Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Co sądzicie o braminizmie, braminach i generalnie hinduizmie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 31, 2020 21:09
Posty: 23
Post Co sądzicie o braminizmie, braminach i generalnie hinduizmie
Witam,
- nurtuje mnie od jakiegoś czasu hinduizm, a w szczególności kasta ich najwyższych kapłanów - braminów. Rzecz w tym, że od jakiegoś czasu różne religie, a w zasadzie wybiórczo stosowane ich tezy czy zwyczaje, stają się modne i przenoszone do naszego, chrześcijańskiego przecież kraju. Moim zdaniem jako katolicy stoimy na przeciwnych biegunach jeśli chodzi o pojęcie boga i naszego życia tu na ziemi. Na absolutnie przeciwnych biegunach. Mamy (w odróżnieniu od głoszonej przez braminów religii) jednego Boga i nie wierzymy w reinkarnację.
Oczekuję jakiejś dyskusji, bo jak zwróciłem jednemu z moderatorów uwagę, że ma nieprzystającego do tego forum nicka, to dostałem - tak, od niego!!! ostrzeżenie, a posty w temacie niestosowności usunął. Nooo, tego się nie spodziewałem.


Śr sty 13, 2021 17:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
Reinkarnacja to odwrócenie nadziei chrześcijańskiej. Wierzymy że tutaj pielgrzymujemy, a prawdziwe życie będzie w Niebie.
Po grzechu pierworodnym Bóg wygnał pierwszych rodziców z raju aby nie zjedli owoców drzewa życia.
Natomiast różne projekty (odrzucające grzech pierworodny) stawiają na ziemskość, czy to różne projekty poliyczne jak komunizm, nazizm, czy też jakiś ultraliberalizm dla odmiany maią nas zbawić politycznie, ludzie zamrażają się by ich przodkowie odmrozili, bo i technika też stała się bożkiem, stąd transhumanizm.
A reinkarnacja? Zamiast być gościem na ziemi, człowiek ma się ustawić by tutaj żyć na wieki. Wpisuje się w ten sam schemat.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr sty 13, 2021 18:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
Kor_Nel napisał(a):
a w szczególności kasta ich najwyższych kapłanów - braminów


Termin "kasta" używany w Europie jest terminem potocznym i fałszywym.
W społeczeństwie indyjskim mamy do czynienia z dwoma terminami "varna",spolszczenie "warna" i "jati" spolszczone jako "dźati".

Varna oznacza stan społeczny. Są cztery warny: bramini, kszatrijowie, wajsiowie i siudrowie.

Jati to inaczej rozwarstwienie społeczne na podstawie wykonywanych zawodów. Jati mozna nazwac "kastą" w europejskim rozumieniu.
Dla Hindusów najważniejszy jest podział na jati a nie na varny.
Braminów nie można nazwać kapłanami ponieważ nie ma tam kapłaństwa hierarchicznego, żadnych struktur jak np. w chrześcijaństwie. Bramini podzieleni są na wiele "kast", które bazują na odmiennych tradycjach i zwyczajach.
Nawet termin "bramin" nie jest jednoznaczny z pojęciem kapłana tak jak my to rozumiemy.

Kult jest indywidualny, rzadko kiedy odbywają sie wspólne nabożeństwa, bóstwa czczą kapłani jak i świeccy kiedy chcą i jak chcą.

Kor_Nel napisał(a):
Oczekuję jakiejś dyskusji, bo jak zwróciłem jednemu z moderatorów uwagę, że ma nieprzystającego do tego forum nicka, to dostałem - tak, od niego!!!

Dostałeś ostrzeżenie nie za to, ze zwróciłeś mi uwagę tylko za to, ze ta uwaga była w wątku przewidzianym dla dyskusji.
Jak masz jakieś pytanie do mnie niezwiązane z tematem wątku to proszę pisać w dziale "uwagi do moderacji".

_________________
ksiądz


Cz sty 14, 2021 18:30
Zobacz profil
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
Andy72 napisał(a):
Reinkarnacja to odwrócenie nadziei chrześcijańskiej. Wierzymy że tutaj pielgrzymujemy, a prawdziwe życie będzie w Niebie.
Po grzechu pierworodnym Bóg wygnał pierwszych rodziców z raju aby nie zjedli owoców drzewa życia.
Natomiast różne projekty (odrzucające grzech pierworodny) stawiają na ziemskość, czy to różne projekty poliyczne jak komunizm, nazizm, czy też jakiś ultraliberalizm dla odmiany maią nas zbawić politycznie, ludzie zamrażają się by ich przodkowie odmrozili, bo i technika też stała się bożkiem, stąd transhumanizm.
A reinkarnacja? Zamiast być gościem na ziemi, człowiek ma się ustawić by tutaj żyć na wieki. Wpisuje się w ten sam schemat.

W teorii reinkarnacji nirwana to osiągnięty taki stan, w którym po kilku wcieleniach człowiek po śmierci nie doznaje już do kolejnego wcielenia. Czyli jakaś forma raju.


So sty 16, 2021 8:42
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
Kor_Nel napisał(a):
- nurtuje mnie od jakiegoś czasu hinduizm

Myślę, że popełniłeś błąd w wyborze forum. Czy nie lepiej byłoby poszukać forum o hinduiźmie skoro tak Cię on nurtuje?


So sty 16, 2021 9:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
Alus napisał(a):
W teorii reinkarnacji nirwana to osiągnięty taki stan, w którym po kilku wcieleniach człowiek po śmierci nie doznaje już do kolejnego wcielenia. Czyli jakaś forma raju.

Tak, można powiedzieć, że to podobieństwo do chrześcijańskiego nieba. Nie wiem tylko, czy aby z takiego stanu nirwany nie można ponownie powrócić do wcieleń i cierpienia. W systemach reinkarnacji różne jest podejście do piekła. Nie jest ono wieczne, tzn., że można się z niego wydostać.


So sty 16, 2021 9:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
Alus napisał(a):
W teorii reinkarnacji nirwana to osiągnięty taki stan...


Ten termin jest używany w buddyzmie, w hinduizmie używany jest termin moksha po polsku moksza. Można powiedzieć w dużym uproszczeniu, ze są to synonimy.

Alus napisał(a):
Czyli jakaś forma raju.


Jakaś forma raju w hinduizmie to tzw. svarga loka, to rodzaj krainy gdzie przebywają bóstwa i zmarli, którzy za życia wiernie wypełniali nakazy hinduizmu.
Dusze zmarłych nie mogą tam przebywać na zawsze gdyż zebrane dobre uczynki karmiczne wyczerpują się po jakimś czasie a nowe nie przybywają. Gdy całkowicie się wyczerpią, zmarli muszą wrócić na ziemię i tam się reinkarnować.

feelek napisał(a):
Nie wiem tylko, czy aby z takiego stanu nirwany nie można ponownie powrócić do wcieleń i cierpienia.


Nirwana w buddyzmie i moksza w hinduizmie to ostateczność.

feelek napisał(a):
W systemach reinkarnacji różne jest podejście do piekła. Nie jest ono wieczne, tzn., że można się z niego wydostać.


W tradycji braministycznej uważa się, ze jest 21 lub 28 różnego rodzaju piekieł dla poszczególnych kategorii grzeszników, są tam rożne nieraz bardzo okrutne czy wyrafinowane kary.
Można się z nich wydostać po odbyciu kary i wtedy następuje dodatkowa kara w postaci reinkarnacji w człowieka z niższej "kasty", poza kastą, zwierzęcia itd.

_________________
ksiądz


So sty 16, 2021 11:47
Zobacz profil
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
hmm no hinduizm to jednak dość obszerne pojęcie jest

w sumie trudno jest porównać go do chrześcijaństwa ale nie z tych powodów o jakich się zazwyczaj myśli
jeden Bóg dla przykładu nie jest ideą obcą hinduizmowi
a właściwie niektórym jego odłamom (no nie jest to dobre słowo bo nie ma tu rozłamu) - odnogom

braminizm - znaczy religie hinduskie przed pojawieniem się brahmaizmu który w znacznym jednak stopniu uksztaltował współczesne religie hinduistyczne jest dla Europejczyka raczej szokujący - choć hmm z drugiej strony może nie tak znów bardzo

brahmaizm jest niewątpliwie synkretyczny nie mniej miał olbrzymi wplyw etyczny na religie hinduistyczne
nie był w tym jedyny rzecz jasna ale chyba pierwszy

oj bardzo obszerny temat zresztą....

w każdym razie to na pewno nie jest tak że jesteśmy na antypodach
ale też i nie za blisko


N kwi 23, 2023 23:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1829
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui - tak brzmi tytuł wątku, a pytanie to ma u mnie taką odpowiedź: Jako chrześcijanin z przekonania, źle myślę o niechrześcijańskich religiach - w tym sensie źle, że nie ma tam potrzebnego mi Zbawiciela i zbawienia (tylko chrześcijaństwo je zapewnia w osobie nauczaniu i dziele Jezusa z Nazaretu, zwanego Chrystusem, czyli Namaszczonym - z dawien dawna zapowiadanym Mesjaszu).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn kwi 24, 2023 4:45
Zobacz profil
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
A skąd ci przyszła taka myśl do głowy, że oni potrzebują tak jak Ty Zbawiciela i zbawienia? Zadaj sobie pytanie: co/kto spowodował, że tego potrzebujesz? Czy nie jest to strach, który został w tobie zaszczepiony i podlewany przez tych, którzy go zaszczepili, by się w Tobie rozrastał do kolosalnych rozmiarów? Czy też nie zaszczepiono w Tobie antidotum, które pozwoli na uniknięcie go, tych jezior siarki, diabłów z widłami, niewyobrażalne męki, et cetera, et cetera, et cetera w twoim przekonaniu (zaszczepionym wraz ze strachem)? Czy tym antidotum nie jest jak piszesz „tylko chrześcijaństwo je zapewnia”. Tak masz Ty i tobie podobni. Natomiast w Hinduizmie może nikt nikogo diabłami od dziecka nie straszył, zatem i zapewnień zbawienia nie musiał obiecywać, może mamił innymi obietnicami?

Co sądzę o Hinduizmie, to podobnie jak każda religia "opium dla ludu".


So kwi 29, 2023 10:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1829
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
nolda - jak to fajnie, że New Age religią nie jest, prawda?!... ;)

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So kwi 29, 2023 12:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
Jerzy_67 napisał(a):
że nie ma tam potrzebnego mi Zbawiciela i zbawienia

Hinduizm jest zbiorowym pojęciem i nie ma sprecyzowanych dogmatów a w jego obrębie funkcjonuje wiele ze sobą sprzecznych teorii. Jest tam tez miejsce na zbawiciela i zbawienie, zwłaszcza w teistycznych odmianach hinduizmu.
nolda napisał(a):
A skąd ci przyszła taka myśl do głowy, że oni potrzebują tak jak Ty Zbawiciela i zbawienia?
Jak wyżej.
nolda napisał(a):
Czy nie jest to strach, który został w tobie zaszczepiony i podlewany przez tych, którzy go zaszczepili, by się w Tobie rozrastał do kolosalnych rozmiarów? Czy też nie zaszczepiono w Tobie antidotum, które pozwoli na uniknięcie go, tych jezior siarki, diabłów z widłami, niewyobrażalne męki, et cetera, et cetera, et cetera w twoim przekonaniu (zaszczepionym wraz ze strachem)?

Bracie, dlaczego sie zafiksowałeś na strach, przymus, jakieś programowanie? W każdej dyskusji, obojętnie na jaki temat ciągle słyszę podobne argumenty z Twojej strony. Masz jakąś obsesję? Zmień płytę i zacznij dyskutować bo to zaczyna być już lekko wkurzające.
nolda napisał(a):
Natomiast w Hinduizmie może nikt nikogo diabłami od dziecka nie straszył, zatem i zapewnień zbawienia nie musiał obiecywać, może mamił innymi obietnicami?

W hinduizmie jest bardzo rozwinięta nauka o przejściowych piekłach.

_________________
ksiądz


So kwi 29, 2023 21:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1829
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
bramin napisał(a):
Hinduizm jest zbiorowym pojęciem i nie ma sprecyzowanych dogmatów a w jego obrębie funkcjonuje wiele ze sobą sprzecznych teorii. Jest tam tez miejsce na zbawiciela i zbawienie, zwłaszcza w teistycznych odmianach hinduizmu.
A, to dzięki za wyjaśnienie; nie wnikałem aż tak w temat, więc za bardzo uogólniłem...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N kwi 30, 2023 4:05
Zobacz profil
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
Bramin, czy to „wkurza” nie było i nie jest w Tobie, a ja jedynie przez jakiś przypadek znalazłem się w posiadaniu kluczyka, którym je nieświadomie uruchomiłem?

Skoro jak twierdzisz w hinduizmie również uczą o piekłach, to może wytłumaczysz czym się różni niebo od piekła, co powoduje, że do nieba chcą wszyscy iść a piekła unikają. Moim zdaniem powoduje to strach, który został w tych ludziach zaszczepiony praktycznie od dziecka. Dziecko nie urodziło się z „wgraną” niechęcią do piekła i zachwytem nieba. Ono nie posiadało w sobie strachu, jedynie instynktownie reagowało. Strach został mu zaaplikowany przez najbliższe otoczenie. Otoczenie robi to po to, by mieć nad nim władzę, by go podporządkować sobie. Robi to rodzic, starszy brat, siostra, nauczyciel, ksiądz, rabin, bramin, pracodawca, mąż, żona, tłumacząc to troską i dobrem dziecka. Robią to również adwersarze na tym forum, w "trosce" o dusze innych.
Każda religia robi to na swój sposób, choć jak zauważyłeś te sposoby są podobne. A cele, jak myślisz są również podobne, czy całkowicie odmienne?
Tak uważam w tej chwili, lecz nie zaprzeczam, że zmienię zdanie po wysłuchaniu Twoich argumentów.


N kwi 30, 2023 7:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Co sądzicei o braminizmie, braminach i generalnie hindui
nolda napisał(a):
Bramin, czy to „wkurza” nie było i nie jest w Tobie, a ja jedynie przez jakiś przypadek znalazłem się w posiadaniu kluczyka, którym je nieświadomie uruchomiłem?
Daj spokój z tym psychologizowaniem. Będę miał taką potrzebę to zgłoszę się do Ciebie na psychoterapię. Rozmawiajmy na temat, dobrze?
nolda napisał(a):
Skoro jak twierdzisz w hinduizmie również uczą o piekłach, to może wytłumaczysz czym się różni niebo od piekła.

Wytłumaczyłem to w poprzednich postach więc nie widzę potrzeby powtarzania się.
nolda napisał(a):
Moim zdaniem powoduje to strach, który został w tych ludziach zaszczepiony praktycznie od dziecka.
Jedziesz starą płytą. Poczytaj trochę świętych pism hinduizmu, zerknij co to jest bhakti, zapoznaj się z mistyką hinduizmu, wtedy, tak myślę, zmienisz swoje zdanie.
Ja oczywiście nie wykluczam, ze w każdej religii ludzie mogą spełniać pewne powinności tylko ze strachu przed wykluczeniem z danej społeczności czy w perspektywie "nieba" lub "piekła".

_________________
ksiądz


N kwi 30, 2023 12:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL