Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 2:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 świadkowie Jehowy - pytanie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 29, 2012 19:36
Posty: 33
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Hosi napisał(a):
wojtekwojtek napisał(a):

1. Niemożna wprowadzać ludzi w bład zmieniając tekst PŚ.
porównaj: (Objawienie 22:18, 19) „Ja świadczę każdemu, kto słyszy słowa proroctwa tego zwoju: Jeżeli ktoś doda coś do tych rzeczy, Bóg doda mu plag zapisanych w tym zwoju; 19 a jeżeli ktoś odejmie coś ze słów zwoju tego proroctwa, Bóg odejmie jego dział w drzewach życia i w mieście świętym — rzeczach opisanych w tym zwoju

2. Co to za religia co wymazuje imię swojego Boga?
Porównaj: Ps 83:19 BT Niechaj poznają Ciebie i wiedzą,
że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię,
jesteś Najwyższy nad całą ziemią.

3. To tak jakbyś czytał list o swoim najlepszym przyjacielu i wszędzie tam gdzie było jego imie są teraz słowa "ten czlowiek, ta osoba" :( To bez sensu

4. komu jest na rękę aby trzymac ludzi w niwiedzy na temat Boga? :shock:

To w takim razie dlaczego Jezus nie używał imienia Bożego tylko zamienników w formie "Boże" bądż " Ojcze"?
A pamiętasz może co powiedział w Łuk 11:2?
Może przytoczę:"Kiedy się modlicie mówcie :OJCZE"!
Skąd więc u was wziął się ten "dodatek" podczas wymawiania modlitwy w formie "Jehowo Boże"bądz"Ojcze Jehowo"?Tego to chyba nie wzięliście z nauk Jezusa?


Skąd ten "dodatek w waszych modlitwach?
(Łukasza 11:2) Wtedy powiedział do nich: „Kiedy się modlicie, mówcie: ‚Ojcze, niech będzie uświęcone twoje imię. Niech przyjdzie twoje królestwo

Bardzo dobre pytanie ;) Werstet z Łk 11:2 brzmi:



O uświęcanie jakiego imienia modli sie tutaj Jezus? Dlaczego w tej modlitwie stawia imię Boga na pierwszym miejscu?
Kolejna sprawa czy Chrystus wymawiał imię Jehowa/Jahwe? Najprawdopodobniej tak.
Gdy Jezus i jego uczniowie czytali Pisma z oryginału hebrajskiego lub z greckiej Septuaginty, napotykali imię Boże w postaci tetragramu. Czy Jezus stosował się do ówczesnego tradycyjnego zwyczaju żydowskiego i z obawy przed zbezczeszczeniem tego imienia oraz naruszeniem trzeciego przykazania czytał w takich miejscach ’Adonái? (Wyjścia 20:7). Kiedyś w synagodze nazaretańskiej wstał, wziął Księgę Izajasza i przeczytał z niej wersety zawierające tetragram (61:1, 2). Czy unikał wymówienia imienia Bożego? Na pewno nie, jeśli jak zawsze odrzucił niebiblijne tradycje żydowskich uczonych w piśmie. W Mateusza 7:29 czytamy: „Nauczał ich jak ktoś mający władzę, a nie jak ich uczeni w piśmie”. W obecności swych wiernych apostołów Jezus tak się modlił do Jehowy Boga: „Ujawniłem twoje imię ludziom, których mi dałeś ze świata. (...) Dałem im poznać twoje imię, i dam je poznać” (Jana 17:6, 26).

Musimy pamiętać, ze zabobon żydowski polegający na pomijaniu imienia Bożego nie ma podstaw biblijnych, jest tradycją ludzką. Apostoł Paweł napisał aby nie trzymać się żydowskich zabobonów.
(Tytusa 1:13, 14) Świadectwo to jest prawdziwe. Właśnie dlatego wciąż ich surowo upominaj, żeby byli zdrowi w wierze, 14 nie zwracali uwagi na żydowskie baśnie oraz przykazania ludzi odwracających się od prawdy.
Dlatego słusznie przywrócono imię Boże w NT.
Biblia wielokrotnie zwraca uwagę, ze swoje modlitwy należy kierować do konkretnego Boga mającego imie własne, a nie do jakiegoś nieokreślonego bytu

(Psalm 5:1, 2) Na moje wypowiedzi nadstaw ucha, o Jehowo; racz zrozumieć me wzdychanie.  2 Zważ na głos mego wołania o pomoc, mój Królu i Boże mój, gdyż do ciebie się modlę.
(Mt 6:9)

_________________
(Jana 8:31, 32) I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Śr lut 01, 2012 11:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 29, 2012 19:36
Posty: 33
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
1.Słowa przytoczone przez Ciebie mówią tylko o tym, ze dana osoba będzie z Chrystusem w raju ;) Nie ma tu mowy, ze dusza tej osoby jest nieśmiertelna. porównaj przytoczone wcześniej Jk 5:19,20 oraz Ez 18:4 gdzie wyraźnie napisano coś przeciwnego
2. Gdzie Bóg stworzył raj?
3. Kiedy Chrystus jest/będzie w raju? W jakim sensie? Z kim?

Poza tym było by dobrze abyś porównał różne przekłady tego wersetu.
Nie zamierzam na ten temat dyskutować gdyż już wiele osób o tym pisało i nie chce mi się po nich powtarzać. Kwestie podane przeze mnie są do osobistego i uczciwego rozważenia zgodnie z Biblią ;)[/quote]
A słowa Chrystusa znajdują sie poza Biblią?
Dana osoba będzie z Chrystusem w raju - w jakiej postaci będzie ta osobya - konkretnie dobry łotr?
wtedy gdy osiągniecie cel waszej wiary - zbawienie dusz (1 P 1,9),
A gdy otworzył pieczęć piątą, ujrzałem przed ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego (Ap 6,9)
Nadal będziesz utrzymywała, że "w bibli nigdzie nie ma tezy, że dusza jest nieśmiertelna"?[/quote]
Sprawa podobna do poprzedniej, jest mu mowa o duszach, ale nigdzie nie matu wzmianki o tym, że są nieśmiertelne. Natomiast jest wiele jednoznacznych wersetów mówiących o tym, że dusza moze umrzeć. Dwa z nich podano w poprzednich postach. Na temat duszy przelano już wiele liter więc nie będę po kimś powtarzał.

_________________
(Jana 8:31, 32) I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Śr lut 01, 2012 11:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
wojtekwojtek napisał(a):



O uświęcanie jakiego imienia modli sie tutaj Jezus? Dlaczego w tej modlitwie stawia imię Boga na pierwszym miejscu?
Kolejna sprawa czy Chrystus wymawiał imię Jehowa/Jahwe? Najprawdopodobniej tak.

Czy Jezus w tym fragmencie podał o jakie imię tu chodzi?
Bo z tego co wiem Bóg ma rożne imiona.
Oto przykłady:
Iz 63:14 "Wykupiciel od dawna to jego imię".
Wyj 34:14"Jehowa który ma na imię zazdrosny"
Czy nakazał gdziekolwiek wymawiać Imię Boże(np podczas głoszenia dobrej nowiny) i podał jego formę?
Czy naśladowcy Chrystusa (np:Paweł,Piotr)głosili o imieniu Bożym,w taki sam sposob jak
robią to obecnie ŚJ?
Proszę o konkretne wersety ,a nie spekulacje typu "najprawdopodobniej tak"


Śr lut 01, 2012 12:15
Zobacz profil
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Imiona Boga napotykane Biblii: - El Elyon (Rdz 14,22); El Roi (Rdz 16,13); El Saddaj (Rdz 17,1; 35,11); El Bathel (Rdz 35,7); El Olam (Rdz 21,33);El Elohim.


Śr lut 01, 2012 12:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 29, 2012 19:36
Posty: 33
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Werstet z księgi Wyjscia brzmi: (Wyjścia 34:14) "Bo nie wolno ci padać na twarz przed innym bogiem, gdyż Jehowa, który ma na imię Zazdrosny, jest Bogiem zazdrosnym;"
Tłumaczy się sam przez się.

(Izajasza 63:14) Jak wtedy, gdy zwierzę schodzi w dolinną równinę, tak duch Jehowy zapewniał im odpoczynek”. W ten sposób prowadziłeś swój lud, by sobie uczynić piękne imię.

Swoją drogą gdzie jest napisane, że podczas głoszenie nie można używać Imienia Bożego?

(Dzieje 2:14-21) Wstał jednak Piotr wraz z jedenastoma, podniósł głos i tak do nich przemówił: „Mężowie judejscy i wszyscy mieszkańcy Jerozolimy, niech wam to będzie wiadome i nadstawcie ucha na moje wypowiedzi. 15 Ci ludzie wcale nie są pijani, jak przypuszczacie, jest bowiem trzecia godzina dnia. 16 Wprost przeciwnie, właśnie to zostało powiedziane przez proroka Joela: 17 ‚„A w dniach ostatnich — mówi Bóg — wyleję mego ducha na wszelkie ciało i wasi synowie oraz wasze córki będą prorokować i wasi młodzieńcy będą mieć wizje, a waszym starcom śnić się będą sny; 18 i nawet na moich niewolników oraz na moje niewolnice wyleję w owych dniach mego ducha i będą prorokować. 19 I dam prorocze cuda na niebie w górze oraz znaki na ziemi nisko — krew i ogień, i dymny opar; 20 słońce zamieni się w ciemność, a księżyc w krew, zanim nadejdzie wielki i wspaniały dzień Jehowy. 21 A każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony”’.

Usuwanie imienia Bożego przypomina sytuacje gdy np Jan Kowalski napisał książkę, potem książka została wydana, ale zamiast nazwiska autora "Jan Kowalski" podano "jakiś człowiek". W dodatku wmawiano mu jeszcze, ze to z szacunku dla jego nazwiska...

Sprawa wymowy była już omawiana.

_________________
(Jana 8:31, 32) I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Śr lut 01, 2012 13:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Przepraszam pomyliłem się, miało być Iz 63:16 a nie 63:14.
A jeżeli chodzi o posługiwanie się imieniem Bożym podczas głoszenia,to faktycznie takiego zakazu nie znajdziemy w NT.Z drugiej strony,używanie imienia Bożego jako składnika "religii prawdziwej",jest wyrażnym nadużyciem.Nie znajdujue takiego elementu w Pismach Greckich sformułowanego wprost.
A jeżeli chodzi o cytat (PNŚ) Dz 2:14-21 z "imieniem",to zapytam tak:z jakich manuskryptów greckich korzystano podczas opracowywania tego przekładu ?


Śr lut 01, 2012 14:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 29, 2012 19:36
Posty: 33
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Hosi napisał(a):
Przepraszam pomyliłem się, miało być Iz 63:16 a nie 63:14.
A jeżeli chodzi o posługiwanie się imieniem Bożym podczas głoszenia,to faktycznie takiego zakazu nie znajdziemy w NT.Z drugiej strony,używanie imienia Bożego jako składnika "religii prawdziwej",jest wyrażnym nadużyciem.Nie znajdujue takiego elementu w Pismach Greckich sformułowanego wprost.
A jeżeli chodzi o cytat (PNŚ) Dz 2:14-21 z "imieniem",to zapytam tak:z jakich manuskryptów greckich korzystano podczas opracowywania tego przekładu ?


Iz 63:16, inne wersety z tej księgi doskonale to tłumaczą, porównaj
(Izajasza 41:14) „Nie lękaj się, robaczku Jakubie, wy, mężowie izraelscy. Ja ci pomogę” — brzmi wypowiedź Jehowy, twojego Wykupiciela, Świętego Izraela.
(Izajasza 44:6) „Oto, co rzekł Jehowa, Król Izraela i jego Wykupiciel, Jehowa Zastępów: ‚Ja jestem pierwszy i ja jestem ostatni, a oprócz mnie nie ma Boga.
(Izajasza 54:5) „Bo twój Wielki Twórca jest twoim właścicielem, mężem, na imię ma Jehowa Zastępów; i Święty Izraela jest twoim Wykupicielem. Zwany będzie Bogiem całej ziemi.

Kolejna sprawa, widzę ze się zgadzamy ze spokojnie można używać imienia Jehowy ;)
Sprawa "nadużycia" jak piszesz jest Twoim subiektywnym stwierdzeniem lub spekulacją, gdyż nie podajesz żadnych Biblijnych dowodów.
Można się jednak zapytać czy Protestanci, Katolicy, Muzułmanie nie uważają się za religie pochodzące od Boga Jahwe (Jehowy)? Czy logiczne jest, że wyznania konkretnego Boga
są z nim kojarzone?
Jest wiele wersetów w Biblii mówiących o tym, ze wyznawcy Jehowy(Jahwe) są kojarzeni z Jehową (Jahwe), zresztą to logiczne.
(Jeremiasza 16:21) „Dlatego też daję im poznać; za tym jednym razem dam im poznać moją rękę i moją potęgę i będą musieli poznać, że mam na imię Jehowa”.
(Jana 12:36-38) Dopóki macie światło, wierzcie w światło, żebyście się stali synami światła”. Powiedziawszy to, Jezus odszedł i ukrył się przed nimi. 37 Ale chociaż dokonał wobec nich tylu znaków, nie uwierzyli w niego, 38 tak iż spełniło się słowo proroka Izajasza, które on wyrzekł: „Jehowo, kto uwierzył w to, cośmy usłyszeli? I komu zostało objawione ramię Jehowy?”
Porównaj z Izajasza 53:1

Joela 3:5 BT wyd 2: Każdy jednak, który wezwie imienia Jahwe, będzie zbawiony,
w NT jeden apostołów cytuje ten werset:
(Rzymian 10:13-15) Gdyż „każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony”. 14 Ale jak będą wzywać tego, w którego nie uwierzyli? A jak uwierzą w tego, o którym nie słyszeli? A jak usłyszą bez głoszącego? 15 A jak będą głosić, jeśliby nie zostali posłani? Tak jak jest napisane: „Jakże pełne wdzięku są stopy tych, którzy oznajmiają dobrą nowinę o tym, co dobre!”

Dlaczego przywrócono imię Boże w NT? Częściowo już odpowiedzieliśmy. Jeśli chodzi o to z czego Pisma Greckie były tłumaczone, więc o ile się nie mylę to z tzw oczyszczonego tekstu grackiego Wescotta i Horta. Wiecej o imieniu Jehowy w NT znajdziesz tutaj :
http://www.biblia.org.pl/index.php?go=imie
zobacz tez tu:
http://www.biblia.org.pl/index.php?go=przeklad
Jest tam wiele wypowiedzi naukowców nie będących Świadkami Jehowy

Skoro już zapytałeś się mnie o tłumaczenie, to ja też się zapytam z jakich manuskryptów korzystają tłumacze katoliccy wstawiając tytuł "Pan" wszędzie tam gdzie jest napisane "Jehowa" "(Jahwe)"
Atakują ŚJ za przywrócenie imienia Bożego na należne mu miejsce natomiast sami zmieniają treść Pisma Świętego wprowadzając ludzi w błąd jakoby Bóg nie miał imienia własnego, co jak wykazaliśmy na podanych wersetach jest nieprawdą.

_________________
(Jana 8:31, 32) I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Cz lut 02, 2012 10:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 29, 2012 19:36
Posty: 33
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Alus napisał(a):
Imiona Boga napotykane Biblii: - El Elyon (Rdz 14,22); El Roi (Rdz 16,13); El Saddaj (Rdz 17,1; 35,11); El Bathel (Rdz 35,7); El Olam (Rdz 21,33);El Elohim.


Na tych przykładach które podajesz wyraźnie widać, ze jest różnica miedzy słowem "Bóg" który występuje w Biblii jako tytuł, a imieniem własnym Boga Jehowa :)

(Rodzaju 14:22) Na to Abram rzekł do króla Sodomy: „Podnoszę rękę, przysięgając na Jehowę, Boga Najwyższego, Twórcę nieba i ziemi,
(Rodzaju 16:13) Wówczas Jehowę, który do niej mówił, zaczęła nazywać imieniem: „Tyś jest Bogiem widzenia”, gdyż powiedziała: „Czyż tutaj nie patrzyłam na tego, który mnie widzi?”
(Rodzaju 17:1) Gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, Abramowi ukazał się Jehowa i rzekł do niego: „Jam jest Bóg Wszechmocny. Chodź przede mną i okaż się nienaganny.
(Rodzaju 35:11) I Bóg rzekł jeszcze do niego: „Jam jest Bóg Wszechmocny. Bądź płodny i stań się liczny. Od ciebie będą się wywodzić narody i zbór narodów, a z twoich lędźwi wyjdą królowie.
(Rodzaju 35:7) Wtedy zbudował tam ołtarz i zaczął nazywać to miejsce El-Betel, bo gdy uciekał przed swym bratem, tam objawił mu się prawdziwy Bóg.
(Rodzaju 21:33) Potem zasadził tamaryszek w Beer-Szebie i tam wzywał imienia Jehowy, Boga istniejącego przez czas niezmierzony.

Zobacz też
(Izajasza 42:8) „Jam jest Jehowa. To jest moje imię; i chwały mojej nie oddam nikomu innemu ani mej sławy rytym wizerunkom.

_________________
(Jana 8:31, 32) I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Cz lut 02, 2012 11:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
wojtekwojtek napisał(a):

Dlaczego przywrócono imię Boże w NT? Częściowo już odpowiedzieliśmy. Jeśli chodzi o to z czego Pisma Greckie były tłumaczone, więc o ile się nie mylę to z tzw oczyszczonego tekstu grackiego Wescotta i Horta.

A w "dodatkach"PNŚ str 1643 napisano tak:
"Zawsze za podstawę braliśmy Pisma Hebrajskie;dla upewnienia się szukaliśmy też potwierdzenia
w dostępnych hebrajskich przekładach Chrześcijańskich Pism Greckich".
Choć rzeczywiście tekst bazowy(oczywiscie w wersji Angielskiej) opiera się z zasady na
oczyszczonym tekscie Wetscotta i Horta, to w 237 miejscach gdzie występuje imię Boże
zmieniono koncepcję i zastosowano inną metodologię,a mianowicie za bazę posłużyły
Pisma Hebrajskie i co niezwykle zdumiewające"przekłady hebrajskie".Skąd ten brak konsekwencji?
No cóż, subiektywne założenia teologiczne co do "imienia"zdeterminowały taki ,a nie inny sposób
tłumaczenia!!!
Do twojej wiadomości:
W żadnych dostępnych obecnie manuskryptach Greckich jak i oczyszczonych tekstach Greckich
imię Boże nie występuje!!!Takie są fakty,i żadna teoria spiskowa tego nie zmieni!


Cz lut 02, 2012 11:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
wojtekwojtek napisał(a):
Usuwanie imienia Bożego przypomina sytuacje gdy np Jan Kowalski napisał książkę, potem książka została wydana, ale zamiast nazwiska autora "Jan Kowalski" podano "jakiś człowiek". W dodatku wmawiano mu jeszcze, ze to z szacunku dla jego nazwiska...


Znowu to idiotyczne porównywanie Boga do jakiegoś "Jana Kowalskiego". Czy Bóg to twój sąsiad??

Oczywiście, ŚJ nie mają zielonego pojęcia o istnieniu praktyki polegającej na nie odzywaniu się do kogoś po imieniu (czy nazwisku: "po nazwisku to po pysku") z szacunku dla niego. Nic dziwnego: świadkojehowizm to religia amerykańska, zwyczaj ten wygląda tam inaczej niż w Europie. I jest to JEDYNA przyczyna ich problemów z imieniem Boga, dlatego tym śmieszniej się czyta europejskich ŚJ powtarzających biblijne argumenty za amerykańską tradycją. Dziecko do dorosłego mówi per "you", co w Polsce byłoby niewyobrażalne (choć nie wiem, może obyczaje już wystarczająco upadły..). Tak samo ŚJ - "Jehowo to, Jehowo tamto". Może w Brooklynie nie brzmi to obraźliwie, ale u nas już niekoniecznie. Na dodatek ŚJ mają jakiś olbrzymi problem z tym, że kiedy się powie "Bóg", a nie "Jehowa", to.. nie wiadomo o jakiego Boga chodzi! Co ma sens chyba tylko wtedy, kiedy się założy, że świadkojehowizm to religia politeistyczna (a jest za tym więcej argumentów). Nie rozumieją, że "Bóg" przez duże "B" jest dla chrześcijan JEDEN - nie może więc nie być wiadomo, o jakiego chodzi, bo nie ma żadnego wyboru! Niestety, ŚJ mają różnych bogów, bo i Jezus to jakiś tam bóg, i Szatan to jakiś tam bóg, i Archanioł Gabryjel to jakiś tam bóg, i Jehowa to też jakiś tam bóg (no, trochę silniejszy), a i pewnie samo imię "Jehowa" to jeszcze jakiś osobny bóg, bo trzeba je przecież "uświęcać" (co rozumieją dosłownie) itp. więc należy być precyzyjnym, bo się nie orientują.

Cytuj:
Atakują ŚJ za przywrócenie imienia Bożego na należne mu miejsce


Czyli: takie samo, jak "Jana Kowalskiego". Rzeczywiście, należne. Wpiszcie jeszcze Jehowę do książki telefonicznej.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lut 02, 2012 11:55
Zobacz profil
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
wojtekwojtek napisał(a):
Alus napisał(a):
Imiona Boga napotykane Biblii: - El Elyon (Rdz 14,22); El Roi (Rdz 16,13); El Saddaj (Rdz 17,1; 35,11); El Bathel (Rdz 35,7); El Olam (Rdz 21,33);El Elohim.


Na tych przykładach które podajesz wyraźnie widać, ze jest różnica miedzy słowem "Bóg" który występuje w Biblii jako tytuł, a imieniem własnym Boga Jehowa :)

(Rodzaju 14:22) Na to Abram rzekł do króla Sodomy: „Podnoszę rękę, przysięgając na Jehowę, Boga Najwyższego, Twórcę nieba i ziemi,
(Rodzaju 16:13) Wówczas Jehowę, który do niej mówił, zaczęła nazywać imieniem: „Tyś jest Bogiem widzenia”, gdyż powiedziała: „Czyż tutaj nie patrzyłam na tego, który mnie widzi?”
(Rodzaju 17:1) Gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, Abramowi ukazał się Jehowa i rzekł do niego: „Jam jest Bóg Wszechmocny. Chodź przede mną i okaż się nienaganny.
(Rodzaju 35:11) I Bóg rzekł jeszcze do niego: „Jam jest Bóg Wszechmocny. Bądź płodny i stań się liczny. Od ciebie będą się wywodzić narody i zbór narodów, a z twoich lędźwi wyjdą królowie.
(Rodzaju 35:7) Wtedy zbudował tam ołtarz i zaczął nazywać to miejsce El-Betel, bo gdy uciekał przed swym bratem, tam objawił mu się prawdziwy Bóg.
(Rodzaju 21:33) Potem zasadził tamaryszek w Beer-Szebie i tam wzywał imienia Jehowy, Boga istniejącego przez czas niezmierzony.

Zobacz też
(Izajasza 42:8) „Jam jest Jehowa. To jest moje imię; i chwały mojej nie oddam nikomu innemu ani mej sławy rytym wizerunkom.

Zobacz jakimi imionami Biblia tytułuje Boga
http://biblia.wiara.pl/doc/423047.Imion ... ie-Swietym


Cz lut 02, 2012 12:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Tak naprawdę podstawową przyczyną rezygnacji z używania imienia Boga jest myślenie monoteistyczne. Ludzie mają imiona, bo trzeba ich odróżniać: "Beata powiedziała to, a Jacek tamto" - i wiemy, że chodzi o dwóch różnych ludzi, tych właśnie. Tymczasem Bóg jest jeden. Nie trzeba więc Bogów odróżniać po imieniu. Nie jest tak, że jest Bóg Jehowa, a obok jakiś inny Bóg Tomek, Bóg Mariusz i Bóg Onufry (proszę się nie oburzać, ja już pytałem ŚJ, czy "Jehowa" to takie samo imię, jak "Stanisław" albo "Pankracy" - wszyscy mówili że tak). Imię Boga było używane często w czasach, kiedy świadomość monoteistyczna była słabo rozwinięta w Izraelu - dlatego mówiło się np. że jeden kozioł jest "dla Jehowy", a drugi "dla Azazela". Izraelici nie byli świadomi, że "Jehowa" i "Azazel" to nie jest dwóch bogów, których się odróżnia po imionach, tylko fundamentalnie różne byty, a zatem wystarczy po prostu powiedzieć "Bóg" i już wiadomo, że to na pewno nie żaden "Azazel" czy inny demon. Im dalej jednak w monoteizm, tym rzadziej Imię Boga było wypowiadane - co jest zupełnie logiczne i łatwo zrozumiałe. ŚJ pełną parą do politeizmu powracają i mają w tym już większe sukcesy: tak się musiało stać po tym, jak znaleźli sobie w wypowiadaniu Imienia Bożego sens istnienia. Terminologia wpływa na ideologię.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lut 02, 2012 13:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 29, 2012 19:36
Posty: 33
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Hosi napisał(a):
wojtekwojtek napisał(a):

Dlaczego przywrócono imię Boże w NT? Częściowo już odpowiedzieliśmy. Jeśli chodzi o to z czego Pisma Greckie były tłumaczone, więc o ile się nie mylę to z tzw oczyszczonego tekstu grackiego Wescotta i Horta.

A w "dodatkach"PNŚ str 1643 napisano tak:
"Zawsze za podstawę braliśmy Pisma Hebrajskie;dla upewnienia się szukaliśmy też potwierdzenia
w dostępnych hebrajskich przekładach Chrześcijańskich Pism Greckich".
Choć rzeczywiście tekst bazowy(oczywiscie w wersji Angielskiej) opiera się z zasady na
oczyszczonym tekscie Wetscotta i Horta, to w 237 miejscach gdzie występuje imię Boże
zmieniono koncepcję i zastosowano inną metodologię,a mianowicie za bazę posłużyły
Pisma Hebrajskie i co niezwykle zdumiewające"przekłady hebrajskie".Skąd ten brak konsekwencji?
No cóż, subiektywne założenia teologiczne co do "imienia"zdeterminowały taki ,a nie inny sposób
tłumaczenia!!!
Do twojej wiadomości:
W żadnych dostępnych obecnie manuskryptach Greckich jak i oczyszczonych tekstach Greckich
imię Boże nie występuje!!!Takie są fakty,i żadna teoria spiskowa tego nie zmieni!


Poniekąd pisałem już o tym wcześniej, że wymazywanie imienia Jehowy ze świadomości ludzi usuwając je z obecnych przekładów nie jest wolą Boża:
(Tytusa 1:13, 14) Świadectwo to jest prawdziwe. Właśnie dlatego wciąż ich surowo upominaj, żeby byli zdrowi w wierze, 14 nie zwracali uwagi na żydowskie baśnie oraz przykazania ludzi odwracających się od prawdy.
W związku z tym czy Chrystus kierował się żydowskimi bajkami cytując pisma hebrajskie?
(Łukasza 4:8) Jezus, odpowiadając, rzekł do niego: „Jest napisane: ‚Jehowę, twego Boga, masz czcić i tylko dla niego masz pełnić świętą służbę’”. Pwt 6:13
Kolejna rzecz, nie doczekałem się po raz kolejny odpowiedzi dlaczego tłumacze podający się za Chrześcijan usuwają imię Jehowy z obecnych przekładów gdy tymczasem występuje tam ono ponad 6000 razy?

_________________
(Jana 8:31, 32) I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Pt lut 03, 2012 9:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Cytuj:
Kolejna rzecz, nie doczekałem się po raz kolejny odpowiedzi dlaczego tłumacze podający się za Chrześcijan usuwają imię Jehowy z obecnych przekładów gdy tymczasem występuje tam ono ponad 6000 razy?


Bo nie mają pogańsko-politeistycznych ciągot jak wy.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt lut 03, 2012 9:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 29, 2012 19:36
Posty: 33
Post Re: świadkowie Jehowy - pytanie
Alus napisał(a):
wojtekwojtek napisał(a):

Na tych przykładach które podajesz wyraźnie widać, ze jest różnica miedzy słowem "Bóg" który występuje w Biblii jako tytuł, a imieniem własnym Boga Jehowa :)

(Rodzaju 14:22) Na to Abram rzekł do króla Sodomy: „Podnoszę rękę, przysięgając na Jehowę, Boga Najwyższego, Twórcę nieba i ziemi,
(Rodzaju 16:13) Wówczas Jehowę, który do niej mówił, zaczęła nazywać imieniem: „Tyś jest Bogiem widzenia”, gdyż powiedziała: „Czyż tutaj nie patrzyłam na tego, który mnie widzi?”
(Rodzaju 17:1) Gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, Abramowi ukazał się Jehowa i rzekł do niego: „Jam jest Bóg Wszechmocny. Chodź przede mną i okaż się nienaganny.
(Rodzaju 35:11) I Bóg rzekł jeszcze do niego: „Jam jest Bóg Wszechmocny. Bądź płodny i stań się liczny. Od ciebie będą się wywodzić narody i zbór narodów, a z twoich lędźwi wyjdą królowie.
(Rodzaju 35:7) Wtedy zbudował tam ołtarz i zaczął nazywać to miejsce El-Betel, bo gdy uciekał przed swym bratem, tam objawił mu się prawdziwy Bóg.
(Rodzaju 21:33) Potem zasadził tamaryszek w Beer-Szebie i tam wzywał imienia Jehowy, Boga istniejącego przez czas niezmierzony.

Zobacz też
(Izajasza 42:8) „Jam jest Jehowa. To jest moje imię; i chwały mojej nie oddam nikomu innemu ani mej sławy rytym wizerunkom.

Zobacz jakimi imionami Biblia tytułuje Boga
http://biblia.wiara.pl/doc/423047.Imion ... ie-Swietym


W linku który podałeś miedzy innymi czytamy:
"Jahwe:
Najważniejszym imieniem Boga w ST jest tetragram, JHWH (występuje 6828 razy), zwykle wymawiane jako ,Jahwe", chociaż ta znana wymowa została porzucona w czasach powygnaniowych. Imię to występuje we wszystkich pismach z wyjątkiem Ksiąg Koheleta (Eklezjastesa), Estery, Hioba (w dialogach, rozdz. 3-27) i prawdopodobnie Pieśni nad Pieśniami. Jego skrócona forma pojawia się w wielu imionach (np, Jeszajahu [Izajasz], Jeremjahu [Jeremiasz] Jehonatan)."

Dalej autor przyznaje, ze zamiana Jahwe na Adonaj wynika z samowoli:

Ze względu na rosnące poczucie świętości tego imienia i chcąc uchronić je przed niewłaściwym użyciem, zaczęto w czytaniu zastępować tetragram tytułem wymawianym jako Adonaj (hebr., "mój wielki Pan"). W tekstach pisanych samogłoski słowa Adonaj łączono ze spółgłoskami JHWH dla przypomnienia czytelnikom, żeby zamiast Jahwe wymawiać (czytać) Adonaj. "

Tak więc widać po raz kolejny, ze zastępowanie imienia Jahwe (Jehowa) tytułem Pan, czy Bóg jest nauka ludzką.

A jak Jezus zapatrywał się na zastępowanie przykazań Bożych ludzkimi tradycjami?
(Mateusza 15:7-9) Obłudnicy, Izajasz trafnie prorokował o was, mówiąc: 8 ‚Lud ten okazuje mi szacunek swoimi wargami, ale ich serce jest ode mnie bardzo oddalone. 9 Lecz na próżno mnie czczą, gdyż jako nauk uczą nakazów ludzkich’”.

_________________
(Jana 8:31, 32) I przemówił Jezus do Żydów, którzy mu uwierzyli: „Jeżeli pozostajecie w moim słowie, to rzeczywiście jesteście moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.


Pt lut 03, 2012 9:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 116 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL