Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 13:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści też. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz kwi 12, 2007 17:42
Posty: 238
Lokalizacja: Toruń, Kujawsko-pomorskie
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
A śląskie Pan Bócek, to już w ogóle powinno skończyć się ekskomuniką Ślązaków.

_________________
GeekLaw - blog o prawie w świecie internetu i nowych technologii.


Cz kwi 05, 2012 17:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
Klasyczne ateistyczne rżnięcie głupa.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt kwi 06, 2012 8:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 12, 2007 17:42
Posty: 238
Lokalizacja: Toruń, Kujawsko-pomorskie
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
Klasyczny chwyt erystyczny - nie mam, co odpowiedzieć, to spróbuję zaatakować rozmówcę nazywając go ateistą, cyklistą, lewakiem albo czymś innym, co dana publika uzna za oczywiście niegodne zaufania.

Używając sformułowania "chrześcijańska Bozia" autor chce podkreślić swój kpiący stosunek do wizji katolicyzmu wg. Cejrowskiego, którą uważa za prostacką i zaściankową, a nie obrazić katolików. To chyba wynika z kontekstu, co?

_________________
GeekLaw - blog o prawie w świecie internetu i nowych technologii.


Pt kwi 06, 2012 13:15
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
xiwanx napisał(a):
Używając sformułowania "chrześcijańska Bozia" autor chce podkreślić swój kpiący stosunek do wizji katolicyzmu wg. Cejrowskiego, którą uważa za prostacką i zaściankową, a nie obrazić katolików. To chyba wynika z kontekstu, co?


Johnny99 napisał(a):

Nawiasem mówiąc, Cejrowski doskonale pokazał "merkantylną" i infantylną twarz buddyzmu, z której często nie zdają sobie sprawy ludzie Zachodu, przyzwyczajeni do tego, że to katolicyzm jest "prostacki", zaś buddyzm "taaaki mądry!".


No właśnie Johnny99, Stało się dokładnie na odwrót. Cejrowski pokazał swoją "infantylną" twarz i tylko utwierdził w przekonaniu co niektórych że katolicyzm jest "taki prostacki". Na szczęście na tyle znam katolicyzm, że wiem, że tak nie jest. Gdybym był w miarę szanującym się katolikiem, to poprosiłbym WC aby się nie wypiadał na temat innych religii, bo sieje jedynie obciach.


Pt kwi 06, 2012 16:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
Proszę o zakończenie tematu "Bozi".

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So kwi 07, 2012 15:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
szyszkownik napisał(a):
No właśnie Johnny99, Stało się dokładnie na odwrót.


Nie byłby taki pewny tego, co się stało. Sądzę raczej, że zbulwersowana była zdecydowana mniejszość - reszta natomiast przekonała się, że praktycznie wszystko, co wydaje im się infantylne czy merkantylne w katolicyzmie, jest obecne także w buddyzmie, wystarczy wyjechać do jakiegoś buddyjskiego kraju. Tak, jak KK ma twarz nie tylko Jana Pawła II, tak buddyzm to nie tylko Dalajlama. Akurat z moich doświadczeń wynika, że dla naprawdę wielu ludzi to może być szokujące odkrycie (wielokrotnie słyszałem, że buddyzm to taka głęboka filozofia, nie to, co te wszystkie figurki i tace w katolicyzmie - tych ludzi naprawdę może zaskoczyć, że w buddyzmie też są figurki i tace.. a potem może odkryją, że w katolicyzmie też jest głęboka filozofia?).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt kwi 10, 2012 8:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
Akurat to nie figurki powodują, że coś jawi się jako infantylne, lecz sposób interpretacji symboli religijnych.
Buddyzm jest nieporównywalny do katolicyzmu, choćby z tego powodu że nie jest tak jednorodny. Każdy buddyjski kraj, to już inny buddyzm, inne zwyczaje, które najczęściej nie pozostają zmianie od przedbuddyjskich czasów, lecz co najwyżej są inaczej interpretowane. Kolejna sprawa to ludyczność. Buddyzm ludowy czy to w Tajlandii czy w Tybecie będzie miał cechy charakterystyczne dla religijności naturalnej, a więc przebóstwianie osoby Buddy (czego nie ma w buddyzmie klasztornym), zanoszenie doń modłów czy wreście personifikowanie figurek, nadawanie im cech magicznych i nadzwyczajnych. Tak samo jest w katolicyzmie czy innej jakiejkolwiek religii. Prości ludzie nie będą bawić się w skomplikowane, filozoficzne rozważania. Nikt z nas buddystów nie twierdzi, że jest inaczej.

To że buddyzm dla ludzi zachodu jawi się jako bardziej wysublimowana filozofia, to nie za sprawą obecności czy brak figurek i innych jarmarcznych elementów, lecz za sprawą niezwykle pożytecznych technik medytacyjnych, których prawktykowania, stosowanie nie wymaga zaangażowania religijnego.


Śr kwi 11, 2012 13:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
szyszkownik napisał(a):
Akurat to nie figurki powodują, że coś jawi się jako infantylne, lecz sposób interpretacji symboli religijnych.


Ja mówię o własnych doświadczeniach. Nie jest zresztą tajemnicą, że, o czym wielokrotnie pisano, Zachód ma dość specyficzne wyobrażenia o buddyzmie - jako o czymś ezoterycznym, przepełnionym tajemnicą, medytacji, filozofii, Shaolin itp. nic więc dziwnego, że jawi się on ludziom Zachodu jako coś atrakcyjniejszego, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że w krajach buddyjskich buddyzm funkcjonuje mniej więcej tak samo, jak chrześcijaństwo u nas, a społeczeństwo ma mniej więcej tyle samo wiedzy o jego głębokich filozoficznych tezach, co u nas katolicy o dziełach św. Tomasza z Akwinu - czyli zero.

Cytuj:
Tak samo jest w katolicyzmie czy innej jakiejkolwiek religii. Prości ludzie nie będą bawić się w skomplikowane, filozoficzne rozważania.


Właśnie o to chodzi. I to, moim zdaniem, chciał pokazać Cejrowski, który przecież, jako "katol", wie doskonale, że w kościołach też są figurki i też się zbiera pieniądze.

Cytuj:
lecz za sprawą niezwykle pożytecznych technik medytacyjnych, których prawktykowania, stosowanie nie wymaga zaangażowania religijnego.


Tym bardziej więc warto pokazać, że to, co tutaj nazywane jest "buddyzmem" niekoniecznie nim w rzeczywistości jest.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn kwi 16, 2012 11:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
Johnny99 napisał(a):

Tym bardziej więc warto pokazać, że to, co tutaj nazywane jest "buddyzmem" niekoniecznie nim w rzeczywistości jest.


Napewno warto pokazać czym jest a czym nie jest buddyzm czy chrześcijaństwo. Sam nie raz uświadamiałem kogo się dało, że buddyzm to nie obracanie młynków modlitewnych a chrześcij. to nie składanie ofiar dla przebłagania Boga, żeby coś dla nas zrobił.

Sęk w tym, że Cejrowski nie pokazał ani czym jest ani czym nie jest buddyzm. Jedyne co pokazał to własną głupotę. Nie wierzę, że tego nie dostrzegasz. Chyba tylko udajesz, i starasz się sam uwierzyć w to, że w tym programie zostało cokolwiek pożytecznego pokazane. Pewnie odczuwasz coś na zasadzie solidarności z Wojtkiem, który tak jak ty jest "katolem" (nie ważne, że bredzi).


Pn kwi 16, 2012 22:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
Tłumaczyłem to już - nie twierdzę, że Cejrowski dogłębnie pokazał, czym jest buddyzm, twierdzę, że pokazał, czym TAKŻE jest buddyzm.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt kwi 17, 2012 8:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
Tak naprawdę to nie odkrył on żadnej Ameryki... Elementy ludowe są obecne we wszystkich religiach i stanowią najczęściej ich najbardziej widoczny, doświadczalny, barwny element. I cóż z tego? Ano nic.
Kończe już swój udział w tym temacie, gdyż mam wrażenie że osiągneliśmy już etap bezproduktywnego ględzenia. Nie mniej jeśli WC uważa, że odkrył coś niezwykłego to gratulacje dla jego przenikliwości...


Wt kwi 17, 2012 19:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
szyszkownik napisał(a):
Tak naprawdę to nie odkrył on żadnej Ameryki...


Jak już mówiłem - z tego, co się zdążyłem zorientować, dla wielu "fanów" buddyzmu na Zachodzie, także w Polsce, to może być odkrycie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz kwi 19, 2012 9:29
Zobacz profil
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
Tylko dokąd ja powinienem sie udać by doświadczyć chrześcijaństwa a zarazem nie ogladać tego pajacowania przed obrazami, monstrancjami, figurami z Maryją, w procesjach, czy innych pustych formach zewnetrznej religijności jakie mozna ogladać wśród polskiego głupiego ludu katolickiego?


Cz kwi 19, 2012 11:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
Musiałbyś się poradzić Wojciecha Cejrowskiego, który specjalizuje się w tropieniu i obnażaniu różnych religijnych głupot. Rozgryzł już buddyzm, więc może kiedyś się weźmie za swój katolicyzm.


Cz kwi 19, 2012 16:26
Zobacz profil
Post Re: W Polsce nie tylko katolicy są prześladowani - buddyści
szyszkownik napisał(a):

Chciałem rozpocząć ten temat nieco prześmiewczo, autoironicznie, a wyszło całkiem poważne zagadnienie. Zupełnie niepotrzebnie. Czemu? W kontekście buddyzmu, cieżko mówić o obrazie uczuć religijnych... Chodzi o to, że coś takiego jak "obrażony buddysta" to tak naprawdę oksymoron. Jeśli buddysta się obraża, to znaczy, że jest kiepskim buddystą.

Parę dni temu zatrzymano menadżerów baru w Yangon (Birma) w związku z postawionymi im zarzutami obrazy uczuć religijnych. Grożą im dwa lata więzienia.
W promocji swojego klubu wykorzystali wizerunek buddy ze słuchawkami na uszach. Sądząc po gniewnych wpisach pod reklamą klubu na fb sporo kiepskich buddystów w tej Birmie? ;) http://myanmarinternationaltv.com/news/ ... dha-poster


Cz gru 18, 2014 15:14
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL