Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Ślub mieszany 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So lis 16, 2013 19:45
Posty: 14
Post Re: ślub mieszany
Bahaici wierzą w jednego Boga i jedność wszystkich głównych religii, więc z tym akurat nie powinno być problemu..


N lis 17, 2013 21:50
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: ślub mieszany
Właśnie dlatego sądzę, że problem będzie. Ale mogę się mylić.


N lis 17, 2013 21:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: ślub mieszany
@Bimbom
musisz sie na cos zdecydowac.

Jesli slub mialby byc wg obrzadku bahaickiego to bedzie on niewazny z punktu widzenia katolickiego.
Ksiedzu nie wolno asystowac przy takim slubie poniewaz nie jest dopuszczalne mieszanie ceremonii roznych religii.
Mieszanka jest dopuszczalna w przypadku tzw. slubow ekumenicznych.

Masz takie mozliwosci:
- slub koscielny, wtedy Ty jako strona katolicka skladasz przysiege malzenska i nakladasz obraczke jak przy normalnym slubie katolickim a Twoj narzeczony rowniez ale bez zadnych odniesien do Boga (no chyba ze bedzie chcial, czasami zdarza sie ze niewierzacy lub wyznawcy innych religii powtarzaja formule tak jak strona katolicka)
- slub cywilny, ktory ma takie same skutki jak slub koscielny
- inna forma (dosc rzadko)

W powyzszych przypadkach potrzebna dyspensa miejscowego biskupa i Twoje zobowiazanie, ze dzieci beda ochrzczone w Kosciele i dolozysz staran aby byly wychowane po katolicku. Twoj narzeczony musi sie zobowiazac, ze zgadza sie na chrzest dzieci i na ich katolickie wychowanie. W/w zobowiazania sa warunkiem do udzielenia dyspensy i znajduja sie w tzw. protokole przedslubnym, ktory jako narzeczeni musicie podpisac.
To wszystko jest troche skomplikowane ale nie boj sie bo to wszystko musi zalatwic ksiadz a nie Ty.

_________________
ksiądz


N lis 17, 2013 22:05
Zobacz profil

Dołączył(a): So lis 16, 2013 19:45
Posty: 14
Post Re: ślub mieszany
Czy mogłabym jeszcze prosić Cię, Bramin o dodatkowe wyjaśnienia? I bardzo dziękuję za dotychczasowe informacje, bardzo wiele się dzięki temu dowiedziałam..
Czyli rozumiem że jakikolwiek ślub w obrządku innym niż katolicki praktycznie wyklucza możliwość uznania takiego ślubu za ważny z punktu widzenia Kościoła Katolickiego? A co gdyby po ślubie w obrządku bahaickim odbył się ślub cywilny już w Polsce, np. przy asyście Księdza, bo piszesz:

"Masz takie mozliwosci:
- slub koscielny, wtedy Ty jako strona katolicka skladasz przysiege malzenska i nakladasz obraczke jak przy normalnym slubie katolickim a Twoj narzeczony rowniez ale bez zadnych odniesien do Boga (no chyba ze bedzie chcial, czasami zdarza sie ze niewierzacy lub wyznawcy innych religii powtarzaja formule tak jak strona katolicka)
- slub cywilny, ktory ma takie same skutki jak slub koscielny
- inna forma (dosc rzadko)"

czy jest wówczas jakakolwiek szansa na uznanie go przez Kościół Katolicki?

Wiem, że z punktu widzenia wiary mojego narzeczonego, ślub bahaicki po prostu musi się odbyć (ale oczywiście z punktu widzenia jego wiary nie ma żadnych przeciwwskazań do ślubu katolickiego, jak również ochrzczenia dzieci itp..)


N lis 17, 2013 22:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: ślub mieszany
Cytuj:
Czyli rozumiem że jakikolwiek ślub w obrządku innym niż katolicki praktycznie wyklucza możliwość uznania takiego ślubu za ważny z punktu widzenia Kościoła Katolickiego?


W tym wypadku o ktorym mowimy nie bedzie wazny.

Wazny bedzie jesli zawierany jest jako cywilny. Tylko jak napisalem wczesniej musi byc na to dyspensa. Proszac o nia trzeba podac konkretne uzasadnienie dlaczego decydujemy sie wlasnie na taki slub.Ksiadz nie asystuje w tym wypadku przy slubie.

Cytuj:
A co gdyby po ślubie w obrządku bahaickim odbył się ślub cywilny już w Polsce, np. przy asyście Księdza, bo piszesz:

"Masz takie mozliwosci:
- slub koscielny, wtedy Ty jako strona katolicka skladasz przysiege malzenska i nakladasz obraczke jak przy normalnym slubie katolickim a Twoj narzeczony rowniez ale bez zadnych odniesien do Boga (no chyba ze bedzie chcial, czasami zdarza sie ze niewierzacy lub wyznawcy innych religii powtarzaja formule tak jak strona katolicka)
- slub cywilny, ktory ma takie same skutki jak slub koscielny
- inna forma (dosc rzadko)"

czy jest wówczas jakakolwiek szansa na uznanie go przez Kościół Katolicki?


Nie bedzie wazny.

_________________
ksiądz


N lis 17, 2013 23:41
Zobacz profil

Dołączył(a): So lis 16, 2013 19:45
Posty: 14
Post Re: ślub mieszany
Dziekuje..

Czyli zawarcie slubu w obrzedzie bahaickim wyklucza jakakolwiek mozliwosc zawarcia malzenstwa w jakiejkolwiek formie uznawanej przez kosciol?

A co by sie stalo w sytuacji gdybysmy najpierw zawarli slub koscielny w Kosciele katolickim a nastepnie dla uszanowania religii mojego narzeczonego slub bahaicki? Czy slub koscielny straci wowczas waznosc?


N lis 17, 2013 23:51
Zobacz profil
Post Re: ślub mieszany
bimbom napisał(a):
Czyli zawarcie slubu w obrzedzie bahaickim wyklucza jakakolwiek mozliwosc zawarcia malzenstwa w jakiejkolwiek formie uznawanej przez kosciol?
Nic podobnego. Po prostu wg teologii KK obrzęd bahaicki nie jest ślubem.
bimbom napisał(a):
A co by sie stalo w sytuacji gdybysmy najpierw zawarli slub koscielny w Kosciele katolickim a nastepnie dla uszanowania religii mojego narzeczonego slub bahaicki? Czy slub koscielny straci wowczas waznosc?
Nie, przeciez nie jest to warunek "wazności" slubu.
To jest sprawa dyscypliny, nie teologii.

Jeżeli planujesz slub KK w Polsce, to poszukaj dyskusji na tym forum. Znajdziesz tam wyczerpujące informacje.

Jeżeli planujesz ślub KK w USA, to tamtejszy episkopat może miec inne rozwiązania, jak i inna praktykę niz w Polsce. A nawet ma na pewno, bo wieloreligijność i wielokulturowość w USA jest tak oczywiste jak "katolicyzm" Polski.


Pn lis 18, 2013 9:33

Dołączył(a): So lis 16, 2013 19:45
Posty: 14
Post Re: ślub mieszany
Tak jak już pisałam plan był taki żeby najpierw wziąć ślub w obrzędzie bahaickim mojego narzeczonego za granicą, a potem po powrocie do Polski ślub kościelny w Kościele Katolickim i wg wcześniejszych informacji które uzyskałam m.in na tym forum taki wariant nie jest możliwy..

Kozioł jest pierwszą osobą która daje mi pewną nadzieję...


Pn lis 18, 2013 10:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: ślub mieszany
Cytuj:
Czyli zawarcie slubu w obrzedzie bahaickim wyklucza jakakolwiek mozliwosc zawarcia malzenstwa w jakiejkolwiek formie uznawanej przez kosciol?


Tak, wyklucza. Na piewszy rzut oka wydaje sie to nielogiczne ale jest w tym logika i Kodeks Prawa Kanonicznego jak i normy wykonawcze i wykladnia mowia, ze nie wolno przed slubem katolickim a takze po slubie zawierac innych obrzedow. Nie mozna ich rowniez laczyc w jedna ceremonie.

@Bimbom, jesli pojdziesz do ksiedza na rozmowe przed slubem, ksiadz spisujac protokol przedslubny zada Ci pytanie, czy chcesz zawrzec malzenstwo, ktore jest w naszym rozumieniu sakramentem, jest zwiazkiem mezczyzny i kobiety oraz ze jest nierozerwalne itd.. Jesli wykluczasz jeden z tych warunkow malzenstwo bedzie niewazne juz w chwili zawierania.

Teraz Twoj przypadek. Twoj przyszly maz jest bahaita i chce zawrzec malzenstwo wg obrzedow, tradycji swojej religii.

I tu pojawia sie problem nie do przeskoczenia gdyz u bahaitow wywodzacych sie z szyickiego islamu malzenstwo nie jest sakramentem, moze byc zwiazkiem mezczyzny i dwoch kobiet ( dopuszczalna jest bigamia) no i mamy problem z nierozerwalnoscia malzenstwa.

Wiec jesli przed slubem katolickim lub po zawierasz malzenstwo w obrzedzie bahaickim to negujesz istote katolickiego malzenstwa a to skutkuje niewaznoscia Twojego malzenstwa.

Kolejny problem to shahada czyli wyznanie wiary, ktore moze miec miejsce podczas slubnej ceremonii albo w formie ustnej albo tez pisemnej. Z katolickiego punktu widzenia jest to zaparcie sie wiary, z bahaickiego wyznanie wiary, ktore pociaga za soba prawne konsekwencje.

Najlepszym rozwiazaniem w tym przypadku bylby slub cywilny oczywiscie za pozwoleniem biskupa czyli z dyspensa lub jesli Twoj partner wyrazilby taka zgode slub w kosciele.

Slub cywilny to dobry kompromis bo nie lamie on sumienia Twojego narzeczonego. Kosciol w tym wypadku uznaje to malzenstwo za wazne.

Cytuj:
Jeżeli planujesz ślub KK w USA, to tamtejszy episkopat może miec inne rozwiązania, jak i inna praktykę niz w Polsce. A nawet ma na pewno, bo wieloreligijność i wielokulturowość w USA jest tak oczywiste jak "katolicyzm" Polski.



Prawo kanoniczne obowiazuje w calym Kosciele i co do istoty nie ma innych rozwiazan.

Moga byc czasami drobne roznice jesli chodzi o sporzadzanie protokolu przedslubnego, pewne zwyczaje natomiast to co odnosi sie do waznosci malzenstwa, formy zawierania itp. . na calym swiecie jest tak samo.

_________________
ksiądz


Pn lis 18, 2013 11:24
Zobacz profil
Post Re: ślub mieszany
Jeżeli @bambim nie uznajesz ceremoni bahaitów za ślub, to nie jest to żadne zaparcie się wiary. KK nie uznaje tej ceremonii (takie małżeństwo jest niewazne) i (prawie*) nic nie staje na przeszkodzie abys wzieła normalny ślub w KK z tym (czy innym) wybrankiem.

Całość zostało opisane na mateusz.pl

*Przypominam, ze w pierwszej kolejności KK zabrania katolikom ślubu z osobami nieochrzczonymi, a w drugiej kolejnosci udziela dyspensy.

@bramin
Nie wprowadzaj dziewczyny w błąd.


Pn lis 18, 2013 11:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: ślub mieszany
Cytuj:
Jeżeli @bambim nie uznajesz ceremoni bahaitów za ślub, to nie jest to żadne zaparcie się wiary.


Tu nie chodzi o to czy ktos uznaje lub nie uznaje. KPK wyraznie okresla te sytuacje.

_________________
ksiądz


Pn lis 18, 2013 12:01
Zobacz profil

Dołączył(a): So lis 16, 2013 19:45
Posty: 14
Post Re: ślub mieszany
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia i chęć pomocy, ale z całą pewnością i odpowiedzialnością mogę stwierdzić że bahaizm nie dopuszcza bigamii. Jestem tego absolutnie pewna. W tej religii małżeństwo jest również związkiem jednego mężczyzny i jednej kobiety i nie ma od tej reguły żadnych odstępstw, a w trakcie ceremonii ślubnej nie dochodzi również do żadnego wyznania wiary. Religia ta może i ma swoje korzenie w Islamie, ale ma z nim niewiele wspólnego na dzień dzisiejszy.

Dla mojego partnera nie ma żadnych przeciwwskazań do zawarcia ślubu w kościele katolickim lub zawarcia ślubu cywilnego, pod jednym warunkiem - zawarcia małżeństwa również w obrzędzie bahaickim (bardzo prostym w formie), który swoją drogą dopuszcza ślub z wyznawcami innych religii.

Czy zatem ten warunek ślubu w obrzędzie bahaickim uniemożliwia nam zawarcie ślubu uznawanego przez Kościół Katolicki w jakiejkolwiek formie?

hmmm.. wg Bramina tak, wg Kozioła nie.. ale i tak z góry bardzo Wam dziękuję za pomoc...


Pn lis 18, 2013 12:03
Zobacz profil
Post Re: ślub mieszany
Tyle ze bramin to ksiadz katolicki, a Koziol metodysta. Mozesz sama wybrac, komu uwierzysz.


Pn lis 18, 2013 12:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: ślub mieszany
Nie przeczytałam calego wątku - być może odpowiedź się gdzieś pojawiła.
W obrzędzie bahaistycznym to Twój narzeczony slubuje Tobie
- Ty jesteś tylko uczesnikiem ceremonii.

Dziwne by było, gdybyś ślubowała narzeczonemu jako katoliczka
biorąc na świadka bahaickiego Boga we którego nie wierzysz, nie uważasz?

Przy ślubie katolickim to Ty ślubujesz narzeczonemu - on jest tylko uczestnikiem ceremonii.
Myślę, że w tym wypadku kolejność jest bez różnicy (myślę, nie wiem na pewno),
ale bezpieczniej będzie zaplanować to tak, żeby Ślub katolicki był pierwszy.

z resztą wszystkiego się dowiesz w kurii - i tak musisz wystąpić o dyspensę
a ją się wydaje w takim przypadku jak Twój pod pewnymi warunkami, przypuszczalnie
będzie tam coś na temat formy zawierania sakramentu, jeżeli nie - możesz zapytać

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn lis 18, 2013 12:48
Zobacz profil
Post Re: ślub mieszany
bramin napisał(a):
Cytuj:
Jeżeli @bambim nie uznajesz ceremoni bahaitów za ślub, to nie jest to żadne zaparcie się wiary.


Tu nie chodzi o to czy ktos uznaje lub nie uznaje. KPK wyraznie okresla te sytuacje.

I nie znajdziesz w KPK nic na temat tego, ze osoba która zawarła z niechrzescijaninem ślub cywilny lub jakis niechrzescijański ze skutkami cywilnymi nie wyrzekając się wiary nie może zawrzeć slubu w KK (oczywiście za dyspensą).
Jazeli takowy paragraf znajdziesz, to wskaż, proszę.


Pn lis 18, 2013 12:56
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL