Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Ślub mieszany 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: ślub mieszany
Cytuj:
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia i chęć pomocy, ale z całą pewnością i odpowiedzialnością mogę stwierdzić że bahaizm nie dopuszcza bigamii.


Kitab al-Aqdas dopuszcza bigamie (wers.63) natomiast w oficjalnej wykladni Uniwersalnego Domu Sprawiedliwosci (per analogiam jak u katolikow Stolica Apostolska) wyklucza sie bigamie.

Cytuj:
I nie znajdziesz w KPK nic na temat tego, ze osoba która zawarła z niechrzescijaninem ślub cywilny lub jakis niechrzescijański ze skutkami cywilnymi nie wyrzekając się wiary nie może zawrzeć slubu w KK (oczywiście za dyspensą).
Jazeli takowy paragraf znajdziesz, to wskaż, proszę.


Moglbys jasniej sprecyzowac o co Ci chodzi?

_________________
ksiądz


Pn lis 18, 2013 13:41
Zobacz profil
Post Re: ślub mieszany
bramin napisał(a):
Moglbys jasniej sprecyzowac o co Ci chodzi?

Napisałeś, że osoba, która zawarła ślub poza KK nie będzie mogła zawrzec slubu w KK, a także sugerowałes, ze gdy odprawi jakąś ceremonię slubną po ślubie w KK, to ślub w KK będzie nieważny.

Nic takiego nie znalazłem w KPK.


Pn lis 18, 2013 15:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: ślub mieszany
Mowi o tym kan.1127 §3, ktory odsyla do §1 i wskazuje na koniecznosc zachowania przepisow kan. 1108.

_________________
ksiądz


Pn lis 18, 2013 20:06
Zobacz profil
Post Re: ślub mieszany
bramin napisał(a):
Mowi o tym kan.1127 §3, ktory odsyla do §1 i wskazuje na koniecznosc zachowania przepisow kan. 1108.

Z tego nie wynika, ze ceremonia slubna w innym wyznaniu/religii uniemozliwia zawarcia ślubu w KK.
Podobnie zadna ceremonia nie uniewaznia sakramentu małzeństwa KK.
To jest sprawa dyscyplinarna KK i stanowi o planowanym slubie, a nie o warunkach dyspensy czy przeszkodach zrywających.

Jeżeli para zawrze małzeństwo w USA przed, powiedzmy rabinem z licencją stanową i przyjdzie do KK po dyspensę z prośba o slub w KK to ślub taki będzie niemozliwy??

@bimbom
Z całym szacunkiem dla bramina lepiej poradź się w kurii lub w jakies kancelarii prawa kanonicznego.


Pn lis 18, 2013 22:28

Dołączył(a): So lis 16, 2013 19:45
Posty: 14
Post Re: Ślub mieszany
No i jestem po wizycie w kurii.. uzyskałam informację że nie można dublować ceremonii i koniec.. w związku z tym ślub katolicki i bahaicki jest niemożliwy.. :(

teraz to już chyba tylko do Papieża pozostaje mi napisać...


Wt lis 19, 2013 20:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub mieszany
Cytuj:
Z całym szacunkiem dla bramina lepiej poradź się w kurii lub w jakies kancelarii prawa kanonicznego.


@Koziol, dziekuje za wyrazy szacunku.

Cytuj:
Jeżeli para zawrze małzeństwo w USA przed, powiedzmy rabinem z licencją stanową i przyjdzie do KK po dyspensę z prośba o slub w KK to ślub taki będzie niemozliwy??


Jaka para i jaki rabin?

Jesli para mieszana, katolicko-zydowska to sprawa wyglada bardzo kiepsko bo rabini ortodoksyjni i konserwatywni nie asystuja przy takich slubach. Nie wolno im tego robic.

W odlamach judaizmu reformowanego jest to dopuszczalne ale nie jest to tez powszechna praktyka. Tylko ze w tym przypadku osoba pochodzenia zydowskiego moze bez zadnych problemow powtornie ozenic sie/wyjsc za maz nawet bez ubiegania sie o oficjalny rozwod. Strona katolicka niestety ma mniejsze prawa niz strona zydowska.

_________________
ksiądz


Wt lis 19, 2013 21:53
Zobacz profil
Post Re: Ślub mieszany
bimbom napisał(a):
No i jestem po wizycie w kurii.. uzyskałam informację że nie można dublować ceremonii i koniec.. w związku z tym ślub katolicki i bahaicki jest niemożliwy.. :(

teraz to już chyba tylko do Papieża pozostaje mi napisać...

Nie jest z możliwy z tej perspektywy, że prosisz KK o takie sluby. Jeż możliwy z takiej perspektywy, że juz taki slub bahaicki wziełas i dopiero teraz prosisz KK o dyspensę i ślub.
Podobnie gdy weźmiecie slub w KK, to późniejsza ceremonia bahaicka nie zmazuje twojego małżeństwa. Jest to co prawda nieposłuszeństwem, ale jezeli robisz to zgodnie z własnym sumieniem, jeżeli nie zgadzasz się z takim ograniczeniem, to nic przykrego ze strony hierarchów KK spotkac ciebie nie może (to sprawa dyscypliny, a nie wiary czy dogmatów).

Możesz także teraz prosić o obie dyspensy:
- o dyspensę na ślub
- o dyspensę na formę.
W ten sposób slub bahaicki będzie uznany przez KK za "ślub kościelny".
Nie ma takich przeszkód aby ci takiej dyspensy odmówili (choć będa ciebie namawiali do ceremonii w KK). Jest bowiem zasada kierowania się mniejszym złem i mając w perspektywie życie na kocią łapę (z punktu widzenia KK) i mając na uwadze dobro twoje i twoich dzieci (duchowe z punktu widzenia KK) lepiej uznać ślub bahaicki za ważny niż nie dać wam żadnego ślubu (jeżeli niemożliwy jest dla twojego wybranka slub inny niz bahaicki).


Pt lis 22, 2013 20:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub mieszany
Koziol, nie kombinuj bo przekombinujesz :D

Jak tak dalej pojdzie to jeszcze katolikiem zostaniesz.

Cytuj:
Możesz także teraz prosić o obie dyspensy:
- o dyspensę na ślub
- o dyspensę na formę.


Nie ma czegos takiego w KPK jak dyspensa na slub i nie ma dyspensy na forme, jest dyspensa od formy.
Dobra, nie czepiajmy sie szczegolow.

Jest jakies swiatelko w tunelu.

Ta sprawa nie dawala mi spokoju bo takie cos zdarza sie bardzo rzadko. Zapytalem jednego doktora prawa kanonicznego co o tym sadzi. On sam do konca nie jest pewny bo w tym przypadku nie ma ani komentarzy ani dokladnej wykladni.

Tym bardziej jest to dziwne, ze jest zakaz ale nie ma konsekwencji. Tylko nawet jak nie ma konsekwencji to jest to sprawa sumienia a jazda po czyims sumieniu jest ryzykowna.

Odpowiedzial mi pisemnie. Podaje w skrocie, to co istotne.

Cytuj:
Przyznam, że pytanie dotyczące ewentualnego ślubu przed czy po ślubie kościelnym jest pomijane w komentarzach i mało kto o nim wspomina. Nie wydaje się jednak, żeby taka sytuacja powodowała nieważność małżeństwa, ale jest jedynie zakazem.

Gdy po zawarciu małzeństwa kanonicznego ktoś jeszcze kombinuje, to nie wpływa na ważność związku, który już zaistniał w momencie zawarcia w kościele. Może to świadczyć o głupocie stron, ale głupota nie wpływa na ważność małzeństwa.

Można wyobrazić sobie, że potem strona katolicka wnosi o stwierdzenie nieważności ze względu na odrzucenie sakramentalności związku i jako dowód podać takie postępowanie, że po ślubie jeszcze raz zawierali inny związek.


To tyle na ten temat.

_________________
ksiądz


Pt lis 22, 2013 21:56
Zobacz profil
Post Re: Ślub mieszany
bramin napisał(a):
Koziol, nie kombinuj bo przekombinujesz :D

Muszę przyznać, że poruszanie się po labiryncie katolickich szczegółowych unormowań ma w sobie coś pociągającego, jak np. szarady czy trzychodówki szachowe.


So lis 23, 2013 4:00

Dołączył(a): So lis 16, 2013 19:45
Posty: 14
Post Re: Ślub mieszany
Witam ponownie! Ostatnio dość zajęta byłam, ale wracam ponownie do tematu i bardzo Wam dziękuję, szczególnie Koziołowi i Braminowi, bo chociaż z różnych perspektyw daliście mi jednak nadzieję:). Czyli na razie nie ma co się zamartwiać że nasz Ślub nie będzie ważny w świetle Kościoła Katolickiego, tylko cieszyć się że się pobieramy - i skoro nie da się na razie inaczej, to póki co na pewno w obrzędzie bahaickim - tak czy siak robimy to z miłości, przed Bogiem i świadkami, więc dla nas ten ślub na pewno będzie ważny!:)


Śr lis 27, 2013 21:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL