Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg? 

Czy zaratusztrianie, żydzi, chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga?
Nie - tylko muzułmanie, chrześcijanie i żydzi. 0%  0%  [ 0 ]
Nie - tylko chrześcijanie i żydzi. 29%  29%  [ 4 ]
Tak, te religie wyznają tego samego Boga. 14%  14%  [ 2 ]
Te religie - ale także wiele innych - wyznają tego samego Boga. 43%  43%  [ 6 ]
Każda z nich wyznaje innego Boga. 14%  14%  [ 2 ]
Liczba głosów : 14

 Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
Dyskusja poruszana wielokrotnie, głównie w kontekście Boga w islamie i chrześcijaństwie. Całość na ogół będąca dyskusją poboczną w nieodpowiednim wątku - dlatego za słuszną namową Salafiyyi - zakładam specjalny temat.

Temat proponuję rozszerzyć z religii mojżeszowych także o zaratusztrianizm - będący protoplastą późniejszych kultów.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz sie 29, 2013 12:20
Zobacz profil
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
Nie ma odpowiedzi "pytanie jest bez sensu". No chyba że jestesmy politeistami wierzącymi w różnych bogów.


Cz sie 29, 2013 13:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
Niekoniecznie - wszak monoteiści będą uważać, że tylko ich Bóg jest prawdziwy. Poza tym, pozostaje też kwestia przenośni - mówiąc "muzułmanie wierzą w innego Boga niż chrześcijanie" nie musimy w cale uważać, że jest dwóch bogów.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz sie 29, 2013 14:25
Zobacz profil
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
ARHIZ napisał(a):
Poza tym, pozostaje też kwestia przenośni - mówiąc "muzułmanie wierzą w innego Boga niż chrześcijanie" nie musimy w cale uważać, że jest dwóch bogów.
No więc co to zdanie znaczy? Skoro innego Boga nie ma, to jak można wierzyć w innego Boga?


Cz sie 29, 2013 14:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
Zefciu, być może są tu na forum politeisci. Dla nich wyznawcy wszystkich trzech religii mogą wierzyć w innych bogów.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz sie 29, 2013 18:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
zefciu napisał(a):
Skoro innego Boga nie ma, to jak można wierzyć w innego Boga?
Odpowiedź na to jest trywialna - wierzyć w innego Boga oznaczałoby:
- wierzenie w i uznawanie za Boga kogoś, kto nie istnieje lub
- wierzenie w i uznawanie za Boga kogoś, kto Bogiem nie jest (np. demona).
Więcej o tym:
viewtopic.php?p=645152#p645152 - inne religie, Ewangelia, Sobór, poglądy egzorcystów

ARHIZ napisał(a):
Dyskusja poruszana wielokrotnie, głównie w kontekście Boga w islamie i chrześcijaństwie.
viewtopic.php?f=1&t=458 - Czy Allah jest tożsamy z Bogiem Biblii?
viewtopic.php?f=36&t=10490 - muzułmanie i chrześcijanie nie wierzą w tego samego Boga
viewtopic.php?f=6&t=16649 - Czy chrześcijaństwo i islambędą mieć jednego Boga?
viewtopic.php?p=656786#p656786 - Chrześcijaństwo a islam i judaizm.
//Islam nie jest nową religią
viewtopic.php?f=46&t=30296 - inne religie, Ewangelia, Sobór, poglądy egzorcystów
viewtopic.php?f=38&t=435 - JEST JEDEN BÓG, Allah, Jahwe, Chrystus, Kryszna.
viewtopic.php?f=46&t=27400 - Chrześcijaństwo a inne religie.
viewtopic.php?f=6&t=30625 - Wasze poglądy na różne religie

ARHIZ napisał(a):
Temat proponuję rozszerzyć z religii mojżeszowych także o zaratusztrianizm - będący protoplastą późniejszych kultów.
viewtopic.php?f=6&t=21804 - Zaratusztrianizm-podwaliny judaizmu, chrześcijaństwa?
viewtopic.php?f=47&t=24109 - " Chrześcijaństwo to religia wywodząca się z judaizmu.."

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz sie 29, 2013 19:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 08, 2013 23:48
Posty: 438
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
Jesli ktoś modli się do Boga w niebie, nieważne czy to chrześcijanin, muzułmanin czy żyd to jest ten sam Bóg. ten sam Bóg przyjmuje modlitwy.
Ale Allach nie jest Bogiem w ogóle, bo jest zmyslony przez niejakiego Mahometa. Oczywiście Mahomet dobrze wiedział co robi tworząc swoja religię monoteistyczną, ale na zdrowy chłopski rozum jego bóg popełnia zbyt wiele baboli.


Cz sie 29, 2013 19:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
Elbrus napisał(a):
zefciu napisał(a):
Skoro innego Boga nie ma, to jak można wierzyć w innego Boga?
Odpowiedź na to jest trywialna - wierzyć w innego Boga oznaczałoby:
- wierzenie w i uznawanie za Boga kogoś, kto nie istnieje lub


Jeżeli "istnieje" to trudno jest mówić o wierze, najwyżej o poznaniu. Wierzę tylko w coś co nie istnieje. Rzeczywistość Boga, z samej definicji, jest domeną wiary; a nie rzeczywistością podlegająca ludzkiemu poznaniu, tak jak rzeczywistość istnienia, rzeczywistość tego świata. Możemy mówić o poznaniu Objawienia a ono posiada inny kształt u chrześcijan, muzułmanów, czy zaratustrian; inaczej są też opisywane i pojmowane relacje między Bogiem a Objawieniem się Boga.
Ostateczna rzeczywistość, stojąca u źródeł tego, co istnieje, jest domeną poznania w buddyzmie, ale tam właśnie trudno jest mówić o Bogu i wierze w Boga. Przenosząc jednak pojecie Boga na buddyzm, można by ewentualnie mówić o "Bogu istniejącym", a więc poznawalnym, w buddyzmie, ale nie w chrześcijaństwie czy islamie, w których jest to rzeczywistość wiary.
Oczywiście o Bogu wypowiadamy wiele rzeczy: że istnieje, że jest dobry, itd - ale to jedynie podobieństwa, obrazy. Żaden obraz Bogiem nie jest (choć na niego może wskazywać), a każde podobieństwo jest bardziej niepodobieństwem. O Bogu można powiedzieć że istnieje i że nie istnieje, oba te stwierdzenia przybliżają nam coś z Boga, ale równocześnie, są bardziej właśnie niepodobieństwem niż podobieństwem. Żaden ludzki obraz Boga, żadno pojęcie, żadno doświadczenie nie jest Bogiem.
Jeżeli przyjmujemy, zakładamy jedyność Boga, jedyność źródła tego co istnieje, tego, co jest prawdą - to Bóg jest dla nas ten sam, niezależnie od formy oddawania Mu czci, kształtu Objawienia (do których możemy mieć rożny stosunek).; jeżeli wielość, to oczywiście konsekwencją będzie możliwość mówienia o różnych bogach, stojących u źródeł różnych religii, czy kultur, czy zjawisk.

Cytuj:
- wierzenie w i uznawanie za Boga kogoś, kto Bogiem nie jest (np. demona).


a muzułmanie, chrześcijanie czy zaratustrianie czy ktokolwiek inny wyznaje wiarę w "Boga, który Bogiem nie jest tylko jest kimś innym niż Bóg"? To wymyślanie jakiś dziwnych konstrukcji myślowych. Bóg jest zawsze "Tym Innym", więc "Ten inny" byłby po prostu Bogiem.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz sie 29, 2013 21:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
Elbrusie - ładnie linkujesz, ale moim zdaniem to jest inny temat jednak... Poza tym, lepiej żeby gadali tutaj, niż w wątku w Mahomecie, który do tego w ogóle nie pasuje.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz sie 29, 2013 23:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 08, 2013 23:48
Posty: 438
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
Bóg jest jeden, ale nie każdy kto mówi, że wierzy w niego, rzeczywiście ma o nim pojęcie.


So sie 31, 2013 23:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
Zatem jakie są twoje typy? Chrześcijanie i żydzi?

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


N wrz 01, 2013 1:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
Trzeba kochać, kochać, kochać i nic więcej
Św. Ojciec Pio

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


N wrz 01, 2013 7:59
Zobacz profil
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
Nie zaznaczam żadnej opcji, jestem zdania że wszyscy wymienieni w 1-szym poście wyznają tego samego Jedynego Boga, jednak tylko chrześcijanie mają Jego najmniej wypaczony obraz, lub obraz najbardziej zbliżony do rzeczywistości i jest to dla mnie zbyt istotne "ale" aby wziąć udział w ankiecie, która tego nie uwzględnia.

Jeszcze mnie taka myśl naszła, myślę że w temacie będzie...Zawsze mi się wydawało, że bliżej żydom i chrześcijanom nawzajem do siebie, niż którymkolwiek z nich do muzułmanów. Brak mi jakiejś oryginalnej i głębszej refleksji na temat dlaczego tak właśnie uważam, po prostu chyba w ten sposób wyraża się mój szacunek dla religii, w której wzrastał Jezus. Sama nie wiem...na pewno nie chodzi tu tylko o odczuwanie mniejszej przepaści kulturowej, w porównaniu z takim Islamem.
W każdym razie myślę, że wielu chrześcijan odczuwa podobnie, choć nie zastanawiali się nad tym dlaczego tak jest. Wydawało mi się naturalne, że to pewnie działa i w drugą stronę, to znaczy że i dla żydów (oczywiście nie mesjanistycznych mam na myśli ;) ) musi wiele znaczyć fakt, że wiele Pism uznajemy wspólnie za natchnione i jest to dla nas Słowo Boga.
Wciąż zaskakująca jest dla mnie konstatacja, że oni nie odbierają tego podobnie i że nasza wiara w Boga Trójjedynego, nauka o Wcieleniu, kult świętych i używanie posągów jest dla nich po prostu bałwochwalstwem i że takich zarzutów nie mogą podnieść przeciwko Islamowi.
Utkwiły mi zwłaszcza te słowa Majmonidesa:

"Wiedzcie, że chrześcijanie, którzy idą błędną drogą za Jezusem, choć podzieleni na różne ugrupowania religijne, są wszyscy bałwochwalcami...I należy ich traktować właśnie jak bałwochwalców"


N wrz 01, 2013 15:27

Dołączył(a): Pt mar 08, 2013 23:48
Posty: 438
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
ARHIZ

O jakich typach mówisz?


Śr wrz 04, 2013 20:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Religie bazujące na Zaratusztrianizmie - ten sam Bóg?
akbar napisał(a):
ARHIZ

O jakich typach mówisz?

No, jakie są Twoje typy.

MARIEL napisał(a):
Nie zaznaczam żadnej opcji, jestem zdania że wszyscy wymienieni w 1-szym poście wyznają tego samego Jedynego Boga, jednak tylko chrześcijanie mają Jego najmniej wypaczony obraz, lub obraz najbardziej zbliżony do rzeczywistości i jest to dla mnie zbyt istotne "ale" aby wziąć udział w ankiecie, która tego nie uwzględnia.

Kurcze, zapomniałem o pozycji "moje zdanie jest inne"... zaraz, dałem ją, ale nie ma ;(

Cytuj:
Jeszcze mnie taka myśl naszła, myślę że w temacie będzie...Zawsze mi się wydawało, że bliżej żydom i chrześcijanom nawzajem do siebie, niż którymkolwiek z nich do muzułmanów. Brak mi jakiejś oryginalnej i głębszej refleksji na temat dlaczego tak właśnie uważam, po prostu chyba w ten sposób wyraża się mój szacunek dla religii, w której wzrastał Jezus. Sama nie wiem...na pewno nie chodzi tu tylko o odczuwanie mniejszej przepaści kulturowej, w porównaniu z takim Islamem.

Hmm, no ale przecież to w przypadku "rzymskich" chrześcijan możemy mówić o przepaści kulturowej w stosunku do semisko-hamickich muzułmanów i żydów.

Cytuj:
W każdym razie myślę, że wielu chrześcijan odczuwa podobnie, choć nie zastanawiali się nad tym dlaczego tak jest. Wydawało mi się naturalne, że to pewnie działa i w drugą stronę, to znaczy że i dla żydów (oczywiście nie mesjanistycznych mam na myśli ;) ) musi wiele znaczyć fakt, że wiele Pism uznajemy wspólnie za natchnione i jest to dla nas Słowo Boga.
Wciąż zaskakująca jest dla mnie konstatacja, że oni nie odbierają tego podobnie i że nasza wiara w Boga Trójjedynego, nauka o Wcieleniu, kult świętych i używanie posągów jest dla nich po prostu bałwochwalstwem i że takich zarzutów nie mogą podnieść przeciwko Islamowi.

Czy to nie świadczy właśnie o podobieństwie islamu i judaizmu? W obu religiach występuje "czysty" monoteizm, bez trójjedyności i czczenia posągów.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


N wrz 08, 2013 19:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL