Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Bóg opisany w Koranie, Bóg opisany w Biblii a Kościół 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Bóg opisany w Koranie, Bóg opisany w Biblii a Kościół
wybrana napisał(a):
A ciebie ręce nie bolą?

Wykazując mundrości wybranej? Ależ skąd. Odpoczywam przy tym :-D

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 11, 2017 10:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Bóg opisany w Koranie, Bóg opisany w Biblii a Kościół
Shooter napisał(a):
Od samego początku chodzi mi o to, czy nazywanie przez Katolików Allaha swoim Bogiem jest dopuszczalne. Czyli czy KRK uważa Allaha za Jahwe, tylko twierdzi, że sami muzułmanie posiadają jego niepełny obraz? Chyba na to wygląda? Katolik może powiedzieć, że wierzy w Allaha tego samego co sunnita czy szyita.

Wydaje mi się, że pierwsze zdanie jest niepoprawne, gdyż sugeruje, że katolik może czcìć islamskiego Allaha. Tutaj niezależnie od dopuszczalności przypomnę, co św. Paweł pisał o jedzeniu potraw poświęconym bożkom. Drugie bym "dopuścił do obiegu". A przy trzecim tradycyjnie dodałbym "ale nie takiego samego"

Cytuj:
Jeśli to zmienia postać rzeczy zacznijmy dyskutować o "Bóg opisany w Koranie, Bóg opisany w Starym Testamencie, a judaizm". Ilu jest rabinów na tym forum,

Pozwolę sobie Tobie przerwać. Tu nie chodzi o to, ilu rabinów lub muzułmanów jest na forum, ale ilu jest na świecie. Gesty JP2, B16 i F(1) odbywały się wobec przedstawicieli tych religii i miały być w zamyśle budowaniem pomostów między religiami. Takie trochę przewrotne odzwierciedlenie starego tytułu Pontifex Maximus. A budowanie pomostów wymaga przyjęcia postawy dialogu. I nie ma to być dialog jak w cytacie z ks. Tischnera w którym z jednej strony jest kij...

Bez przyjęcia postawy dialogu takie gesty istotnie są bez sensu.

Cytuj:
Może źle stawiam pytanie. Bardziej poprawne politycznie byłoby gdym zapytał się, jakie warunki musiałaby spełnić nowa religia monoteistyczna, która zostałaby stworzona przez Wiercisława na bazie kultów Słowian, do tego by zostać zaakceptowana przez KRK i mówić o Jedynym Bogu wspólnie wyznawanym?

Z Wiercislawem może być klopot, słowiańskie religie zbyt mocno tkwią w antropomorficznym politeizmie. Wątpìę, żeby taka adaptacja była wystarczająco kompatybilna. Zauważ, że wspomniani przeze mnie stoicy odrzucili politeizm, a nie bawili się w jakieś "tworzenie na bazie". Więc Wiercislaw musiałby zacząc od czegoś w stylu (wybaczcie mi) "Nie będziesz miał innych Światowidów przede mną".

Ale z drugiej strony podawalem już przykład indiańskiego Manitou. Jako abstrakcyjns panenteistyczna koncepcja był na tyle kompatybilna, że misjonarze - tak katoliccy jak i protestanccy - powszechnie wykorzystywali jego imię przy tłumaczeniach pism jak i postać przy nawracaniu.

Cytuj:
Przypuszczam, że powyższy problem dałoby się (częściowo) rozwiązać na podstawie dwóch Twoich cytatów, które przytaczam poniżej?
bert04 napisał(a):
Dlatego tę kwestię należałoby, jak wszystko inne, rozważyć wedlug zasady św. Jana. Wszystko rozważyć, co dobre przyjąć a co złe odrzucić.

bert04 napisał(a):
Na tym polega mistrzostwo tego zwodzenia, że wymieszało postać prawdziwego Boga z fałszywym przekazem i nim. Czyli to, co powtarzam do znudzenia. Ten sam, ale nie taki sam.

I może tym optymistycznym akcentem zakończę na razie tę dyskusję. Jakiś minimalny konzens osiągnęlismy, obawiam się jednak, ze dalej będą już tylko różnice.

PS: I tak wątek zaspamowany przez "koleżanki".

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N cze 11, 2017 21:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Bóg opisany w Koranie, Bóg opisany w Biblii a Kościół
bert04 napisał(a):
PS: I tak wątek zaspamowany przez "koleżanki".

:P

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 11, 2017 21:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 08, 2017 7:50
Posty: 8
Post Re: Bóg opisany w Koranie, Bóg opisany w Biblii a Kościół
bert04 napisał(a):
Shooter napisał(a):
I może tym optymistycznym akcentem zakończę na razie tę dyskusję. Jakiś minimalny konzens osiągnęlismy, obawiam się jednak, ze dalej będą już tylko różnice.
PS: I tak wątek zaspamowany przez "koleżanki".

Dziękuję Ci w takim razie za przyjemną rozmowę. Rzeczywiście, jak dla mnie na chwilę obecną jest to wystarczające, wiem mniej więcej w jakim kierunku dalej się poruszać. :)


Pn cze 12, 2017 17:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Bóg opisany w Koranie, Bóg opisany w Biblii a Kościół
Kilka ważnych informacji o doktrynie Koranu:

- jeden, jedyny Bóg jest niepodzielny "w najdosłowniejszym tego słowa znaczeniu" - nie jest trynitarny, binitarny czy w ogóle "politarny", jest unitarny,
- Bóg się nie wcielił,
- Bóg nie jest ojcem dla kogokolwiek, nie ma Syna,
- wolno i trzeba modlić się tylko do Boga, koniecznie bez pośredników i wstawienników (np. Jezusa, Mahometa, świętych czy aniołów); według Koranu nikt poza Bogiem nie będzie wstawiennikiem na Sądzie Ostatecznym,
- Bóg nie stworzył człowieka na swój obraz i (lub) podobieństwo,
- nie ma Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata, nie ma odkupieńczego cierpienia czy odkupieńczej śmierci, Bóg według Koranu przebacza bez (nieistniejącej według Koranu) ofiary Baranka Bożego,
- Bóg jest ponad i poza pojmowaniem stworzenia i przez (przynajmniej) niektórych uznających Koran za Słowo Boże Bóg nie jest osobą, mimo tego, że jest jeden i jedyny oraz stworzył wszystko, co nie jest Nim z niczego.

Jest to fundamentalnie inna teologia niż teologia katolicyzmu!

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


So lip 23, 2022 13:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Bóg opisany w Koranie, Bóg opisany w Biblii a Kościół
A ludzie, którzy urodzili się w tej religii, zostali w niej wychowani i głęboko wierzą w jedynego Boga. I bardzo często jest to dla nich jedyna droga do Rzeczywistości Ostatecznej. Gdy ktoś wychowuje się od najmłodszych lat w danej religii, jest do niej przywiązany tak jak do rodziców, dlatego jest to dla tej osoby prawdopodobnie jedyna droga do Rzeczywistości.

I co z tym zrobisz? Bóg znanymi sobie drogami dociera do serca człowieka.

Lepiej nie podkreślać różnic, ale podobieństwa.


So lip 23, 2022 19:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Bóg opisany w Koranie, Bóg opisany w Biblii a Kościół
Shooter napisał(a):
a inne księgi poza Biblią mogą stanowić część przygotowania ewangelicznego?[/b]


Może ta wypowiedz z Biblii ci odpowie . Objawienie 22:19,19

,,...Ja świadczę każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze.
A jeśliby ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie jego dział w drzewie życia i w Mieście Świętym — które są opisane w tej księdze
....,,

Rozumiem to tak , że inne księgi nie stanowią części przygotowania ewangelicznego.


Cz wrz 01, 2022 18:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Bóg opisany w Koranie, Bóg opisany w Biblii a Kościół
Przyznaję, że mam bardzo duże trudności w wierze... Mam wręcz "przeświadczenie", że Koran jest Słowem Bożym, bo zawiera nieprawdopodobne i niebotyczne zależności matematyczne i językowe, których jest przygniatające multum. Boję się piekła... Nie chcę grzeszyć. Koran rzuca wielkie wyzwanie całej ludzkości. Mogę mieć "myśli", że Koran musi być objawieniem od jedynego, wszechmogącego Boga, skoro zawiera tak liczne i złożone zależności w swoim arabskim tekście. Czy ktoś inny niż sam BÓG mógłby być autorem tak wielce nasyconego "koincydencjami" tekstu?

W Polsce chyba prawie nikt się tymi oszałamiającymi "koincydencjami" Koranu nie zajmuje. Myślę, że trzeba to wyjaśnić.

Koran nie wierzy, że ofiara Baranka Bożego jest potrzebna do przebaczenia grzechów, według tej księgi Bóg przebacza "jakby tak po prostu", bez zadośćuczynienia nieskalanego Zbawiciela. I według Koranu Bóg jest unitarny, muzułmanie często uważają wiarę w Trójcę Świętą za politeizm, odmawiając np. katolikom statusu monoteistów.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Pn sty 23, 2023 21:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL