Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 4:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona
 Okrucieństwo uzasadnione religijnie! 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
SweetChild napisał(a):
szyszkownik napisał(a):
To co piszesz świadczy że nie przeczytałeś, bądź przeczytałeś nieuważnie.

Albo też nie zrozumiałem.

Problem jest taki jak np. z zadaniami z fizyki. Słuchasz nauczyciela, znasz ogólne zasady , znasz wzory, ale to jeszcze nie znaczy, że potrafisz rozwiązać konkretne zadania. Ja właśnie nie wiem, do jakiego rozwiązania Twoje ogólne zasady czy wzory prowadzą w konkretnych, przedstawionych przeze mnie przypadkach.


Bo to nie matematyka, tylko życie....
Zamiast wymyslać łamigłowki logiczno-etyczne
może zastanowisz się trochę o co w tym wszystkim chodzi

szkoda twojego wysiłku
- kierujesz go nie tam gdzie trzeba.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn cze 04, 2012 17:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
SweetChild napisał(a):
szyszkownik napisał(a):
To co piszesz świadczy że nie przeczytałeś, bądź przeczytałeś nieuważnie.

Albo też nie zrozumiałem.

Problem jest taki jak np. z zadaniami z fizyki. Słuchasz nauczyciela, znasz ogólne zasady , znasz wzory, ale to jeszcze nie znaczy, że potrafisz rozwiązać konkretne zadania. Ja właśnie nie wiem, do jakiego rozwiązania Twoje ogólne zasady czy wzory prowadzą w konkretnych, przedstawionych przeze mnie przypadkach.


Z kwestią zrozumienia to się zgadzam. Można coś wiedzieć, ale nie rozumieć, fakt.

Na stronie 10 tego wątku jest mój post, który zaczyna się od słów "Opowiem wam taką historię...". Przeczytaj go jeszcze raz, weź kilka głębokich oddechów i może jeszcze raz. Jeśli to nie pomoże, to trudno. Widać będziesz się musiał dalej głowić nad zagadnieniami typu "Ile diabłów mieści się na główce szpilki". Życzę powodzenia.


Pn cze 04, 2012 18:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Szyszkownik, a wiesz coś nt. karmienia zwierząt przez buddystów? Wszak w tym, być może najsłynniejszym, klasztorze buddyjskim w Indiach, gdzie hodują tygrysy, karmią je mięsem (uważają tylko, aby nigdy nie poczuły smaku krwi, o ile dobrze pamiętam).

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn cze 04, 2012 18:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
szyszkownik napisał(a):
Opowiem wam taką historię - w czasach Buddy, żył jeszcze inny duchowy nauczyciel i wielki autorytet ascetów - Mahawira (założyciel dzinizmu), który podobnie jak Budda kontestował ówczesny kastowo-braministyczny system.
Podobnie też roztrzygali sprawy związane z etyką zwierzęcą. Obaj zalecali humanitaryzm i unikanie zadawanie cierpienia. Mahawira był jednak w tej kwestii znacznie bardziej radykalny - zalecał ścisły weganizm itd. Wyzyawcy dzinizmu znani są z tego że idąc omiatają przed sobą ścieżkę, aby przypadkiem nie zabić jakiegoś owada.
Wielu zwolenników Buddy, zarzucało Buddzie, że nie jest taki radykalny itd. Budda jednak odpowiedział im, że w świecie samsarycznym jest nieuniknione, że jedne istoty polują i zabijają inne. Taka jest rzeczywistość czy nam się to podoba, czy nie. Człowiek może skorzystać z mięsa nieżywego zwierzęcia, jeśli to zwierze nie zostało pozbawione życia z niskich pobudek (np. żeby zadowolić jego podniebienie).

Budda unikał dawania precyzyjnych przepsiów etycznych regulujących każdy możliwy kazus. Radykalizm ideologiczny, wiedzie do lgnięcia umysłu do ideii, co jest przyczyną powstawania iluzji, awersji, bądź pragnienia itd. Radykalny wegetarianin, może niechcący skrzywdzić siebie, bądź innych (znane są przypadki dzinistów którzy wybierają śmierć głodową aby nie krzywidzić nawet roślin). Nauka zaś Buddy to 'let it go' - puszczania, nie zaś kurczowe czepianie się nawet dobrych ideii itd. To jest droga środka, między skrajnościami.


ja nawiązując do tego co piszesz
wrzucę jedną z współczesnych wersji
czegoś w rodzaju "dekalogu buddyzmu zen"

robię wyłacznie dla tego, że mi się podoba sposób
w jaki to zostało sformułowane
(Ty powiedziałeś dokładnie to samo
w innych tylko słowach)

a więc:

Nie przywiązuj się bałwochwalczo do żadnej doktryny, teorii, czy ideologii.
Wszystkie systemy teoretyczne są jedynie drogowskazami;
żaden nie objawia prawdy absolutnej.
Unikaj ciasnego myślenia.
Ucz się nie przywiązywać do aktualnie wyznawanych poglądów,
abyś mógł zachować otwartość wobec innych punktów widzenia.
Prawda tkwi w życiu, nie w doktrynach.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn cze 04, 2012 19:29
Zobacz profil
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Doczekam się odpowiedzi na pytanie czy nie stosujeuie, używacie, leków, kosmetyków, skórzanej odzieży, obuwia? :)


Pn cze 04, 2012 20:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Alus napisał(a):
Doczekam się odpowiedzi na pytanie czy nie stosujeuie, używacie, leków, kosmetyków, skórzanej odzieży, obuwia? :)


znowu znalazł sie ktoś kto chce znaleść jakąś niekonsekwencję
w postawie mojej i szyszkownika

następna próba?
bedę odpowiadać
ale naprawdę, czuję się już zmęczona..

ile można????

staram się nie kupować kosmetyków ani srodków czystości
testowanych na zwierzętach
(nie jest to wiele wysiłku - lista firm w internecie,
dla tych z słabszą pamięcią polecam zrobienie ściągi)


leki - ubolewam nad cierpieniem zwierząt
ale czasem jest ono nieuniknione
tak jest w wypadku szczepionek i leków

(choć czasem poprostu brak dobrej woli
- można by je testować inaczej,
kwestionuje się tez sensowność takich testów)


skórzane obuwie i torby kupuję
skóry są produktem ubocznym produkcji mięsnej
(nikt nie choduje krów ani świń wyłacznie na skóry)
więc nie przyczyniam się tym do śmierci zwierząt

(choć czasem się zastanawiam czy nie warto
by z noszenia czegoś takiego zrezygnować
z innych względów)


natomiast w życiu bym
nie kupiła naturalnego futra

wiesz ile trzeba zabić wiewiórek
żeby uszyć jedno futro? - 300

a wiesz ile płodów owczych (zabija się też matkę)
lub jednodniowych "niemowląt" owczych
na futro karakułowe? - około 12 (+12)

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn cze 04, 2012 20:29
Zobacz profil
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Niestety jakbyś nie tłumaczyła - jest to niekonsekwencja - np. z butów, toreb, możesz swobodnie zrezygnować


Pn cze 04, 2012 20:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Alus napisał(a):
Niestety jakbyś nie tłumaczyła - jest to niekonsekwencja - np. z butów, toreb, możesz swobodnie zrezygnować


Oczywiście, że mogę.

w pierwszej kolejności chcę zrezygnować z mięsa
i innych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Do tej pory mi się to do konca nie udało :(


Nie jestem fundamentaliską.
Robię co mogę i ile mogę.
(a czasem nawet i to nie,
nie uważam się za chodzącą doskonałość etyczna
ani osiągnięcie jej nie jest moim celem).

uważam, że każdy powinien robic co może
(a to co może wie to on i tylko on)
więc nie rozliczaj mnie ze skórzanych butów i torebek
to nie ma sensu

najwyraźniej nie rozumiesz, że nie kieruje mną
żadna ideologia ani doktryna tylko pewien rodzaj wrażliwości
który mam i za który Bogu dziekuję

nie spodziewałam się, że aż tak się trzeba wysilać
żeby wytłumaczyć najprostsze rzeczy...
Uff...

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn cze 04, 2012 21:33
Zobacz profil
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
jesienno to jajka czy mleko kupuj od rolnika :).
Ja akurat aż takich radykałem nie jestem, aby rezygnować z produktów zwierzęcych. Mleka nie lubię, więc nie piję, ale inne produkty? Czemu nie ;)

A proces zmiany diety musi trwać co najmniej kilka miesięcy, a czasem lat. Ot systematycznie zmniejszać ilość spożywanego mięsa. Jeżeli będzie to długotrwały proces, to jeżeli nie służy Ci rezygnacja z mięsa, to pojawią się objawy.

Co do pytania Alus- nie interesuję się, czy moje kosmetyki były testowane na zwierzętach. Zwierzęta laboratoryjne-głównie szczury- pewnie miłośnicy szczurów się oburzą, ale ja je traktuję na równi z meszkami, muchami czy komarami.
Torebek z skóry nie mam. Wolę ekoskórę.
Buty- najczęściej stosuje skóry bydlęcę, świńskie i cielęce. Dlaczego by wyrzucać ich skórę, skoro można zrobić użytek? zwierzakowi życia to nie przywróci, jego wnętrzności zjedzą ludzie.
Zresztą- ja akurat nie jestem hipokrytką nosząc takie obuwie :D


Pn cze 04, 2012 21:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
SweetChild akurat podnosi istotne kwestie - wśród ludzi akcentujących temat praw zwierząt albo obowiązek niezadawania cierpienia (z którymi między innymi identyfikują się wegetarianie) istnieje swego rodzaju tabu w temacie przemocy i cierpienia, zadawanych sobie przez zwierzęta nawzajem.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt cze 05, 2012 7:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Johnny99 napisał(a):
SweetChild akurat podnosi istotne kwestie - wśród ludzi akcentujących temat praw zwierząt albo obowiązek niezadawania cierpienia (z którymi między innymi identyfikują się wegetarianie) istnieje swego rodzaju tabu w temacie przemocy i cierpienia, zadawanych sobie przez zwierzęta nawzajem.


To nie żadne tabu - poprostu bez związku z tematem
ja odpowiadam za to co robię ja jako ja


mam odpowiadać za to co wilk robi sarnie, czy jak?
albo oceniać poziom etyczny wilka?
przecież to jakiś nonsens

chyba w ogóle się nie rozumiemy
to robi się już zupełnie bez sensu

@Val
ad. kur i jajek - wiem w co mogłabym zrobić
problem w tym czy chcę podjąć ten wysiłek
i czy potrafię - w tym rzecz

właśnie jestem na etapie stopniowego
ograniczanie produktów mięsnych
(jem mięso około dwóch razy w tygodniu)

co do szczurów to nie rozumiem Twojego podejścia
system nerwowy taki sam jak u psa czy kota
jedna z najbardziej inteligentnych zwierząt
tak samo cierpią

porównywać je do komara czy muchy?
być może decyduje tu Twój stosunek emocjonalny
do tych zwierząt
z racjonalnego(biologiczniego punktu widzenia)
nie ma to żadnych podstaw

@ do niektórych piszących w tym wątku:
czy postanowiliscie mnie wziąć
na przetrzymanie?

coraz nowe argumenty i pytania
które są jak strzał kulą w płot
zapowiadam więc, że będę odpowiadać wyłącznie
na posty które rzeczywiście coś wnoszą do dyskusji

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt cze 05, 2012 14:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Johnny99 napisał(a):
SweetChild akurat podnosi istotne kwestie - wśród ludzi akcentujących temat praw zwierząt albo obowiązek niezadawania cierpienia (z którymi między innymi identyfikują się wegetarianie) istnieje swego rodzaju tabu w temacie przemocy i cierpienia, zadawanych sobie przez zwierzęta nawzajem.


Ale tu akurat wyjaśnienie jest proste - człowiek ma wybór, może postąpić inaczej i wie o tym. Chrześcijanie też raczej nie oczekują od zwierząt postaw moralnych, prawda?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt cze 05, 2012 14:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
SweetChild napisał(a):
Ale tu akurat wyjaśnienie jest proste - człowiek ma wybór, może postąpić inaczej i wie o tym.


No tak, więc SweetChild pyta, czy nie jesteśmy również odpowiedzialni za to, żeby zwierzęta sobie nawzajem nie zadawały cierpień - bo one wprawdzie nie decydują, ale my tak. Ja osobiście się czuję za to odpowiedzialny, dlatego zabraniam moim kotom polowania na ptaki. W związku z czym, o ile go dobrze rozumiem, SweetChild pyta, czy konsekwencją takiej postawy (czy też przyjęcia na jej podstawie wegetarianizmu) nie powinno być niekiedy właśnie odstąpienie od ratowania zwierząt, o których wiadomo, że jeśli się je uratuje, to najprawdopodobniej zadadzą jeszcze wiele cierpień wielu innym zwierzętom - tymczasem mamy wybór i możemy je np. bezboleśnie usypiać, zmniejszając tym samym ogólny bilans cierpienia.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt cze 05, 2012 15:02
Zobacz profil
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Ale nie będziesz ich ( kotów ) przestawiał na wegetarianizm?


Wt cze 05, 2012 15:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Okrucieństwo uzasadnione religijnie!
Sam nie jestem wegetarianinem, więc od moich zwierząt też tego nie wymagam :P

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt cze 05, 2012 15:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 234 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL