Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 8:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 ekumenizm utopią...... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
W okresie posoborowym pod hasłem powrotu do "korzeni" zrobiono większy bałagan miejscami niż na skutek reformacji. Wywalano konfesjonały, eksperymentowano z liturgią, zrzucano sutanny - wszystko pod hasłem "powrotu do początków chrześcijaństwa" - i skończyło się tak, że ludzie przestali przystępować do sakramentów, które przecież w czasach ówczesnych były, choć w nieco innej formie - np spowiedź raz w życiu i bez konfesjonału i forma liturgii była nieco inna. Wylano dziecko z kąpielą.

U protestantów Eucharystia jest zubożona o wiele. Ujęcie katolickie jest bardzo mocno uargumentowane w Piśmie Świętym. Wystarczy przeczytać z 1Kor, J6, czy opisy ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa.


Pn sie 01, 2005 11:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
godunow napisał(a):
Co do Eucharystii . Mam pytanie .
Ja w Kościele prawosławnym jest traktowana komunia pod dwiema postaciami..??

Myślę że dokładnie tak samo jak traktowali Ją Apostołowie i Ojcowie Kościoła :) O pochodzeniu komunii : http://cerkiew.pl/prawoslawie/text.php?id=85
Cytuj:
Symbol ciała i krwi pańskiej jest tylko podczas nabożeństwa . Nie ma chyba pojęcia najświętszego sakramentu adoracji tegoż . Czy przechowywania w tabernakulum tak jak u katolików.
Mnie się wydaję że sam istota komunii u protestantów jest dużo bliższa prawosławiu .

Kościół starożytny nie znał pojęcia tabernakulum, które powstało jedynie w Kościele łacińskim. Dlatego w prawosławiu nie występuję coś takiego jak 'adoracja najświętszego sakramentu'. Symbol ciała (hostia) funkcjonuje również pod postacią chleba - prosfory, która spełnia podobną funkcję co opłatek w KK. Nie ma innego sposobu na połączenie się z Ciałem i Krwią Chrystusa, jak podczas św.Eucharystii, która występuje tylko i wyłącznie w czasie Boskiej Liturgii (w odróżnieniu chyba do KK). Ale sam symbol Ciała i Krwi występuje i to dość często, np. podczas hymnów lub kanonów śpiewanych w różnych okolicznościach.
Jaka jest istota komunii u protestantów? Dlaczego jest bliższa prawosławiu?
Cytuj:
Cytat
Cytuj:
Zaś co do Eucharystii to katolickie znaczenie jest najpełniejsze i najbardziej biblijne według mnie. Powrót do pierwszych wieków to często słowo-wytrych dla różnych eksperymentów, a nawet błędów.
Co do tego miałbym wątpliwości.. Czy najbardziej biblijne.. Zapytać by trzeba czemu zmieniono rozdawanie komunii . Jedynie w kościele katolickim przyjęła się komunia pod jedną postacią. A sporadycznie jest udzielana pod dwoma. A jedynie wybrańcy księża spożywają pod dwoma postaciami A w samym zamyśle chrześcijaństwa nie ma podziału na lepszych czy gorszych. . Chociaż ma się to podobno zmienić

Zgadzam się. Czy udzielanie komunii na rękę również jest najbardziej biblijne i najpełniejsze? Dlaczego nikt nie czyta homilii św. Jana Chryzostoma? :( Jan Paweł II przy nim to wielki plagiator... Z całym szacunkiem oczywiście dla osoby :)
Cytuj:
Meritus pisze
Cytuj:
Protestanci sami stosują wizerunki takie jak krzyże, czy obrazy w swoich kościołach.
Protestanci nic nie mają jako tako przeciw obrazom . Co innego jest umieszczanie znaków chrześcijańskich a co innego jest modlenie się do nich . Nie wiem czemu nie miałoby być krzyża czy obrazów. Zresztą ciekawe podejście do obrazów ikon ma prawosławie.. W prawosławiu nie ma obrazów !! Są natomiast ikony nie malowane ale pisane. ( jak się źle wyraziłem to bracia prawosławni mnie zapewne poprawią)
. Jakie maja znaczenie Ikony w prawosławiu..??
Jak by mieli ochotę i czas piszący tu prawosławni. Coś więcej mogli by napisać , lub tez dąć linka który by to zagadnienie przedstawił . Tak mała moja prośba .
Pozdrawiam wszystkich !!

O teologii ikony znam powstało chyba najwięcej prawosławnych książek. Wystarczy się rozejrzeć :) Czy chrześcijanie powinni się modlić do ikony czy do wizerunku? Na to pytanie Ojcowie Kościoła odpowiedzieli na VII Soborze Powszechnym w Nicei 787, również zachęcam do zapoznania się z materiałami źródłowymi :)
Po raz kolejnym odsyłam do naprawdę dobrego tekstu, który tłumaczy dlaczego czczenie ikon to nie bałchwochwalstwo:
http://cerkiew.pl/prawoslawie/text.php?id=75


Pn sie 01, 2005 11:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL