Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Żydowska kabała 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 19:13
Posty: 232
Post 
W związku z koniecznością powrotu do tematu mam pewne pytania (Nie wiem czy to podpada pod topic "biała magia", ale chyba tak). Pytania odnoszą się do żydowskiej tradycji mistycznej zwanej Kabałą; Czy zajmowanie się kabalistyką nalezy traktowac jako uprawianie magii? Jakie jest stanowisko Kościoła wobec tego systemu? Czy to grzech?

_________________
"Ja wędruję tylko po ścieżkach obdarzonych sercem, po ścieżkach, które mogą mieć serce. Po nich wędruję, by przemierzyć je do końca; to jedyne wyzwanie warte podjęcia. Oto którędy wędruję i patrzę, patrzę z zapartym tchem." Juan Matus


N sty 29, 2006 19:01
Zobacz profil
Post 
To ja najpierw spytam - grzech wg kogo ? Żydów czy katolików ? Bo jeśli pytasz o Żydów, to chyba jest to element ich tradycji ( pod magię bym tego nie podciągała, ale znawcą Judaizmu nie jestem ) - natomiast nie wiem, jaki ma być związek między wyznawcą Judaizmu a katolikiem ? Tzn. w jakim sensie Żydzi mieliby uznawać normy grzechu wg KK ?


N sty 29, 2006 19:33

Dołączył(a): So wrz 24, 2005 13:25
Posty: 142
Post 
baranek napisał(a):
Tzn. w jakim sensie Żydzi mieliby uznawać normy grzechu wg KK ?

Grzech jest jeden, nawet jeśli się go nie uznaje z powodu bycia wiarołomcą, heretykiem etc. Co jest grzechem podaje nam Kościół.


N sty 29, 2006 19:52
Zobacz profil
Post 
Telcharze: kazda religia ma wlasny zakres czynow, ktore sa grzechem. A i tak Twoja wypowiedz nie jest odpowiedzia na pytanie, ktore zadal autor watku.

Ja ze swojej strony nie znam sie na tyle na KK zeby odpowiedziec, czy katolik uprawiajacy kabale/korzystajacy z niej popelnia wg katolicyzmu grzech czy nie.


Crosis


N sty 29, 2006 20:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
ja mysle, że katolik kabalista to juz nie katolik ale zażydzony katolik

Telcharze masz poniekad racje dla nas Żyd np okradajacy [mówmy wprost] [goja] popełnia grzech
dla nich nic takiego nie robi
podobnie cywilizacji bizantyńskiej polityk kłamiący i niedotrzymujący słowa nie popełnia grzechu zadnego bo jest skuteczny i robi wielkie dobro dla swojego ludu
a jest katolikiem[kiedyz w końcu sie rozprawi KK z nimi ?]
dla nas też taki popełnia grzech

dla samych jednak zainteresowanych tak jak pisze Crosis to grzechem nie jest
za to moge cię zapewnić, że katolicyzm dla nich z całą pewnością jest grzechem [dla Żydów]

czy jest dla katolika grzechem kabała?
Kościół raczej nie poddał to ekskomunice
ale z całą pewnościa to zabobon
więc jest grzechem
i nie tyle grzechem co zwykła głupotą

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


N sty 29, 2006 22:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Mieszek napisał(a):
Telcharze masz poniekad racje dla nas Żyd np okradajacy [mówmy wprost] [goja] popełnia grzech
dla nich nic takiego nie robi

Krótko mówiąc - łżesz.

Mieszek napisał(a):
i nie tyle grzechem co zwykła głupotą

Dla niektórych głupotą jest każda wiedza której się boi.
Zwłaszcza kiedy nie ma pojęcia o czym mówi.


Pn sty 30, 2006 10:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Cytuj:
Zapewne wszystkim nam słowo "Kabała" kojarzy się przede wszystkim ze zwrotem "stawiać kabałę" tj. z wróżeniem z kart. Po części tylko jest to zgodne z prawdą, bo karty Tarota, których używa się min. do wróżenia są bardzo silnie powiązane z filozofią i symboliką kabalistyczną. Ale tak naprawdę KABAŁA to przeogromny system ezoteryczny wywodzący się z religii żydowskiej.

Obecnie obok siebie występują jakby dwa główne nurty:

1. Kabała ściśle związana z tradycją i kulturą Judaizmu. Praktykowana jest ona tylko przez ortodoksyjnych Żydów (mężczyzn) i jej tajemnice dostępne są tylko wybranym oraz
2. Kabała związana z okultyzmem i magią ceremonialną - gdzie każdy adept magyii może dzięki studiom i własnej pracy posiąść jej tajemnicę (tzw. Kabała Hermetyczna)

I czy jeszcze jakieś komentarze są potrzebne? Zajmowqnie się kabałą to ewidentnie grzech.

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


Pn sty 30, 2006 11:21
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Tak to jest jak się wypowiadają spece co pojęcia o temacie nie mają.
Coś przeczytał jeden z drugim i udaje gaona...

Kyllyan - ty weź doucz się - żadnej magii nie ma w kabale bo to sprzeczne z religią.
To wymysł fasynatów nju ejdżu.
A tak btw tworząc swój dychotomiczny podział - gdzie zapodziałeś kabałę antynomijną?
A kabałę kalonimidów?
Kabałę chrześcijańską też zgubiłeś?
A gnostyczną?
Luriańską?

O pseudo wyznaniu rabina Berga, co to Madonna i Demi Moore się fascynują, nie wspominając...


Pn sty 30, 2006 12:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
Oozie
Cytuj:
Dla niektórych głupotą jest każda wiedza której się boi.
Zwłaszcza kiedy nie ma pojęcia o czym mówi.


wiesz Oozie ale jesli mowisz o tym jak to wyciagnąć z tekstów biblijnych na przykład co mnie spotka jutro to dla mnie jest to tyle warte co funt kłaków

równie dobrze moge rzucic monetą i powiedzieć sobie jeśli będzie orzeł to se strzele w łeb bo na pewno nie kocha mnie dziewczyna a jak wyjdzie reszka to jestem na dobrej drodze...

funt kłaków
nic wiecej

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Pn sty 30, 2006 20:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Mieszku - kabała to nie rzucanie monetą czy wyrywanie cytatów z Biblii.

Dziwi mnie że za tak trudny temat biora się laicy, bo bez dobrej znajomości religii z której kabała wynika nie da się tego zrozumieć.
Dziwi mnie że bierzecie się za krytykę czegoś czego nie rozumiecie i nie znacie.
I nie chodzi tu o jakąś hermetyczność wiedzy ale o to, że tak jak fizyki nie zrozumiesz bez poznania najpierw matematyki tak samo z kabałą - nie zrozumiesz bez poznania judaizmu.

Co do tego czy to grzech - tak samo jak zajmowanie się filozofią albo religioznawstwem.
Dla niektórych czytanie Hegla czy Wittgensteina może byc grzechem.

FYI - w Polsce sa może ze trzy osoby które znają się na kabale.
W rozumieniu systemu filozoficznego, a nie hochsztaplerstwie Berga czy magicznych bzdurkach.


Wt sty 31, 2006 10:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 19:13
Posty: 232
Post 
Wobec tego sformułouje inaczej pytanie. Czy kabała to zwrócenie się przeciw pierwszemu przykazaniu? Przecież zarówno Żydzi jak i chrześcijanie czczą tego samego Boga i uznają te same dziesięć przykazań, więc musi tu panować poniekąd jakaś jednoznaczność między chrzescijanami a naszymi "starszymi braćmi w wierze", chociażby w sprawie pierwszego przykazania.
A tak na marginesie; Mam na myśli Kabałę, czyli mistyczny system wierzeń wywodzący się z judaizmu. Rabini nie uznają tego za grzech, a wręcz całkiem przeciwnie...
Moje watpliwości pojawiaja się stąd, że np. na Kabale opartych jest wiele ksiąg (np. grimuarów), ewidentnie uchodzących za czarnoksięskie. Ponadto w tradycji żydowskiej (np. midrasze, chasydyzm) można natknąć się na fragmenty świadczące o tym, że uprawianie magii ceremonialnej opartej na Kabale nie uchodziło za grzech, było zaś sposobem na zblizenie się do Boga.

_________________
"Ja wędruję tylko po ścieżkach obdarzonych sercem, po ścieżkach, które mogą mieć serce. Po nich wędruję, by przemierzyć je do końca; to jedyne wyzwanie warte podjęcia. Oto którędy wędruję i patrzę, patrzę z zapartym tchem." Juan Matus


N lut 12, 2006 21:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Patataj napisał(a):
Czy kabała to zwrócenie się przeciw pierwszemu przykazaniu?

Nie. Kabała to próba zrozumienia świata.
Patataj napisał(a):
Przecież zarówno Żydzi jak i chrześcijanie czczą tego samego Boga i uznają te same dziesięć przykazań, więc musi tu panować poniekąd jakaś jednoznaczność między chrzescijanami a naszymi "starszymi braćmi w wierze", chociażby w sprawie pierwszego przykazania.

Kabała nie stoi w żadnej sprzeczności z pierwszym przykazaniem Dekalogu.
Patataj napisał(a):
A tak na marginesie; Mam na myśli Kabałę, czyli mistyczny system wierzeń wywodzący się z judaizmu. Rabini nie uznają tego za grzech, a wręcz całkiem przeciwnie...

Bo to nie grzech, a wielcy rabini jak Wilna Gaon studiowali kabałę.
Patataj napisał(a):
Moje watpliwości pojawiaja się stąd, że np. na Kabale opartych jest wiele ksiąg (np. grimuarów), ewidentnie uchodzących za czarnoksięskie.

Na tradycji chrześcijańskiej oparte są tzw "czarne msze" co nie znaczy że to prawda albo że jest jakiś związek. W końcu z czegoś twórcy grimoirów musieli czerpać ;)
Patataj napisał(a):
Ponadto w tradycji żydowskiej (np. midrasze, chasydyzm) można natknąć się na fragmenty świadczące o tym, że uprawianie magii ceremonialnej opartej na Kabale nie uchodziło za grzech, było zaś sposobem na zblizenie się do Boga.

Nie, chasydzi nie mówili o magii. Natomiast faktycznie chętnie zabierałi się za studia nad kabałą co krytykowali misnagdzi - bo do studiów kabały zwykle wymagano ukończenia jesziwy i wieku 40 lat - obawiali się że ludzie o małym poziomie wiedzy coś opacznie zrozumieją i zaczną grzeszyć.
Midrasze nie mają nic do rzeczy - wszelka magia jest w judaiźmie zakazana i żaden rabin nie napisze komentarza powołując się na magię.


Pn lut 13, 2006 11:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 20:35
Posty: 9
Post Kabała
wybaczcie, ale przykro się robi.
Naprawdę -zanim się wypowiecie o jakiejkolwiek religii, wpierw zainteresujcie się na czym ona polega, poznajcie jej tradycje i wyznawców a nie rozgłaszajcie że jak Żyd kradnie gojowi to dobrze a odwrotnie to nie... -Czy wogle spotkałeś kiedyś Żyda? Czy słyszeliście podobną bzdurę??

Wybacz, drogi przedmówco -co masz na myśli mówiąc iż ktoś jest "zażydzonym Katolikiem"??
Kim w takim razie był Jezus Chrystus?
Ktoś obrzezany, po Bar Micwie, mieszczący się sztywno w ramach dzisiejszego Judaizmu rabinicznego dla mnie jest nie tylko jak to chyba próbował ktoś dookreślić "zażydzony" ale i jest Żydem. Szczególnie że dziedziczy się po matce Żydówce.

Ja rozumiem że można lubić tradycje łacińską na gruncie której rozrusł się Kościół, ale nie zapominajmy że korzenie jego wyrastają z Judaizmu.


Kabała nie ma nic wspólnego z magią. Fakt. Magia ceremonialna czerpie z Kabały ale nie odwrotnie. Kabała jest głównie wykładnikiem ukrytej wiedzy -ale nie panikujcie -każdy kto ma rozum może ją pojąć -proszę bardzo -żyjemy w cywilizacji informacyjnej. W samej Kabale nie ma nic sprzecznego z chrześcijaństwem -było wielu papieży interesujących się ową sprawą.
Słowo Kabbala oznacza tradycje, a to że ludzie mylą to z wróżeniem z kart jest wpływem przesunięcia znaczenia poprzez francuskie tłumaczenie tego słowa....


Pt cze 02, 2006 22:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
Cytuj:
W samej Kabale nie ma nic sprzecznego z chrześcijaństwem

Tradycja chrześcijańska zna pewne ruchy mistyczne które zaprzeczały podstawom chrześcijanstwa, np: messalianie w Syrii czy pryscyllianie w Hiszpanii. Mistyka która odrzuca inne formy próby relacji z Bogiem jest odrzucana. Nie chciałbym się co do kabały wypowiadać, z tego co wiem powstała coś koło 4 wieku póxniej zapomniana i odrodziła się w średniowieczu.
Co do grzechu, grzech jest faktem obiektywnym ale jego interpretacja jest subiektywna to znaczy że jesli ktoś zrobi coś złego mimo że nie wiedział że to jest złe faktem jest że popełnił grzech ale jego wina jest subiektywna.


Cytuj:
Kim w takim razie był Jezus Chrystus?

Dla żydów był zgorszeniem, buntownikiem i bluźnierczą, dla pogan a także częsci żydów stał się obiecywanym przez Stary Testament Mesjaszem.


Cytuj:
ja mysle, że katolik kabalista to juz nie katolik ale zażydzony katolik

a ja myślę, że albo się jest katolikiem albo nie. Katolik który zajmuje się kabałą, znaczy że czerpie z niej nauki etc nie jest katolikiem. Nie można zimnym albo gorącym, nie ma letniego!

Nie jestem wyznawcą judaizmu wiec nie oceniam kabały z punktu wdzenia judaizmu, czym jest kabała dla żydów to można wiedzieć jedynie z ich relacji, ja wiem że dla katolika kabała jest zboczeniem z drogi do Boga, jest stopem dla Chrystusa.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


So cze 03, 2006 10:38
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt cze 02, 2006 20:35
Posty: 9
Post kabała
a wiesz na czym polega Kabała?
nie ma w niej nic sprzecznego z chrześcijaństwem bo opiera się ona na Torze. Jeśli w Starym Testamencie jest coś sprzecznego z Nowym to popadamy już w Kataryzm i herezje.


So cze 03, 2006 13:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL