Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 14:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Religia Adama <??> 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 7:21
Posty: 6
Post Re: Religia Adama <??>
Dziękuję, ale tak konkretniej to chyba nie da się domyśleć jaka to wiara?
Pewnie i tak za mało napisałam na ten temat. Tyle tylko wiem.
Nie chodzi mi o to, że chcę wiedzieć w co wierzy, aby mu dokuczać, albo krytykować jego wiarę. Chcę wiedzieć na ten temat coś, jak na przykład ktoś chce wiedzieć więcej na temat islamu ..

Głównie to wiem, że w jego wierze Maria to Miriam, Jezus to Joszuła, a Bóg to Jahue . Nie obchodzi świąt. Pomyślałam, że może jest żydem, bo oglądałam "Pasję" ostatnio i mówili po hebrajsku do Pana Jezusa "Joszua". Nie wiem w jakiej religii ww imiona są. W żydowskiej?


Pt kwi 09, 2010 20:46
Zobacz profil
Post Re: Religia Adama <??>
Ale Mesjasz to transliteracja.

Skoro hebr. משיח transliteruje sie jako Messias

to niemożliwe by משיחה transliterowało się jako Christos


Pt kwi 09, 2010 21:38

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 7:21
Posty: 6
Post Re: Religia Adama <??>
Dlaczego nie chcecie mi pomóc? Tylko piszecie nie na temat ...


So kwi 10, 2010 16:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Religia Adama <??>
dziurawskarpecie a czy w Judaizmie Jezus jest jakąkolwiek postacią? To że są imiona to jest akurat najmniej ważne. Gdyby był Żydem to najprawdopodobniej w ogóle by nie mówił o Jezusie. Te wszystkie dywagacje ukróciła by prosta rzecz z Twojej strony: Jahue - tak Ci przeliterował, czy tak to brzmiało w jego ustać co Ty jedynie zapisujesz tutaj?

_________________
Pozdrawiam
WIST


So kwi 10, 2010 16:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Religia Adama <??>
@WIST
Podejrzewam, że chodziło o wymowę, tak jak jest np. w przypadku Jah (czyt. Dża).
Zatem zapis może być Jahwe, a wymowa jest Jahłe lub Jahue.

@Teresse
Może nie chodzi o dosłowną transliterację, ale o zwykłe pokrewieństwo wyrazów lub znaczenie synonimiczne
(BG: Znaleźliśmy Mesyjasza, co się wykłada Chrystus).
Rdzeń jest jak widać ten sam. Chrystus=Pomazaniec, a to znaczy zbawiciel, mesjasz...
Wymowa zapisu hebrajskiego to: Masijaha, Masjah, Meszijah.
Zwrot 'Jezus Chrystus' jest zapisywany m.in. tak: Jehoszua ha(d) Meszijah .
//zauważ że nie jest to Jezus-Mesjasz, a po prostu Jezus Chrystus

dziurawskarpecie napisał(a):
Nie wiem w jakiej religii ww imiona są.
Czy imiona mają nam coś mówić o religii?
Przecież słowo 'amen' jest aramejskie, a jego używanie nie determinuje wierzenia żydowskiego, prawda?
Jeśliby patrzeć/oceniać/grupować tylko i wyłącznie po stosowanym słownictwie/wymowie, to można powiedzieć, że ten twój kolega "sympatyzuje" z grupami"takimi"jak:
Messianic Jews (Żydzi Mesjanistyczni), Jewish Christians (Judeochrześcijanie), ruch Rastafarian czy innymi denominacjami chrześcijańskimi (jak już wspomniałem może to być m.in. Zbór Wolnych Chrześcijan lub (jak powiedział ci kolega) nie należy do żadnej wspólnoty i "po prostu wierzy w Boga"), które wolą używać hebrajskiego imienia, ale
nie musi to wcale wpływać na doktrynę wiary.



@jo_tka
Jeden z moich postów nie został skopiowany, a chodziło mi o utworzenie nowego tematu, dobrze zatytułowanego i umieszczonego w odpowiednim chrześcijańskim dziale (np. Biblia).
---------------------------------------------------------------------------------------------


Jezus to forma zlatynizowana i jest tylko dostosowana do warunków językowych, a nie religijnych
(patrz imiona nie tylko łacińskie - znalazł się nawet jeden Polak Joshua Falk) oraz NAZWISKA
(przeważnie występujące wśród Żydów lub latynosów).

hebr. (ישוע, ישו) Jehoszua/Yehoshua (wymowa wg 'Masoretic Hebrew'), Jehosh'uah, Jahuszua,
//(gdzieś znalazłem też Jahoszujah);
forma skrócona to Joszue/Jošue/Joshue
//we współczesnym hebrajskim pojawia się też transkrypcja YeshuYeshu, choć
//nie wiem w jakim stopniu ma to związek z rabinackimi tekstami Toledot Jeszu - być może znaczący
aram. (ܝܫܘܥ ,ܝܫܘ )Jeszua/Ješua/Yeshua
gr. Ἰησοῦς (Iēsous); część deklinacyjna - rdzeń ιησου (Jezu)
łac. Josue, Iesus
Etymologicznie imię Ješua znaczy Bóg jest zbawieniem/JHWH zbawia/Jahwe jest jego pomocą
(the name “Joshua” means a savior; a deliverer).
Angielskie imię Josh to zdrobnienie od Joshua.
"Jesus" is the rendition in English of the Greek transliteration of "Yehoshua".
In the Septuagint, all instances of "Yehoshua" are rendered as "Ἰησοῦς" (Iēsoūs/Jesus),
the closest Greek pronunciation of the Hebrew.
"


Biblijnego pochodzenia imienia można praktycznie upatrywać w Lb 13:16, kiedy to Mojżesz nadał Ozeaszowi (hebr. 'zbawienie') imię Jozue (przez dodanie cząstki Jah, przez co otrzymujemy 'Jahwe zbawieniem').
Różnice w wymowie imienia Hoshea oraz Imienia Bożego powoduje rózną wymowę imienia Jezus w oryginale, możemy mieć zatem dodatkowo takie wyrazy jak Yahshua/Yahoshua (używa go np. amerykańska organizacja religijna Assemblies of Yahweh) lub Yahshuah (które jak podaje angielska wikipedia spopularniało w czasie gdy ezoteryka i okultyzm przeżywało swój renesans w drugiej połowie 16 w.; wyraz ten powstał przez wstawienie w środek tetragramu litery shin ש przez co powstało YHSWH, YHShWH lub w starej transkrypcji JHSVH).

W angielskiej Biblii księga Jozuego (syna Nuna)zatytułowana jest: Book of Joshua (http://www.christnotes.org/dictionary.p ... bd&id=2493).
Ciekawe dlaczego TO SAMO imię hebrajskie (I GRECKIE) jest różnie tłumaczone w językach nowożytnych... :?:
Wiele opracowań zresztą wykazuje postawę Jozuego jako archetyp Chrystusa gładzącego zło (Wj 17:14), wyrywającego z duchowej niewoli grzechu (Obj 11:8) lub nawiązanie do proroctwa o wezwaniu Bożego Sługi z Egiptu (Mt 2:15).
W niektórych publikacjach można nawet znaleźć bezpośrednie nawiązanie do proroctw Izajasza, Zachariasza (rozdz 3,6,9), a nawet do Psalmów (Ps 110). Niektóre proroctwa odnoszą się do Mesjasza jako Najwyzszego Kapłana.
Zresztą w samym NT pojawiają się takie sugestie:
http://www.biblia-internetowa.pl/Hebr/4/8.html
Gdyby bowiem Jozue wprowadził ich do odpoczynku, nie mówiłby potem o innym dniu.
//W oryginale użyto słowa ιησους.
Pojawia się to także w podawaniu rodowodu Jezusa w Ewangelii Łukasza:
http://www.biblia-internetowa.pl/Luk/3/29.html
W BT mamy "syna Jezusa", zaś w BW przetłumaczono to jako "syna Jozuego".
-------------------------------------------------------------------------------------------


Jeśli chodzi o Marię, to jest to zlatynizowana forma imienia Miriam.
W Biblii jest to zapisane jako Mariam (gr. μαριαμ)

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So kwi 10, 2010 21:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 7:21
Posty: 6
Post Re: Religia Adama <??>
Elbrus - dziękuję za pomoc :)
Doceniam też to, że tak dużo informacji :)
Ale nie tylko chodzi o imiona. Również o to, że nie obchodzi świąt, a tym bardziej nawet nie kojarzy tradycyjnych symboli np.Świąt Bożego Narodzenia ( choinka, św. Mikołaj itd..) .

WIST - Adam powiedział mi coś takiego, gdy zapytałam się w jakiego Boga wierzy :
" Wierzę w Jahue . Nie J - a - h - w - e . Nie myl ze świadkiem Jehowy . Tylko J - a- h -u - e ."
No i bardzo mnie zaskoczyło wtedy, że jest też Jahue i to, że jest jeszcze więcej tych odmian.

Adam też powiedział : " Ja wierzę w normalnego Boga, a nie jak wy ." Zwróciłam mu uwagę, że to nietolerancyjne, ale skoro tak twierdzi, to może są duże różnice między naszym a jego wyznaniem.

Jego matka nie pozwala mu chodzić na szczepienia itd. Nikt w jego rodzinie nie może . Straszne problemy ma przez to w szkole z higienistką. Mój brat powiedział, że może to ma coś wspólnego z jego wyznaniem, bo podobno są jakieś religie, gdzie zabraniają przyjmowanie ciał obcych do ciała czy coś w tym stylu ..
Ale nie wiem czy to ma coś wspólnego z tym.

Po angielsku nic nie rozumiem, ale zaraz poszukam na Wikipedii po Polsku . Dziękuje za wytłumaczenie w nawiasach nazw tych wspólnot. Może znajdę to, w co wierzy :)


Pn kwi 12, 2010 16:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Religia Adama <??>
Cytuj:
nie obchodzi świąt
Jeśli jest chrześcijaninem to powinien chociaż obchodzić Paschę Wielkanocną - tak nakazał Jezus.
Cytuj:
nawet nie kojarzy tradycyjnych symboli np.Świąt Bożego Narodzenia ( choinka, św. Mikołaj itd..) .
To nie są Tradycyjne symbole/święta chrześcijańskie, tylko
komercyjna odmiana różnych zwyczajów (np. polska Wielkanoc zawiera w sobie sporo z pogańskich obrzędów Jarego Święta).
Cytuj:
No i bardzo mnie zaskoczyło wtedy, że jest też Jahue i to, że jest jeszcze więcej tych odmian.
Tak - BARDZO różnie można wymawiać to imię.
Cytuj:
"Ja wierzę w normalnego Boga, a nie jak wy".
Tu nie chodzi chyba o inne bóstwo, ale o wyznawane prawdy wiary (m.in. odrzucenie większości/niektórych katolickich).

Cytuj:
Po angielsku nic nie rozumiem, ale zaraz poszukam na Wikipedii po Polsku.
W polskiej wikipedii tego nie ma.
Jeśli nie znasz za bardzo angielskiego, to m.in. w przeglądarce GoogleChrome jest wbudowany translator i można sobie wybrać - czy przeglądać stronę oryginalną czy przetłumaczoną na polski (nie tylko z języka angielskiego).

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn kwi 12, 2010 16:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Religia Adama <??>
dziurawskarpecie
Są ludzie którzy wedle swoich przekonań odrzucają różne rzeczy czy to szczepionki, czy naukę o ewolucji, czy inne rzeczy. To może być wszystko i nic, w tym sensie że może są gdzieś nawet niewielkie odłamy chrześcijaństwa które są bardzo radykalne, albo po prostu nic, czyli jakaś samoróbka, rodzice sobie coś wymyślili i nakładają dziecku głupot do głowy. Myślę że to on już musi konkretnie powiedzieć, z czym nie powinien mieć problemu bo skoro tak łatwo obraża wyznanie innych to powinien mieć odwagę i powiedzieć w imię czego to czyni. A jeśli chłopak jest zamknięty to nic nie poradzisz i może lepiej dać spokój. Szanuj go i bądz mu życzliwa.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn kwi 12, 2010 23:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 07, 2010 7:21
Posty: 6
Post Re: Religia Adama <??>
Dziękuję Wam za pomoc :)
Skorzystam z Waszych rad. Prześledzę tez wszystko i przetłumaczę :)
Jeśli na ten temat nic nie znajdę, to może mi opowie o swojej religii jak go poproszę, a jak nie, to trudno.
Mimo, że wszyscy mu dokuczają i śmieją się z niego, to mnie lubi najbardziej, bo ja mu nic nie robię . Ale nie będę też nękać go pytaniami o jego religii:P

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)


Cz kwi 15, 2010 6:54
Zobacz profil
Post Re: Religia Adama <??>
dziurawskarpecie napisał(a):
Ale nie tylko chodzi o imiona. Również o to, że nie obchodzi świąt, a tym bardziej nawet nie kojarzy tradycyjnych symboli np.Świąt Bożego Narodzenia ( choinka, św. Mikołaj itd..) .



:D Myślę, że nawet w Arabii Saudyjskiej kojarzą choinkę- także powiedz mu by nie ściemniał.

Wygląda mi na to szkolny podryw albo lans. ;-)

@Elbrus- niektórzy tez Wielkanoc uznają za pogańskie święto- chyba, że masz na myśli właśnie samą Paschę.


Cz kwi 15, 2010 9:42
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL