Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Enneagram, Jezuici i Kościół 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 27, 2018 11:12
Posty: 27
Post Enneagram, Jezuici i Kościół
Czytałem, że Jezuici badali enneagram. Czy znacie wyniki tych badań i jeżeli enneagram jest czymś "złym", to dlaczego? Ja się interesowałem psychologią enneagramu i zastanawiam się, czy jako katolik mogę go nadal stosować?


Śr maja 23, 2018 14:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Enneagram, Jezuici i Kościół
O ile nie odczytuje się takich koncepcji w duchu ezoteryki to pewnie niczego złego w nich nie ma.
Można znaleźć w tym wiele ciekawych rzeczy. A można też odczytując taki model zbyt dosłownie zamknąć się w szkodliwych schematach.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr maja 23, 2018 15:27
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 24, 2020 11:26
Posty: 1
Post Re: Enneagram, Jezuici i Kościół
Polecam artykuł:
http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/47/n/1652


Pt kwi 24, 2020 11:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 27, 2020 14:39
Posty: 1
Post Re: Enneagram, Jezuici i Kościół
Byłem ostatnio w miejscowym kościele, aby wysłuchać wypowiedzi gościa, a pod koniec ktoś wspomniał w zapowiedziach, że jedną z małych grup studyjnych, do których możesz się zapisać, jest Enneagram. Od razu poczułem silne ostrzeżenie od Ducha Świętego, ale nie rozumiałem dlaczego, dopóki w końcu nie sprawdziłem, czym jest Enneagram. Oto, co znalazłem ....



„Skąd wziął się Enneagram?

Niektórzy zwolennicy Enneagramu przypisują go kabalistom, mistykom sufickim, pitagorejczykom, Chaldejczykom lub innym starożytnym grupom. Jednak roszczenia do starożytnego pochodzenia nigdy nie zostały uzasadnione.

Najwcześniejsze wzmianki o enneagramie znajdują się w pismach rosyjskiego okultysty P. D. Uspieńskiego, który przypisuje go swojemu nauczycielowi, grecko-amerykańskiemu okultyście Georgesowi I. Gurdżijewowi. Gurdżijew uważał Enneagram za symbol kosmosu, ale nie łączył go z typami osobowości.

Innemu okultyście, Óscarowi Ichazo, pozostawiono połączenie Enneagramu z osobowością. Ichazo twierdził, że odkrył znaczenie typu osobowości Enneagramu, kiedy został mu nauczony przez Archanioła Metratona, gdy był na haju na meskalinie.

Jeden z uczniów Ichazo, urodzony w Chile psychiatra, Claudio Naranjo (inny okultysta), jako pierwszy połączył dziewięć punktów Enneagramu z dziewięcioma podstawowymi typami osobowości. (Wydaje się również, że Naranjo jest tym, który łączy wzmiankę o Enneagramie Gurdżijewa i Uspieńskiego ze starożytnymi źródłami).

W latach siedemdziesiątych uczniowie z Naranjo rozpowszechnili Enneagram w różnych wspólnotach katolickich, zwłaszcza w kręgach mistycznych i kontemplacyjnych. Do promotorów Enneagramu należą były jezuita Don Riso, franciszkanin Richard Rohr i zmarła benedyktynka Suzanne Zuercher.

W 1997 roku Riso był współzałożycielem Enneagram Institute, organizacji, która pomogła w udostępnieniu Enneagramu szerszej publiczności.

Dlaczego niektórzy ewangelicy są entuzjastycznie nastawieni do enneagramu?

Chociaż katolicy debatują nad Enneagramem od dziesięcioleci (Komitet ds. Doktryny Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych wydał oświadczenie w 2000 r.), Stał się on popularny wśród ewangelików dopiero w ciągu ostatnich kilku lat ”.


Pn lip 27, 2020 14:42
Zobacz profil
Post Re: Enneagram, Jezuici i Kościół
Na link do tego zlepka opinii juz sily nie starczylo?
I dalej nie wiadomo co w tym jest naprawde zlego i dlaczego?


Pn lip 27, 2020 14:55

Dołączył(a): Cz cze 09, 2022 12:18
Posty: 31
Post Re: Enneagram, Jezuici i Kościół
Cytuj:
O ile nie odczytuje się takich koncepcji w duchu ezoteryki to pewnie niczego złego w nich nie ma.

A na czym polega "odczytywanie w duchu ezoteryki"? Czy naukowiec badający jakieś twierdzenia ezoteryczne ma obowiązek z góry założyć, że jedynym dopuszczalnym wynikiem badań jest ich obalenie?


Cz cze 09, 2022 12:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL