Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 14:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu" 
Autor Wiadomość
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
medieval_man napisał(a):
Dla mnie nie ma w tym nic niebezpiecznego, ani demoralizującego. Bawisz się w słówka. Przeistoczenie zachodzi w sposób niewidoczny naukowo, ale nie dotyczy żadnego zła. Takie myślenie nie dotyczy żadnego zła.

Ty jesteś wewnątrz Chrystusa, więc trzeba Ciebie brac w nawias.

Kiedyś na tym forum Cawillian opowiadał o umieraniu jednego ze swoich krewnych na raka. Opowiadał jak zabrakło morfiny i jak ten człowiek prosił o skrócenie cierpień; OIDP padło słowo "wycie". Oczywiście był cały czas pilnowany, bo w sensie katolickim cierpienie ważone jest jako dobre, a samobójstwo - jako złe.

medieval_man napisał(a):
Wszystko zależy od tego, jak ten chrzest rozumiemy, [...] Jeśli, jako fakt usynowienia to i na zewnątrz i wewnątrz Chrystusa, koncepcja "odsynowienia" jest bzdurą.

Rodzice prawni
Unieważnienie adopcji


Pt mar 13, 2015 11:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Tyle, że panowie - wasze zamienianie nazwy chrzest na usynawianie, czy szczepionka jakoś nijak nie przekonują. Że o tym, że dalej nie wyjaśniliście co ten chrzest z tą duszą niemowląt wyprawia, że Jahwe zmienia w jego wyniku swój stosunek do niego nie wspomnę.


Pt mar 13, 2015 11:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
ErgoProxy napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Wszystko zależy od tego, jak ten chrzest rozumiemy, [...] Jeśli, jako fakt usynowienia to i na zewnątrz i wewnątrz Chrystusa, koncepcja "odsynowienia" jest bzdurą.

Rodzice prawni
Unieważnienie adopcji


No i fajnie. Będziesz łapał się wszelkich słabych punktów porównania nie zwracając uwagi na meritum.

Moje porównanie, oczywiście, dotyczyło relacje rodzice-dzieci, których prawnie rozwiązać się nie da.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 13, 2015 11:47
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
religijny napisał(a):
Tyle, że panowie - wasze zamienianie nazwy chrzest na usynawianie, czy szczepionka jakoś nijak nie przekonują.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że jak ktoś nie chce zostać przekonany to nie będzie.
Ba, nawet się przez chwilę nie zastanowi.
religijny napisał(a):
Że o tym, że dalej nie wyjaśniliście co ten chrzest z tą duszą niemowląt wyprawia, że Jahwe zmienia w jego wyniku swój stosunek do niego nie wspomnę.

Jahwe swojego stosunku nie zmienia.
Z duszy ochrzczonego zostaje zmyty brud, jak z szyby.
(to porównanie - mam nadzieję, że nie doczekam się żadnych komentarzy czy to zmycie jest mierzalne)
I teraz dusza ochrzczonego może "widzieć" Boga. Jeśli tylko przez wiarę się na to otworzy.
Wcześniej nie miała dostępu do przyjaźni z Bogiem (niezmiennie na tę duszę czekającego), teraz ma. Dlatego chrzest nazywany jest też "bramą życia chrześcijańskiego".

No, ale żeby na to wpaść to trzeba choćby trochę Katechizmu poczytać zamiast wymyślać jakieś dziwne argumenty.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt mar 13, 2015 11:54
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
medieval_man napisał(a):
religijny napisał(a):
Tyle, że panowie - wasze zamienianie nazwy chrzest na usynawianie, czy szczepionka jakoś nijak nie przekonują.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że jak ktoś nie chce zostać przekonany to nie będzie.
Ba, nawet się przez chwilę nie zastanowi.

Albo analogie są nieczytelne dla tej osoby. Rozważałeś taką możliwość?

medieval_man napisał(a):
religijny napisał(a):
Że o tym, że dalej nie wyjaśniliście co ten chrzest z tą duszą niemowląt wyprawia, że Jahwe zmienia w jego wyniku swój stosunek do niego nie wspomnę.

Jahwe swojego stosunku nie zmienia.
Z duszy ochrzczonego zostaje zmyty brud, jak z szyby.

Iście poetycka metafora, czym jest dla Jahwe dusza niemowlęcia nieochrzczonego. Brudne szyby do Otchłani, czyste szybki do ogrodu Edenu.
medieval_man napisał(a):
(to porównanie - mam nadzieję, że nie doczekam się żadnych komentarzy czy to zmycie jest mierzalne)

Nie widzę sensu w takim pytaniu.
medieval_man napisał(a):
I teraz dusza ochrzczonego może "widzieć" Boga. Jeśli tylko przez wiarę się na to otworzy.
Wcześniej nie miała dostępu do przyjaźni z Bogiem (niezmiennie na tę duszę czekającego), teraz ma. Dlatego chrzest nazywany jest też "bramą życia chrześcijańskiego".

To dalej nic mi nie wyjaśnia co takiego dzieje się z duszą po pokropieniu ciała niemowlęcia wodą, że nagle staje się owa dusza otwarta na Jahwe. Gdy z własnej woli podchodzi dotego skramentu świadomy człowiek to wszystko to ma dla mnie sens. Gdy zas niemowlę to jest to jakiś absurd. Chyba, że sakrament operuje na części duchowej człowieka, na której można operować wbrew woli człowieka - w tym wypadku niemowlecia. Na jego aurze i czakrach. To by miało sens. Bo do cudzej duszy człowiek nie ma dostepu w wypadku niemowlęcia z którym nie ma kontaktu na płaszcyźnie świadomości. Jeśli to operacja na aurze to jest to proces jak najbardziej odwracalny. Od egregoru mozna się odciąć.
medieval_man napisał(a):
No, ale żeby na to wpaść to trzeba choćby trochę Katechizmu poczytać zamiast wymyślać jakieś dziwne argumenty.

Tyle, że ten katechizm rzuca wiele pieknych haseł, bez wyjaśniania co się dzieje. I hasła które rzuca nie mają sensu jeśli podmiotem tych haseł są niemowlęta, które w czasie tego rytuału mogą conajwyżej się rozpłakać, albo nasikać do chrzcielnicy i na tym się ich mozliwości interakcji ze światem duchowym kończą.


Pt mar 13, 2015 12:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Idąc dalej tropem - jeśli mozna dokonać chrztu na niemowlęciu, które de facto nie uczestniczy świadomie w nimi nie ma wolibycia ochrzczonym i ma ten chrzest zdaniem katolików jakiś efekt, to również powinien mieć jakiś efekt chrzest wbrew wolidokonany na Indianach. Z tym, że jedyna płaszczyzna niematerialna znana człowiekowi na jakiej mozna by wykonać przy odrobinie wprawy pewne mające efekty działanie to właśnie system energetyczny organizmu. A jest on międzyinnymi odpowiedzialny za kontakt ze światem niematerialnym - co ładnie współgra z "otwarciem sie na Jahwe" jakie ma się dokonywać w czasie chrztu. Chrzest jest tu podłączeniem organizmu do egregoru chrześcijańskiego. Nastrojeniem organizmu na pewne określone energie. A ten że system energetyczny ( czakr i kanałów ) jest plastyczny i wszelkie zmiany na nim prowadzone mogą być odwrócone. Tak więc w świetle takiego opisu rytuał dechrystianizacyjny ma sens.


Pt mar 13, 2015 12:42
Zobacz profil
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
@religijny
Wszystko, co żeś napisał nie zmienia tego, że:
1. Religie pogańskie (poza wymienianymi w statystykach) to wierzenia wymyślone przez hobbystów.
2. Nie jesteś w stanie zapoznać się z KKK. To nie wymaga szczególnej łaski, tylko dojrzałości umysłowej.


Pt mar 13, 2015 12:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Cawilian napisał(a):
@religijny
Wszystko, co żeś napisał nie zmienia tego, że:
1. Religie pogańskie (poza wymienianymi w statystykach) to wierzenia wymyślone przez hobbystów.

Podobnie jak doktryna katolicka. Tam hobbystów nazywa sie teologami. To, że będziesz używał żartobliwych zwrotów i pieszcotliwych zdrobnień nie sprawi, że pogaństwo zniknie. Ten rodzaj myślenia magicznego nie działa.
Cawilian napisał(a):
2. Nie jesteś w stanie zapoznać się z KKK. To nie wymaga szczególnej łaski, tylko dojrzałości umysłowej.

Pijesz do tego, że mam być niedojrzały umysłowo by pojąć KKK? Miotasz zarzutami nie podpierając ich niczym. To chyba grzech o składaniu fałszywego świadectwa o kimś? chyba, że przeprowadziłeś dogłebne badania psychologiczne mojej osoby i masz wypełnione przeze mnie testy IQ. Jak nie to balansujesz na krawędzi tego co nazywa się "wycieczkami osobistymi" stosowanymi zwykle gdu nie ma się argumentów. Shopenhauer i otym wspominał w swym dziele o erystyce.


Pt mar 13, 2015 12:59
Zobacz profil
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
religijny napisał(a):
Cawilian napisał(a):
@religijny
Wszystko, co żeś napisał nie zmienia tego, że:
1. Religie pogańskie (poza wymienianymi w statystykach) to wierzenia wymyślone przez hobbystów.

Podobnie jak doktryna katolicka. Tam hobbystów nazywa sie teologami. To, że będziesz używał żartobliwych zwrotów i pieszcotliwych zdrobnień nie sprawi, że pogaństwo zniknie. Ten rodzaj myślenia magicznego nie działa.
Właściwie to chodziło mi o to, że te niby religie zostały wymyślone stosunkowo niedawno, aby dodać smaczku leśnym biwakom przy piwie. Nie ma to bowiem jak podrygiwać sobie wokół ogniska, przy słomianej kukle. A jak jeszcze można się ubrać w zwierzęce skóry!...
Cytuj:
Cawilian napisał(a):
2. Nie jesteś w stanie zapoznać się z KKK. To nie wymaga szczególnej łaski, tylko dojrzałości umysłowej.

Pijesz do tego, że mam być niedojrzały umysłowo by pojąć KKK?
Widzę, że nie tylko KKK sprawia ci kłopoty. Teksty na forum najwyraźniej też.


Pt mar 13, 2015 13:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Cawilian napisał(a):
religijny napisał(a):
Cawilian napisał(a):
@religijny
Wszystko, co żeś napisał nie zmienia tego, że:
1. Religie pogańskie (poza wymienianymi w statystykach) to wierzenia wymyślone przez hobbystów.

Podobnie jak doktryna katolicka. Tam hobbystów nazywa sie teologami. To, że będziesz używał żartobliwych zwrotów i pieszcotliwych zdrobnień nie sprawi, że pogaństwo zniknie. Ten rodzaj myślenia magicznego nie działa.
Właściwie to chodziło mi o to, że te niby religie zostały wymyślone stosunkowo niedawno, aby dodać smaczku leśnym biwakom przy piwie. Nie ma to bowiem jak podrygiwać sobie wokół ogniska, przy słomianej kukle. A jak jeszcze można się ubrać w zwierzęce skóry!...

Jedni wolą skóry, inni długie sukienki z drogich materiałów z koronkami i wino. Zaraz, moment. Ooo, to już czystej wody prowokowanie rozmówcy. Uwierz mi nie chciałbyś czytać tego co bym ciodpsiał gdybym dał się sprowokować. Tak nawiasem o prowokowaniu rozmówcy do ataków personalnych też Shopenhauer opisuwał w "Erystyce".
Cawilian napisał(a):
Cytuj:
Cawilian napisał(a):
2. Nie jesteś w stanie zapoznać się z KKK. To nie wymaga szczególnej łaski, tylko dojrzałości umysłowej.

Pijesz do tego, że mam być niedojrzały umysłowo by pojąć KKK?
Widzę, że nie tylko KKK sprawia ci kłopoty. Teksty na forum najwyraźniej też.

Zdemaskowałeś mnie! Tak jestem upośledzony umysłowo i niedomagam intelektualnie. Po narodzeniu spadła mi jakaś ciężka książka na głowę. Pamiętam że miała tytuł na lietrę "B". Napewno coś mi się tam w główce uszkodziło wtedy.


Pt mar 13, 2015 13:19
Zobacz profil
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Czyżbyś "Sztukę prowadzenia sporów" też przeczytał tak samo wnikliwie jak i wszystko inne? Ech...

Zastanów się lepiej - i wcale nie musisz odpowiadać - czy przekrój twojej grupy (zakładając, że w ogóle do jakiejś należysz) jest zgodny z resztą społeczeństwa? Czy przypadkiem nie jest tak, że póki w głowie harce i igraszki, to można się wyżyć, a później pa pa? Ilu jest wśród was starych ludzi? Jaki macie stosunek do chorych, cierpiących, ubogich, starych, umierających? Czy istnieją wśród was struktury, bractwa, czy coś w tym stylu, powołane do zajmowania się takimi właśnie ludźmi?

Tego wszystkiego NIE BYŁO w przedchrześcijańskim pogaństwie. I właśnie TO jest tym, czym się odróżnia chrześcijaństwo. TO jest właśnie skutek chrztu, którego tak się nie może dopatrzyć @ErgoProxy. TO jest właśnie ta "niewola" i "pułapka".


Pt mar 13, 2015 14:01

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Cawilian napisał(a):
Ilu jest wśród was starych ludzi? Jaki macie stosunek do chorych, cierpiących, ubogich, starych, umierających? Czy istnieją wśród was struktury, bractwa, czy coś w tym stylu, powołane do zajmowania się takimi właśnie ludźmi?

Tego wszystkiego NIE BYŁO w przedchrześcijańskim pogaństwie. I właśnie TO jest tym, czym się odróżnia chrześcijaństwo. TO jest właśnie skutek chrztu, którego tak się nie może dopatrzyć @ErgoProxy. TO jest właśnie ta "niewola" i "pułapka".


?

No cóż, o ile mi wiadomo przykładowo wśród Indian ze starcami bywało różnie, szczególnie w społecznosciach koczowniczych, ale to wymóg surowości życia. Ale jeśli np. chodzi o społeczny problem sieroctwa, to pojawił się u nich dopiero wówczas, gdy chrześcijaństwo sukcesywnie zniszczyło ich tradycyjny - pogański wszak- model rodziny.

Z innych zaś dobrodziejstw...

Cytuj:
- Dlaczego nie chcecie szkół? – Spytał jeden z delegatów.
- Będą nas uczyć, że musimy mieć kościoły – odparł Józef.
- Nie chcecie kościołów?
- Nie, nie chcemy kościołów.
- Dlaczego nie chcecie?
- Będą nas uczyć, jak kłócić się o Boga – powiedział Józef. – Nie chcemy się tego uczyć. Możemy się kłócić z ludźmi o sprawy tej ziemi, ale nigdy nie kłócimy się o Boga. Nie chcemy się tego uczyć.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt mar 13, 2015 14:39
Zobacz profil
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Zawsze mi się wydawało, że to nie Józef, tylko Toohoolhoolzote udzielił tych odpowiedzi.


Pt mar 13, 2015 16:57

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Mogło i tak być, najczęścij przypisywane jest to temu bardziej znanemu. Istotna jest tu raczej wymowa.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt mar 13, 2015 17:17
Zobacz profil
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
medieval_man napisał(a):
Będziesz łapał się wszelkich słabych punktów porównania nie zwracając uwagi na meritum.

Będę starał się uściślić owo meritum, na ile jest to możliwe; będę starał się określić, na ile nauka katolicka jest osadzona w realiach, a na ile stanowi katolickie widzimisię, katolickie chciejstwo kłamliwie sprzedawane ludziom jako prawda obiektywna. Dlatego owszem...

medieval_man napisał(a):
Z duszy ochrzczonego zostaje zmyty brud, jak z szyby.
(to porównanie - mam nadzieję, że nie doczekam się żadnych komentarzy czy to zmycie jest mierzalne)

...doczekasz się, ale nie "komentarzy", tylko żądania przedstawienia efektu w miejsce efektownej poetyki. Bo wiesz, panie kolego - kłamiesz albo nie kłamiesz...

Cawillian napisał(a):
Nie ma to bowiem jak podrygiwać sobie wokół ogniska, przy słomianej kukle

Marzanna to jest Śmierć, w każdym razie wikipedia tak podaje. Możliwe też, że Bogom Rodzica Dziewica.

Cawillian napisał(a):
Jaki macie stosunek do chorych, cierpiących, ubogich, starych, umierających?

Nie wiem, może taki jak Indianie Amazońscy, gdzie człowiek umiera w otoczeniu rodziny i przyjaciół rozmawiających z nim do końca przypominając najlepsze kawałki jego życia. A może tacy jak jak Neandertalczycy z Shanidaru, gdzie znaleziono szkielet starca pozbawiony kończyny, z wygojoną kością, czyli że ten człowiek (?) żył dość długi czas nie mogąc polować, zdany na łaskę swojego klanu.


Pt mar 13, 2015 17:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL