Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 16:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Religie a kara śmierci 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 10:22
Posty: 171
Post Religie a kara śmierci
Witam serdecznie. Wszyscy znamy stosunek kościoła katolickiego do kary śmierci. Interesuje mnie jak do kary śmierci odnoszą się inne religie.. te monoteistyczne ale także i te inne 8)

Pozdrawiam


So kwi 16, 2005 14:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 07, 2005 19:09
Posty: 114
Post 
Nie chcę się wypowiadać w imieniu religii. Mogę własnym.
Jestem za !
Każdy powinien odpowiadać za swoje przestępstwa odpowiednio do winy.
A do pewnych przestępstw odpowiednią karą może być tylko kara śmierci. Oczywiście sądownictwo jak i państwo powinno być w razdziale od kościoła.


Pt maja 27, 2005 12:56
Zobacz profil
Post 
Jeżeli odebranie życia uważamy za tak złe, tak że przewidujemy często dla tego czynu najwyższy przyjęty wymiar kary, to dlaczego sami mielibyśmy odbierać komuś życie ??


Pt maja 27, 2005 14:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 01, 2005 22:00
Posty: 435
Post 
PTRqwerty napisał(a):
Jeżeli odebranie życia uważamy za tak złe, tak że przewidujemy często dla tego czynu najwyższy przyjęty wymiar kary, to dlaczego sami mielibyśmy odbierać komuś życie ??


Bo odbieranie życia odbieraniu życia nierówne. Nie każde odbieranie życia uważamy za tak złe, że przewidujemy dla tego czynu najwyższy wymira kary. Dla niektórych odbierań przewidujemy, dla innych nie :-D

_________________
"Nie ma nic gorszego jak życie, którego nikt nie obserwuje."
Irving Yalom


Pt maja 27, 2005 14:48
Zobacz profil
Post 
Niech Ci będzie, że to jakaś ekwiwokacja. To bardzo niedobrze :]
To pójdźmy inną drogą. Czy wiecie, że bywa tak co jakiś czas, że się okazuje, że ktoś dostał dożywocie, a po latach wielu okazuje się, że był to błędny wyrok? A co, jeżeli byłaby tam kara śmierci? hę? Może się zdarzyć, że wsadzą Was (np. bo będzie dwóch świadków morderstwa, którzy będą widzieli Waszą rejestrację) na dożywocie. Chcecie by była w prawodawstwie kara śmierci wtedy? Kary takie są różnie przeprowadzane. Najbardziej cywilizowany jest zastrzyk. Wiecie jak to uczucie, gdy już go Wam wbijają, a Wy wiecie, że jesteście niewinni?


Pt maja 27, 2005 16:10

Dołączył(a): Pn lut 07, 2005 19:09
Posty: 114
Post 
Ja mówię o przypadkach bez sprzecznych!
Nie ma mowy o tzw. poszlakowych.
A przy obecnej technice naprawdę nie jest trudno o wiarygodne podstawy.
pozdrówka


Pt maja 27, 2005 19:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 01, 2005 22:00
Posty: 435
Post 
PTRqwerty napisał(a):
Najbardziej cywilizowany jest zastrzyk. Wiecie jak to uczucie, gdy już go Wam wbijają, a Wy wiecie, że jesteście niewinni?


Nie wiemy. A Ty wiesz?? :D

Oczywiście zamiast iść do więzienia na 40 lat wolałbym zastrzyk. Dwóch świadków, którzy widzieli rejestrację to za mało, aby kogoś skazać na karę śmierci.

_________________
"Nie ma nic gorszego jak życie, którego nikt nie obserwuje."
Irving Yalom


Pt maja 27, 2005 19:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
A skazalibyście kogoś na karę śmierci? Osobiście?

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Pt maja 27, 2005 21:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 01, 2005 22:00
Posty: 435
Post 
angua napisał(a):
A skazalibyście kogoś na karę śmierci? Osobiście?


Tak. Tydzień temu dwóch ludzi (17 i 20 lat) dusiło kablem, zgwałciło i zabiło 14-letnią gimnazjalistkę. Było tam jeszcze kilka makabrycznych szczegółów, których już nie pamiętam (między innymi, jak długo umierała dziewczynka). Skazałbym ich osobiście na karę śmierci.

Moim zdaniem ciekawym tematem do dyskusji byłoby raczej to, czy kara śmierci nie jest w niektórych przypadkach karą zbyt łagodną.

_________________
"Nie ma nic gorszego jak życie, którego nikt nie obserwuje."
Irving Yalom


Pt maja 27, 2005 21:30
Zobacz profil
Post 
Pan Gąsienica napisał(a):
PTRqwerty napisał(a):
Najbardziej cywilizowany jest zastrzyk. Wiecie jak to uczucie, gdy już go Wam wbijają, a Wy wiecie, że jesteście niewinni?


Nie wiemy. A Ty wiesz?? :D

Mój drogi ja wiem wszystko. :lol: A czytając to pamiętaj, że Ty proponujesz zatrzymać proces znoszenia kary śmierci.

1. Kraje, w których zniesiono i zachowano karę śmierci

W ponad połowie krajów na świecie zniesiono już sądowy wyrok kary śmierci i jej wykonywanie. Zdobyte przez Amnesty International najnowsze informacje wskazują, że :

* 78 krajów i regionów całkowicie zniosło karę śmierci
* w 15 krajach istnieje możliwość skazania na śmierć tylko w wyjątkowych przypadkach takich jak np. zbrodnie wojenne
* 24 państwa, które w praktyce nie wykonują kar śmierci, zachowały karę śmierci pod względem prawnym, jednak już od ponad 10 lat nie wykonuje się tam egzekucji, a państwa te mają ustaloną zasadę dalszego ich nie wykonywania, co daje sumę 117 krajów, które wykreśliły karę śmierci ze swoich kodeksów lub w praktyce jej nie wykonują.
* 78 krajów nadal zachowuje i korzysta z kary śmierci, jednak liczba krajów wykonujący egzekucje corocznie się zmniejsza.

2. Postęp w zniesieniu kary śmierci na świecie

W ostatniej dekadzie, trzy kraje na rok decydowały się na prawne zniesienie kary śmierci za zwyczajne przestępstwa lub nawet na całkowite jej zniesienie. Od 1990 roku ponad 35 krajów i regionów całkowicie zniosło karę śmierci na swych terytoriach. W skład tych krajów należą państwa afrykańskie ( takie jak Angola, Przylądek Kości Słoniowej, Mauritius, Mozambik, Południowa Afryka), obu Ameryk (Kanada, Paragwaj), Azji i Pacyfiku ( Hong Kong, Nepal, Samoa, Timor-Leste) i Europy ( Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Cypr, Estonia, Gruzja, Litwa, Polska, Serbia i Czarnogóra, Turkiestan i Ukraina).,



3. Kroki ku przywróceniu kary śmierci

Raz zniesioną karę śmierci bardzo rzadko się przywraca. Od 1985 roku, ponad 50 państw zniosło prawnie karę śmierci lub uprzednie zniesienie jej dla zwykłych przestępstw rozszerzono na wszystkie wykroczenia. Podczas tego okresu tylko cztery kraje przywróciły karę śmierci. Jeden z nich – Nepal – ponownie ją zniósł; inny, Filipiny, wznowiły egzekucje, lecz szybko ich zaprzestały. Egzekucje nie zostały wznowione w pozostałych dwóch ( Gambii, Papui Nowej Gwinei)



4. Wyroki śmierci i egzekucje

W 2003 roku, co najmniej 1.146 ludzi zostało straconych w 28 krajach i co najmniej 2.756 ludzi zostało skazanych na śmierć w 63 krajach. Dane te zawierają tylko przypadki znane Amnesty International; rzeczywiste liczby z pewnością są wyższe.

W 2003 roku, 84 procent wszystkich zarejestrowanych egzekucji miało miejsce w Chinach, Iranie, USA i Wietnamie. W Chinach, ograniczony i niekompletny rejestr, udostępniony Amnesty International pod koniec roku, ukazywał, iż co najmniej 726 osób zostało straconych, ale przypuszcza się, że prawdziwa ich liczba jest znacznie wyższa: wysoki rangą członek chińskiego ciała ustawodawczego twierdził w marcu 2004, że w Chinach każdego roku wykonuje się egzekucje na „prawie 10.000” ludzi. Co najmniej 108 egzekucji zostało wykonanych w Iranie. Sześćdziesiąt pięć osób zostało straconych w USA, a przynajmniej 64 zginęły w Wietnamie



5. Kara śmierci w przypadku młodocianych przestępców

Międzynarodowe traktaty dotyczące praw człowieka zakazują skazania na śmierć i egzekucji na osobie, która w czasie popełniania zbrodni miała mniej niż osiemnaście lat. Międzynarodowa Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, Konwencja Praw Dziecka, Afrykańska Karta Praw i Pomocy Dzieciom i Amerykański Traktat na temat Praw Człowieka; wszystkie posiadają klauzulę dotyczącą kary śmierci w przypadku nieletnich. Ponad 100 krajów, uznających karę śmierci w przynajmniej niektórych przypadkach, posiada specjalne rozporządzenia, które wykluczają możliwość dokonania egzekucji na nieletnich przestępcach. Rozporządzenia te są konsekwencją wspomnianych powyżej traktatów. Jednak niewielka liczba krajów nadal zezwala na egzekucje młodocianych przestępców.



Wiadomo o ośmiu krajach, w których od 1990 roku wykonano wyroki śmierci na przestępcach, którzy w chwili popełniania zbrodnii nie mieli jeszcze ukończonych 18 lat- kraje te to: Chiny, Demokratyczna Republika Konga, Iran, Nigeria, Pakistan, Arabia Saudyjska, USA i Jemen. Chiny, Pakistan i Jemen podwyższyły minimalny wiek sprawcy uważanego prawnie za dorosłego do 18 lat, a Iran jest w trakcie wprowadzania podobnych zmian. Krajem, który wykonał najwięcej udokumentowanych egzekucji na nieletnich przestępcach jest USA (19 przypadków od 1990 roku).

Amnesty International wie o dwóch egzekucjach wykonanych na młodocianych przestępcach w 2003 roku, jeden taki przypadek został odnotowany w Chinach, drugi w USA. Kolejna egzekucja nieletniego przestępcy miała miejsce w Iranie w lutym 2004 roku.



6. Argument „kara śmierci jako czynnik odstraszający”

Badania naukowe nie są w stanie znaleźć przekonywującego dowodu na to, iż kara śmierci odstrasza od popełnienia zbrodni bardziej niż inne kary. W ostatnim sondażu na temat stosunku między karą śmierci a wskaźnikiem zabójstw, przeprowadzonym dla ONZ w 1988 roku i zaktualizowanym w 2002, stwierdzono, że: „…nie jest rozważnym zaakceptowanie hipotezy ,iż kara śmierci odstrasza morderców od popełniania zbrodni w znacznie większym stopniu niż groźba zastosowania przypuszczalnie lżejszej kary dożywocia.

(Bibliografia: Roger Hood , The Death Penalty: A World-wide Perspective, Oxford, Clarendon Press, wydanie trzecie, 2002, str. 230)



7. Wpływ zniesienia kary śmierci na wskaźnik przestępczości

Po przeanalizowaniu danych dotyczących stosunku zmian w stosowaniu kary śmierci do wskaźnika zabójstw, badania przeprowadzone dla ONZ w 1988 roku i zaktualizowane w 2002, ujawniły: „Fakt, że wszystkie statystyki są zgodne stanowi przekonywujący dowód na to, iż kraje nie powinny się obawiać nagłego i poważnego wzrostu liczby przestępstw w przypadku zredukowania stosowania kary śmierci.”

Najnowsze dane z krajów, w których już nie praktykuje się kary śmierci, nie potwierdzają teorii, że jej zniesienie powoduje jakiekolwiek szkodliwe efekty. W Kanadzie, na przykład, liczba zabójstw na 100.000 mieszkańców spadła z maksymalnych 3,09 osoby w 1975 ( rok przed zniesieniem kary śmierci za morderstwo) do 2,41 osoby w 1980 i od tamtego czasu liczba ta ciągle spada. W 2002 roku, 26 lat po derogacji kary śmierci, liczba zabójstw na 100.000 obywateli wynosiła 1,85, jest to o 40 procent mniej niż w 1975.

(Użyto fragmentów: Roger Hood, The Death Penalty: A World-wide Perspective, Oxford, Clarendon Press, trzecie wydanie, 2002, str. 214)



8. Międzynarodowe porozumienie dla obalenia kary śmierci

Jednym z najważniejszych osiągnięć ostatnich lat było zastosowanie założeń międzynarodowych traktatów, w których państwa zobowiązują się do zniesienia kary śmierci. Obecnie istnieją cztery takie traktaty:

* Drugi Dodatkowy Protokół Międzynarodowych Paktów Praw Politycznych i Obywatelskich, który został ratyfikowany przez 52 państwa. Osiem państw podpisało Protokół, wykazując zamiar podporządkowania się mu w późniejszym czasie.
* Protokół Amerykańskiej Konwencji Praw Człowieka i Derogacji Kary Śmierci, który został ratyfikowany przez osiem i podpisany przez jeden kraj obu Ameryk.
* Protokół Nr 6 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (Europejska Konwencja Praw Człowieka), który został ratyfikowany przez 44 europejskie państwa i podpisany przez jedno.
* Protokół Nr 13 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (Europejska Konwencja Praw Człowieka), który został ratyfikowany przez 24 kraje i podpisany przez kolejne 18.


Protokół Nr 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest porozumieniem, które ma na celu zniesienie kary śmierci w czasie pokoju. Drugi Dodatkowy Protokół Międzynarodowych Paktów Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Protokół Amerykańskiej Konwencji Praw Człowieka nawołują do całkowitego zniesienia kary śmierci, jednak dopuszczają ,w ramach wyjątku, (w krajach, które sobie tego życzą) możliwość zachowania kary śmierci w czasie wojny. Protokół Nr 13 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka nawołuje do całkowitego zniesienia kary śmierci niezależnie od okoliczności.



9. Egzekucje niewinnych (specjalnie dla Pana Gąsienicy)

Jak długo utrzymana będzie kara śmierci, tak długo nie można wykluczyć niebezpieczeństwa wykonania wyroku śmierci na osobie niewinnej.

W USA od roku 1973, 113 więźniów zostało zwolnionych z celi śmierci, po pojawieniu się nowych dowodów oczyszczających ich ze stawianych im zarzutów. Niektórzy z nich, po spędzeniu lat w celi śmierci, w ostatniej chwili uniknęli wykonania wyroku. Wspólnymi cechami wszystkich przypadków są źle prowadzone śledztwo policji lub prokuratury, wykorzystanie mało wiarygodnych zeznań świadków, dowodów rzeczowych, lub nieudolna linia obrony. Istnieją również inne przypadki amerykańskich więźniów, na których został wykonany wyrok śmierci mimo poważnych wątpliwości co do ich winy.

Ówczesny gubernator stanu Illinois, George Ryan, ogłosił w styczniu 2000 odroczenie egzekucji. Jego decyzja nastąpiła po uniewinnieniu trzynastego więźnia z celi śmierci, który został niesprawiedliwie skazany od czasu gdy kara śmierci została w USA przywrócona w 1977 roku.

W tym samym czasie, 12 innych więźniów zostało straconych. W styczniu 2003 roku gubernator Ryan ułaskawił 4 więźniów z celi śmierci i złagodził wszystkie pozostałe 167 wyroków śmieci w stanie Illinois.



10. Kara śmierci w USA

* 65 więźniów zostało straconych w USA w 2003 roku, co od chwili przywrócenia kary śmierci w 1977, stanowi 885 wykonanych egzekucji. Dziewięćsetna egzekucja została wykonana 3 marca 2004 roku.
* Do dnia 1 stycznia 2004 roku, ponad 3.500 więźniów zostało skazanych na śmierć.
* 38 z 50 stanów USA prawnie uznaje karę śmierci. Kara śmierci jest akceptowana również w amerykańskim prawie cywilnym i federalnym, wojskowym.




Pt maja 27, 2005 22:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 01, 2005 22:00
Posty: 435
Post 
PTRqwerty napisał(a):
A czytając to pamiętaj, że Ty proponujesz zatrzymać proces znoszenia kary śmierci.


Pamiętam, pamiętam.

PTRqwerty napisał(a):
Zdobyte przez Amnesty International najnowsze informacje wskazują, że (...)


Amnesty International jest organizacją zaangażowaną bardzo mocno przeciwko karze śmierci. Już z tej przyczyny jej raporty nie są wiarygodne (bo nikt nie jest sędzią we własnej sprawie...).

PTRqwerty napisał(a):
Badania naukowe nie są w stanie znaleźć przekonywującego dowodu na to, iż kara śmierci odstrasza od popełnienia zbrodni bardziej niż inne kary.


Przekonywującego dla kogo? Chyba przekonywującego dla Amnesty International :D Tutaj faktycznie ciężko znaleźć "przekonujące dowody". Niestety każdy, kto miał coś do czynienia z "zawodowymi przestępcami" stwierdzi, że zawsze kalkulują oni wielkość kary, ryzyko, znają świetnie prawo itp. Jakiś czas temu w Polsce była głośna sprawa napadu na bank. Bandyci z zimną krwią zastrzelili jedną po drugiej rozciągnięte na ziemi kasjerki. Podczas procesu stwierdzili, że gdyby groziła im za to kara śmierci, nie zrobiliby tego. Oczywiście nie jest to naukowy, "przekonujący" Amnesty International dowód, ale mnie przekonuje.

Amnesty International niedawno nazwała więzienia dla irackich jeńców wojennych "gułagiem naszych czasów" i w ogóle jak się zdaje prowadzi walkę z amerykańskim imperium zła, nie żebym miał coś do walki z imperiami zła, ale raczej podważa to jej wiarygodność, jako organu "obiektywnego", który "sporządza raporty".

PTRqwerty, może lepiej pisz własnymi słowami... Niestety z braku merytorycznego przygotowania nie umiem rzecz jasna polemizować szczegółowo z całym tym raportem. Z zacytowanego specjalnie dla mnie fragmentu na przykład nie mogłem się doczytać, ilu niewinnych uśmiercono. Amnesty na pewno ma odpowiednie dane, czemu ich nie ujawni?

W czasach testów DNA i innych takich cudów argument o skazywaniu niewinnych ludzi dzięki Bogu będzie coraz bardziej malał na znaczeniu. I to właśnie nazywam POSTĘPEM :D

_________________
"Nie ma nic gorszego jak życie, którego nikt nie obserwuje."
Irving Yalom


Pt maja 27, 2005 23:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 07, 2005 19:09
Posty: 114
Post 
Popieram pana gąsienicę!

Jesetm za karaniem śmiercią tych co często bestialsko odbierają życie innym!!!


So maja 28, 2005 12:43
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
W czasach testów DNA i innych takich cudów argument o skazywaniu niewinnych ludzi dzięki Bogu będzie coraz bardziej malał na znaczeniu. I to właśnie nazywam POSTĘPEM

Wiesz... ja taki tok rozumowania znam. Gdy zaczynała się wojna w Iraku, pewien mój znajomy doktorek informatyki truł mi, że będzie git, praktycznie nikt nie zginie, bo przecież mają wyrafinowaną technologię, technologię kosmiczną, jakieś lasery, może nawet lasery z kosmosu, precyzyjne namierzanie, doskonały zwiad.
I to właśnie nazywam zaślepieniem ideą postępu ;-)


So maja 28, 2005 14:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 01, 2005 22:00
Posty: 435
Post 
PTRqwerty napisał(a):
Wiesz... ja taki tok rozumowania znam. Gdy zaczynała się wojna w Iraku, pewien mój znajomy doktorek informatyki truł mi, że będzie git, praktycznie nikt nie zginie, (...)


To nie jest mój tok rozumowania :D

Mój tok rozumowania jest taki, że machina sprawiedliwości, jak każda machina będzie zawsze popełniać błędy. W wyniku pomyłek machiny będą ginąć niewinni ludzie. Postęp techniczny jednak będzie sprawiać, że ginąć ich będzie coraz mniej.

Jak wspominałem wcześniej w przypadku omyłki machiny na mojej skromnej osobie wolałbym zastrzyk niż długoletnie więzienie o jakimś zaostrzonym rygorze.

Do mnie z kolei nie trafia tok rozumowania pod tytułem: "Jeśli jakieś rozwiązanie uratowałoby chociaż jedno ludzkie życie, to było warto..." itd.

Niewinni ludzie giną codziennie w wypadkach samochodowych. Dlaczego nie wprowadzić zakazu poruszania się samochodami? Ilu niewinnych ludzi by to uratowało?

Jest wojna, więc giną niewinni ludzie (Twój doktorek to jakiś bardzo optymistyczny człowiek :-) ). Mamy w ogóle nie prowadzić wojen?

_________________
"Nie ma nic gorszego jak życie, którego nikt nie obserwuje."
Irving Yalom


So maja 28, 2005 17:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 23, 2005 17:37
Posty: 820
Post 
Jestem zdecydowanym przeciwnikiem kary śmierci, a to z bardzo prostej przyczyny. Otóż, nie potrafiłbym być katem. Nie potrafiłbym dobrowolnie wykonać wyroku. Wszyscy zwolennicy kary śmierci powinni się na chwilkę wczuć w rolę kata. Można sobie potrenować na strzykawce i kukiełce, pamiętając, że ten zastrzyk, jest o tyle szczególny, że ma nieodwracalne skutki.
Z tych samych powodów nie akceptuję np. aborcji, np. wojen jako takich i wielu innych potworności naszego kochanego świata.

Jestem zdecydowanie za karą dożywotniego więzienia (a nie 25 lat) zamiast kary śmierci w rozumieniu dożywotniej i pełnej izolacji od społeczeństwa (bez wygód).

Inna sprawa to konieczność zabijania, kiedy nie ma możliwości wyboru.. np. zestrzelenie maniaka ostrzeliwującego z dachu miasto... tu wątpliwości nie mam... zabicie takiego człowieka ma jasny wymiar moralny...chodzi mianowicie o ochronę życia kolejnych potencjalnych ofiar. Podobnie, jednak, skazanie degenerata na dożywotnie więzienie, zabezpiecza kolejne ofiary przed jego skłonnościami, ale jednocześnie chroni sumienie kata w razie pomyłki.

Zabicie agresora, w akcji, chroni życie innych ludzi, więc ma uzasadnienie, zabicie go po uwięzieniu, niczemu nie służy... jest zwykłym zabiciem.


N maja 29, 2005 18:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL