Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Biała Bogini. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 12, 2006 17:30
Posty: 74
Post Biała Bogini.
Od bardzo dawna poszukuję źródeł dotyczących tej religii. Czy ktoś jakieś zna??????

_________________
Nie ma nic gorszego niz Jedi, który utracił zdrowe zmysły...


Śr mar 15, 2006 21:58
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Myślę, że książka o której mowa na http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ks ... l?kw=46452 może Ci pomóc.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr mar 15, 2006 22:50
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 12, 2006 17:30
Posty: 74
Post 
Ja kocham książki Gravesa i mam i ich sporą liczbę, ale tą akurat najtrudniej zdobyć ponieważ kościół ją już dawno wycofał. Jak ją kupowałam przez sklepy interenetowe to przysyłali mi jakieś romansidła aż dałam se spokój. Potem raz znalazłam ją na allegro, ale tak się na nią rzucili że nie miałam szans. Mimo wszystko dziękuję.

_________________
Nie ma nic gorszego niz Jedi, który utracił zdrowe zmysły...


Cz mar 16, 2006 19:21
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt sty 10, 2006 10:40
Posty: 70
Post 
To druidyzm, indoaryjska religia Celtow. Tu we Francji jeszcze istnieje, mimo panujacych religii rzymskiej a potem chrzescijanskiej.
Znalam nawet jednego druida, niestety 2 lata temu umarl. Bardzo ciekawa postac: w 68 wyrzucony za poglady z Sorbony (byl tlumaczem jezykow skandynawskich) osiadl na gluchej wsi jako wioskowy czarodziej. Pogode umial zmieniac na pewno! Zdenerwowany - spuszczal na leb ulewe. Ale za mala lapowke dostalam i tydzien pieknego slonca na winobranie. Takze - NA PEWNO zwiekszal szanse w dziedzinach: zdrowie, milosc, pieniadze. Dzialal na koincyndencjach, byl 'silny w paranormalu'.
O jego nocnych obrzedach z okazji rownonocy - niewiele wiem, chociaz zapraszal. O kulcie Freyi takze, tylko ze ja czcil i byl jej oddany.

Najdziwniejsze: ze byl idealnym "klonem" 'czlowieka z Tollund' - odkopanego w 1950 w torfowiskach w Tollund (Dania) utopionego ciala szamana czy kaplana sprzed 2 000 lat, zlozonego w ofierze Freyi. Jego glowa do dzis zdobi glowna sale muzeum Jutleborg. Jest doskonale piekna (gdy inni zatopieni w bagnach to potwornie brzydcy czarownicy). Czytalam cala ksiazke na temat, przez kustosza muzeum, prof. Globa (niestety w tlum na francuski).
Patrzac na niego - mozna bylo uwierzyc w reinkarnacje. Ale ilez to razy powtarzamy o sami zycie?
-


So maja 06, 2006 11:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 21, 2006 16:42
Posty: 28
Post 
Nina2a

czyż z lekka się tu czasem fakty nie pomieszały :o


i dlaczego Freja z druidem jest łączona :?

_________________
.BIBLIA


Śr paź 04, 2006 15:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:07
Posty: 122
Post 
Tak tylko dodam, precyzując wypowiedzi obecnych tutaj mędrców, że współczesny druidyzm, bazujący na pozostałościach celtyckich, ma się dobrze i trwa na wyspach niezagrożony.

A Białą Boginię Gravesa wydano ostatnio w 2002 roku. Kościół nie ma z tym nic wspólnego, nie wiem, skąd niby takie bzdury ktoś bierze.

Graves pisał swoją książkę jako luźny esej, zaznaczając, że to jego osobista wizja poetycka, niemająca wiele wspólnego z nauką. Inna sprawa, że żeby zrozumiec sens jej treści, trzeba posiadać naprawdę szeroką wiedze z pewnych konkretnych dziedzin.

Ale to tak przy okazji tematu.

_________________
"There is no greater wisdom, than Wisdom of Nature."


So sty 13, 2007 23:26
Zobacz profil WWW
Post 
Robert Graves autor "Ja Klaudiusz", "Klaudiusz i Messalina", "Belizariusz" itp.. Fajnie sie czyta, ale opierać wiedze historyczna na jego dziełach to jakby pisac dzieje Polski na podstawie sienkiewiczowskiej Trylogii.
Ni do rymu ni do taktu... :)


N sty 14, 2007 1:13

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:07
Posty: 122
Post 
Dokładnie tak. :D Tyle, że Graves miał na tyle uczciwości (w przeciwieństwie do innych, podobnych mu), że we wstępie do "White Goddess" napisał jasno, że nie nalezy traktowac jego ksiązki jako jakiegokolwiek źródła naukowego i historycznego, a jedynie jako poetyckie rozwazania nad naturą mitów i religii europejskich. No, ale niektórzy dopatrują sie w tej książce nie wiadomo jak wielkich objawień. ;)

_________________
"There is no greater wisdom, than Wisdom of Nature."


Wt sty 16, 2007 20:10
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt sty 10, 2006 10:40
Posty: 70
Post 
Widocznie ksiazka Gravesa jest zgodna z tym , co im samym "w duszy gra". (Graves w glebokie archetypy siegal. Jego studia mitologiczne sa swietne.)
Byly precedensy: Slowacki odtwarzal czy wymyslal na nowo mitologie Slowian (Balladyna), Puszkina "Piesn o wieszczym Olegu" z powrotem do ludu wrocila... Poeta (wieszcz) ze starozytnym kaplanem (szamanem) ma wiele wspolnego.


Pn lut 26, 2007 10:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 17:53
Posty: 218
Post 
I tu jak najbardziej trafiasz w prawdę lub bardzo blisko niej. Bywa, że są tym samym ;)

_________________
...powaga jest obrządkiem ciała
wymyślonym by ukryć niedostatki ducha...

J. de la Rochefoucauld


Pn maja 07, 2007 16:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL