Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 11:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Rodzimowierstwo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Czy przeszkadzanie rodzimowiercom jest grzechem?
Dla jasności jeszcze raz. Podstawą są dla mnie obserwacje iości publikacji prasowych/telewizyjnych/blogów ( osób nie będących rodzimowiercami ), materiałów w portalach internetowych, prac naukowych. Tyle mam ja.

Ty nie masz jak sam przyznałeś nic.
O czym więc ta dyskusja?


Wt paź 29, 2013 23:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czy przeszkadzanie rodzimowiercom jest grzechem?
slowianski2 napisał(a):
I jakich ty dowodów chcesz na to że zaobserwowałem w tym roku znacznie więcej artykułów niż w latach poprzednich?


Wystarczyloby to jedno pytanie zamiast produkowania czterech postów.... :mrgreen:
Jakich dowodów?
Choćby wskazania przybliżonej liczby publikacji rok, dwa, trzy, albo cztery lata temu i przybliżonej liczby publikacji w przeciagu ostatniego roku. Nie da się?

No chyba, że wolisz pozostawać przy absolutnie niesprawdzalnej tezie: "na moje oko przybyło w sposób znaczący"

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr paź 30, 2013 10:01
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Czy przeszkadzanie rodzimowiercom jest grzechem?
Jak pisałem - wyjaśniłem jak doszedłem do tego wniosku - i co przez to "znacznie wzrosła" rozumiem.
Jak stwierdzę dla przykładu, że dzisiejszy dzień jest o wiele zimniejszy od poprzednich to muszę zaraz przedstawiać wykresy z pomiarami dobowymi temperatur?

Jedyne na co zwróciłem uwagę u ciebie - to to że się na ten temat wypowiedziałeś, mimo że w ogóle, jak sam przyznałeś nie śledziłeś tematu. To coś jak wypowiadać się o tym czy dzień jest zimniejsy czy nie, ani nie śledząc danych meteorologicznych ani nie wychądząc przez długi czas z domu.


Wt lis 05, 2013 11:47
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czy przeszkadzanie rodzimowiercom jest grzechem?
Czyli na mnie chcesz przerzucać ciężar dowodzenia.
To ja mam udowadniać, że się mylisz (czego oczywiście nie zakładam) a nie Ty, że masz rację?

Skoro na Twoje oko tych publikacji przybylo w sposób znaczący, to na moje oko, w ogole ich nie przybyło.
I założmy, że na oko zapoznałem się z liczbą publikacji wczesniej i w tym roku.
Zostaniemy przy tym?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt lis 05, 2013 17:51
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Czy przeszkadzanie rodzimowiercom jest grzechem?
medieval_man napisał(a):
Czyli na mnie chcesz przerzucać ciężar dowodzenia.
To ja mam udowadniać, że się mylisz (czego oczywiście nie zakładam) a nie Ty, że masz rację?

Skoro na Twoje oko tych publikacji przybylo w sposób znaczący, to na moje oko, w ogole ich nie przybyło.
I założmy, że na oko zapoznałem się z liczbą publikacji wczesniej i w tym roku.
Zostaniemy przy tym?

Jeżeli się zapoznałeś to jest wporządku. Bo wcześniej pisałeś że się nie zapozawałeś a zająłeś określone stanowisko.


Wt lis 05, 2013 18:01
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowych?
Zauważyłem, że kilka osób próbuje podważyć związek praktyk ludowych, niechrześcijańskich, z pogaństwem, rozumianym jako wiara przedchrześcijańska.

Jawnie nie mają one jednak pochodzenia chrześcijańskiego.

Ktoś tu postulował w rozmowie ze mną że mają one poprostu pochodzenie "ludowe".

Jak zrozumiałem owa postulowana "ludowość" niby nie ma związku z religią przedchrześcijańską.

Skoro nie ma ani z chrześcijańską związku, ani z przedchrześcijańską religią tegoż ludu, to synkretyzmem też tego nazwać się nie da ( bo by miała związek z obydwoma ).

To skąd to się wzięło?

Ot, tak sobie wymyślono, i nie ma to żadnego związku z religią przedchrześcijańską Słowian? To jak wytłumaczyć że takie "ludowe" zwyczaje są praktycznie identyczne na wielkim obszarze Słowiańszcyzny? Wszyscy się umówili od Bałtyku po Alpy że tak będą czynić, bo jest fajnie i nie będzie to miało charakteru religijnego?

Czyli mają charakter świecki, czy jak?

Bo wysnuwać tezę że to zwyczaje ateistyczne chyba się nikt nie odważy. Chociaż w sumie kto wie?

Jak dotąd wszyscy znani mi badacze przypisują zwyczajom albo chrześcijańskie pochodzenie, albo pogańskie, bądź synkretyczne ( mieszane ). O "areligijnym" "ludowym" pochodzeniu nikt z nich nie wspominał.

Czyli zwyczaje związane z Dziadami nie mają związku z żadną religią? Wiara w rusałki, utopce, wiły, strzygi nijak nie jest związana z żadnąreligią? Wydaje mi się takie stwierdzenie dość dziwnym.


Wt lis 12, 2013 17:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Czemu zakładasz drugi wątek będący klonem pierwszego?


Wt lis 12, 2013 18:11
Zobacz profil
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Moim zdaniem wydzielenie jest dobre, bo to trochę inny zakres.

Być może wszyscy operujemy zupełnie innym znaczeniem ludowości. Często się spotykam z tym, że ludzie na hasło, że coś jest "ludowe" od razu utożsamiają to z pociesznym folkloryzmem, a już nawet nie z "lekkim" folklorem:) To jest totalnie inne znaczenie od tego, którym ja operuję.

Ale być może będzie trzeba po prostu w pewnym momencie wydzielić jakąś terminologię żelazną (zwł. na gruncie badawczym), a z resztą będzie co ma być, to ludzie zmieniają język wedle potrzeb, zmian i warunków i grzmieć sobie można - jak coś ma się zmienić to tak będzie. Ostatecznie sama nie jestem bez winy i wywracam oczami jak na moje słowa o torebkach/przedmiotach/kubkach itd. plastikowych ktoś mnie poprawia na "tworzywa sztuczne" - no na co mi to, długo się wymawia, tych typów i tak nie ogarniam, plastik i już :-D


Wt lis 12, 2013 21:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Bardzo chciałbym napisąc coś mądrego i bardzo nic mi do głowy nie chce przyjść.

Zdaje się, że jest to lokalna polska aberracja: odcinanie się od przedchrześcijańskich korzeni, jakby Polska wynurzyła się niebytu historycznego... cudem? Jakby Mieszko orał na ugorze, bo przed nim żadnej państwowości, czy nawet organizacji społeczenej między Odrą a Bugiem nie było. Jakby nasi przodkowie zjadali się nawzajem, o czym lepiej ze wstydem milczeć, pokrywając ów wstyd agresją.

Czy ktoś jest mi w stanie to wytłumaczyć? Bo ja nie rozumiem. Tacy Chorwaci na przykład wpisali na listę światowego dziedzictwa UNESCO taniec panien z mieczami. Tacy na przykład Słowacy dali sobie na flagę i godło górę Trygław. A my się chwalimy światu na (bodajże) EXPO animacją z obalaniem słupa "światowidowego", stawiając się w jednym szeregu z talibami wysadzającymi posągi buddyjskie, czy Arabami strzelającymi z armat do Sfinksa. Smutne to... ale zagadkowe.

Bo gdyby chrześcijaństwo było u nas względną nowością, można byłoby rzecz tłumaczyć kompleksem neofity, który ze wszystkich sił stara się dowieść, że jest prawowierny i uczciwy, choć myśli i czuje jeszcze jak poganin, co widać, słychać i tak dalej. Zakrawa to wręcz na zemstę polityczną, klątwę jakąś przekazywaną przez pokolenia, której sens i powód rzucenia rozpłynął się już mrokach dziejów. Takie podejście... "ludowe".

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Wt lis 12, 2013 22:03
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
mareta napisał(a):
Czemu zakładasz drugi wątek będący klonem pierwszego?

Nie jest to żaden klon, dotyczy zupełnie innej sprawy niż poprzednio poruszane. Dotyczy spraw, które zaobserwowałem w dwóch innych wątkach. Ten więc został stworzony aby odciążyć tamte dwa, bo kilka osób twierdzi że zaliczane przez etnografów obrzędy, zwyczaje i wierzenia nie mają związku z religią Słowian, a są jakąś zawieszono w ich zdaniem "nieprzedchrześcijańskie"j "wiejskości", czy "ludowości". Usilnie starają się przekonać że nie ma owa "ludowość" związku z pogaństwem ( rozumianym jako religia sprzed chrystianizacji, a nie areligijnym sensie "wiejskości" ).


Śr lis 13, 2013 0:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
slowianski2 napisał(a):
mareta napisał(a):
Czemu zakładasz drugi wątek będący klonem pierwszego?

Nie jest to żaden klon, dotyczy zupełnie innej sprawy niż poprzednio poruszane. Dotyczy spraw, które zaobserwowałem w dwóch innych wątkach. Ten więc został stworzony aby odciążyć tamte dwa, bo kilka osób twierdzi że zaliczane przez etnografów obrzędy, zwyczaje i wierzenia nie mają związku z religią Słowian, a są jakąś zawieszono w ich zdaniem "nieprzedchrześcijańskie"j "wiejskości", czy "ludowości". Usilnie starają się przekonać że nie ma owa "ludowość" związku z pogaństwem ( rozumianym jako religia sprzed chrystianizacji, a nie areligijnym sensie "wiejskości" ).

nadinterpretacja

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr lis 13, 2013 10:23
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
medieval_man napisał(a):
slowianski2 napisał(a):
mareta napisał(a):
Czemu zakładasz drugi wątek będący klonem pierwszego?

Nie jest to żaden klon, dotyczy zupełnie innej sprawy niż poprzednio poruszane. Dotyczy spraw, które zaobserwowałem w dwóch innych wątkach. Ten więc został stworzony aby odciążyć tamte dwa, bo kilka osób twierdzi że zaliczane przez etnografów obrzędy, zwyczaje i wierzenia nie mają związku z religią Słowian, a są jakąś zawieszono w ich zdaniem "nieprzedchrześcijańskie"j "wiejskości", czy "ludowości". Usilnie starają się przekonać że nie ma owa "ludowość" związku z pogaństwem ( rozumianym jako religia sprzed chrystianizacji, a nie areligijnym sensie "wiejskości" ).

nadinterpretacja

Zatem, co rozmówcy mieli na myśli?


Śr lis 13, 2013 14:36
Zobacz profil
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Lurker napisał(a):
Tacy na przykład Słowacy dali sobie na flagę i godło górę Trygław.

Słoweńcy. Choć w herbie Słowacji też jest nawiązanie do gór ;) .


Śr lis 13, 2013 14:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Hm. To są po prostu Tatry? Szczyty niby trzy...

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr lis 13, 2013 15:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
slowianski2 napisał(a):
medieval_man napisał(a):
slowianski2 napisał(a):
[Nie jest to żaden klon, dotyczy zupełnie innej sprawy niż poprzednio poruszane. Dotyczy spraw, które zaobserwowałem w dwóch innych wątkach. Ten więc został stworzony aby odciążyć tamte dwa, bo kilka osób twierdzi że zaliczane przez etnografów obrzędy, zwyczaje i wierzenia nie mają związku z religią Słowian, a są jakąś zawieszono w ich zdaniem "nieprzedchrześcijańskie"j "wiejskości", czy "ludowości". Usilnie starają się przekonać że nie ma owa "ludowość" związku z pogaństwem ( rozumianym jako religia sprzed chrystianizacji, a nie areligijnym sensie "wiejskości" ).

nadinterpretacja

Zatem, co rozmówcy mieli na myśli?

Rozmówcy ci, a przede wszystkim te słowa piszący, zadawali tylko grzeczne pytania, na które nie doczekali się żadnej konkretnej odpowiedzi.
Nadinterpretacją jest twierdzenie, że rozmówcy ci usiłowali poprzez stawiane bez odpowiedzi pytania cokolwiek udowodnić.
Rozmówcy zgadzają się, że pewne, analizowane przez etnografow obrzędy mają związek z wygasłą religią Słowian, jednak są przekonani, że ewentualne istnienie tych obrzędów gdzieś na peryferiach współczesnego życia społecznego, a może nawet nie, nie przekłada się na ich obecny wpływ na przeżywanie obrzędów chrześcijanskich.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr lis 13, 2013 15:25
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL