwanie w powietrze(1Kor15;35-55,1Tes 4:13-18)Większość pozostałych
autorów wskazuje że wydarzenia eschatologiczne mają dopiero nastąpić(Dz17 30,31,Ef 5:3-16 1Tym6 11-16,2Pio 3;11-13)Do wydarzeń ostatecznych można jeszcze zaliczyć stworzenia "nowej ziemi i nieba"
(2Pio 3,10-13 Ap 21;1)W te ramy można jeszcze wrzucić termin"Dzień Sądu"jako wydarzenie usytuowane
w przyszłosci(Dz 17:31,Rzym2,16,1Tes5;2-4)
W oparciu o te wersety zadaj sobie teraz pytanie:Czy można powiedzieć że Królestwo Boże już nastało?

A teraz twoje pytanie;Termin Kościól Biblijny odnosi się wyłącznie do wspólnot które funkcjonowały w I wieku,a więc :Korynt,Efez,Tesalonika,Galacja itp.Natomiast w ramy KoscoiŁa wsołczesnego(umownie)
można by zaliczyć wszystkie Koscioły które powstały po okresie Biblijnym(po I wieku)Co ciekawe niektórzy
Bibliści używają terminu Kościól apostolski i poapostolski akcentując w ten róznice między tymi dwoma bytami.Nie ma oczywiscie w tym nic dziwnego zwarzywszy na fakt że np Listy Pawłowe mialy charakter
apologetyczno-polemiczny i dotyczyły odpowiedzi na konkretne problemy tamtejszych wspólnot.

Dz 20 25-32 -czy ty uważasz że ten werset dotyczy sukcesji apostolskiej w rozumieniu teologii Katolickiej?


Pn mar 29, 2010 19:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
1. Aha. Uzasadnienia biblijnego do takiego rozróżnienia nie widzę. Najwyraźniej go nie ma.

2. White - ten werset nie mówi wprost o sukcesji apostolskiej. Ten werset mówi, że za czasów apostołów w Kościele byli biskupi i że ich zadaniem było prowadzenie ludu Bożego, kierowanie Kościołem Boga wtedy, gdy zabraknie apostołów. O nakładaniu rąk, które wiązało się nie tylko ze zstąpieniem Ducha Świętego, ale i władzą pasterską przeczytasz wielokrotnie. Na przykład tutaj:

Cytuj:
1 Tm 4,12-14: Niechaj nikt nie lekceważy twego młodego wieku, lecz wzorem bądź dla wiernych w mowie, w obejściu, w miłości, w wierze, w czystości! Do czasu, aż przyjdę, przykładaj się do czytania, zachęcania, nauki. Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany za sprawą proroctwa i przez włożenie rąk kolegium prezbiterów.


Cytuj:
1 Tm 5:21-22: Zaklinam cię wobec Boga i Chrystusa Jezusa, i wybranych aniołów, abyś tego przestrzegał bez uprzedzeń, nie powodując się w niczym stronniczością. Na nikogo rąk pospiesznie nie wkładaj, ani nie bierz udziału w grzechach cudzych.


Zauważ - na Tymoteusza włożono ręce i zyskał władzę. Także "wkładania rąk" na kolejne osoby.
Paweł nie pisze o zaleceniach - pisze o faktach, praktyce istniejącej w czasach apostolskich. Praktyce, która stanowi podstawę sukcesji apostolskiej.

A nieco obok, a propos Ducha Świętego: bez wątpienia otrzymywali tę łaskę ludzie także bez pośrednictwa Piotra i apostołów. Niemniej nie było to normą, wystarczy przeczytać:

Cytuj:
Dz 8 14-17: Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy więc wkładali [Apostołowie] na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego.


Następne wersety wskazują, że nie miał tej mocy każdy, ale mógł ją otrzymać od Apostołów. Piotr nie neguje takiej możliwości, oburzony jest próbą przekupstwa.


Nawet Paweł, wybrany osobiście przez Boga, potrzebował posługi Ananiasza. Nota bene, nie apostoła...

Cytuj:
Dz 9, 17-18: Wtedy Ananiasz poszedł. Wszedł do domu, położył na nim ręce i powiedział: «Szawle, bracie, Pan Jezus, który ukazał ci się na drodze, którą szedłeś, przysłał mnie, abyś przejrzał i został napełniony Duchem Świętym».


Sam Paweł dalej nakładał ręce na innych (Dz 19,6)

Argument o wyborze przez papieża, nie Ducha Świętego jest chybiony, bo nie o sam wybór chodzi, ale o nałożenie rąk. Oczywiście, w większości przypadków nie oznacza ono sukcesji, nie oznacza władzy pasterskiej, chodzi tylko o sam fakt związania łaski z czynnościami człowieka.

Nie po to, by zakończyła się ona ze śmiercią apostołów.

Co do Królestwa Bożego: więcej tutaj http://watchtower.org.pl/w_obronie_wiary-30.php nie mam w tym momencie czasu pisać dłużej.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt mar 30, 2010 14:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 26, 2010 17:41
Posty: 231
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
Jotka
1)Co rozumiesz przez pojęcie "uzasadnienie Biblijne"-proszę o szczegóły.
2)Twoja argumentacja w tym temacie ma charakter wysoce spekulatywny i opiera się na błedzie
logicznym "ad ignorantiam",odwołującym się do tego, co nieznane,opartym na założeniach związanych
z tym,co nie zostało powiedziane
Wersety z Tym 4:12-14,5:21,22 są wyłącznie skierowane do Tymoteusza i ewentualnych nadzorców na
których miał nałożyć ręce, co w konsekwencji zamyka je i tak w ramach I wieku .
Wersety które zacytowałaś z Dziejów Apostolskich nie stanowią żadnego poparcia dla rzekomej sukcesji
apostolskiej.
W egzegezie Biblijnej warto zastosować zasadę z 1Kor 4:6- "nie wychodzcie poza to co napisane"

Pozdrawiam


Wt mar 30, 2010 18:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
1. Uzasadnienie biblijne - tzn. znajdujące oparcie w Piśmie Świętym
2. Brzmi to bardzo naukowo :-)

Ale jeśli chcesz ów cytat z Listu do Koryntian zastosować literalnie, to powinieneś wziąć pod uwagę, że powstał w czasie (56 r. ne), w którym nie została spisana jeszcze żadna Ewangelia (Markowa datowana jest przed rokiem 70. ne, kolejne po upadku Jerozolimy) nie mówiąc o Apokalipsie wg św. Jana. Odnosi się zatem zasadniczo do ST i kilku listów...

Ale warto pamiętać także o innych cytatach: np. z 2 Listu św. Piotra:

Cytuj:
1,16.19-21: Nie za wymyślonymi bowiem mitami postępowaliśmy wtedy, gdy daliśmy wam poznać moc i przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa, ale [nauczaliśmy] jako naoczni świadkowie Jego wielkości. [...] Mamy jednak mocniejszą, prorocką mowę, a dobrze zrobicie, jeżeli będziecie przy niej trwali jak przy lampie, która świeci w ciemnym miejscu, aż dzień zaświta, a gwiazda poranna wzejdzie w waszych sercach. To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia. Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili <od> Boga święci ludzie.


Cytuj:
3,13-17: Oczekujemy jednak, według obietnicy, nowego nieba i nowej ziemi*, w których będzie mieszkała sprawiedliwość. Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby [On] was zastał bez plamy i skazy - w pokoju, a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was, jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę. Wy zatem, umiłowani, wiedząc o tym wcześniej, strzeżcie się, abyście dając się uwieść błędom tych, którzy nie szanują praw Bożych, własnej stałości nie doprowadzili do upadku.


Podsumowując ten list:
- Kto ma prawo wyjaśniać Pismo, skoro "nie jest do prywatnego wyjaśnienia"? Jeśli nie ma władzy nauczania?
- Dlaczego twierdzisz, że listy Pawła były pisane tylko do adresatów, skoro w liście Piotra wyraźnie napisano, że istotne dla adresatów są wszystkie listy Pawłowe, nie tylko skierowane do nich?
- Skoro list do Tymoteusza był do Tymoteusza to list do Koryntian był do Koryntian - na jakiej podstawie powołujesz się na niego w naszej rozmowie? Nie jestem Koryntianką...

I odpowiedz mi na pytanie: nie negujesz, że Tymoteusz otrzymał władzę przez nałożenie rąk kolegium prezbiterów (nawiasem mówiąc prezbiterów, nie apostołów, a Paweł ją potwierdza). Również władzę nakładania rąk. Na jakiej podstawie uważasz (jeśli uważasz), że stracił ją z chwilą śmierci apostołów? Jeśli jej nie stracił, to znaczy, że mógł ją przekazać dalej. On i inni. Jeśli zaś mógł przekazać, to istnieje w Kościele uprawniona władza pasterska.

Bardzo proszę o odpowiedź na powyższe pytania.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr mar 31, 2010 11:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 26, 2010 17:41
Posty: 231
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
Jotka
"Uzasadnienie Biblijne"-możesz podać definicję tego zwrotu?
1Piotra1;16,19-21-Pisma.proroctwa ST,jaki proroctwa odnośnie Paruzji nie BYŁY do prywatnego
wyjaśniania, dlatego tlumaczyli je Apostołowie i Jezus.Jasne?
2Piotra 3;13-17-gdzie jest napisane że dla adresatów Piotra były istotne wszystkie listy?Czy nie chodzi
tutaj tylko o werset 15?Czyż nie widać tutaj zbieżnośći adresatów?
1Kor 4;6-jeżeli stosujesz rady z listu do Koryntian,to co stoi na przeszkodzie żebyś zastosowała i tą.
Na Tymoteusza nie tylko włożyli ręce prezbiterzy,ale również sam Paweł(2Tym1;6).
To że Tymoteusz posiadał władzę (nakładania rąk)niekoniecznie musi oznaczć ze z niej skorzystał.
Ten werset który podałaś nic na ten temat nie mówi.Po co więc spekulujesz?


Cz kwi 01, 2010 7:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
1. Uzasadnienie biblijne - podałam wyżej, w punkcie pierwszym.

2. Świetnie. Niemniej apostołowie nie żyją i niczego nie wytłumaczą, wyjaśnienia Jezusa też nie są proste. Nawiasem mówiąc, 2 list Piotra powstał około 120 r. n.e. Jeśli mnie pamięć nie myli, Apostołowie JUŻ NIE ŻYLI, zatem nie może się do nich odnosić.

Nie da się również uznać, że takie prawo ma każdy człowiek kierowany Duchem Świętym, bo i wtedy Duch Święty działał, a jednak indywidualna interpretacja odpada. Więc?

3. Cóż - autor 2 listu św. Piotra wskazuje nieznanym (nieokreślonym) czytelnikom listy św. Pawła skierowane do nich i inne. Zatem są dla nich ważne nie tylko te skierowane do nich => innymi słowy listy św. Pawła kierowane do konkretnych wspólnot są ważne dla ludzi spoza tych wspólnot.

Jeśli twierdzisz, że nie wszystkie, to poproszę o wyjaśnienie, które i dlaczego nie są istotne.

4. OK. A św. Paweł był w Wieczerniku twoim zdaniem? Bo jeśli słowa z Wieczernika zostały skierowane do obecnych tam apostołów i wyłącznie do apostołów, to z Pawłem mamy problem... Nawiasem mówiąc, w momencie zesłania Ducha św. też go nie było

A Pismo nadal wskazuje, że było to kolegium prezbiterów. Nie wyróżnia w nim nikogo, władzę przekazuje kolegium. A jeśli tak, to samo lub inne kolegium mogło takiej władzy udzielić także innym.

Co do samego Tymoteusza - można domniemywać, że jednak dokonywał nałożenia rąk, skoro Paweł pisze mu, by nie robił tego pochopnie. Jeśliby wcale nie robił, to zdanie nie ma sensu. Ale też takie domniemywanie nie ma sensu, jak i Twój argument. Ważne jest pytanie, czy Tymoteusz i inni mieli taką władzę. Jeśli mieli, to mogli ją przekazać.

Kościół twierdzi, że przekazali. Jeśli zarzucasz mu kłamstwo, to je wykaż. Proszę o podstawy kwestionujące to twierdzenie, inne niż "ja w to nie wierzę".

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz kwi 01, 2010 10:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
A cytat z listu do Koryntian należałoby może pokazać w kontekście:

Po pierwsze sytuacja:
1 Kor 1, 10-13:
Cytuj:
A przeto upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli. Doniesiono mi bowiem o was, bracia moi, przez ludzi Chloe, że zdarzają się między wami spory. Myślę o tym, co każdy z was mówi: «Ja jestem Pawła, a ja Apollosa*; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa». Czyż Chrystus jest podzielony? Czyż Paweł został za was ukrzyżowany? Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni?


Po drugie - o nauce Bożej:
1 Kor 2,1b-8.10-16; 3,1-7-13
Cytuj:
Nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego I stanąłem przed wami w słabości i w bojaźni, i z wielkim drżeniem. A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.

A jednak głosimy mądrość między doskonałymi, ale nie mądrość tego świata ani władców tego świata, zresztą przemijających. Lecz głosimy tajemnicę mądrości Bożej, mądrość ukrytą, tę, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej, tę, której nie pojął żaden z władców tego świata; gdyby ją bowiem pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały [...]

Nam zaś objawił to Bóg przez Ducha. Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego. Kto zaś z ludzi zna to, co ludzkie, jeżeli nie duch, który jest w człowieku? Podobnie i tego, co Boskie, nie zna nikt, tylko Duch Boży. Otóż myśmy nie otrzymali ducha świata, lecz Ducha, który jest z Boga, dla poznania darów Bożych. A głosimy to nie uczonymi słowami ludzkiej mądrości, lecz pouczeni przez Ducha, przedkładając duchowe sprawy tym, którzy są z Ducha. Człowiek zmysłowy bowiem nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha. Głupstwem mu się to wydaje i nie może tego poznać, bo tylko duchem można to rozsądzić. Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, lecz sam przez nikogo nie jest sądzony. Któż więc poznał zamysł Pana tak, by Go mógł pouczać? My właśnie znamy zamysł Chrystusowy.

A ja nie mogłem, bracia, przemawiać do was jako do ludzi duchowych, lecz jako do cielesnych, jak do niemowląt w Chrystusie. Mleko wam dałem, a nie pokarm stały, boście byli niemocni; zresztą i nadal nie jesteście mocni. Ciągle przecież jeszcze jesteście cieleśni. Jeżeli bowiem jest między wami zawiść i niezgoda, to czyż nie jesteście cieleśni i nie postępujecie tylko po ludzku? Skoro jeden mówi: «Ja jestem Pawła», a drugi: «Ja jestem Apollosa», to czyż nie postępujecie tylko po ludzku? Kimże jest Apollos? Albo kim jest Paweł? Sługami, przez których uwierzyliście według tego, co każdemu dał Pan. Ja siałem, Apollos podlewał, lecz Bóg dał wzrost. Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg.

Ten, który sieje, i ten, który podlewa, stanowią jedno; każdy według własnego trudu otrzyma należną mu zapłatę. My bowiem jesteśmy pomocnikami Boga, wy zaś jesteście uprawną rolą Bożą i Bożą budowlą. Według danej mi łaski Bożej, jako roztropny budowniczy, położyłem fundament, ktoś inny zaś wznosi budynek. Niech każdy jednak baczy na to, jak buduje. Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus. I tak jak ktoś na tym fundamencie buduje: ze złota, ze srebra, z drogich kamieni, z drzewa, z trawy lub ze słomy, tak też jawne się stanie dzieło każdego: odsłoni je dzień [Pański]; okaże się bowiem w ogniu, który je wypróbuje, jakie jest.


I w tej sytuacji Paweł pisze:

1 Kor 3,18 - 4,7.14-20
Cytuj:
Niechaj się nikt nie łudzi! Jeśli ktoś spośród was mniema, że jest mądry na tym świecie, niech się stanie głupim, by posiadł mądrość. Mądrość bowiem tego świata jest głupstwem u Boga. Zresztą jest napisane: On udaremnia zamysły przebiegłych lub także: Wie Pan, że próżne są zamysły mędrców. Niech się przeto nie chełpi nikt z powodu ludzi! Wszystko bowiem jest wasze: czy to Paweł, czy Apollos, czy Kefas; czy to świat, czy życie, czy śmierć, czy to rzeczy teraźniejsze, czy przyszłe; wszystko jest wasze, wy zaś Chrystusa, a Chrystus - Boga.

Niech więc uważają nas ludzie za sługi Chrystusa i za szafarzy tajemnic Bożych! A od szafarzy już tutaj się żąda, aby każdy z nich był wierny.

Mnie zaś najmniej zależy na tym, czy będąc osądzony przez was, czy przez jakikolwiek trybunał ludzki* Co więcej, nawet sam siebie nie sądzę. Sumienie nie wyrzuca mi wprawdzie niczego, ale to mnie jeszcze nie usprawiedliwia. Pan jest moim sędzią. Przeto nie sądźcie przedwcześnie, dopóki nie przyjdzie Pan, który rozjaśni to, co w ciemnościach ukryte, i ujawni zamiary serc. Wtedy każdy otrzyma od Boga pochwałę. Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa, ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego. Któż będzie cię wyróżniał? Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał. [...]

Nie piszę tego, żeby was zawstydzić, lecz aby was napomnieć - jako moje najdroższe dzieci. Choćbyście mieli bowiem dziesiątki tysięcy wychowawców w Chrystusie, nie macie wielu ojców; ja to właśnie przez Ewangelię zrodziłem was w Chrystusie Jezusie. Proszę was przeto, bądźcie naśladowcami moimi! Dlatego to posłałem do was Tymoteusza, który jest moim synem umiłowanym i wiernym w Panu, aby wam przypomniał drogi moje w Chrystusie i to, czego nauczam wszędzie, w każdym Kościele. Przechwalali się niektórzy, dumni z tego, że nie przybywam do was. Otóż właśnie przybędę wkrótce, jeśli taka będzie wola Pana, i będę zważał nie na słowa tych, co się unoszą pychą, ale na to, co mogą uczynić. Albowiem nie w słowie, lecz w mocy przejawia się królestwo Boże.


Wnioski:
1. Św. Paweł żąda wierności swojemu nauczaniu / nauce Chrystusowej

2. Nakazuje nie wychodzić "poza to co napisane" - niemniej z pewnością nie chodzi o Ewangelie, których jeszcze nie było. To, co wówczas było spisane z Pisma Świętego, to zasadniczo Stary Testament. Jednocześnie nauczając o Zmartwychwstaniu sam poza niego wychodzi, prawda? Nic z tego, co głosi, nie jest sprzeczne, ale jednak rozszerzone. Doprowadzone do pełni. Co miał im przypomnieć wysłany Tymoteusz? Pisma ST? Wyłącznie? Nie, naukę Pawła/ nauczanie Chrystusa.

To co, Paweł sam nie wie czego chce, czy jednak rozumienie dosłowne tych słów nie jest właściwe? Z całości wynika, że Paweł chce zapobiec sporom i żąda "niewymądrzania się", które to wymądrzanie miało przynieść ludzką chwałę, ale wierności nauce Chrystusa. Tylko tyle i aż tyle. W tym kontekście umieszczono zapis i tak go należy rozumieć.

3. Natomiast wskazuje na jeden "drobiazg". Kimże jest ten Apollos, który podlewał? Przecież nie apostołem, prawda? Kimże są i będą następni budowniczowie, o których wspomina? Także nie apostołami chyba? (wszystko 1 Kor 2)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz kwi 01, 2010 11:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 26, 2010 17:41
Posty: 231
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
Jotka
Nie uzasadnieni tylko napisałaś jakeiś enigmatyczne zdanie"oparcie na Piśmie Świętym.Co to jest?
Ciekawe skąd ta datacja na 120 rok?A gdzie jan napisałem że list Piotra tyczy sie do apostołów?
Gdzie jest napisane że całe listy są ważne dla nich?Skąd ty to bierzesz?
A kto powiedzial że słowa z wieczernika były skierowane do Pawła?Dotyczyły tylko tych do których były
skierowane.Pawła dotyczy tekst z Dziejów 9; 10-19-wtedy to otrzymał Ducha.
O jakim ty kolegium mówisz?
A co do Tymoteusza-ciągle opierasz się na domniemanich,spekulacjach i tak naprawdę nic z tego nie wynika
Wskaż konkretne wersety które potwierdzają to co mówisz!Twoja agumentacja cały czas bazuje na tzw
bledzie logicznym "ad ignorantiam"-z tego co nie napisane tworzysz dowód.
Twój Kościól głęboko wierzy w to że przekazali,i nic poza tym!


Cz kwi 01, 2010 12:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
White - ta dyskusja nie ma sensu, dopóki nie przeczytasz podanych powyżej cytatów oraz swoich wypowiedzi.

W jaki sposób 2 list Piotra (bo o drugim mówimy, z 2 listu pochodził podany przeze mnie cytat) mógł stwierdzać, że:

white napisał(a):
Pisma.proroctwa ST,jaki proroctwa odnośnie Paruzji nie BYŁY do prywatnego
wyjaśniania, dlatego tlumaczyli je Apostołowie i Jezus


skoro bibliści twierdzą, że został napisany ok. 120 roku n.e.? I na jakiej podstawie twierdzisz, że chodzi tylko o Pisma ST, skoro:

1) w 120 roku istniały już wszystkie pisma wchodzące obecnie w skład NT (2 List Piotra jest ostatni)
2) w 3 rozdziale tego samego listu autor pisze o listach Pawła:

2 List św. Piotra, rozdział 3 napisał(a):
Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę.


Z zasad gramatyki wynika, że autor teksty Pawła również określa słowem "Pisma". Na jakiej podstawie twierdzisz, że w pierwszym rozdziale tego samego listu tym samym słowem określa co innego?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt kwi 02, 2010 20:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 26, 2010 17:41
Posty: 231
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
Jotka
2Piotra1;1-z tego wersetu jasno wynika że napisał go apostoł Piotr.Czy wedlug ciebie było to w 120 roku?
A może uważasz że ten werset jest nieautentyczny?


Pt kwi 02, 2010 21:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
White - dowiedz się trochę o biblistyce i problemach autorstwa w świecie starożytnym... I spróbuj odpowiedzieć na powyższe pytania, wtedy dalsza rozmowa zacznie mieć sens...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So kwi 03, 2010 10:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 26, 2010 17:41
Posty: 231
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
Jotka
Czyli autor tego listu kłamał pisząc że był świadkiem przemienienia Jezusa 2Piotra1;16-18?
A kto mógł powiedzieć słowa z 2P1;14 ,jak nie Piotr(J21;18,19)?
Czy ty naprawdę uważasz że opierasz się na Biblii,twierdząc takie absurdy?


So kwi 03, 2010 11:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
Mogę napisać tylko to, co wyżej. Poczytaj o autorstwie tekstów w świecie starożytnym. Księgi Rodzaju, Wyjścia, Liczb, Kapłańska, Powtórzonego Prawa też wg Ciebie napisał Mojżesz?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So kwi 03, 2010 17:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 26, 2010 17:41
Posty: 231
Post Re: Żydzi Mesjanistyczni
Jotka
Pięcioksiąg również napisał Mojżesz.Oto wersety:
Wyj12:1-28,20-24,Kapł1-7,8,13,Liczb1;2,8;1-4,Pp1-33,Joz1,7,8,1Krn22;13,Dn9;11,13
Świadectwo NT-Łik2,22;20,28,J1,45,8;5,Dz3;22,6;14,Heb9,19,1Ko9;9,Rzym10;5
Zobacz co powiedział Jezus:Mk7:10,10;3-5,12;26,Łk5;14,1629-31,J7,19,23
Czy nadal twierdzisz że Jezus,Paweł i inni kłamali?


N kwi 04, 2010 5:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL