Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Czy ktoś, kto nie chce do papieża zwracać się per "Wasza Świątobliwość" nie będzie tak samo zwracał się (oczywiście w oficjalnym piśmie, a z takim chyba mamy do czynienia) do ambasadora per "Ekscelencjo" a do rektora wyższej uczelni per "Magnificencjo"?

Prawidłowe tytułowanie świadczy o kulturze, albo jej braku. W przypadku wspomnianego listu rodzimowierców chodzi pewnie o kulturę rozdzimowierczą... ;-)

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt gru 10, 2013 15:36
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Hmm, z jednej strony brak konsekwencji - najpierw świątobliwość, później panowie. Co nie zmienia faktu, że formy grzecznościowe są, a nazwanie kapłana panem w niczym mu nie umniejsza. Z drugiej strony, jest to wyraźna gra symbolów "nie jesteś naszym kapłanem, nie uznajemy cię" - wyrażona, bądź co bądź, dość mocno. Czy aby nie za mocno?

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Wt gru 10, 2013 16:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
medieval_man napisał(a):
Czy ktoś, kto nie chce do papieża zwracać się per "Wasza Świątobliwość" nie będzie tak samo zwracał się (oczywiście w oficjalnym piśmie, a z takim chyba mamy do czynienia) do ambasadora per "Ekscelencjo" a do rektora wyższej uczelni per "Magnificencjo"?


Zależy co będzie chciał w konkretnym przypadku wyrazić i jaki ma stosunek do tych osób, tudzież ich stanowisk. Nie sądzę, żeby postępując tak a nie inaczej w jednej sytuacji zobowiązywał się do analogicznego postępowania w innej, jeśli nie uważa ich za tożsame.

ARHIZ napisał(a):
Czy aby nie za mocno?


"Nie jesteś naszym panem" - zakładając, że dobrze odczytujesz - nie jest chyba obelgą?

A jak mocno czują potrzebę to zaakcentować -cóż, piszą tak w liście, którego treść dotyczy sytuacji, którą rodzimowiercy interpretują jako przyznanie sobie przez katolickiego kapłana prawa rozporządzania czymś dla nich istotnym, mają zatem chyba prawo akcentować adekwatnie do tego, za jak ważną sprawę uważają?

No, chyba że zwyczajnie wyszło im inaczej niż zamierzali, wówczas faktycznie mają niejaki problem.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt gru 10, 2013 17:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
medieval_man napisał(a):
Czy ktoś, kto nie chce do papieża zwracać się per "Wasza Świątobliwość" nie będzie tak samo zwracał się (oczywiście w oficjalnym piśmie, a z takim chyba mamy do czynienia) do ambasadora per "Ekscelencjo" a do rektora wyższej uczelni per "Magnificencjo"?

Prawidłowe tytułowanie świadczy o kulturze, albo jej braku. W przypadku wspomnianego listu rodzimowierców chodzi pewnie o kulturę rozdzimowierczą... ;-)

Nieprzypadkowo jednym z przedmiotów wykładanych na filologii polskiej jest kultura języka. Jest to więc część nauki o języku a nie jakiś odrębny zbiór norm grzecznościowych. Niektórzy lansują tu tezę, że łamanie takich zasad nie jest łamaniem norm językowych, guzik prawda, właśnie, że jest.

_________________
laudare benedicere praedicare


Wt gru 10, 2013 18:36
Zobacz profil
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Cóż, ja miałem na informatyce stosowanej filozofię. Zapewne też nieprzypadkowo. : )))


Wt gru 10, 2013 19:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
ErgoProxy napisał(a):
Cóż, ja miałem na informatyce stosowanej filozofię. Zapewne też nieprzypadkowo. : )))

Filozofię mieli wszyscy na wszystkich kierunkach, żaden argument.

_________________
laudare benedicere praedicare


Wt gru 10, 2013 20:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
JedenPost napisał(a):

"Nie jesteś naszym panem" - zakładając, że dobrze odczytujesz (...)


sorry, winno być: "kapłanem". Przy czym na jedno wychodzi.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr gru 11, 2013 8:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
JedenPost napisał(a):


ARHIZ napisał(a):
Czy aby nie za mocno?


"Nie jesteś naszym panem" - zakładając, że dobrze odczytujesz - nie jest chyba obelgą?

No właśnie zastanawiam się - bo realia są takie, że mamy korespondencje (niejako roszczeniową) grupy nielicznej z niezwykle liczną, mającą ogromne wpływy.

brunero napisał(a):
ErgoProxy napisał(a):
Cóż, ja miałem na informatyce stosowanej filozofię. Zapewne też nieprzypadkowo. : )))

Filozofię mieli wszyscy na wszystkich kierunkach, żaden argument.

Nom, nawet na biologii z chemią :D

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz gru 12, 2013 18:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
medieval_man napisał(a):
Czy ktoś, kto nie chce do papieża zwracać się per "Wasza Świątobliwość" nie będzie tak samo zwracał się (oczywiście w oficjalnym piśmie, a z takim chyba mamy do czynienia) do ambasadora per "Ekscelencjo" a do rektora wyższej uczelni per "Magnificencjo"?


Jakby to powiedzieć. Kiedy prymas Wyszyński pisał do Gomułki, to pisał "Szanowny Panie Pierwszy Sekretarzu", a nie "Towarzyszu Sekretarzu", co wydaje mi się wyrażeniem oczywistej oczywistości, że szanuje go, ale nie należy do jego towarzystwa. No, ale może to było chamstwo straszne.


Pt gru 13, 2013 7:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
W tym wypadku to akurat użycie słów "szanowny panie", wyrażało chyba więcej szacunku niż "towarzyszu", ale mogę się mylić
8)

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt gru 13, 2013 10:22
Zobacz profil WWW
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Może to pomoże: Tytułowanie, przedstawianie i korespondencja w Kościele


Pt gru 13, 2013 12:49

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Kontynuując wątek:

13. listopada 2013 opublikowaliśmy w formie elektronicznej list otwarty „Ocalić Masyw Ślęży jako wspólne dziedzictwo”. W ciągu pierwszych dwóch tygodni podpisało się pod listem prawie tysiąc osób.

Dalej sukcesywnie dołączali dalsi sygnatariusze.

9. grudnia przekazaliśmy ten list osobiście w kurii wrocławskiej, wraz z listą ponad 1100 podpisów. W tymże samym czasie dotarł ten list kilkoma kanałami do papieża.

Do dnia dzisiejszego nie mamy żadnej odpowiedzi ani od jednego, ani od drugiego adresata listu.



Co osiągnęliśmy przez ten list?

Sprawa została nagłośniona przez lokalne media, przez Gazetę Wrocławską, przez Gazetę Wyborczą Wrocław, a także przez media ogólnopolskie Niezależną Telewizję NTV, TVN 24, Gazetę Wyborczą i tygodnik NIE.

Dzięki temu nagłośnieniu wskazany został istniejący w naszym społeczeństwie problem zawłaszczania przez kk przestrzeni publicznej (duchowej i życiowej), należącej do wszystkich obywateli Polski.

Nagłośniony został problem nietolerancji kk wobec miejsc kultowych, innych niż katolickie. Ten problem był dyskutowany w Polsce od dawna i na ten problem społeczeństwo zostało przez nas obecnie szczególnie uwrażliwione. Na fakt, że miejsca kultowe na Masywie Ślęży nie są własnością parafii czy też katolików z okolicy, uwrażliwiona została naszym wystąpieniem również ludność miejscowa.

Wspomniany w tymże liście proboszcz odwołał planowaną na noc z 31. grudnia na 1. stycznia na szczycie Ślęży mszę. Msza ta została zapowiedziana już dużo wcześniej, jeszcze jesienią i była wielokrotnie wtedy reklamowana. Po naszym liście ucichły reklamy i pojawiło się niepostrzeżenie zaproszenie na takie obchody, ale w innej formie, w kościele w Sulistrowiczkach.

W liście towarzyszącym, który przez znajomego został przekazany papieżowi, wskazaliśmy na wywoływaną takimi mszami sylwestrowymi dalszą niepotrzebną polaryzacje, jako że góra Ślęża jest od lat masowo nawiedzana przez osoby nie zainteresowane mszą katolicką w noc sylwestrowo-noworoczną.

Mamy też nadzieję, że list ten powstrzyma zaplanowane zawłaszczanie Raduni jak i inne plany. Takie plany zostały wyrażone prze owego sulistrowickiego proboszcza pisemnie jesienią 2013 w publikacji, której on jest współautorem: "Ślężański szlak dobrej rady - Dzieje parafii w Sulistrowicach", strona 114.

Efektem tego listu było zjednoczenie się wielu ludzi wspierających ideę tolerancji, jak i wyrażających wsparcie dla odpowiedniego poszanowania miejsc kultu i tradycji Słowian.



Czy List Otwarty został skierowany na właściwy adres?

Niektórzy w poczcie kierowanej do nas albo w dyskusjach na różnych forach wyrazili opinie, że kk i papież nie jest właściwym adresatem Listu Otwartego. Byliśmy tego świadomi, kim są adresaci naszego listu, i że w tej instytucji rzeczy zmieniają się w stuleciach, a takie listy trafiają w nich samych, jak przysłowiowy „groch o ścianę”. Zdecydowaliśmy się jednak na tę formę, jako że jesteśmy ludźmi dialogu a nie przemocy, i minimalne cele zostały przez nas osiągnięte, a nawet dużo większe niż minimalne.

Oczywiście że właściwszym adresatem listu byłyby odpowiednie instytucje, jak Burmistrz Sobótki i Rada Gminy, Zarząd Parku Krajobrazowego, Zarząd Nadleśnictwa, PTTK we Wrocławiu, Ministerstwo Kultury, itd.



Niczym efekt śnieżnej kuli czyli o Zrzeszeniu Słowian

Ten list stał się zaczynem do założenia Stowarzyszenia Zrzeszenie Słowian,

W dniach 17- 20 stycznia 2014 roku, w Nowym Julianowie pod Wałbrzychem, 15 osobowa grupa założycielska powołała do życia Zrzeszenie Słowian.

24 stycznia br. Do Krajowego Rejestru Sądowego został złożony wniosek o rejestrację stowarzyszenia.

Główne cele stowarzyszenia to:

Szeroki wachlarz działań jednoczenia ,,żywiołu słowiańskiego”. Kształtowanie stosunków społecznych, umożliwiających nieskrępowany rozwój duchowy Słowian. Krzewienie wiedzy o dziejach Słowian z wykorzystaniem najnowszych odkryć naukowych i historycznych. Dbałość o poszanowanie i zachowanie miejsc kultu Słowian, obrona pomników przyrody oraz popularyzacja kultury słowiańskiej.

Wszelkie informacje dotyczące Zrzeszenia Słowian będą zamieszczane na portalu internetowym www.slowianskasprawa.pl

Po zarejestrowaniu stowarzyszenia Zarząd Główny ogłosi zasady i tryb naboru członków.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt sty 28, 2014 10:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Jak rozumiem, teraz zacznie się "zawłaszczanie" przestrzeni życiowej (duchowej i życiowej), należącej do wszystkich obywateli Polski, przez pogan? :| Czy katolikom - też obywatelom Polski! - nie wolno już organizować Mszy sylwestrowych na górach? Czy góry są mają być od teraz własnością pogan? :| Ja też pochodzę z gór i w moim rodzinnym mieście też od lat tradycją jest sylwestrowa Msza na szczycie pobliskiej góry. Cholera, nawet nie wiem, czy to przypadkiem nie jest miejsce jakiegoś pradawnego kultu pogańskiego.. to co, mamy się wynosić? :| Na jakiej niby podstawie?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 28, 2014 15:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
Akurat w przypadku Ślęży nie ma chyba co do tego (znaczenia kultowego) wątpliwości? Dla neopogan ma z oczywistych względów duże znaczenie, którego trudno doszukać się w wypadku chrześcijan, dlatego nazywanie tego konkretnego prsypadku próbą zawłaszczenia jest chyba jak najbardziej zasadne. Jeśli prawdą jest, co piszą, że góra Ślęża jest od lat masowo nawiedzana przez osoby nie zainteresowane mszą katolicką w noc sylwestrowo-noworoczną i jesli osoby te przychodzą tam w celach religijnych (w sensie praktykowania róznych form rodzimowierstwa), to wpychanie się akurat tam z mszą można uznać wręcz za prowokację.

Johnny99 napisał(a):
.. to co, mamy się wynosić? :| Na jakiej niby podstawie?


Na takiej samej, na jakiej wynosić się mają z ulic czy parkingów auta, gdy akurat urządzącie sobie procesje.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt sty 28, 2014 15:49
Zobacz profil
Post Re: Rodzimowiercy piszą do papieża w sprawie Ślęży
No przepraszam. Jeżeli już ktoś się wpycha na Ślężę i prowokuje, to są to neopoganie, a nie chrześcijanie. Vide: Historia Kościoła na Ślęży


Wt sty 28, 2014 15:54
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL