Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 17:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
JedenPost napisał(a):
Akurat w przypadku Ślęży nie ma chyba co do tego (znaczenia kultowego) wątpliwości? Dla neopogan ma z oczywistych względów duże znaczenie, którego trudno doszukać się w wypadku chrześcijan, dlatego nazywanie tego konkretnego prsypadku próbą zawłaszczenia jest chyba jak najbardziej zasadne. Jeśli prawdą jest, co piszą, że góra Ślęża jest od lat masowo nawiedzana przez osoby nie zainteresowane mszą katolicką w noc sylwestrowo-noworoczną i jesli osoby te przychodzą tam w celach religijnych (w sensie praktykowania róznych form rodzimowierstwa), to wpychanie się akurat tam z mszą można uznać wręcz za prowokację.


No to może kościół na szczycie Ślęży też mamy rozebrać? :|

Obrazek

Prowokacja? Miejcie pretensje do tych, którzy tam wybudowali kościół. Skoro on już tam stoi, to katolicy mają takie samo prawo odprawiać tam Msze, co każdy inny.

Cytuj:
Na takiej samej, na jakiej wynosić się mają z ulic czy parkingów auta, gdy akurat urządzącie sobie procesje.


Nie widzę analogii. Poza tym nie zauważyłem, by ktoś robił problemy z powodu procesji. Jest to tradycja, której większość Polaków jest w pełni świadoma, nawet jeśli w niej nie uczestniczy. To nie "my sobie" urządzamy procesje, tylko nasze społeczeństwo urządza procesje.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 28, 2014 16:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Johnny99 napisał(a):

No to może kościół na szczycie Ślęży też mamy rozebrać? :|



Byłby to bardzo miły gest :) . Gdyby w rozbiórkę zaangażowali się masowo okoliczni parafianie, to mogłaby powstać piękna tradycja, gdyby np. kamienie zostałyby przeniesione na inne miejsce a kościół odbudowany, co podkreślałoby więź z chrześcijanami sprzed wieków, którzy z tego samego materiału budowali w dawnej, niefortunnej lokalizacji.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz lut 20, 2014 7:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 13, 2014 13:50
Posty: 7
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Yarpen_Zirgin napisał(a):
No przepraszam. Jeżeli już ktoś się wpycha na Ślężę i prowokuje, to są to neopoganie, a nie chrześcijanie. Vide: Historia Kościoła na Ślęży
Jest to tak samo prawdziwe i zarazem nieprawdziwe twierdzenie jak to że Żydzi wpychają się na Wzgórze Świątynne gdzie teraz stoi muzułmańska Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa, a gdzie kiedyś stała żydowska Świątynia.

Od tego czy jest to prawdziwe czy nieprawdziwe zależy z jakiej strony na to spojrzymy.

Moim zdaniem góra Ślęża jest tak duża i rozległa że znajdzie się tam miejsce zarówno dla chrześcijan jak i dla pogan.

Co do zawłaszczania tej góry przez jakiegoś księdza to zamiast do Papieża na miejscu rodzimowierców napisałbym wpierw do właściciela Ślężańskiego Parku Krajobrazowego.

Jeżeli ten ksiądz ustawił na tej górze figurki drogi krzyżowej i monumentalny krzyż to trzeba wpierw zapytać się odpowiedniej instytucji czy miał na to zgodę i na jakiej podstawie mu jej udzielono.

Nie znam się na tym ale może istnieją sposoby by unieważnić te decyzje i nakazać rozbiórkę tych instalacji.

W innym wypadku następnym krokiem rodzimowierców powinno być wystąpią o zgodę na postawienie najlepiej monumentalnego posągu Światowida.

Rozwiązałoby to sprawę przepychanek o posąg w jakimś schronisku, a ten ksiądz choćby chciał nie mógłby go ruszyć ... przynajmniej legalnie.


N maja 04, 2014 14:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Gdyby rzeczywiście ustawili tam posąg Boga na górze, a potem jakaś procesja w sposób jawny by go usunęła lub zniszczyła to nic by nie stało na przeszkodzie żeby inna procesja zajeła się tymi przystankami - czyli jawne działanie katolików by stworzyło pretekst dla rodzimowierców do działania w sprawie tych instalacji takimi samymi metodami jak katolicy z posągiem.
W wypadku zaś gdyby posągiem zajęli się "nieznani sprawcy" po cichu, to nic by nie zyskali rodzimowiercy. prosta analiza.


N lut 22, 2015 22:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
W pierwszej kolejnosci trzeba zauwazyc, że Ślęża jest zagospodarowana bez ładu i składu. Sam wierzchołek nie jest zbyt duży, a mieści się na nim przekaźnik RTV, małe schronisko, kościółek (w kiepskim stanie, w remoncie i mały), 1-2 rzeźby starosłowiańśkie (zdewastowane przez wandali), krzyż (nowy), a nieopodal wieża widokowa. U podnóża góry, bodajze w Będkowicach jest rezerwat archeologiczny, słaby zresztą.
Jest rzeczą oczywistą, że ewentualne zmiany na wierzchołku powinny isć w kierunku przyblizenia ludnosci dawnych wierzeń słowiańskich,a z pewnością nie w kierunku zawłaszczania przez katolicyzm.
Nie mam nic przeciwko odbudowaniu kościółka, ale jeżeli dalszym efektem bedą pielgrzymki, to juz bedzie nie w porzadku.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pn lut 23, 2015 22:04
Zobacz profil
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Askadtowiesz napisał(a):
Jest rzeczą oczywistą, że ewentualne zmiany na wierzchołku powinny isć w kierunku przyblizenia ludnosci dawnych wierzeń słowiańskich,a z pewnością nie w kierunku zawłaszczania przez katolicyzm.

Ja tam takiej "oczywistości" nie widzę.
Cytuj:
Nie mam nic przeciwko odbudowaniu kościółka, ale jeżeli dalszym efektem bedą pielgrzymki, to juz bedzie nie w porzadku.

Ponieważ?


Wt lut 24, 2015 9:10
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
A ewentualne pielgrzymki rodzimowiercow tez nalezy zabronic?


Wt lut 24, 2015 9:22

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Nie chodzi (jak sądzę) o zabranianie, a o delikatną kwestię, wynikającą z tego mianowicie, że dla kultów rodzimowierczych miejscami świętymi są nie tylko obiekty postawione ręką człowieka, ale i naturalne.

Przypomina to trochę starą sytuację ze świętą górą miejscem Apaczów, co do której Watykan wykazał się zerową wrażliwością, czy wręcz pogardą dla cudzej wrażliwości religijnej, forsując budowę na niej swojego obserwatorium astronomicznego: http://www.indianie.eco.pl/kola/mtgrah.htm

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lut 24, 2015 9:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Dlaczego budowa obserwatorium astronomicznego obraża uczucia religijne Indian? Przytoczona strona tego właściwie nie wyjaśnia. Obserwatorium to wszak nie kościół.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 24, 2015 9:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Z tego samego powodu, dla którego wybicie dziur w suficie bazyliki św. Marka i ustawienie w niej leżaków do opalania obraziłoby zapewne uczucia katolików.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lut 24, 2015 9:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Nie bardzo rozumiem, jak dla mnie to byłby zupełnie odmienny przypadek. Po pierwsze, katedra to budynek specjalnie wybudowany dla celów religijnych - a góra to góra, dla jednych może święta, a dla innych to po prostu kupa ziemi, obiekt naturalny. Po drugie, leżaki to jednak nie to samo, co obserwatorium. Indianom przeszkadza, że na szczycie ich świętej góry prowadzi się badania naukowe?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lut 24, 2015 10:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Johnny99 napisał(a):
Po pierwsze, katedra to budynek specjalnie wybudowany dla celów religijnych - a góra to góra, dla jednych może święta, a dla innych to po prostu kupa ziemi, obiekt naturalny.


No i?

Johnny99 napisał(a):
Nie bardzo rozumiem, jak dla mnie to byłby zupełnie odmienny przypadek.


Poza kwestią pochodzenia miejsca kultu - identyczny. W obu przypadkach mowa o jego dewastacji.

Johnny99 napisał(a):
Po drugie, leżaki to jednak nie to samo, co obserwatorium.


Pod jakim względem, oprócz oczywistego, tj. materialnego?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lut 24, 2015 11:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Askadtowiesz napisał(a):
Jest rzeczą oczywistą, że ewentualne zmiany na wierzchołku powinny isć w kierunku przyblizenia ludnosci dawnych wierzeń słowiańskich,a z pewnością nie w kierunku zawłaszczania przez katolicyzm.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ja tam takiej "oczywistości" nie widzę.
Nasza historia sprzed chrztu Polski jest dosć mało znana i mało jest miejsc które by ją przybliżaly. Dlatego warto wykorzystać te, ktore jeszcze są. Katolicyzm jest pod tym względem w nieporównywalnie korzystniejszej sytuacji. Nie ma on też żadnych tradycji jak chodzi o Ślężę. Brak uzasadnienia aby Kościól tam się pchał.

Cytuj:
Nie mam nic przeciwko odbudowaniu kościółka, ale jeżeli dalszym efektem bedą pielgrzymki, to juz bedzie nie w porzadku.

Cytuj:
Ponieważ?
Ponieważ góra zostanie zdominowana psychicznie i fizycznie a turyści bedą tam nieproszonymi gosćmi. Oczywiscie wszystko zależy od rozmiarów przedsięwziecia. Pojedyncze pielgrzymki poza sezonem to nie problem, choc nie bardzo widzę uzasadnienie dlaczego akurat tam.
Spróbuj uzasadnić.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt lut 24, 2015 20:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Kael napisał(a):
A ewentualne pielgrzymki rodzimowiercow tez nalezy zabronic?

Nikomu niczego nie należy zabraniać, chodzi tylko o to aby nikt nie zdominował góry.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt lut 24, 2015 20:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Johnny99 napisał(a):
Po drugie, leżaki to jednak nie to samo, co obserwatorium. Indianom przeszkadza, że na szczycie ich świętej góry prowadzi się badania naukowe?

Johnny99 napisał(a):
Nie bardzo rozumiem, jak dla mnie to byłby zupełnie odmienny przypadek. Po pierwsze, katedra to budynek specjalnie wybudowany dla celów religijnych - a góra to góra, dla jednych może święta, a dla innych to po prostu kupa ziemi, obiekt naturalny. Po drugie, leżaki to jednak nie to samo, co obserwatorium. Indianom przeszkadza, że na szczycie ich świętej góry prowadzi się badania naukowe?




Spoko to jak na Golgocie postawią laboratorium biotechnologiczne, a na wzgórzu świątynnym dajmy na to park technologiczny to też będzie OK. Wszak to tylko "nierówność terenu w sposób wypukły". A w tym sanktuarium co to niby miał być gróbb Chrystusa niech zrobią muzeum religioznawcze kultów bliskowschodnich. Wszak to tylko budynek i takie wykorzystanie spewnością przyniesie więcej korzyści dla nauki, niż wykorzystywanie go do celów kultowych. Tych którym to przeszkadza poprostu nazwać należy ciemnotą i zabobonem stającym na drodze ku oświeceniu umysłów. Mam rację John99?


Wt lut 24, 2015 23:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL