Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Rodzimowierstwo 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Nasze słowiańskie korzenie - dlaczego nie uczą tego w sz
Kael napisał(a):
"wiiedza o bogach" nie byla specjalnie wbijana do glowy. Byla na marginesie wiedzy o kulturze rzymskiej, czy greckiej.


No właśnie. Na marginesie. I pewnie w liceum. A raczej to chyba powinno się zrobić znacznie wcześniej.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt sty 07, 2014 11:00
Zobacz profil
Post Re: Nasze słowiańskie korzenie - dlaczego nie uczą tego w sz
Nie! To bylo na pewno w szkole podstawowej. Socjalistycznej, bez religii w szkole. I TEZ nikt sie specjalnie kultura przedchrzescijanska w Polsce, badz mitologia starozytna nie przejmowal.
Jak chcesz zeby twoje dzieci wiedzialy wszystko o bogach wszelkich kultur, to musisz sam sie tym zajac.


Wt sty 07, 2014 11:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Nasze słowiańskie korzenie - dlaczego nie uczą tego w sz
Nie ma żadnych żródeł pisanych na temat kultury słowian
z okresu "przedchrześcijańskiego"

opis z okresu "chrześcijańskiego" pewnie jest tendencyjnyi i bardzo skromny
to był okres zachłyśnięcia się cywilizacją chrześcijańską, kto by tam utrwalał
w formie pisanej przedchrześcijańską kulturę, wierzenia, historię ...

- nie uczą bo nie wiele wiadomo - mozna się o tym przekonać
wchodząc na strony rodzimowierców - mają ogromne trudności z ustaleniem czegokolwiek,
dowiedzenie się w co i jak wierzyli słowianie a trzeba mieć nadzieję, że robią to pasjonaci
- zdeterminowani by dowiedzieć się czegokolwiek

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt sty 07, 2014 11:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Rodzimowierstwo
Kael: rzeczywiście, zerknąłem na program i mity są w 5 czy 6 klasie podstawówki.
jesienna: fakt, informacji jest mało i jest to dobre usprawiedliwienie

Ja nie domagam się 10 lekcji na ten temat, ale fajnie by było, gdyby o tym wspomnieć na lekcji historii i powiedzieć, że przed wprowadzeniem przymusu wyznawania obcego bóstwa w coś jednak u nas wierzono.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt sty 07, 2014 11:31
Zobacz profil
Post Re: Rodzimowierstwo
@Jajko mam wrazenie, ze ty na zadnych lekcjach nie uwazales, Nie tylko na religii.
Poza tym sa rozne ksiazki (glownie dla mlodziezy), w ktorych o bostwach jest wspominane. Tylko trzeba lubic czytac. Poza "Stara Basnia", kojarzy mi sie jeszcze "Arkona, grod Swietowita" Swirszczynskiej, a podejrzewam ze sa i inne. O, np "Krzyzacy". W koncu znajac historie krzyzakow wiadomo, ze mieli nawracac Prusow.

Na lekcjach sie o tym wlasnie wspomina. a inteligentny uczen tez sam sie domysli, ze przed Chrztem Polski wierzono w inne bostwa, jak to bylo na calym swiecie. W zaleznosci od rejonu, gdzie mieszka, rozne poganskie slady tez zostaly.

W szkole socjalistycznej np opuszczono w historii swiata (i Polski) kilkaset lat. Byl upadek Rzymu a zaraz po nim chrzest Polski. Zadnymi merowingami, karolingami itp tematami nikt sobie i nam glowy nie zawracal. A jakos o nich wiem, bo temat mnie ciekawil i sama z siebie sie dowiedzialam.


Wt sty 07, 2014 15:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL