Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Hinduizm 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 21, 2006 18:11
Posty: 3
Post Hinduizm
Mam do napisania prace na temat hinduizmu. Nie znam się na innych religiach, a w internecie znalazłem troche wydaje mi się sprzecznych informacji na ten temat. Prosiłbym o ewentualne sprawdzenie jej, poprawienie, może dopowiedzenie czegoś bo jakiejś ważnej sprawy nie poruszyłem , z góry wielkie dzięki
Kod:
Hinduizm to religią monoteistyczną polegającą na tym, że cześć oddaje się jednemu bogu, który jest bezosobowy. Hindusi czcili co prawda wiele bóstw, ale żadnej nie uważali za istoty doskonałej i wszechmocnej. Samo społeczeństwo było podzielone na kasty :
   bramini- kasta panująca, kapłani składający ofiarę;
   Ksatrija - wojownicy, kierujący społeczeństwem;
   Wajśja - zajmują się rolnictwem, rzemiosłem, budownictwem, handlem;
   Śudra - słudzy wykluczeni z rytuału, status niższy od śudrów mieli tylko tak zwani niedotykalni.
Religia hinduska polega na składania ofiar bogom na ogniu,co  wyjednuje u bóstwa przychylność i nieśmiertelność. Zbawienne ofiary mogli składać wyłącznie członkowie 3 pierwszych kast. Sposobem zbawienia jest próba zbliżenia się do Brahmana – bóga idealny, bezosobowy, absoluta poprzez osiągnięcie ataman czyli ekstazy. Można to osiągnąć na przykład przez medytację lub jogę, czyli zespół ćwiczeń pozwalający należycie skoncentrować umysł. Zmiana postaw ciała, ćwiczenia oddechowe mają w konsekwencji doprowadzić do wyzwolenia człowieka. Wyzwolenie to polega na doświadczeniu istnienia niezależnego od poszczególnych istot. Poczucia siebie we wszystkim, a nie w konkretnym bycie. Taki akt istnienia jest określany jako boski i powoduje napełnienie ciała energią kosmiczną. Na tym poziomie odrzucone jest istnienie dwóch osób. Jest tylko ‘ja’ uniwersalne i kosmiczne. Hindus "zanurza się" w boskim akcie istnienia. W takim ujęciu istnienie wszystkich rzeczy jest zakorzenione w bogu, a różnice miedzy istnieniami są jedynie różnicami powierzchownymi. By odczuć ten boski akt istnienia trzeba wyjść poza to wszystko, co różni rzeczy. To, co ludzi różni od siebie to ciało i sposób myślenie. Aby wyjść ponad trzeba wydostać się ponad ciało i ponad myślenie. Trzeba więc w taki sposób oddziaływać na swoje ciało, by zostało one napełnione energią kosmiczną które mają charakter boski. Hinduizm wszelkie zróżnicowanie jakie spotykamy w świecie tłumaczy tym , że nasza świadomość nie jest sprowadzona do tego najbardziej podstawowego doświadczenia jedności. Wszelkie zróżnicowanie jakiego doświadczamy to wielka iluzja. Poza tym hindusi wierzą także w reinkarnację , czyli wcielenie duszy po śmierci w inny byt fizyczny. Czyli duch może przejść w ciało nowonarodzonego dziecka lub nawet zwierzęcia czy rośliny. To co się wcieli zależy od jego życia. Jeśli ktoś postępował dobrze to wcieli się w byt wyższy, jeśli był złym człowiekiem w byt niższy. Krąg reinkarnacji jest powtarzany nieskończenie wiele razy aż do momentu osiągnięcia wyzwolenia poprzez medytacje lub jogę.


Wt mar 21, 2006 19:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
zapraszam tutaj do tego tematu

viewtopic.php?t=5814&postdays=0&postorder=asc&highlight=religie+uj%EAciu+historycznym&start=45

mam do ciebie prośbę by gdy już nazbierasz trochę wiadomości o hinduiźmie to żebyś w tym temacie się z nami nimi podzielił
z góry dziękuję


tak na marginesie to Koneczny twierdzi iż znajdzie się tam wszystko
miedzy innymi i politeizm, i monoteizm

jesli widziałeś budowle dokonane przez ludzi zamieszkujących tereny gdzie rozwijają się różne odłamy religi hinduistycznych w telewizji
bardzo zresztą kolorowo ozdobione
to z pewnościa zauważyłeś ,ze sa one spowite rzeźbami wielu bożków

wskazywałoby to niby na wielobóstwo tamtejszych ludzi
jednak sikhizm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sikhizm
skierowany jest na drogę monoteistyczną...

ja bym jednak stwierdził,że jest przewaga wielobóstwa ;) u tych ludów

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


Wt mar 21, 2006 20:45
Zobacz profil
Post 
Hindusi wyznają coś na kształt Trójcy. Na samej górze boskiej hierarchii stoją Wisznu (ojciec, Bóg życia i podtrzymania), Lakszmi (jego małżonka) oraz Śiwa (uosobienie Łaski i Miłosierdzia będący ideałem joginów). Wiele innych Bóstw takich jak Kryszna, Brahma, Kali, Durga to tylko awatarowie powyższych trzech.
Systemu kastowego nie znam więc się nie wypowiadam, wiem jedynie, że niedotykalni to Pariasi i byli to ludzie wykluczeni z systemu kastowego za swoje przewiny lub chorzy umysłowo (według hinusów byli nieczyści, opętani).
Oczywiście u Hindusów jest też dużo innych Bóstw będących często dziećmi powyższych. Należy także zwrócić uwagę, że odmian hinduizmu jest wiele i u wielu ten podział będzie trochę inny (chodzi mi o Bogów).[/i]


Śr mar 22, 2006 9:47

Dołączył(a): Wt mar 21, 2006 18:11
Posty: 3
Post 
Cytuj:
mam do ciebie prośbę by gdy już nazbierasz trochę wiadomości o hinduiźmie to żebyś w tym temacie się z nami nimi podzielił

Tym co znalazłem to juz się podzieliłem, ale może znajde jeszcze coś innego to napewno jeszcze tu zamieszcze
Cytuj:
wskazywałoby to niby na wielobóstwo tamtejszych ludzi

Dlatego napisałem
Cytuj:
Hindusi czcili co prawda wiele bóstw, ale żadnej nie uważali za istoty doskonałej i wszechmocnej.

Ale dokładnie sam nie wiem o co w tym chodzi. Podobno Hindusi wierzą tylko w boga bezosobowego a tych wiele bóstw uważają za jego wcielenia albo coś w tym rodzaju.
Jednak głównym problemem związanym z hinduizmem jest ilość odłamów. Chyba nie ma sensu pisać o wszystkich, dlatego starałem się tylko tak uogólnić.
Pozatym w mojej pracy mam szczególnie uwzględnić XVI wiek - jeśli ktoś wie jaki odłam był wtedy najliczniejszy szczególnie w Indiach to mógłby się podzielić chociaż samą nazwą
Chaota : niedotykalnymi byli także ludzie zajmujący się zwłokami ludzi i zwierząt i kaci. Pozdrawiam


Śr mar 22, 2006 14:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
dla ścisłości:
-hinduizm to nie spójna religia, a system wierzeń - różnych plemion, wiosek, klanów itp.
-wspólną cechą wszystkich tych wierzeń wchodzących w skład hinduizmu jest uznawanie kastowego systemu społecznego oraz uznanie że Wedy to księgi święte
Dopiero po spełnieniu tych 2 warunków można mówić że jakieś wierzenie jest hinduistyczne


Śr mar 22, 2006 18:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 21, 2006 18:11
Posty: 3
Post 
Oczywiście masz racje ale jak juz pisałem nie widze sensu rozpisywania sie na temat wszystkich odłamów, dlatego chciałbym opisać te najbardziej rozpowszechnione ( szczególnie te które takie były w XVI wieku n. e.)
Ale religie hinduistyczne łączy coś wiecej niz tylko te dwa wymienione przez ciebie punkty. Odsyłam:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hinduizm
Aha jesli ktos by miał jakieś ciekawe informacje i z różnych powodów nie chce się nimi tutaj dzielic to prosze przesłac na maila : hencu88@neostrada.pl
Pozdrawiam


Śr mar 22, 2006 22:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Tak, ale te 2 cechy które podałem są najważniejsze dla wierzeń hinduistycznych, pozostałe wspólne cechyb sa mniej istotne. Mówie to za moim profesorem, który jest najwybitniejszym chyba polskim religioznawcą, i jednym z najlepszych na świecie, więc te informacje są pewne :)


Cz mar 23, 2006 9:28
Zobacz profil
Post 
Hencu, proponuje Ci zajrzec do Powszechnej Encyklopedii Filozfii wydanej przez PolskieTowarzystwo Tomasza z Akwinu, w tomie IV znajdziesz sporo cennych informacji dotyczacych hinduizmu.


Cz mar 30, 2006 18:32

Dołączył(a): Pn sty 30, 2006 17:08
Posty: 12
Post 
Cytuj:
Hindusi wyznają coś na kształt Trójcy. Na samej górze boskiej hierarchii stoją Wisznu (ojciec, Bóg życia i podtrzymania), Lakszmi (jego małżonka) oraz Śiwa (uosobienie Łaski i Miłosierdzia będący ideałem joginów). Wiele innych Bóstw takich jak Kryszna, Brahma, Kali, Durga to tylko awatarowie powyższych trzech.
Nie Lakszmi, tylko Brahma należy do trójcy. Poza tym wg. jednego mitu cała trójca to aspekty Vishnu, a trzy światy to jego sen.

_________________
slay the Nazarene


Pt mar 31, 2006 18:54
Zobacz profil
Post 
Kamyk mam kilka pytań. Gdzie masz w Indiach jakiekolwiek "plemiona" lub "klany"? I od kiedy warunkiem do bycie religią hindusityczną jest uznawanie systemu kastowego? teraz to żeś palnął.


N kwi 02, 2006 0:59

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Może plemiona lub klany nie są dobrymi określeniami. Ale często bywa tak, że w każdej wiosce czci sie troche innych bogów. Wiele rodzin czci swoich własnych bogów. I o to mi chodziło
A co do uznawania kastowego systemu społecznego - to to jest akurat najczystsza prawda. wierzenie które nie uznaje takiego podizału, nie może być nazwane hinduistycznym


N kwi 02, 2006 9:44
Zobacz profil
Post 
Dowody?


Pt kwi 07, 2006 7:50

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Dla mnie wystarczającym dowodem jest fakt, że zostało to powiedziane przez ks. prof. Jana Górskiego, jednego z najwybitniejszych religioznawców na świecie, który badał te religie i zwyczaje u źródła. Lepszego dowodu chyba nie trzeba


Pt kwi 07, 2006 16:15
Zobacz profil
Post 
Prosty antydowód. Hare Kryshna nie uznają podziału kastowego.


N kwi 09, 2006 1:55

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
a czy Hare Kryszna to hinduizm? Że pochodzi z Indii, to jeszcze nie hinduizm


N kwi 09, 2006 8:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL