Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona
 Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Zatem: dyplomatycznie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt mar 10, 2015 13:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
WIST napisał(a):
Jeśli ktoś chce dokonać owego obrzędu dechrystianizacji, to znaczy że w ogóle wierzy w moc chrztu.
I tu jest własnie pies pogrzebany. Trzeba przypomniec, ze w starozytności nie negowano istnienia konkurencyjnych bogów,a co najwyzej uważano: "nasz bóg jest lepszy". Widocznie przetrwało to do średniowiecza, jako ze dechrystianizacja oznacza uznanie istnienia pewnego stanu magicznego spowodowanego chrztem. Stan ten miałby byc zneutralizowany i zastąpiony nowym stanem magicznym według innej wiary.
Natomiast dla ludzi niewierzących zadne obrzędy religijne nie mają sensu i skutku, dechrystianizacja równiez.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt mar 10, 2015 21:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Ale dziś starożytność nas nie interesuje, lecz jedynie intencje ludzi dziś starających się o odprawienie danego obrzędu.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt mar 10, 2015 23:30
Zobacz profil
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Ale tu jest pewien problem, bo zgodnie ze słowami św. Pawła
Cytuj:
wiemy dobrze, że nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego. A choćby byli na niebie i na ziemi tak zwani bogowie - jest zresztą mnóstwo takich bogów i panów, dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy (Kor 8,4-6).
...dla chrześcijan wszystkie te "dechrystianizujące" rytuały to puste i daremne znaki, zaś uczestniczący w nich, to li tylko nieszczęśnicy, zwiedzeni przez odwieczneg o wroga rodzaju ludzkiego.

Nie wiem jak to widzą bracia odłączeni, ale my, to jest katolicy właśnie to wyznajemy, w związku z tym wszelka dyskusja może istnieć wyłącznie jako apologia dążąca do nawrócenia drugiej strony.


Wt mar 10, 2015 23:57
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Takie podejście jest raczej przykładem rozpaczliwej kontrapologii. Dlaczego? Dlatego, że wynika z niego, iż Bóg nie pozwala się nikomu opuścić. Otóż trudno znaleźć w takiej postawie wyraz miłości czy sielanki pasterskiej; raczej można zaproponować opis następujący: kogo pochwyciłem, tego nie wypuszczę, ten jest mój na wieki, amen. No i to jest opis - jak to leci - a: odwiecznego wroga rodzaju ludzkiego, i dlatego, drogi WIŚCie, starałbym się o odprawienie danego obrzędu.


Śr mar 11, 2015 0:36
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Jeśli chodzi o mnie, to owszem, chcę na wieki należeć do Chrystusa i wierzę, że ani śmierć, ani życie, ani co wysokie, ani co głębokie, ani żadne inne stworzenie nie zdoła mnie odłączyć od miłości Boga, objawionej w Jezusie Chrystusie.

Jak ktoś tego nie chce, to nawet współczuć mu trudno, modlić się jedynie można za jego nieszczęsną duszę.


Śr mar 11, 2015 1:14
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
ErgoProxy napisał(a):
wynika z niego, iż Bóg nie pozwala się nikomu opuścić.

A gdzie Ty tutaj widzisz takie wynikanie?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr mar 11, 2015 10:49
Zobacz profil WWW
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
W stwierdzeniu, że wszystkie rytuały dechrystianizacyjne to puste i daremne znaki - chyba że źle pojmuję chrzest katolicki jako włączenie do Mistycznego Ciała Chrystusa.


Śr mar 11, 2015 11:00
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Stwierdzenie,
jeśli wszystkie rytuały dechrystianizacyjne to puste i daremne znaki
to Bóg nie pozwala się nikomu opuścić

nie jest nawet poprawnym zdaniem logicznym, a co najgorsze nie ma tu żadnego logicznego wynikania.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr mar 11, 2015 11:08
Zobacz profil WWW
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Kontempluję ten sąd już kwadrans i bardzo nie chce mi się on uprawomocnić. Może dlatego, że jest podany do wierzenia jak Objawienie, bez żadnego uzasadnienia.


Śr mar 11, 2015 11:22
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Widzisz @ErgoProxy ja z kolei nie widzę zdania "Bóg nie pozwala się nikomu opuścić" jako konsekwencji opinii, że "wszystkie rytuały dechrystianizacyjne to puste i daremne znaki".

Dasz radę to jakoś połączyć?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr mar 11, 2015 13:11
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Od kiedy chrzest,o który tu mowa, uniemożliwia oderwanie się od Boga? To że nie da się go wymazać, nie znaczy że jesteśmy już na siłę w niebie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr mar 11, 2015 13:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
medieval_man napisał(a):
Widzisz @ErgoProxy ja z kolei nie widzę zdania "Bóg nie pozwala się nikomu opuścić" jako konsekwencji opinii, że "wszystkie rytuały dechrystianizacyjne to puste i daremne znaki".

Dasz radę to jakoś połączyć?


Pewnie, wytarczy sięgnąć do Katechizmu:


Chrzest opieczętowuje chrześcijanina niezatartym duchowym znamieniem (charakterem) jego przynależności do Chrystusa.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr mar 11, 2015 14:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
W dalszym ciągu: skąd wniosek, że Bóg nie pozwala się nikomu opuścić?
No nie wiem.... głupi jestem... podzielcie się swoim tokiem rozumowania.

Bo dla mnie z faktu, że "wszystkie rytuały dechrystianizacyjne to puste i daremne znaki" nie wynika, że "Bóg nie pozwala się nikomu opuścić".

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr mar 11, 2015 14:20
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Obrzędy dechrystianizacyjne - "zmazanie chrztu"
Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania.

Jeżeli zatem przez rytuał dechrystianizacyjny (tudzież w żaden inny sposób) nie można się z bycia członkiem Chrystusa wypisać, to chyba wynika z tego, że ów Chrystus nikomu opuścić się pozwala.

Można "wyszczepić" się z Kościoła?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr mar 11, 2015 15:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL