Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 20:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 nowe ruchy religijne 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post nowe ruchy religijne
jak definiujecie "nowe ruchy religijne"? Jakie jest kryterium - czy decyduje tutaj data rejestracji takiego zwiazku wyznaniowego, ewentualnie jego uregulowanie prawne, czy moze chodzi o wiek tradycji na jakich sie wzoruje. Ile tal musi miec taka religia, żeby nie była juz "nowa"? A może jest tu jakas sztywna data, np 2000 rok? Prosze o mozliwie pełne wypowiedzi, bo jest to jedna z licznych spraw dla mnie niejasnych

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


Wt sie 02, 2005 20:24
Zobacz profil WWW
Post 
Dla mnie to również nie jest jasne.
Problem sprowadza się często do istnienia wielu definicji.
To trochę podobnie jak z dyskusją czy Pluton jest już planetą czy jeszcze nie.
Kwestia definicji.


Wt sie 02, 2005 20:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
a ty jaka definicje przyjmujesz? W sumie, to myslalem, ze jest jakas jedna spojna i jednoznaczna definicja, zeby sie nie okazalo, ze nagle do NRR podchodzi budka z piwem i kalafior...

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


Wt sie 02, 2005 20:42
Zobacz profil WWW
Post 

Mnie osobiście średnio interesuje kwestia definiowania małych ruchów religijnych. Na swoje potrzeby uwzględniłbym tylko to, czy osoby, które przewodzą ruchowi czynią to w dobrej, czy w złej wierze, ponieważ można głosić jakieś nowe recytacje i obrazy religijne wierząc szczerze w ich prawdziwość, czy dobro za nimi się kryjące, a można to robić, by uzasadnić swoje ego albo po prostu w celach tylko majątkowych (np. handel bronią).
Druga sprawa na jaką bym zwrócił uwagę to to, czy wizja przedstawiona przez ruch rzeczywiście tych ludzi jakoś wyzwala z czegoś i im "coś daje", czy też jest to ruch destruktywny.

Być może, ponieważ wyraz "sekta" ma chyba aktualnie sam w sobie pejoratywne konotacje, unikałbym go, bo w takiej sytuacji jest on bardziej pojęciem propagandowym, niż coś twórczego wnoszącym.

No chyba, że jest to jakoś sensownie zdefiniowane to co innego, ale jak mówiłem - średnio mnie to interesuje. Ten wyraz może być zdefiniowany lepiej niż ja przypuszczam. W końcu była sprawa, że niektóre sekty, które zaczęły działać w Polsce po 90. roku miały już dawno zakaz działania w krajach Zachodnich, więc byłoby dobrze dotrzeć do pojęcia sekta jakie stosuje, być może, prawodawstwo krajów europejskich.



Wt sie 02, 2005 20:56
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL