Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Rodzimowierstwo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Kael napisał(a):
slowianski2 napisał(a):
Że w tym kraju pokutuje obraz Słowianina co to z puszczy nosa nie wsytawiał a jego aktywność ograniczyła się do orania pola to inna sprawa. Z rzeczywistością taki stereotyp nie ma jak widać po historii Słowian tak tej z przed chrztu jak i po nim za wiele wspólnego.


A to moze masz jakies wiesci o tym, jak to sobie przecietni Slowianie podrozowali wygodnie po swiecie, NIE w celach wojennych?


Co rozumiesz przez "przeciętnego" Słowianina"? Na pewno podróżowali Słowianie w celach handlowych i osadniczych, przecież już pisałem. Chyba że to nie o tych Słowian ci chodzi.


Śr lis 13, 2013 19:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Dobre pytanie. Przeciętny człowiek to jeszcze w XIX wieku mało co się ze swojej wsi na świat wypuszczał, dla takiego Tarasa Szewczenki odkrycie drugiej wsi było niesamowitym przeżyciem.

(No, może przesadzam, podaję to w końcu za GW. ; )

Może lepiej zapytać, za kogo Słowianie wydawali swoje córki?

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr lis 13, 2013 19:28
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Kwestia chłopów pańszczyźnianych ( czasy już po chrystianizacji ) to jedno, a okres około IX - X wieku i wcześniej to inne czasy i inna ruchliwość różnych warstw, nawet nieco odmienna konstrukcja tychże warstw.

Czy to jakaś forma sugerowania, że "przeciętny" ( dalej czekam na wyjaśnienie co przez to określenie rozumieć ) Słowianin był w kwestii podróżowania w jakikolwiek sposob do tyłu w porównaniu so "przeciętnego" Skandynawa, Celta czy innego Europejczyka? Dowody na podróżowanie Słowian ne północ, południe, wschód i zachód istnieją. W czym problem?


Śr lis 13, 2013 19:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Lurker napisał(a):
Dobre pytanie. Przeciętny człowiek to jeszcze w XIX wieku mało co się ze swojej wsi na świat wypuszczał, dla takiego Tarasa Szewczenki odkrycie drugiej wsi było niesamowitym przeżyciem.

(No, może przesadzam, podaję to w końcu za GW. ; )

Może lepiej zapytać, za kogo Słowianie wydawali swoje córki?

Zależy jacy Słowianie i skąd i kiedy.


Śr lis 13, 2013 19:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Lutrer napisał(a):
Jakoś jednak używasz języka słowiańskiego. ;)

Tak, i cenię. Angielski nadaje się tylko śpiewania. ; )

Lutrer napisał(a):
Masz też zapewne system wartości bazujący na dorobku intelektualnym myślicieli (indo)europejskich tak tych znanych jak i lokalnych rodzimych, czy "domorosłych" ( używam terminu z sympatią ). System oczywiście własny, ale jak widzę po wypowiedziach odwołując się tu i owdzie do dzieł tychże ludzi.

Oho. : )

System to ja będę miał po kolejnych potyczkach z Johnnym. Być może. Na razie mam pewne intuicje i sam widzę, że niekiedy sobie przeczę w moich postach - tylko nie wiem, czy to źle; diament bez skazy pryska od jednego stuknięcia.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr lis 13, 2013 20:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Tak więc mamy już dwa stereotypy, nie mające oparcia w rzeczywistości
* słowiańska wiara wygasła - praktykowano obrzędy tej wiary nawet po wiek XX, wierzono że istoty nadprzyrodzone słowiańskiej mitologii wpływają na życie w sposób realny
* Słowianie nie podróżowali - są dowody że podróżowali


Cz lis 14, 2013 12:17
Zobacz profil
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Jak to latwo cos ocenic( "stereotypy").

A moze jednak podasz jakies dowody na liczne podroze przecietnych Slowian po Europie do wieku X?
No i dowody na to, ze wiara Slowian nigdy nie wygasla i dzisiejsi rodzimowiercy sa bezposrednimi spadkobiercami wiary swoich rodzicow, najdalej dziedkow i znaja sens wszyskich obrzedow, a nie wymyslaja go sobie na bazie opisow Starej Basni?


Cz lis 14, 2013 12:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Na takie dictum można tylko pojechać C.S.Lewisem, a konkretnie monologiem Błotosmętka ze "Srebrnego Krzesła", który wygłosił bezpośrednio po tym, jak wsadził stopę w ogień Zielonej Pani. Trudno mi go przytaczać w całości, bo nie mam pod ręką, a musiałbym w dodatku dać całą scenę, w której Zielona Pani usiłuje bohaterów zaczarować i przepisać, co ona im kładzie do głów. W skrócie więc, rozumowanie Błotosmętka było takie: ty nam mówisz, że nigdy nie było innego świata oprócz twojego (rzecz odbywa się w podziemiach). No więc muszę powiedzieć, że jest to wyjątkowo nędzny świat. Wolę wyznawać Aslana nawet, jeśli nie ma żadnego Aslana. Wolę żyć jak Narnijczyk, nawet jeśli nie ma żadnej Narnii. Teraz więc pozwolisz że się pożegnam i spędzę resztę mojego życia szukając drogi do Narnii, chociaż pewnie jej nie znajdę i wcale bym się nie zdziwił. Ale sama wiesz, jak jest...

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Cz lis 14, 2013 15:08
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Kim są "przeciętni" Słowianie? Już cię pytałem, póki się nie dowiem nie wiem co mam ci przedstawić.
I co ci właściwie da fakt przedstawienia dowodów? O podróżach i ruchliwości Słowian w internecie jest materiałów co nieco. Nie zauważyłem żeby jakoś się Słowianie wyróżniali zasiedzeniem na tle innych ludów tego okresu.


Cz lis 14, 2013 19:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Rodzimowierstwo
Jak co to ponawiam pytanie o co chodzi z tymi "przeciętnymi Słowianami" i ich podróżami.

I pytanie do moderacji, dlaczego wątek o podróżach słowian i kulturze europejskiej został przeniesiony akurat d wątku o rodzimowierstwie?


Śr lis 20, 2013 13:54
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Rodzimowierstwo
Dobra Kael, jak co to poszukaj sobie o szlakach handlowych i kolonizowaniu przez Słowian wspomnianych obszarów. Tam sobie sprawdzisz czy ci którzy to czynili podpadają pod twoją definicję "przeciętnych Słowian podróżujących w celach nie wojennych". Ewentualną polemikę dalszą prowadź z autorami tych tekstów/prac.


Cz lis 21, 2013 23:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Nasze słowiańskie korzenie - dlaczego nie uczą tego w szkole
Specjalnie dla Mariel: poniższy tekst nie jest mojego autorstwa! Link jest poniżej. Nie, nie sprawdzałem czy autor gdzieś się nie walnął.


Od małego w naszych szkołach każdy uczy się mitologii greckiej, rzymskiej.

W międzyczasie dowiadujesz się o Wikingach, poznajesz podstawy hinduizmu, uważasz Dalajlamę za kogoś w rodzaju Jana Pawła II a o staropolskiej mitologii, która była częścią całej wyznawanej przez Słowian wiary, nie da się dowiedzieć ani słowa? Jak to jest możliwe?

Czytasz książkę, oglądasz Szklane Oko, rozmawiasz z kimś, patrzysz na to, co wykładają dzieciom i młodzieży w szkołach i ze zgrozą stwierdzasz (jeśli pomyślisz), że do panowania Mieszka I nic nie było. Tylko Grecja, Rzym… I co się uczysz? Bogów greckich, bogów rzymskich (po łebkach jeszcze egipskich), a o słowiańskich bogach nic! Jest tylko w podręcznikach wzmianka, że Mieszko I sprowadził chrześcijaństwo do kraju. Skoro sprowadził, to znaczy, że mieszkańcy coś innego wyznawali! Ale co? Zadasz sobie to pytanie, to poszukasz bo w podręcznikach nic nie ma. Nie, to nie wiesz. Tak jak większość.

Nie wszyscy wiedzą, że chrześcijaństwo przyswoiło sobie większość obrzędów staropolskich (pogańskich), bo nie mogła ich wytępić! Bądźmy dumni z wierzeń słowiańskich, bo nie ma czego się wstydzić. To nasze dziedzictwo i część naszej słowiańskiej – lechickiej – polskiej duszy. A obecnie część naszej wiary – obrzędów ku czci Boga!

http://www.paranormalne.pl/topic/30106- ... -w-szkole/

Rzeczywiście nie uczą o słowiańskich bogach w szkole, a o greckich, rzymskich, no i o żydowskim. Ciekawe czy w Skandynawii uczą o ich prastarych bogach?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt sty 07, 2014 10:21
Zobacz profil
Post Re: Nasze słowiańskie korzenie - dlaczego nie uczą tego w sz
Mnie uczyli przy okazji literatury (tak mi sie wydaje).
a o slowianszczyznie to na forum watki sa.


Wt sty 07, 2014 10:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Nasze słowiańskie korzenie - dlaczego nie uczą tego w sz
Kael napisał(a):
Mnie uczyli przy okazji literatury (tak mi sie wydaje).


Czyli w której klasie?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt sty 07, 2014 10:46
Zobacz profil
Post Re: Nasze słowiańskie korzenie - dlaczego nie uczą tego w sz
Zblizonej do tej, kiedy na historii bylo o mitach greckich i rzymskich. Ale ogolnie "wiiedza o bogach" nie byla specjalnie wbijana do glowy. Byla na marginesie wiedzy o kulturze rzymskiej, czy greckiej.


Wt sty 07, 2014 10:54
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL