Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Hinduizm 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 21, 2006 19:10
Posty: 22
Post 
HARE KRISZNA , International Society for Krishna Consciousness, Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kriszny to
ruch religijny stanowiący współczesną kontynuację waisznawizmu, zwanego także w nauce zachodniej wisznuizmem, jednego z trzech głównych wyznań hinduizmu. W tej monoteistycznej religii głównym obiektem kultu jest Najwyższy Osobowy Bóg, Kryszna lub też jego ekspansje (np. Wisznu). Swój obecny charakter wyznanie zawdzięcza intensywnej działalności misyjnej średniowiecznego mistyka i kaznodziei, Śri Kryszna Ćajtańji Mahaprabhu, żyjącego w latach 1486-1534 na terenie dzisiejszych Indii. W świecie kultury Zachodu wisznuizm pojawił się w 1965 r. za sprawą A.C. Bhaktivedanty Swamiego Prabhupady (1896-1977), spadkobiercy i propagatora nauk Śri Ćajtańji. Towarzystwo zostało zarejestrowane w 1966 roku w Nowym Jorku, działa w 80 krajach.
Do kanonu pism objawionych wyznania należą starożytne sanskryckie traktaty filozoficzno-religijne: Bhagavad-Gita, Śrimad Bhagavatam, Caitanya Caritamrita, Śri Isopanisad, Bhakti Rasamrita Sindhu. Ściśli zwolennicy waisznawizmu zobowiązani są do stosowania:
1. diety laktowegetariańskiej,
2. wstrzemięźliwości seksualnej,
3. abstynencji czyli nie przyjmowania jakichkolwiek substancji odurzających i używek oraz
4. rezygnacji z hazardu.
Ponadto do praktykowania medytacji, polegającej na intonowaniu imion Boga: Hare Kryszna, Hare Kryszna, Kryszna, Kryszna, Hare, Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama, Rama, Hare, Hare.

Wajsznawowie z ISKCON a takze z Gaudiya Math potepiają system kastowy ( podział społeczeństwa wynikający z narodzin w rodzinie braminów, kszatriów, wajsiów czy siudrów) ale są zwolennikiem systemu varnasrama gdzie podział taki wynika z naturalnych predyspozycji natomiast nie narodzin. Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakur, mistrz duchowy Bhakivedanty Swamiego - załozyciela ISKCON stanowczo potepiał system kastowy, Duża cześcią religijnej działalności ojca Bhaktisiddhanty Sarasvati Thakura - żyjącego w XIX w. Bhaktivinoda Thakura było zwalczanie systemu kastowego, co narazało go na krytykę kastowych (smarta) braminów. Nawet sam Pan Ćaitanja był przeciwko kastom i wiele nauczał o ich zewnetrzności i sztuczności. Nie jest więc to wynalazek z "Hare Kryszna".
Wiecej o wajsznawiźmie i jego kontynuacjach mozna przeczytać w wydanej niedawno przez NOMOS przy UJ ksiązki Roberta Czyzykowskiego "Droga do doskonałości w tradycji Ćaitanji"


Pt kwi 21, 2006 21:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 02, 2006 20:04
Posty: 52
Post 
W tradycji religijnej Indii można spotkać się zarówno ze zwolennikami Boga Osobowego (Prabhupada kontynuujący linię Ramanujy) jak i Bezosobowego -chyba o którym chyba mówił Siankara,który sam był pod wpływem buddysty Nagarjuny


Śr lip 19, 2006 0:09
Zobacz profil
Post 
Paul, wiesz może czy Misja Czaitanii jest odłamem Hare Kryshna czy jakiejś innej religii hinduistycznej?


Cz lip 20, 2006 14:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 09, 2006 16:44
Posty: 68
Post 
Chaota, to z Hare Kryszna to juz bylo przegioecie. jakby to cos mialo do hinduizmu...

buddyzm tez pochodzi z Indii i to zupelnie cos innego. poza tym bardzo duzo Hindusow jest muzulmanami, a to dlatego, ze po II wojnie, gdy Indie i Pakistan uzyskaly niepodleglosc zostaly sztucznie podzielone, bo bylo to bardzo trudne. stad tez np. problem Kaszmiru i Dżammu, czy tez masakra w Zlotej Swiatyni w Amristarze (Pendżab).

to, ze jakas religia, czy st\ystem wierzen pochodzi z Inndii, czy raczej subkontynentu indyjskiego nie znaczy, ze to hinduizm.

_________________
Szukajcie, a znajdziecie...


Cz lip 20, 2006 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 21, 2006 19:10
Posty: 22
Post 
Koleś napisał(a):
W tradycji religijnej Indii można spotkać się zarówno ze zwolennikami Boga Osobowego (Prabhupada kontynuujący linię Ramanujy) jak i Bezosobowego -chyba o którym chyba mówił Siankara,który sam był pod wpływem buddysty Nagarjuny


Racja. Jednakże wajsznawowie (a więc także HK) to zwolennicy wyłącznie osobowej koncepcji Boga. Pozwoliłem sobie na ten dopisek bo może nie byc to jasne dla czytających ten watek.

Chaota napisał(a):
Paul, wiesz może czy Misja Czaitanii jest odłamem Hare Kryshna czy jakiejś innej religii hinduistycznej?


Ścisle rzecz ujmując, Hare Kryszna to pospolita i "ludyczna" nazwa ruchu religijnego, ew. ISKCONu ( Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny) a nie religii jako takiej. Religia o której pisałem to wisznuizm a pełna nazwa linii wisznuickiej reprezentowanej przez HK czyli ISKCON (i inne mathy jak np Gaudiya Math) okresla sie jako gaudiya vaisnava. Ludzie z Hare Kryszna to gaudija wajsznawowie.
A co do Instytutu Wiedzy o Tozsamości ( inaczej Misja Czeitanii) to jego założyciel był przez pewien czas uczniem Prabhupady ( Bhakivedanty Swamiego - załozyciela ISKCON) jednak zanim go poznał miał już swoich zwolenników i wraz z nimi przyłączył się do ISKCON (pózniej wraz z nimi się odłaczył). Więc w jakims tam sensie mozna powiedziec ze MC to odłam HK, punktem stycznym tych organizacji jest osoba Prabhupady ale to odrebne organizacje. MC nie jest członkiem World Vaisnava Association w którego skład wchodza m.in Chaitanya Math, Gaudiya Vaisnava Society, Sri Chaitanya Math, ISEV, ISKCON, Gaudiya Sangha etc..

Szukająca napisał(a):
buddyzm tez pochodzi z Indii i to zupelnie cos innego.


Nic dziwnego - Budda całkowicie odrzucił wedy.

Szukająca napisał(a):
poza tym bardzo duzo Hindusow jest muzulmanami, a to dlatego, ze po II wojnie, gdy Indie i Pakistan uzyskaly niepodleglosc zostaly sztucznie podzielone, bo bylo to bardzo trudne. stad tez np. problem Kaszmiru i Dżammu, czy tez masakra w Zlotej Swiatyni w Amristarze (Pendżab).


Duzo hindusów jest muzułmanami a to dlatego bo po II wojnie, gdy Indie i Pakistan uzyskały niepodległość zostały sztucznie podzielone bo było to bardzo trudne? Co to za nonsens? :o Duża cześć mieszkańców subkontynentu indyjskiego jest muzułmanami od czasów średniowiecza i najazdów muzułmanów na Indie. Haridas Thakur jeden z średniowiecznych aczarjów (nauczycieli duchowych) linii gaudija wajsznawa był pierwotnie muzułmaninem. Chciałbym także zwrócic uwage na niejasną terminologię jaka posługujemy się w tej dyskusji. W mowie potocznej hindus to określenie na natywnego mieszkanca Indii który równoczesnie jest wyznawcą którejś z religii hinduistycznych albo po prostu okreslenie na natywnego mieszkańca Indii (bez wnikania w religie jaka wyznaje). Aby wszystko było bardziej jasne, na potrzeby tej dyskusji proponuję okreslenie "hindus" stososowac mając na względzie pierwsza definicję.

Szukająca napisał(a):
to, ze jakas religia, czy st\ystem wierzen pochodzi z Inndii, czy raczej subkontynentu indyjskiego nie znaczy, ze to hinduizm.


Zgoda - vide w/w buddyzm.

Szukająca napisał(a):
Chaota, to z Hare Kryszna to juz bylo przegioecie. jakby to cos mialo do hinduizmu...


Możesz uzasadnić swoją tezę? (ze HK nic nie ma do hinduizmu)

_________________
Jestem użytkownikiem Portalu Polskiej Społeczności Vaisnava . Niestety nie mogę podawać tu do niego linka ponieważ zagrożono mi usunięciem moich wszystkich postów.


Pt lip 21, 2006 23:21
Zobacz profil
Post 
Wybacz Szukająca, ale Kryshna jest Bogiem hinduistycznym, a więc religia, która czci Kryshnę jest dla mnie religią hinduistyczną.

Wiem, że Hare Kryshna to nie nazwa religii, ale tak się potocznie utarło.
A pytam o MC bo miałem z nimi styk przez dłuższy czas i można odnieść dosyć sekciarskie wrażenie na ich temat. Światopogląd przez nich przedstawiany jest tak wygodną do strawienia papką, że aż głowa od tego boli. poza tym długo nie mogłem się od nich uwolnić, byłem cały czas przez GG namawiany na spotkania i powoli nabierałem przekonania, że z nimi coś jest jednak nie tak. Poza tym ten gościu, który daje dla nich wykłady (nie pamiętam jak się nazywa, taki szary, siwy gościu z Kalifornii) nie umiał obronić w dyskusji swoich racji inaczej niż powtarzaniem tych samych tekstów jakby wyuczonych na pamięć, jedynie o lekko zmienionej formie.


N lip 23, 2006 22:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 09, 2006 16:44
Posty: 68
Post 
Cytuj:
Szukająca napisał:
poza tym bardzo duzo Hindusow jest muzulmanami, a to dlatego, ze po II wojnie, gdy Indie i Pakistan uzyskaly niepodleglosc zostaly sztucznie podzielone, bo bylo to bardzo trudne. stad tez np. problem Kaszmiru i Dżammu, czy tez masakra w Zlotej Swiatyni w Amristarze (Pendżab).


Duzo hindusów jest muzułmanami a to dlatego bo po II wojnie, gdy Indie i Pakistan uzyskały niepodległość zostały sztucznie podzielone bo było to bardzo trudne? Co to za nonsens? WoooW Duża cześć mieszkańców subkontynentu indyjskiego jest muzułmanami od czasów średniowiecza i najazdów muzułmanów na Indie. Haridas Thakur jeden z średniowiecznych aczarjów (nauczycieli duchowych) linii gaudija wajsznawa był pierwotnie muzułmaninem. Chciałbym także zwrócic uwage na niejasną terminologię jaka posługujemy się w tej dyskusji. W mowie potocznej hindus to określenie na natywnego mieszkanca Indii który równoczesnie jest wyznawcą którejś z religii hinduistycznych albo po prostu okreslenie na natywnego mieszkańca Indii (bez wnikania w religie jaka wyznaje). Aby wszystko było bardziej jasne, na potrzeby tej dyskusji proponuję okreslenie "hindus" stososowac mając na względzie pierwsza definicję.






chodzilo mi o to,ze po II wojnie sztucznie podzielono kontynent tworzac Indie i Pakistan i nei dalo sie tak jak chciano - zeby w Pakistanie byli tylko muzulmanie a w Indiach hindus/buddysci. Takie bylo zalozenie, ale to bylo awykonalne. dlatego wielu Hindusow nie jest hindusami, tylko muzulmanami. (Hindus-mieszkaniec Indii,hindus-wyznawca hinduizmu). wlasnie z powodu tego, ze te obszary zostaly sztucznie podzielone,zeby utworzyc panstwa to jest tyle problemow i konfliktow wlasnie o podlozu religijnym. zewnetrznych - z Pakistanem i wewnetrznych, jak np masakra w Zlotej Swiatyni w Amristarze , o ktorej wspomnialam.

Hindus to mieszkaniec Indii. hindus z malej litery wyznawca hinduizmu. To wcale nie jest negatywne okreslenie. Nie wiem, slad Ci sie to wzielo. znam troche Hindusow i troche hindusow (zazwyczaj to sie laczy;) ) i mowia tak o sobie. rozmawiamy duzo o kulturze, religii itp i nikt nigdy nie uznal zadnego z tych wyrazen za negatywne. jesli nawet kiedys tak bylo, t o tym nikt juz nie pamieta. a juz napewno nie w Indiach. Oni maja swoj Hindustan (Indie) i sa Hindustani (hindusami).

_________________
Szukajcie, a znajdziecie...


N lip 23, 2006 22:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 09, 2006 16:44
Posty: 68
Post 
czy ktos mi moze powiedziec, jak pisac,zeby sie wylaczyl cytat? bo mi sie wszystko w cytacie pisze i nie wiem, jak go zamykac? to glupie pytanie zwazywszy,ze jestem na wielu forach, ale tylko na tym mam ten problem...mysle,ze wsystkim to ulatwi sprawe, jesli bede pisala poprawnie i czytelnie, bo tak to jeszcze ktos moze to wzystko uznac za cytat...sori

_________________
Szukajcie, a znajdziecie...


N lip 23, 2006 22:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 21, 2006 19:10
Posty: 22
Post 
Szukająca napisał(a):


Hindus to mieszkaniec Indii. hindus z malej litery wyznawca hinduizmu. To wcale nie jest negatywne okreslenie. Nie wiem, slad Ci sie to wzielo.


:o
Co proszę?
W którym miejscu pisałem cos o negatywności określenia "hindus"? Tłumaczę to Twoim zmęczeniem o tak późnej porze... Róznica pomiędzy słowem "natywny" a "negatywny" jest mniej więcej taka jak pomiedzy słowami "laik" a "lajkonik".


Paul Teutul Sr. napisał(a):
Szukająca napisał(a):
Chaota, to z Hare Kryszna to juz bylo przegioecie. jakby to cos mialo do hinduizmu...



Możesz uzasadnić swoją tezę? (ze HK nic nie ma do hinduizmu)



...?

_________________
Jestem użytkownikiem Portalu Polskiej Społeczności Vaisnava . Niestety nie mogę podawać tu do niego linka ponieważ zagrożono mi usunięciem moich wszystkich postów.


N lip 23, 2006 23:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 09, 2006 16:44
Posty: 68
Post 
rzeczywiscie zle przeczytalam i przepraszam za to. ale wytlumaczenie raz jeszcze roznicy miedzy Hidus i hindus chyba nikomu nie zaszkodzi ;)

jesli chodzi o ustosunkowanie sie do innych wypowiedzi, zrobie to kiedy juz bede potrafila obsluzyc nieszczesna opcje cytatu, bo tak to wyglada zalosnie i nie mozna wywnioskowac co cytuje, a co pisze, jesli sie najpierw dokladnie nie przeczyta poprzedniej strony z postatmi innych. prosze wiec o pomoc, zebym jednak mogla sie ustosunkowac ;)

pozdrawiam

P.S. trzymajcie za mnie kciuki - dzis pierwszy dzien w nowej pracy...

_________________
Szukajcie, a znajdziecie...


Pn lip 24, 2006 8:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL