Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 14:48



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 9 ] 
 Slub po rozwodze 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz maja 19, 2016 14:30
Posty: 2
Post Slub po rozwodze
Dziendobry
nazywam sie Anna mam 31 lat i mieszkam w niemczech wiec z gory przepraszam za bledne pisanie w jezyku polskim. Pisze bo mam pare pytan ogolnych co do slubu koscielnego oraz sakramentow.

Jestem w zwiazku z meszczyzna z anglii, nalezy do kosciola angielskiego, jest o 18 lat starszy, mial slub koscielny w angielskim kosciele. To odbylo sie 27 lat temu. Malzentswo trwalo 7 lat potem sie rozwodzili cywilnie (2 dzieci doroslych).

Moje pytanie brzmi:

- Czy moge miec slub koscielny katolicki z sakramentem komunii kiedy by jego malzenstwo zostalo zannulowane? (jego byla zona juz od lat zyje w nowym zwiazku/malzenstwie)

- Czy zeby miec slub koscielny katolicki musi przejsc do mojej wiary tzn. zmienic wyznanie z jego wiary na katolicka?

- Czy annulacja malzenstwa jest konieczna nawet kiedy slub byl z wiary innej (ewangelickiej) nie katolickiej?

- Czy sa informacje jak dlugo trzeba czekac az malzenstwo zostanie zannulowane?

- Czy dla anulacji slubu musi on oraz jego byla zona sie zgodzic?


Z gory dziekuje serdecznie za odpowiedzi.


Cz maja 19, 2016 14:42
Zobacz profil
Post Re: Slub po rozwodze
Nie ma anulacji malzenstwa. W Kosciele katolickim mozna je co najwyzej uznac za niewazne od poczatku, czyli nigdy go nie bylo. Oczywiscie malzenstw w innych wyznaniach katolickie sady biskupie raczej nie rozpatruja (z tego co wiem).

Obawiam sie, ze dla Kosciola katolickiego jest on w zonaty, wiec katolickiego slubu koscielnego nie mozesz z nim zawrzec.
Wyznania by oczywiscie zmieniac nie musial (tyle, ze nie moglby przystapic do komunii sw), ale jego istniejace malzenstwo sprawe sakramentu blokuje

Poczytaj podobny problem tu choc tu chodzi o innego katolika
viewtopic.php?f=11&t=27084

Najlepiej pomoze ci rozmowa z ksiedzem


Ostatnio edytowano Cz maja 19, 2016 15:24 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Cz maja 19, 2016 15:18
Post Re: Slub po rozwodze
Anna_00 napisał(a):
Dziendobry
nazywam sie Anna mam 31 lat i mieszkam w niemczech wiec z gory przepraszam za bledne pisanie w jezyku polskim. Pisze bo mam pare pytan ogolnych co do slubu koscielnego oraz sakramentow.

Jestem w zwiazku z meszczyzna z anglii, nalezy do kosciola angielskiego, jest o 18 lat starszy, mial slub koscielny w angielskim kosciele. To odbylo sie 27 lat temu. Malzentswo trwalo 7 lat potem sie rozwodzili cywilnie (2 dzieci doroslych).

Moje pytanie brzmi:

- Czy moge miec slub koscielny katolicki z sakramentem komunii kiedy by jego malzenstwo zostalo zannulowane? (jego byla zona juz od lat zyje w nowym zwiazku/malzenstwie)

- Czy zeby miec slub koscielny katolicki musi przejsc do mojej wiary tzn. zmienic wyznanie z jego wiary na katolicka?

- Czy annulacja malzenstwa jest konieczna nawet kiedy slub byl z wiary innej (ewangelickiej) nie katolickiej?

- Czy sa informacje jak dlugo trzeba czekac az malzenstwo zostanie zannulowane?

- Czy dla anulacji slubu musi on oraz jego byla zona sie zgodzic?


Z gory dziekuje serdecznie za odpowiedzi.

W KK istnieje tzw ślub mieszany, więcej:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA ... ie_07.html
http://mateusz.pl/rodzina/as-mm.htm


Ostatnio edytowano Cz maja 19, 2016 15:27 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Cz maja 19, 2016 15:23

Dołączył(a): Cz maja 19, 2016 14:30
Posty: 2
Post Re: Slub po rozwodze
dziekuje za odpowiedz


Cz maja 19, 2016 15:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 12, 2018 22:23
Posty: 3
Post Re: Slub po rozwodze
Jak kościół stwierdzi, że ślub był nieważny to będziesz mogła wziąć drugi. Ale to nie jest prosta droga. Musi być spełnionych sporo przesłanek.


N kwi 07, 2019 11:41
Zobacz profil
Post Re: Slub po rozwodze
Oczywiście nieprawda. Kościół orzeka jedynie że małżeństwa nigdy nie było. A nie że jest nieważne


N kwi 07, 2019 12:39

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Slub po rozwodze
Anna_00 napisał(a):
(...) do kosciola angielskiego, (...) mial slub koscielny w angielskim kosciele. (...)

Czy to nie jest jakieś pomieszanie pojęć? Należy rozróżnić, czy chodzi o ślub zawarty w kościele anglikańskim, czy w kościele katolickim w Anglii?
Najprościej to pójść do proboszcza parafii, w której zamierzasz zawrzeć związek małżeński 🤔


N kwi 07, 2019 14:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Slub po rozwodze
Po pierwsze necroposting wątku sprzed 3 lat, więc tylko czekać, aż nasz nowy user da w sygnaturce reklamę do jakiegoś zakładu pogrzebowego lub kancelarii adwokackiej.

Po drugie primo, autorka zastrzega, że język polski nie jest jej najmocniejszą stroną, więc trochę czytania ze zrozumieniem zamiast czepiania za słówka.

Po trzecie primo, owszem, w przypadku małżeństw nie-katolickich KRK orzeka wstępnie, czy to było małżeństwo sakramentalne, więc jest to coś w rodzaju "stwierdzenia ważności". Jeżeli orzeczenie jest "pozytywne", to delikwent musi przejść przez procedurę "stwierdzenia nieważności". Brzmi skomplikowanie, slyszałem, że szczególnie prawosławni mogą tu mieć, ten, kłopoty.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N kwi 07, 2019 19:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Slub po rozwodze
Spamer został zbanowany, wątek zamykam.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N kwi 07, 2019 20:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL