Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 W jaki sposób i czy prowadzić dialog z wyznawcami Wisznuizmu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lut 26, 2014 12:55
Posty: 6
Post W jaki sposób i czy prowadzić dialog z wyznawcami Wisznuizmu
Witam!. Mam Pytanie. Moja koleżanka pochodzi z Indii z Kolam . I Wyznaje Wisznuizm Bengalski . Z tego co wiem to jest to 16 wieczna religia.( czyli gdzieś w tym samym czasie historycznym co nasz Luteranizm) . I tak mam coś z wiki...
Mnie jednak interesuje jak do tego podejść. ??? . Mówić O Bogu czy nie???. Swoja droga Ona nie afiszuje się ze swoją wiara - tylko jak pytam o to co znaczy ten gest (pokłon jak się modliła). czy O krowę -'' ''Szanujemy bo jest Matką i tak powinniśmy szanować wszystkich . Kiedyś Matkę tak szanowali teraz w Indiach to zgrozo co się dzieje....''. Więc co byście poradzili???> a wiem jeszcze ze wisznuizm bengalski ma kilaka misji religijnych na świecie.... Tak jak MY w Afryce.
Proszę o rady i porady. Jakieś materiały źródłowe.


Śr lut 26, 2014 13:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: W jaki sposób i czy prowadzić dialog z wyznawcami Wisznu
Właściwie w czym jest problem? Chciałbyś koleżankę, nawracać, czy porozmawiać z nią o religii? Jakiej porady się spodziewasz - instrukcji jak nawrócić z Wisznuizmu, czy może innej?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr lut 26, 2014 21:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 26, 2014 12:55
Posty: 6
Post Re: W jaki sposób i czy prowadzić dialog z wyznawcami Wisznu
No, chyba raczej porozmawiać. Bo od krzewienia wiary w Pana to chyba się nie nadaję. Chce wiedzieć jak ten temat ogarnąć ze strony rozmowy , nie wiem może jakiegoś dialogu . To moja kumpela , Priya z Indii i jak pójdziemy do kościoła to co mam powiedzieć ??? Przecież będzie Wielkanoc. A Oni wegetarianie. Znam się na Japonii. Ale tam są Zen i w Pana Jezusa to tylko my wierzymy. Czasami Priya pyta się o rożne rzeczy . I mówi ze tez wierzy w Boga.
Znalazłem jakieś info o Odpowiedziach dla Muzułman opartych na Biblii ale Ona jest Hinduska. i to nie pasuje .
Dziękuję za odpowiedz Wist , przynajmniej ty odpisałeś/ odpisałaś. Dzięki.


Cz lut 27, 2014 14:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: W jaki sposób i czy prowadzić dialog z wyznawcami Wisznu
Chętnie odpiszę więcej, tylko nadal nie rozumiem w czym jest problem i trudność. Skoro to Twoja kumpela, to zwyczajnie z nią rozmawiaj. A jak pójdziecie do kościoła, to co chcesz jej mówić? Nie rozumiem co tutaj stanowi trudność. Musisz iść z nią na Mszę? A jeśli pójdzie i zobaczy z ciekawości, to co więcej chcesz do tego dopowiadać? Będzie Wielkanoc, a ona jest wegetarianką, ale to jakoś koliduje ze sobą? Jest wegetarianką to zje potrawy wegetariańskie, które uprzednio zostaną przygotowane.
Ona też wierzy w Boga no i spoko. Wierzy w takiego jakiego ma wykreowanego przez swoją religię. Ty wierzysz w Jezusa. Możecie sobie o tym porozmawiać, przedstawić swoje przekonania i swój osobisty stosunek do wiary.

Mam wrażenie że jesteś jakoś spięty, coś chcesz pokazać, czy udowodnić, że ktoś nakłada na Ciebie jakieś specjalne zadania w związku z tym że koleżanka ma inną wiarę. Przede wszystkim mniej grania i szukania sposobu aby dobrze wypaść. Jak wiesz to mówisz, a jak sam nie wiesz, to nie mówisz. Co mają do tego gotowe odpowiedzi - chcesz rozmawiać z nią recytując zdania z kartki? Nadal nie wiem w jakim celu, bo to wygląda bardziej jakbyś chciał nawracać, nić rozmawiać. Do rozmawiania naprawdę nie trzeba innych pytać jak.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz lut 27, 2014 20:59
Zobacz profil
Post Re: W jaki sposób i czy prowadzić dialog z wyznawcami Wisznu
Wiesz co powiedziec, jak ona ciebie zapyta dlaczego sie zegnasz w kosciele i dlaczego klekasz? Moze sie zastanow, bo to moze ona bedzie pytac a ty bedziesz musial jej wyjasniac. I to jeszcze Triduum Paschalne najwazniejsze Swieto chrzescijan.


Cz lut 27, 2014 21:04

Dołączył(a): Śr lut 26, 2014 12:55
Posty: 6
Post Re: W jaki sposób i czy prowadzić dialog z wyznawcami Wisznu
Spięty bo to moja kumpela...Ok. Wiec na luzie podejść bardziej do tematu. Zobaczymy jak będzie potem. Ok. Dzięki.


Cz lut 27, 2014 21:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: W jaki sposób i czy prowadzić dialog z wyznawcami Wisznu
Widzisz, rzecz w tym że ja nie rozumiem tego problemu, co nie znaczy że go nie masz, ale że ja zwyczajnie nie wyłapuje. Jesteś przed nią spięty,ale dla mnie spity możesz być przy każdym innym człowieku. Jak się kogoś zna, to napięcie powinno opadać, a nie wzrastać, chyba że masz wobec niej szersze plany. Zwykła przyjacielska rozmowa, nie wymaga takich przygotowań jak ofensywa w nawracaniu i byciu encyklopedią wiedzy religijnej. Zresztą nie człowiek nawraca swoją własną chwałą i nie wiedzą mamy świecić, ale wiarą. Wiedzę mają profesorowie religioznawstwa, a mogą być ateistami. Jak rozmawiać? Tak jak chcesz, tak samo jak z kolegą z pracy, czy mamą. A Ty się spinasz jakby ona chciała Ci zrobić test i wydać wyrok, czy się nadajesz do nieba czy nie. Zdecydowanie, uspokoić myśli i nie ulegać takiemu dziwnemu przekonaniu że masz przed nią wypaść najlepiej. Bo i z czego? Musisz w ogóle rozmawiać o religii? Nawet zakochani i wierzący nie gadają non stop o swojej wierze.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz lut 27, 2014 21:47
Zobacz profil
Post Re: W jaki sposób i czy prowadzić dialog z wyznawcami Wisznu
Puszkin napisał(a):
Przecież będzie Wielkanoc. A Oni wegetarianie.

Chodzi o to, że jest na jakiejś wymianie młodzieżowej/studenckiej u Ciebie? Czy chcesz ją zaprosić na rodzinne święta?
Wegetarian jest w Polsce zdecydowanie więcej niż hinduistów, to nie jest jakiś kosmos, podejdź do tego w ten sposób, jakby ktoś z Twojego otoczenia nie jadł mięsa - przecież zapraszając go do siebie nie powiesz "albo się zapchasz kiełbasą, albo suchy chleb":)

Puszkin napisał(a):
Znam się na Japonii. Ale tam są Zen i w Pana Jezusa to tylko my wierzymy.

Pssst, bez urazy, ale może warto tę wiedzę o Japonii zgłębiać dalej ;-)

Puszkin napisał(a):
Czasami Priya pyta się o rożne rzeczy . I mówi ze tez wierzy w Boga.
Znalazłem jakieś info o Odpowiedziach dla Muzułman opartych na Biblii ale Ona jest Hinduska. i to nie pasuje .

Priya pyta na tej samej zasadzie, co Ty byś pytał o jakieś elementy, których w danym momencie nie rozumiesz, albo chcesz wiedzieć jak do tego podchodzą inni. Jak będzie potrzebowała kursu teologicznego na poziomie zaawansowanym, na pewno powie. Mów jej o tym w co Ty wierzysz i jak Ty to pojmujesz, być może będziesz się musiał mocniej spiąć i samemu poszperać, bo Ci dziewczyna czymś ćwieka zabije?:)


Pt mar 28, 2014 18:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: W jaki sposób i czy prowadzić dialog z wyznawcami Wisznu
Nie znam się zbytnio na odmianach Wisznuizmu, ale zazwyczaj są to religie dualistyczne - a zatem jako chrześcijanin powinieneś łatwo znaleźć ze znajomą wspólny język (o wiele łatwiej niż z nami - zazwyczaj monistycznymi śiwaistami). Przede wszystkim powinieneś zaznajomić się z monizmem i dualizlem w religiach Sanatana Dharmy - powinno Ci to znacznie ułatwić dialog.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Śr kwi 23, 2014 22:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 26, 2014 12:55
Posty: 6
Post Re: W jaki sposób i czy prowadzić dialog z wyznawcami Wisznu
OK. Dzieki . Komp mi siadl i dopiero odzyskalem - gdzies z pendrive-a - hasla. Unas lepiej i widze ze sie rodzi jakis dialog. WSZYSTKIM WESOLYCH SWIAT I BOZYCH LASK W NOWYM ROKU 2015.


Śr gru 23, 2015 19:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL