Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
 Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 20, 2007 11:38
Posty: 58
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
andej napisał(a):
JamSuf napisał(a):
[... odniesieniem do Boga, który za zło każe a za dobro wynagradza. Taka jest siła indoktrynacji ideologicznej.


To dość oryginalne stwierdzenie. Nie osobiście znam nikogo, kto zmienił wyznanie. Nie znam żadnego chrześcijanina, który żyje w strachu przed karą ze strony Boga. Dla chrześcijanina Bóg jest Milością, Przebaczeniem, Ratunkiem i Pociechą. Nie darmo zwracamy się do Niego: Ojcze. Nie tylko dlatego, że stworzył. Ale dlatego, że jest najukochańszym Ojcem.


Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za złe karze.
A ja znam wyłącznie tych, którzy za młodu taki przekaz otrzymali - z naciskiem na to drugie. Nawet głęboko wierzący potrafili uczciwie przyznać w rozmowie, że takie było główne przesłanie katechezy (jeszcze w salkach przy kościelnych). Fakt, na przestrzeni czasu zaczęło się to zmieniać, gdy coraz to młodsi księża przejmować zaczęli role na parafii. Moi dziadkowie pogłębiali ten przekaz: nie będziesz chodził na mszę co niedziela to bóg cię pokaże, za takie słowa możesz kary boskiej się spodziewać, pamiętaj o plagach egipskich, które Bóg zesłał za nieposłuszeństwo, itd.

andej napisał(a):
A sprawa druga. Zaskakuje mnie to, że w buddyźmie brak kary za wyrządzone zło. (Tak wywnioskowałem z Twej wypowiedzi.)

Nie znam buddyzmu więc pewności nie mam. Rozmawiałem z człowiekiem po angielsku w ramach wymiany poglądów. Jeżeli się nie mylę to u nich chyba jest zasada karmy, czyli przyczynowości i skutku.

andej napisał(a):
Bóg nikogo nie odrzuca.

To dogmat z obszaru wiary.
Pewności nie ma, nie widziałeś się z nim i nie rozmawiałeś. Wg interpretacji, był Bóg starotestamentowy, nowotestamentowy, nie ma pewności, że teraz nie jest newage'owy.

_________________
"Fanatyzm dodaje wprawdzie mocy duszy, ale napełnia człowieka ślepotą i tamuje wzrost myśl, dlatego nigdy nie zrówna bohaterstwu wolności"T.K.


Pt mar 27, 2015 15:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 20, 2007 11:38
Posty: 58
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Cawilian napisał(a):
JamSuf napisał(a):
Kiedyś spotkałem człowieka 80-paroletniego, który na buddyzm przeszedł w wieku 19 lat; wcześniej był chrześcijaninem. Podczas rozmowy powiedział, że pomimo ponad 60-letniej praktyki buddyjskiej, często jego myśli są obarczone chrześcijańskim odniesieniem do Boga, który za zło każe a za dobro wynagradza. Taka jest siła indoktrynacji ideologicznej.
Fatalnej indoktrynacj, dodałbym. ... a w doktrynie Kościoła nie znajdziesz podobnego stwierdzenia...


Doktryna Kościoła - sorki za określenie prosto z mostu - jednakże to taki bełkot ideologiczny.
W PZPR podobnych haseł używali w obronie swojej ideologii.
Imamowie muzułmańscy też mówią, że w doktrynie islamu nie ma zabijania w imię Allaha.

A z dzisiejszych czasów, jaki procent ludzi nazywających siebie księżmi czy wierzącymi podziela taki pogląd: http://wyborcza.pl/1,75478,17573874,Kon ... l#BoxGWImg?

_________________
"Fanatyzm dodaje wprawdzie mocy duszy, ale napełnia człowieka ślepotą i tamuje wzrost myśl, dlatego nigdy nie zrówna bohaterstwu wolności"T.K.


Pt mar 27, 2015 15:48
Zobacz profil
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
JamSuf napisał(a):
Doktryna Kościoła - sorki za określenie prosto z mostu - jednakże to taki bełkot ideologiczny.
W PZPR podobnych haseł używali w obronie swojej ideologii.
Imamowie muzułmańscy też mówią, że w doktrynie islamu nie ma zabijania w imię Allaha.
Doktryna, czyli nauczanie. W Kościele, w związku z prawną tradycją argumentacji, wywód akceptowano tylko wtedy, gdy był logiczny. Jak nie dawał się - dosłownie - obronić, to był odrzucany. Wystarczy poczytać dzieła teologiczne Akwinaty, aby dostrzec tą szczególną dbałość o precyzję wywodu. W porównaniu z nim, Lenin lub Stalin to bełkoczący ideolodzy.
Pomijając już ten drobiazg, że określenie "doktryna" zostało zawłaszczone przez ideologów komunistycznych, którym się wydawało, że wystarczy nazwać błoto kamieniem, aby móc wznieść na nim trwały gmach argumentacji.

Cytuj:
A z dzisiejszych czasów, jaki procent ludzi nazywających siebie księżmi czy wierzącymi podziela taki pogląd: http://wyborcza.pl/1,75478,17573874,Kon ... l#BoxGWImg?
Niestety wyświetla mi się komunikat o wyczerpaniu miesięcznego limitu na czytanie artykułów. Co jest tym dziwniejsze, że żadnych artykułów tam nie czytałem.
Swoją drogą, fatalna polityka twórców tej żydowskiej gazety dla polskich gojów. Jak chcą być pismem opiniotwórczym, to powinni coś zainwestować.


Pt mar 27, 2015 16:15

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Cawilian napisał(a):
Lecz, choć taki obraz wydaje się nawet pasować wielu chrześcijanom, jest błędny, a w doktrynie Kościoła nie znajdziesz podobnego stwierdzenia.


W takim razie spiesz zgłosić do papieża, że w Polsce księża uczą dzieci właśnie tego.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt mar 27, 2015 17:23
Zobacz profil
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
JedenPost napisał(a):
W takim razie spiesz zgłosić do papieża, że w Polsce księża uczą dzieci właśnie tego.
Gdzie? Potrzebne są fakty, najlepiej nagrania.


Pt mar 27, 2015 17:34

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
W szkołach. Chyba w każdym katechizmie są zawarte Głowne Prawdy Wiary, a wśród nich

Cytuj:
Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt mar 27, 2015 18:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 20, 2007 11:38
Posty: 58
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
JedenPost napisał(a):
Cawilian napisał(a):
Lecz, choć taki obraz wydaje się nawet pasować wielu chrześcijanom, jest błędny, a w doktrynie Kościoła nie znajdziesz podobnego stwierdzenia.


W takim razie spiesz zgłosić do papieża, że w Polsce księża uczą dzieci właśnie tego.

haha, dobry żart.
Używanie określeń doktryna, powołanie itp. to takie hasła mające odwrócić uwagę od odpowiedzialności organizacji za jednostkę. Jak to w Misiu było Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu, która mówi: Prasłowiańska grusza chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera Zawsze można powiedzieć, że jako organizacja nie odpowiadamy za indywidualną interpretację naszego członka. I każda organizacja, czy polityczna, czy religijna czy społeczna sprzedają swoją doktrynę na rynku idei. Niestety rozrastając się, rozwijając sieć sprzedaży, traci się z oczu piękne idee czyli cel pierwotny. Zaczyna górować cel istnienia organizacji za wszelką cenę, pozostania na rynku bez względu na koszt.

Już zmarły jeden ksiądz mi kiedyś w szczerej rozmowie powiedział, że ubolewa nad kierunkiem obranej w Polsce drogi przez organizację kościelną. Patrzy i widzi jak zło zmienia barwy, jakby złych duch hitleryzmu i nurt bolszewicki przeniósł się jak wirus:
- w czasie II wojny światowej była okupacja morderców w brunatnych koszulach,
- do '89 roku była okupacja morderców i ideologów w barwach czerwonych,
- po '89 wstąpił duch władzy ideologicznej w barwach czarnych.

Organizacja to dobry twór, jeżeli działa na tych samych warunkach rynkowych jak wszystkie organizacje. Monopol wiemy do czego prowadzi.

_________________
"Fanatyzm dodaje wprawdzie mocy duszy, ale napełnia człowieka ślepotą i tamuje wzrost myśl, dlatego nigdy nie zrówna bohaterstwu wolności"T.K.


Pt mar 27, 2015 19:16
Zobacz profil
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
JedenPost napisał(a):
W szkołach. Chyba w każdym katechizmie są zawarte Głowne Prawdy Wiary, a wśród nich
Cytuj:
Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.
No to linka daj.


Pt mar 27, 2015 19:18

Dołączył(a): Pn sie 20, 2007 11:38
Posty: 58
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Cawilian napisał(a):
JedenPost napisał(a):
W takim razie spiesz zgłosić do papieża, że w Polsce księża uczą dzieci właśnie tego.
Gdzie? Potrzebne są fakty, najlepiej nagrania.

Ja bym także chętnie posłuchał o faktach wiary, poproszę o nagrania twojego dialogu z Bogiem.
Nie jest celem obrażanie twoich uczuć, tylko sam podsuwasz takie wnioski, które mogą wywołać u ciebie niepotrzebne odczucia.

_________________
"Fanatyzm dodaje wprawdzie mocy duszy, ale napełnia człowieka ślepotą i tamuje wzrost myśl, dlatego nigdy nie zrówna bohaterstwu wolności"T.K.


Pt mar 27, 2015 19:22
Zobacz profil
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
JamSuf napisał(a):
Cawilian napisał(a):
JedenPost napisał(a):
W takim razie spiesz zgłosić do papieża, że w Polsce księża uczą dzieci właśnie tego.
Gdzie? Potrzebne są fakty, najlepiej nagrania.

Ja bym także chętnie posłuchał o faktach wiary, poproszę o nagrania twojego dialogu z Bogiem.
Czegóż to miałby taki dialog dowieść? Wygłosiłem gdzieś jakąś tezę, która wymaga tego rodzaju argumentu?
Konkretne przykłady proszę. Najlepiej z linkiem.


Pt mar 27, 2015 19:35

Dołączył(a): Pn sie 20, 2007 11:38
Posty: 58
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Cawilian napisał(a):
JamSuf napisał(a):
Doktryna Kościoła - sorki za określenie prosto z mostu - jednakże to taki bełkot ideologiczny.
W PZPR podobnych haseł używali w obronie swojej ideologii.
Imamowie muzułmańscy też mówią, że w doktrynie islamu nie ma zabijania w imię Allaha.
Doktryna, czyli nauczanie. W Kościele, w związku z prawną tradycją argumentacji, wywód akceptowano tylko wtedy, gdy był logiczny. Jak nie dawał się - dosłownie - obronić, to był odrzucany. Wystarczy poczytać dzieła teologiczne Akwinaty, aby dostrzec tą szczególną dbałość o precyzję wywodu. W porównaniu z nim, Lenin lub Stalin to bełkoczący ideolodzy.
Pomijając już ten drobiazg, że określenie "doktryna" zostało zawłaszczone przez ideologów komunistycznych, którym się wydawało, że wystarczy nazwać błoto kamieniem, aby móc wznieść na nim trwały gmach argumentacji.

Nie obraź się lecz przyganiał kocioł garnkowi.
Kościół przyjął tytuły naukowe choć nauczanie kościoła nie ma nic wspólnego z nauką.
Jak ty to określiłeś z błota stworzono kamienny fundament nauki wiary.
A wiara może być jedynie hipotezą naukową, hipotezą filozoficzną.

Chyba ks. Bocheński to powiedział, fundament wiary jest wiara. Reszta to nadbudowa wiary.

Weźmy przykład podany przez ciebie "Doktryna, czyli nauczanie."
Wg definicji PWN:
doktryna to
1. «system poglądów, twierdzeń i założeń z określonej dziedziny wiedzy»
2. «bezzasadne, dogmatyczne poglądy i teorie»
W przypadku wiary, religii nie mamy do czynienia z wiedzą. Bo wierzący nic o Bogu nie wiedzą, oni wierzą że wiedzą. Nikt z nim nie rozmawiał, nie ma nagrań. Są wyłącznie podania starożytnych. A jak nie mamy do czynienia z wiedzą to patrz punkt 2.


Cytuj:
A z dzisiejszych czasów, jaki procent ludzi nazywających siebie księżmi czy wierzącymi podziela taki pogląd: http://wyborcza.pl/1,75478,17573874,Kon ... l#BoxGWImg?
Niestety wyświetla mi się komunikat o wyczerpaniu miesięcznego limitu na czytanie artykułów. Co jest tym dziwniejsze, że żadnych artykułów tam nie czytałem.
Swoją drogą, fatalna polityka twórców tej żydowskiej gazety dla polskich gojów. Jak chcą być pismem opiniotwórczym, to powinni coś zainwestować.[/quote]
Rozumiem, że wg twojej logiki kościół jako organizacja opiniotwórcza, bo taką chce być, udostępnia swoje mównice każdemu. To ciekawy pomysł, by powstał hyde park w tych pomieszczeniach użyteczności publicznej. Jesteś za?

Ja kiedyś chciałem uczęszczać w kursie, w szkoleniu dla księży na którym uczy się sztuki oratorskiej i intonacji. Niestety odmówiono nawet za opłatą :)

O epitetach pod kątem narodowości twojego zbawiciela nie wspomnę. A nie pamiętam by gdziekolwiek zbawiciel wyrzekł się swojej narodowości.

_________________
"Fanatyzm dodaje wprawdzie mocy duszy, ale napełnia człowieka ślepotą i tamuje wzrost myśl, dlatego nigdy nie zrówna bohaterstwu wolności"T.K.


Pt mar 27, 2015 19:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Cawilian napisał(a):
JedenPost napisał(a):
W szkołach. Chyba w każdym katechizmie są zawarte Głowne Prawdy Wiary, a wśród nich
Cytuj:
Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.
No to linka daj.


Do czego Ci linka dać, do szkoły?

http://kosciol.wiara.pl/doc/489477.Maly ... izm/2#Par3
http://www.zaufaj.com/maly-katechizm.html#5
http://www.wspolnota.e.pl/maly_katechizm.html
http://www.parafia.glogovia.pl/download ... wiedzi.pdf
http://www.katechizm.republika.pl/modlitwy.html

A, tak. Chodziło mi każdy Mały Katechizm, czyli taki, z jakiego uczą się dzieci.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt mar 27, 2015 20:00
Zobacz profil
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
JamSuf napisał(a):
Kościół przyjął tytuły naukowe choć nauczanie kościoła nie ma nic wspólnego z nauką.
Jak ty to określiłeś z błota stworzono kamienny fundament nauki wiary.
A wiara może być jedynie hipotezą naukową, hipotezą filozoficzną.
Cóś ci chyba pomyliło się. Pewnie dlatego, że nie uściślasz terminów jakimi żonglujesz. Wcale nie mam ochoty tego odkręcać. Poskładaj swoją argumentację, to pogadamy. Na razie możesz się kontentować wygraną w konkursie bełkotliwych odpowiedzi.

Cytuj:
Cytuj:
Cytuj:
A z dzisiejszych czasów, jaki procent ludzi nazywających siebie księżmi czy wierzącymi podziela taki pogląd: http://wyborcza.pl/1,75478,17573874,Kon ... l#BoxGWImg?
Niestety wyświetla mi się komunikat o wyczerpaniu miesięcznego limitu na czytanie artykułów. Co jest tym dziwniejsze, że żadnych artykułów tam nie czytałem.
Swoją drogą, fatalna polityka twórców tej żydowskiej gazety dla polskich gojów. Jak chcą być pismem opiniotwórczym, to powinni coś zainwestować.
Rozumiem, że wg twojej logiki kościół jako organizacja opiniotwórcza, bo taką chce być, udostępnia swoje mównice każdemu. To ciekawy pomysł, by powstał hyde park w tych pomieszczeniach użyteczności publicznej. Jesteś za?
Dobrze się czujesz? Może masz gorączkę i stąd te wypowiedzi ni z gruszki ni z pietruszki?

Cytuj:
Ja kiedyś chciałem uczęszczać w kursie, w szkoleniu dla księży na którym uczy się sztuki oratorskiej i intonacji. Niestety odmówiono nawet za opłatą :)
Lektorem trzeba było zostać. No, ale do tego potrzebna jest opinia ks. proboszcza. Zgaduję, że się nie lubicie?

Cytuj:
O epitetach pod kątem narodowości twojego zbawiciela nie wspomnę. A nie pamiętam by gdziekolwiek zbawiciel wyrzekł się swojej narodowości.
Dla ciebie stwierdzenie żydowskich korzeni jest epitetem?


Pt mar 27, 2015 20:03
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Uff! Faktycznie!
Zapytam listownie. Jak dostanę odpowiedź, to ją opublikuję.
Będę pytał aż do samej góry. Choćby to miało potrwać.


Pt mar 27, 2015 22:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Doszliście do jakichś wniosków "korespondencyjnie"? :D


N cze 21, 2015 4:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL