Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 22:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Następna strona
 Okrucieństwo uzasadnione religijnie! 
Autor Wiadomość
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Cawilian napisał(a):
Możecie sobie obejrzeć film o rytualnym uboju zwierząt:

youtube

Uprzedzam jednak, że ten dokument jest bezlitosny dla koszerniaków i nie zostawia cienia wątpliwości czym naprawdę jest szehita. Okrucieństwo tego rytuału jest pokazane bez żadnej dbałości o uczucia odbiorcy.
O tym też uprzedzam.


"Humanitarna" rzeźnia niewiele sie różni. Mniej tylko wpływa na wyobraźnię, bo nie ma tyle krwi (zostaje w ciele). Przedstawienie filmu bez wyjaśnień, bez porównania jest manipulacją.


Wt maja 29, 2012 10:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Prawidłowa humanitarna rzeź, a nie niedbale przeprowadzona, bo mniej roboty poderżnąć gardło na żywca niż najpierw fachowo jednym uderzeniem pozbawić przytomności, jest niewątpliwie mniej okrutna dla zwierząt. Zgodzisz się z tym czy nie?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt maja 29, 2012 10:23
Zobacz profil
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Jajko napisał(a):
Prawidłowa humanitarna rzeź, a nie niedbale przeprowadzona, bo mniej roboty poderżnąć gardło na żywca niż najpierw fachowo jednym uderzeniem pozbawić przytomności, jest niewątpliwie mniej okrutna dla zwierząt. Zgodzisz się z tym czy nie?

Nie jestem pewien. Koszerny ubój jest bardzo dbały i jest silna ku temu motywacja, a słyszałem rożne opowieści z uboju przemysłowego.


Wt maja 29, 2012 10:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Nikt nie mówi, że ubój przemysłowy jest lepszy - tam też bardzo często dochodzi do nieprawidłowości. ALe przynajmniej w teorii ma być możliwie bezboleśnie - odpowiednie służby powinny to kontrolować. A w uboju rytualnym stres, bój, cierpienie jest nieuchronne. Silna motywacja religijna do podrzynania gardła zgodnego z nakazem jakiegoś bożka raczej nie powoduje zmniejszenia cierpienia zwierzęcia.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt maja 29, 2012 10:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
-Vi- napisał(a):
Bo czym innym jest zabicie przez zwierzę mięsożerne (również człowiek) w celu zdobycia pożywienia (prawa natury, potrzeba jedzenia). Do tego człowieka stać na to, by to robić humanitarnie, bez zadawania zbędnego cierpienia. A czym innym jest zabijanie dla przyjemności, zabawy, albo dla jakichś rytuałów religijnych itp.


Człowiek nie jest mięsożerny, tylko wszystkożerny, a w kulturze na naszym poziomie rozwoju nie ma ekonomicznego uzasadnienie dla zabijania zwierząt na mięso poza tradycjami i zaspokajaniem smaku/przyzwyczajeń kulinarnych. Koszt uzyskania tej samej ilości kalorii z danego kawałka ziemi jest cztery razy większy, gdy używa się go do wytwarzania paszy dla przeznaczonych na mięso zwierząt niż przy uprawie jadalnych roślin. W naszych warunkach, w tym miejscu i czasie, hodowla i zabijanie zwierząt na mięso to tylko podyktowany tradycją okrutny kaprys.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt maja 29, 2012 10:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Kozioł napisał(a):
Cawilian napisał(a):
Możecie sobie obejrzeć film o rytualnym uboju zwierząt:

youtube

Uprzedzam jednak, że ten dokument jest bezlitosny dla koszerniaków i nie zostawia cienia wątpliwości czym naprawdę jest szehita. Okrucieństwo tego rytuału jest pokazane bez żadnej dbałości o uczucia odbiorcy.
O tym też uprzedzam.


"Humanitarna" rzeźnia niewiele sie różni. Mniej tylko wpływa na wyobraźnię, bo nie ma tyle krwi (zostaje w ciele). Przedstawienie filmu bez wyjaśnień, bez porównania jest manipulacją.


Powiem więcej - rytualny ubój powoduje dużo mniej cierpienia niż ubój przemysłowy.
Zwierzęta zabijane są taśmowo, liczy się czas, liczy się wydajność rzeźni

Ogłuszanie ich jest często izluzoryczne, nikt nie sprawdza czy rzeczywiście zostały ogłuszone.
nikt te nie sprawdya czy zwierzę się rzeczywiście wykrwawiło i nie żyje.

Potem dzieją się takie rzeczy jak ta nagłośniona jakiś czas temu w mediach - pracownik rzeźni (wiadomo której) nie mógł zdzieżyć tego co tam się dzieje i sfilmował kilka scen - miedzy innymi jak żywa świnia (teoretycznie miała być ogłuszona i wykrwawiona) została wrzucona do wyparzarki i usiłowała się z niej wydostać.

Zrobił się szum medialny, okazało się, że warunki uboju sprawdzał systematycznie weterynarz i nie miał nigdy żadnych zastrzeżeń.

To też nie prawda, że wszystkie zwierzęta w uboju przemysłowym są ogłuszane.
Dotyczy to wyłącznie zwierząt dużych. Króliki np. są wykrwawiane bez ogłuszenia.

Oburzanie się na rytualny ubóju zwierząt u Żydów to przejaw pięknoduchowstwa.
Ci sami ludzie co się tak oburzają jedzą spokojnie mięso z uboju przemysłowego.

(Ja też jem, może nie zupełnie spokojnie - ale jem.)


Tak naprawdę chodzi o to, że zna się procedurę uboju (i to robi wrażenie!)
natomiast nikt nie zastanawia się (i nie wyobraża sobie) jak odbywa się ubój przemysłowy
O tym woli się nie mysleć, to jest otoczone zasłoną milczenia, tego nie widać...

Uważam, że zakazywanie uboju rytualnego to wyraz hipokryzji.
I tyle.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt maja 29, 2012 10:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Fakt, co do porównania. Ogólnie przyjętym sposobem zabijania np. łososi jest właśnie podrzynanie im gardeł, w dodatku w taki sposób, by wykrwawiały się powoli. Nie ma tu żadnej motywacji religijnej, po prostu praktyczna - umierając w ten sposób dłużej są świeże.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt maja 29, 2012 10:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
JedenPost napisał(a):
-Vi- napisał(a):
Bo czym innym jest zabicie przez zwierzę mięsożerne (również człowiek) w celu zdobycia pożywienia (prawa natury, potrzeba jedzenia). Do tego człowieka stać na to, by to robić humanitarnie, bez zadawania zbędnego cierpienia. A czym innym jest zabijanie dla przyjemności, zabawy, albo dla jakichś rytuałów religijnych itp.


Człowiek nie jest mięsożerny, tylko wszystkożerny, a w kulturze na naszym poziomie rozwoju nie ma ekonomicznego uzasadnienie dla zabijania zwierząt na mięso poza tradycjami i zaspokajaniem smaku/przyzwyczajeń kulinarnych. Koszt uzyskania tej samej ilości kalorii z danego kawałka ziemi jest cztery razy większy, gdy używa się go do wytwarzania paszy dla przeznaczonych na mięso zwierząt niż przy uprawie jadalnych roślin. W naszych warunkach, w tym miejscu i czasie, hodowla i zabijanie zwierząt na mięso to tylko podyktowany tradycją okrutny kaprys.


To nie do końca kaprys.
To jest poprostu trudne.

Sama próbowałam.
Nie znane są powszechnie przepisy kuchni wegetariańskiej.
Każdy człowiek z osobna musiałby się nauczyć na nowo gotowania.
Każdy musiałby się na nowo nauczyć metod żywienia.

Taki wysiłek wymagał by dużej motywacji,
wykluczone by występowała ona powszechnie.

Co do skutków zdrowotnych diety wegańskiej też zdania są podzielone.
Zakładając nawet, że możemy obywać się bez produktów pochodzenia zwierzęcego.
to dobre zbilansowanie diety jest trudne. (chociaż może nie warto sie tym przejmować - tyle ludzi ma fatalne nawyki zywnościowe i drastycznie niezbilansowaną dietę i jakoś się tym nie przejmują).

ja bym postawiła bardziej realistyczny cel
Ograniczyć spożycie mięsa - przecież wiadomo, że jemy go za duzo
i to nie służy naszemu zdrowiu.

Zupełnie dobrze wystarczało by 15-20% teraźniejszego spożycia.
I o ile mniej cierpienia by było!

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt maja 29, 2012 10:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Nie znam się na ichtiologii, więc nie chcę się wypowiadać nt zabijania ryb. Wiem jednak, że ssaki czują podobnie do mnie. A argument, że w rzeźniach przemysłowych zwierzęta nie są zabijane zawsze w sposób humanitarny, a więc pozwólmy na niehumanitarny ubój religijny jakoś do mnie nie trafia. Moim zdaniem należy przeprowadzać ostrzejsze kontrole, prowokacje i nakładać kary, a nie zezwalać na cierpienie zwierząt. Zawsze się znajdzie jakiś rzeźnik-sadysta. Ale czy to znaczy, że należy sankcjonować okrucieństwo????

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt maja 29, 2012 10:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Jajko napisał(a):
A argument, że w rzeźniach przemysłowych zwierzęta nie są zabijane zawsze w sposób humanitarny, a więc pozwólmy na niehumanitarny ubój religijny jakoś do mnie nie trafia.


Ja absolutnie takiego nie wysuwam, co zresztą chyba wcześniej zaznaczyłem. Jestem z zakazem uboju rytualnego, nie zgadzam się na przedkładanie kaprysu przemycanego pod płaszczykiem wolności religijnej nad dobro, które uważam za wyższe.

jesienna napisał(a):

Zupełnie dobrze wystarczało by 15-20% teraźniejszego spożycia.
I o ile mniej cierpienia by było!


Oczywiście, byłby to dobry początek.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt maja 29, 2012 11:01
Zobacz profil
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
JedenPost napisał(a):
Człowiek nie jest mięsożerny, tylko wszystkożerny, a w kulturze na naszym poziomie rozwoju nie ma ekonomicznego uzasadnienie dla zabijania zwierząt na mięso poza tradycjami i zaspokajaniem smaku/przyzwyczajeń kulinarnych. Koszt uzyskania tej samej ilości kalorii z danego kawałka ziemi jest cztery razy większy, gdy używa się go do wytwarzania paszy dla przeznaczonych na mięso zwierząt niż przy uprawie jadalnych roślin. W naszych warunkach, w tym miejscu i czasie, hodowla i zabijanie zwierząt na mięso to tylko podyktowany tradycją okrutny kaprys.

Tak, człowiek jest wszystkożerny. Ja nie jestem z siebie dumna, że jem mięso, ale niestety już tego nie zmienię. Tak zostałam jako dziecko wychowana i nauczona, do tego przez lata przywykłam. Mam w dodatku najbardziej mięsożerną grupę krwi. Na dzień dzisiejszy nie potrafiłabym zrezygnować z mięsa, ale gdybym mogła cofnąć czas, to wybrałabym niepoznawanie tego i nieprzyzwyczajanie się do jedzenia innych zwierząt.

Niestety też, nawet gdybym ja zrezygnowała, to wciąż musiałabym karmić mięsem swoje psy i koty.

To, co piszesz, to w dużej części prawda. Ja tego nie neguję. Sama należę do osób kochających zwierzęta, którym dobro zwierząt leży na sercu. I to bardziej niż ludzi, gdyby generalizować. Jakby jednak na to nie patrzeć, są różnice w powodach zabijania i sposobach zabijania.

I z mojej strony w tym temacie to wszystko. Nie uciekam od dyskusji, tylko nie jestem za bardzo w stanie czytać niektórych wypowiedzi. Drastyczne opisy omijam, bo mi się robi słabo jak sobie to wyobrażam (oczywiście nie ma w tym absolutnie żadnego zarzutu do Jajka, który obrazuje to w słusznym celu. Tyle że to nie na moją wrażliwość ;) ), a wypowiedzi niektórych o postawie "pro religijne rytuały", wywołują we mnie coraz większą niechęć do wszelkiej maści wyznawców, religii i bóstw. Lepiej sobie odpuszczę ten temat.


Wt maja 29, 2012 11:07
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Myślę @jajko, ze @jesienna ci odpowiedziała.
Jest wolność, nikt nie zmusza cię do jedzenia koszernego mięsa.
Nazywanie koszernego uboju okrucieństwem jest również nadużyciem i manipulacją. Przez tysiące lat koszerny ubój był wzorem. Dziś teoretycznie potrafimy więcej. Z czasem i ogłuszanie będzie stosowane w koszernych rzeźniach, tak jak żelazny nóż zastąpił mosiężny, z stalowy zastąpił żelazny. I znów koszerny ubój będzie zawstydzeniem dla "humanitarnego".
Wg mnie juz dziś "humanitarne" ubojnie przemysłowe powinny się wstydzić.
Gdybym miał wybór, to kupiłbym koszerne mięso - przynajmniej miałbym pewność, że nie było ćwiartowane na żywca.

Wszelkim oburzonym polecam youtube i ubój przemysłowy


Wt maja 29, 2012 11:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Problem w tym, że ubój przemysłowy nie możę być przeprowadzony dobrze

Z samej swojej natury
- bo jest to ubój przemysłowy, wszystko odbywa się taśmowo, niedopuszczalne są przestoje
dzieje się to przy zminimalizowanym udziale człowieka (bo praca ludzka jest droga),
nikt nie kontroluje stanu pojedynczych zwierząt

(a normy dotyczą "statystycznego zwierzęcia"
a są zwierzęta, które nie mieszczą się w przeciętnej).

Żadne kontrole tego nie rozwiążą
bo tego rozwiązać się przy takich metodach uboju (ubój przemysłowy)
się nie da.

Dałoby się gdyby zupełnie zmienić organizację uboju
ale to skutkowałaby ogromnym spadkiem wydajności
(trzeba by to robić staranniej i z większą uwagą i przy zwiększonym udziale ludzi
- a to wymaga czasu).

Na takie zmniejszenie wydajności nikt się nie zgodzi.
Chociażby dlatego, że skutkowałao by to wzrostem cen mięsa.

W moim poście nie wypowiadałam się za ubojem rytualnym
tylko wkazywałam na hipokryzję wielu z tych którzy aż tak bardzo się na niego oburzają
Gdyby swoje oburzenie skierowali gdzieś indziej byłoby z tego dużo więcej pożytku

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt maja 29, 2012 11:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Kozioł napisał(a):
Myślę @jajko, ze @jesienna ci odpowiedziała.
Jest wolność, nikt nie zmusza cię do jedzenia koszernego mięsa.
Nazywanie koszernego uboju okrucieństwem jest również nadużyciem i manipulacją. Przez tysiące lat koszerny ubój był wzorem. Dziś teoretycznie potrafimy więcej. Z czasem i ogłuszanie będzie stosowane w koszernych rzeźniach, tak jak żelazny nóż zastąpił mosiężny, z stalowy zastąpił żelazny. I znów koszerny ubój będzie zawstydzeniem dla "humanitarnego".
Wg mnie juz dziś "humanitarne" ubojnie przemysłowe powinny się wstydzić.
Gdybym miał wybór, to kupiłbym koszerne mięso - przynajmniej miałbym pewność, że nie było ćwiartowane na żywca.

Wszelkim oburzonym polecam youtube i ubój przemysłowy


Dokładnie tak.
Niezależnie od Ciebie wpadłam na taki pomysł
że może trzeba by zacząć kupować koszerne mięso.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt maja 29, 2012 11:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Kozioł napisał(a):
Gdybym miał wybór, to kupiłbym koszerne mięso - przynajmniej miałbym pewność, że nie było ćwiartowane na żywca.


Masz wybór - nie kupować żadnego. Acz faktem jest, że posty Twoje i jesiennej przywróciły pewną równowagę i nieźle wskazały gdzie naprawdę leży problem w skali o wiele większej.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt maja 29, 2012 11:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL