Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Polscy neopoganie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Polscy neopoganie
Cytuj:
Według szacunków w Polsce jest około dwóch tysięcy pogan. Na Ostarze, czyli radosnym święcie wiosny, które ma miejsce w dniu równonocy wiosennej, spotkali się u stóp góry Ślęży na Dolnym Śląsku, pradawnym miejscu kultów pogańskich. Byli: wiccanie, asatryjczycy, animiści i rekonstrukcjoniści celtyccy (ci jednak twierdzili, że przybyli towarzysko).

Uważam za niepokojące i nieracjonalne twierdzenie neopogan:
Cytuj:
Nie istnieje dla nich pojęcie grzechu ani wymóg przestrzegania przykazań. Obowiązuje ich naczelna zasada: póki nie czynisz krzywdy, możesz działać podług swej woli.

Wg jakich kryteriów oceniają, kiedy kogoś krzywdzą :?:
Co sądzicie o neopoganach i ich zasadach?

Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3577 ... z3XmtZ7wdl


N kwi 19, 2015 21:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Polscy neopoganie
proteom napisał(a):
Cytuj:
Według szacunków w Polsce jest około dwóch tysięcy pogan.

Polskie grupy pogańskie i neopogańskie razem na facebooku liczą więcej. :P

Cytuj:
Na Ostarze, czyli radosnym święcie wiosny, które ma miejsce w dniu równonocy wiosennej, spotkali się u stóp góry Ślęży na Dolnym Śląsku, pradawnym miejscu kultów pogańskich. Byli: wiccanie, asatryjczycy, animiści i rekonstrukcjoniści celtyccy (ci jednak twierdzili, że przybyli towarzysko).

Uważam za niepokojące i nieracjonalne twierdzenie neopogan:
Cytuj:
Nie istnieje dla nich pojęcie grzechu ani wymóg przestrzegania przykazań. Obowiązuje ich naczelna zasada: póki nie czynisz krzywdy, możesz działać podług swej woli.

Wg jakich kryteriów oceniają, kiedy kogoś krzywdzą :?:
Co sądzicie o neopoganach i ich zasadach?

Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3577 ... z3XmtZ7wdl

To jest jak mamy być ściśli wicacańskie "przykazanie". Tak to twierdzenie jest niepokojące bowiem krzywdzić należy wrogów. Inaczej oni krzywdzą ciebie. Ale to przykazanie wiccan. Poza tym nie mam uwag. Jestem bowiem rodzimowiercą, a nie wiccaninem, czy neopoganinem.


N kwi 19, 2015 21:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Polscy neopoganie
religijny napisał(a):

To jest jak mamy być ściśli wicacańskie "przykazanie". Tak to twierdzenie jest niepokojące bowiem krzywdzić należy wrogów. Inaczej oni krzywdzą ciebie. Ale to przykazanie wiccan. Poza tym nie mam uwag. Jestem bowiem rodzimowiercą, a nie wiccaninem, czy neopoganinem.


A kto to jest wg Ciebie wróg?
Jakie zasady etyczne i światopogląd ma rodzimowierca ?


N kwi 19, 2015 21:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Polscy neopoganie
proteom napisał(a):
religijny napisał(a):

To jest jak mamy być ściśli wicacańskie "przykazanie". Tak to twierdzenie jest niepokojące bowiem krzywdzić należy wrogów. Inaczej oni krzywdzą ciebie. Ale to przykazanie wiccan. Poza tym nie mam uwag. Jestem bowiem rodzimowiercą, a nie wiccaninem, czy neopoganinem.


A kto to jest wg Ciebie wróg?
Jakie zasady etyczne i światopogląd ma rodzimowierca ?

Wróg to ten kto jest mi wrogi. Należy takim przeciwdziałać proporcjonalnie do zagrożenia.
Co do "przykazań" to mozna je streścić w "chronić ród i jego tradycje, język, kulturę i prawa". Prawa zaś się zmieniają i są kształtowane cały czas. Obowiązku wróżdy rodowej naprzykład raczej nikt nie popiera dzisiaj.


N kwi 19, 2015 21:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Polscy neopoganie
religijny napisał(a):

Wróg to ten kto jest mi wrogi.


Sorry, ale to jest masło maślane. ;-)

religijny napisał(a):

Co do "przykazań" to mozna je streścić w "chronić ród i jego tradycje, język, kulturę i prawa".


Może to rozwiniesz? Nic nie napisałeś o światopoglądzie rodzimowierców, czyli względnie stałym zespóle sądów (często wartościujących), przekonań i opinii na temat otaczającego świata czerpanych z rozmaitych dziedzin kultury, głównie z nauki, sztuki, religii i filozofii. Np. czy istnieje Bóg i jaka jest wg rodzimowierców Jego koncepcja np.: teizm, deizm, panteizm itp, a może jednak ateizm?
Zadam Ci pytanie: kim jest dla Ciebie Jezus?


N kwi 19, 2015 22:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Polscy neopoganie
proteom napisał(a):
religijny napisał(a):

Wróg to ten kto jest mi wrogi.


Sorry, ale to jest masło maślane. ;-)

Wróg to wróg. Nie wiesz kto to - zajrzyj do słownika języka polskiego. ;)

proteom napisał(a):
religijny napisał(a):

Co do "przykazań" to mozna je streścić w "chronić ród i jego tradycje, język, kulturę i prawa".


Może to rozwiniesz? Nic nie napisałeś o światopoglądzie rodzimowierców, czyli względnie stałym zespóle sądów (często wartościujących), przekonań i opinii na temat otaczającego świata czerpanych z rozmaitych dziedzin kultury, głównie z nauki, sztuki, religii i filozofii. Np. czy istnieje Bóg i jaka jest wg rodzimowierców Jego koncepcja np.: teizm, deizm, panteizm itp, a może jednak ateizm?
[/quote]
Regulamin tego forum zabrania mi naświetlania tu tego typu spraw a ja mam już 2 z trzech ostrzeżeń wykorzystane. Chcesz o tym popytać i porozmawiać to zarejestruj się na jakimś forum rodzimowierczym - czy to któregoś ze związków wyznaniowych, czy ogólnym.


N kwi 19, 2015 22:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Polscy neopoganie
proteom napisał(a):
Zadam Ci pytanie:= kim jest dla Ciebie Jezus?

Postacią której przypisywano nauki, z którymi w wielu wypadkach się nie zgadzam.


N kwi 19, 2015 22:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Polscy neopoganie
religijny napisał(a):

Wróg to wróg. Nie wiesz kto to - zajrzyj do słownika języka polskiego. ;)

http://sjp.pl/wr%F3g
2. osoba nieprzychylnie nastawiona do czegoś; zacięty przeciwnik
Tylko definicja nie określa kryteriów obiektywnych, czy jakichkolwiek, wg których: ktoś jest moim wrogiem/ja jestem wrogiem dla kogoś. Czy wrogiem jest ktoś, kto wyznaje inną religię, pochodzenie, wykształcenie, rasę, poglądy polityczne itp.

religijny napisał(a):


Regulamin tego forum zabrania mi naświetlania tu tego typu spraw a ja mam już 2 z trzech ostrzeżeń wykorzystane. Chcesz o tym popytać i porozmawiać to zarejestruj się na jakimś forum rodzimowierczym - czy to któregoś ze związków wyznaniowych, czy ogólnym.


Któryż to z punktów regulaminu zabrania o tym mówić :?: Jakie forum rodzimowiercze byś polecił?


N kwi 19, 2015 22:15
Zobacz profil
Post Re: Polscy neopoganie
Tego też nie wolno mu robić. W ogóle regulamin tego forum jest tak skonstruowany, że o rodzimej wierze można mówić cokolwiek, pod warunkiem, że mówi się źle.

W związku z czym poprosiłbm religijnego o adresy for rodzimowierczych, ale na priv. Tak, wiem, mogę wklepać frazę do gógla, tylko że gógiel nie zarekomenduje mi forum pod kątem jakości treści.


N kwi 19, 2015 22:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Polscy neopoganie
proteom napisał(a):
religijny napisał(a):

Wróg to wróg. Nie wiesz kto to - zajrzyj do słownika języka polskiego. ;)

http://sjp.pl/wr%F3g
2. osoba nieprzychylnie nastawiona do czegoś; zacięty przeciwnik
Tylko definicja nie określa kryteriów obiektywnych, czy jakichkolwiek, wg których: ktoś jest moim wrogiem/ja jestem wrogiem dla kogoś. Czy wrogiem jest ktoś, kto wyznaje inną religię, pochodzenie, wykształcenie, rasę, poglądy polityczne itp.

Wrogiem jest ten kto zagraża swoimi poczynaniami. Nie da się skonstruować bardziej "obiektywnych" kryteriów. Każdy inaczej definiuje zagrożenia. To ściśle subiektywna sprawa. Twierdzenie, że jest inaczej to oszukiwanie samego siebie.

proteom napisał(a):
religijny napisał(a):


Regulamin tego forum zabrania mi naświetlania tu tego typu spraw a ja mam już 2 z trzech ostrzeżeń wykorzystane. Chcesz o tym popytać i porozmawiać to zarejestruj się na jakimś forum rodzimowierczym - czy to któregoś ze związków wyznaniowych, czy ogólnym.


Któryż to z punktów regulaminu zabrania o tym mówić :?: Jakie forum rodzimowiercze byś polecił?

Mam już ostrzeżenia za "propagowanie" religii niekatolickiej na tym forum, a zaledwie lekko zahaczałem o poglądy okołorodzimowiercze i pogańskie jak dotąd. Bliższych informacji udzielą ci moderatorzy. Co do forów to na ile się orientuję też nie powinienem podawać linków. Chyba, że jest inaczej to niech mnie jakiś moderator poprawi.


N kwi 19, 2015 22:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Polscy neopoganie
Kiedyś był tu rodzimowierca, który tyle pisał o wierze, że w końcu założyliśmy mu wątek zbiorczy. Ale nikt go nie banował.

Po prostu szczerze staraj się nie propagować, czy też zachwalać jakichś obrzędów dechrystianizacyjnych, tylko zwyczajnie rozmawiać. Nie będzie problemu.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn kwi 20, 2015 11:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Polscy neopoganie
Soul33 napisał(a):
Kiedyś był tu rodzimowierca, który tyle pisał o wierze, że w końcu założyliśmy mu wątek zbiorczy. Ale nikt go nie banował.

Po prostu szczerze staraj się nie propagować, czy też zachwalać jakichś obrzędów dechrystianizacyjnych, tylko zwyczajnie rozmawiać. Nie będzie problemu.

Bym musiał mieć podane co niby podchodzi w mojej wypowiedzi konkretnie pod "propagowanie", bo dotąd jedynie otrzymałem informację że post który rozpoczynał tamten wątek był propagowaniem ( otrzymałem informację, że narusza punkt gdzie jest zakazane propagowanie ). A było to ledwo zacytowanie kilku wypowiedzi z internetu. Co dla jednego jest propagowaniem, dla innego może być poprostu przedstawieniem jak stoją sprawy, albo cytatem czyjejś wypowiedzi.


Pn kwi 20, 2015 12:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Polscy neopoganie
Mnie bardziej martwią neopoganie, którzy werbalnie deklarują, że są chrześcijanami, a postępują niezgodnie z kanonem religii.


Pn kwi 20, 2015 14:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Polscy neopoganie
proteom napisał(a):
Co sądzicie o neopoganach i ich zasadach?

Ogólnie są spoko :). Spotykają się, świętują, chyba nie robią nikomu krzywdy, więc w czym miałby być problem?


Pn kwi 20, 2015 15:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Polscy neopoganie
remek116 napisał(a):
proteom napisał(a):
Co sądzicie o neopoganach i ich zasadach?

Ogólnie są spoko :). Spotykają się, świętują, chyba nie robią nikomu krzywdy, więc w czym miałby być problem?


Wywoływanie duchów, czary - to bardzo niebezpieczne praktyki z pogranicza satanizmu. Sfera duchowa to ocean niewyobrażalnych zjawisk i istot, o których nie mamy większego pojęcia i praktycznie żadnej kontroli. Parę razy doświadczyłem działania duchów ( demonów?), które zazdroszczą mi, że Wcielony Bóg - Jezus Chrystus mnie szczególnie kocha. Paraliżujący Strach wywoływały u mnie obecność tej/tych istot! :o Napisałem Strach, a nie strach ludzki. Kto tego doświadczył, ten to pojmie.


Pn kwi 20, 2015 17:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL