Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 3:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Rodzimowierstwo 
Autor Wiadomość
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
slowianski2 napisał(a):
Jaka by seksualność pogan nie była i ich zwyczaje nie były to jakoś przeżyli te liczne tysiąclecia i wytworzyli podwaliny tego co oglądamy jako nasza europejska kultura.

To nie ty?

A "europejska kultura", to raczej niekoniecznie bazuje na zwyczajach pogan z naszych terenow.


Śr lis 13, 2013 17:48

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Wiara słowiańska to efekt procesów rozwoju religii indoeuropejskiej która się to rozwijała od tysiącleci. O to chodziło w mojej wypowiedzi.


Śr lis 13, 2013 17:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Kael napisał(a):
A "europejska kultura", to raczej niekoniecznie bazuje na zwyczajach pogan z naszych terenow.

Z wyjątkiem wampirów. Ale sugerujesz, że Europa nie uszanuje naszego dziedzictwa, skoro się do niego przyznamy?

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr lis 13, 2013 17:56
Zobacz profil
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
@Lurker, szczerze: do jakiego dziedzictwa, ktore ciebie w istotny sposob uksztaltowalo i wnosi cos nowego do europejskiej kultury dzis, ty sie przyznajesz? Ciebie, nie twoich pra, pra, pra....


Ostatnio edytowano Śr lis 13, 2013 18:11 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Śr lis 13, 2013 18:09

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Kael napisał(a):
slowianski2 napisał(a):
Jaka by seksualność pogan nie była i ich zwyczaje nie były to jakoś przeżyli te liczne tysiąclecia i wytworzyli podwaliny tego co oglądamy jako nasza europejska kultura.

To nie ty?

To ja powiedziałem. Zaś tego o czym ty piszesz nie.
Kael napisał(a):
A "europejska kultura", to raczej niekoniecznie bazuje na zwyczajach pogan z naszych terenow.

Owszam europejska kultura tej części europy bazuje także na tej kulturze. Co więcej Słowianie oddziaływali na kulturę ludów sąsiednich. Patrz osadnictwo Słowiańskie na terenie Skandynawi, czy Grecjii. Patrz Słowianie wnoszący wkład w rozwój nauki i kultury na przestrzeni wieków. Ich ukształtowała lokalna słowiańska kultura także
Poza tym pogaństwo europejskie różniło się dość nieznacznie, głównie w kwestii językowej, czy płci poszcególnych Bogów. Obrzędowość i wiele elementów kultury - symbolika, mitologia, prawo,

Demokracja plemienna?
Słowiańskie wiece - skandynawskie thingi - helleńskie zebrania obywateli ( nie pamiętam ichniej nazwy )
Święta? Dziady - Samhain, Szczodre Gody - Yule
Bogowie? Perun - Thor - Zeus i inne ciągi anaogicznych.
I tak dalej można analogów wmieniać.

Bardziej tu się jednak odniosłem do faktu że religia Celtów, Słowian, Germanów i wielu innych ma korzenia wspólne. Pomijam tu spory o pismo słowian.

Że po wyniszczeniu lokalnych wariantów przez chrześcijaństwo później w renesansie wprowadzano analogi z dawmego Rzymu I Grecji wiele nie zmienia. Były one bowiem bliskie rodzimym.


Ostatnio edytowano Śr lis 13, 2013 18:16 przez slowianski2, łącznie edytowano 2 razy



Śr lis 13, 2013 18:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Kael napisał(a):
@Lurker, szczerze: do jakiego dziedzictwa, ktore ciebie w istotny sposob uksztaltowalo i wnosi cos nowego do europejskiej kultury dzis, ty sie przyznajesz?

Ja? Ja nie wiem. Ja jestem wykorzeniony, ale tak zupełnie wykorzeniony. Żałuję tego; moi rodzice wyrządzili mi w ten sposób krzywdę.

Przy życiu trzyma mnie coś, co da się ująć tylko w takich kategoriach, że oto trafił się poganin, który zasymilował monoteizm, hurtem. I w swoich czynnościach, w swoim życiu codziennym, odwzorowuje akt stwórczy Boga. Dlatego żyje i żyć chce dalej.

Najprostszy, najnaiwniejszy przykład: nadawanie osobowości, "duszy" swoim zabawkom.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr lis 13, 2013 18:15
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Słowianie nie rozwijali się w odcięci od świata i innych ludów. Oni podróżowali po świecie, wojowali, żenili się z sąsiadami, i wiele innych rzeczy czynili ajkie czynili i Germanie i Celtowie i Helleni.


Śr lis 13, 2013 18:19
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Lurker napisał(a):
Kael napisał(a):
@Lurker, szczerze: do jakiego dziedzictwa, ktore ciebie w istotny sposob uksztaltowalo i wnosi cos nowego do europejskiej kultury dzis, ty sie przyznajesz?

Ja? Ja nie wiem. Ja jestem wykorzeniony, ale tak zupełnie wykorzeniony. Żałuję tego; moi rodzice wyrządzili mi w ten sposób krzywdę.

Przy życiu trzyma mnie coś, co da się ująć tylko w takich kategoriach, że oto trafił się poganin, który zasymilował monoteizm, hurtem. I w swoich czynnościach, w swoim życiu codziennym, odwzorowuje akt stwórczy Boga. Dlatego żyje i żyć chce dalej.

Najprostszy, najnaiwniejszy przykład: nadawanie osobowości, "duszy" swoim zabawkom.

Jakoś jednak używasz języka słowiańskiego. ;) Masz też zapewne system wartości bazujący na dorobku intelektualnym myślicieli (indo)europejskich tak tych znanych jak i lokalnych rodzimych, czy "domorosłych" ( używam terminu z sympatią ). System oczywiście własny, ale jak widzę po wypowiedziach odwołując się tu i owdzie do dzieł tychże ludzi.


Ostatnio edytowano Śr lis 13, 2013 18:25 przez slowianski2, łącznie edytowano 1 raz



Śr lis 13, 2013 18:24
Zobacz profil
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Lurker napisał(a):
Kael napisał(a):
@Lurker, szczerze: do jakiego dziedzictwa, ktore ciebie w istotny sposob uksztaltowalo i wnosi cos nowego do europejskiej kultury dzis, ty sie przyznajesz?

Ja? Ja nie wiem. Ja jestem wykorzeniony, ale tak zupełnie wykorzeniony. Żałuję tego; moi rodzice wyrządzili mi w ten sposób krzywdę.


A jestes pewien, ze twoi rodzice byli zakorzenieni w jakies (przedchrzescijanskiej) religii?
No i w koncu nie jestes dzieckiem, ktore jest zalezne od rodzicow: sam tez mozesz szukac.

slowianski2 napisał(a):
Słowianie nie rozwijali się w odcięci od świata i innych ludów. Oni podróżowali po świecie, wojowali, żenili się z sąsiadami, i wiele innych rzeczy czynili ajkie czynili i Germanie i Celtowie i Helleni.


Wiesz, nie wiem skad masz takie pozytywne wyobrazenie o zyciu Slowian do X wieku. "Podrozowali po swiecie"? No tak, wedrowke ludow mozna nazwac podroza. Bo na pewno wiesz, ze 2000 lat temu to na naszych terenach o Slowianach nikt nie slyszal?
Ta teoria, ze Slowianie osiedlali sie w Skandynawii, tez wydaje mi sie dosyc naciagana (nie jestem historykiem, wiec nie bede sie upierac). Za to obila mi sie inna teoria o uszy, ze Mieszko I byl ... Wikingiem.


Śr lis 13, 2013 18:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Kael napisał(a):
A jestes pewien, ze twoi rodzice byli zakorzenieni w jakies (przedchrzescijanskiej) religii?

Właśnie wygląda na to, że nie, i zdaje się że też ich to pokaleczyło, chociaż nie zdają sobie sprawy z przyczyny.

Kael napisał(a):
No i w koncu nie jestes dzieckiem, ktore jest zalezne od rodzicow: sam tez mozesz szukac.

Ba! Toteż poszukuję.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr lis 13, 2013 18:27
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Kael napisał(a):
Lurker napisał(a):
Kael napisał(a):
@Lurker, szczerze: do jakiego dziedzictwa, ktore ciebie w istotny sposob uksztaltowalo i wnosi cos nowego do europejskiej kultury dzis, ty sie przyznajesz?

Ja? Ja nie wiem. Ja jestem wykorzeniony, ale tak zupełnie wykorzeniony. Żałuję tego; moi rodzice wyrządzili mi w ten sposób krzywdę.


A jestes pewien, ze twoi rodzice byli zakorzenieni w jakies (przedchrzescijanskiej) religii?
No i w koncu nie jestes dzieckiem, ktore jest zalezne od rodzicow: sam tez mozesz szukac.

Jak wszyscy Słowianie ( jeśli oboje rzecz jasna są Słowianami :) ), są pod wpływem elementów pogańskich w naszej słowiańskiej kulturze.

Kael napisał(a):
slowianski2 napisał(a):
Słowianie nie rozwijali się w odcięci od świata i innych ludów. Oni podróżowali po świecie, wojowali, żenili się z sąsiadami, i wiele innych rzeczy czynili ajkie czynili i Germanie i Celtowie i Helleni.


Wiesz, nie wiem skad masz takie pozytywne wyobrazenie o zyciu Slowian do X wieku. "Podrozowali po swiecie"? No tak, wedrowke ludow mozna nazwac podroza. Bo na pewno wiesz, ze 2000 lat temu to na naszych terenach o Slowianach nikt nie slyszal?
Ta teoria, ze Slowianie osiedlali sie w Skandynawii, tez wydaje mi sie dosyc naciagana (nie jestem historykiem, wiec nie bede sie upierac). Za to obila mi sie inna teoria o uszy, ze Mieszko I byl ... Wikingiem.

Z książek i arykułów historyków europejskich, tak słowiańskich jak i skandynawskich. Słowianie mieli bardzo żywe kontakty handlowe. W Skandynawii bardzo ceniono np słowiańską ceramikę.
Wiking to zajęcie nie narodowość, czy przynależność etniczna. Wikingami bywali również Słowianie. Słowiańskim odpowiednikiem terminu wiking będzie chąśnik. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ch%C4%85%C5%9Bnicy
Jeśli chodziło ci o niesłowiańskość samego Mieszka to sporo artykułów na ten temat napisany i raczej uznano tą teorię za bezpodstawną.

Budowali też Słowianie przednie fortyfikacje ziemne. Ze znanych poczytaj sobie o Żmijowych Wałach, które jak podaje wikipedia miały łącznie 2000 km długości.


Śr lis 13, 2013 18:37
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
Że w tym kraju pokutuje obraz Słowianina co to z puszczy nosa nie wsytawiał a jego aktywność ograniczyła się do orania pola to inna sprawa. Z rzeczywistością taki stereotyp nie ma jak widać po historii Słowian tak tej z przed chrztu jak i po nim za wiele wspólnego.


Śr lis 13, 2013 18:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
słowiański napisał(a):
Jak wszyscy Słowianie (jeśli oboje rzecz jasna są Słowianami :) ), są pod wpływem elementów pogańskich w naszej słowiańskiej kulturze.

Cholera wie, kim oni są. Ojciec jest chłopem rodzonym, który wyjechał do miasta, ale matkę miał tak katolicką, że trzeba ją było podrywać na wspólne czytanie Pisma Świętego. Za to matka... zdaje się, że sierota po PRLu, ale antyPiSowska. Kościół jej się NIE podoba.

Mam przy tym wielką nadzieję, że nie chodziło Ci o genetykę. Dla mnie słowiańskość to coś, co się nosi w głowie, względnie na języku (bo język jakim się myśli, "przezwaja" mózg).

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr lis 13, 2013 18:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
W aspekcie kulturowym chodziło mi.


Śr lis 13, 2013 18:51
Zobacz profil
Post Re: Negowania związku z jakąkolwiek religią zwyczajów ludowy
slowianski2 napisał(a):
Że w tym kraju pokutuje obraz Słowianina co to z puszczy nosa nie wsytawiał a jego aktywność ograniczyła się do orania pola to inna sprawa. Z rzeczywistością taki stereotyp nie ma jak widać po historii Słowian tak tej z przed chrztu jak i po nim za wiele wspólnego.


A to moze masz jakies wiesci o tym, jak to sobie przecietni Slowianie podrozowali wygodnie po swiecie, NIE w celach wojennych?


Śr lis 13, 2013 19:08
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL