Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Kto to jest Odyn? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post Kto to jest Odyn?
Kilka lat temu spotkałem młodych ludzi, którzy na pytanie: czy wierzycie w Chrystusa? odpowiedzieli, że wierzą w Odyna. Czy istnieje jakaś religia współcześnie, która opiera się na takim wierzeniu? Z tego co wiem, Odyn to mityczne bóstwo w mitologii germańskiej.

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Wt kwi 25, 2006 14:58
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
U Germanów był Wotan.
Odyn był w Skandynawii.

Krótko mówiąc - spotkałeś Wikingów.
Ewentualnie - Jomsborczyków.

_________________
We scare, because we care


Wt kwi 25, 2006 15:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 11, 2005 7:46
Posty: 662
Post 
Jamsborczyków? Owszem, jest w tej grupie kult neopogański, ale chyba nie wszyscy są członkami sekty. Dla cześci z nich jest to tylko hobby.

_________________
Chrześcijaństwo to nie przynależność do takiego czy innego Kościoła - to życie z Bogiem, wiara przypieczętowana przyjeciem chrztu.


Śr kwi 26, 2006 0:51
Zobacz profil WWW
Post 
To raczej nie sekta. Po prostu religia, powrot do korzeni, do religii przodkow.


Crosis


Śr kwi 26, 2006 6:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Mnie Odyn się kojarzy z kulturą Wikingów.

Cytuj:

ODYN, mit. germ. największy bóg z rodu Azów; bóg wojny i wojowników; władca Walhalli; bóstwo mądrości (dla niej stracił jedno oko) i poezji (wykradł Mimirowi napój zsyłający natchnienie poet.); wynalazca run; mistrz czarów, obdarzony zdolnością przybierania różnych kształtów; wyobrażany w postaci brodatego starca w niebieskim płaszczu i kapeluszu o szerokich kresach lub jako jeździec na 8-nogim rumaku (zw. Sleipnir), w hełmie, z tarczą i oszczepem w dłoni; towarzyszyły mu 2 kruki: Huginn [‘myśl’] i Muninn [‘pamięć’], 2 wilki: Geri [‘łakomy’] i Freki [‘żarłok’]; u pd. Germanów — Wodan.

http://encyklopedia.pwn.pl/52699_1.html


Obrazek

Cytuj:
Odyn (Odin) - najwyższy z bogów nordyckich z dynastii Azów, odpowiednik południowogermańskiego Wodana - bóg wojny i wojowników, bóstwo mądrości ,poezji i magii .

Atrybutami Odyna są kruk, wilk i włócznia, posiada dwa kruki - Hugin (Myśl) i Munin (Pamięć), które codziennie przynoszą mu informacje co się dzieje w dziewięciu światach i dwa wilki - Geri (Zachłanny) i Freki (Srogi), które żywią się mięsem ze swego talerza w Valhalli. Odyn zasiada na tronie Hlidskjalf, mającym taką właściwość, że widać z niego wszystko co dzieje się w dziewięciu światach.

Włócznia Odyna - Gungnir, przynosiła zwycięstwo stronie, po której walczyła w bitwie.
Krzyż celtycki

Symbolem Odyna jest krzyż umieszczony w okręgu, znany jako krzyż celtycki.

Odyn odznacza się prawdziwą mądrością - by ją posiąść poświęcił jedno oko, dajac je Mimirowi w zamian za napicie sie ze studni wiedzy Mimira. Następnie Odyn powiesił się na drzewie Yggdrasil na dziewięć dni, przebity własną wlócznią, przez co nauczył się dziewięciu magicznych pieśni i osiemnastu run.

To właśnie jemu przypisuje się odkrycie pisma runicznego i odkrycie jego magicznej mocy. Swą mądrość wykorzystywał przy czynieniu czarów, rozwiązywaniu zagadek - miał dar poznawania ludzkich myśli. Był równiez bogiem wojowników i ich przywódców - cechowała go gwałtowność, ale również spryt i przebiegłość na polu walki. Zmarłych w boju wojowników gromadził w swoim domu w Asgard - Walhalli, gdzie oczekiwali z nim ostatniej bitwy przy końcu świata ragnarök.

Według niektórych podań posiada on Walkirie, które zbierają dla niego połowę wojowników poległych w bitwie. Odyn przebiera się czasem za swego niepozornego sobowtóra Oda, aby go nikt nie rozpoznał. W tej postaci ożenił się z Freją na jedną noc, a potem uciekł. Odyn posiada ośmionogiego konia, Sleipnira zdolnego podróżować poprzez światy (Asgard, Midgard, Niflgard). Koń został mu podarowany przez Lokiego, boga oszustw.

Od jego imienia pochodzi nazwa środy w języku duńskim, norweskim, szwedzkim i angielskim (Onsdag, Wednesday = 'dzień Odyna/Wodana').

http://pl.wikipedia.org/wiki/Odyn

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr kwi 26, 2006 10:42
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
Dzięki, dużo mi to wyjaśnia, jeśli chodzi o genezę. Pozostaje dalej jednak otwarte pytanie: co to może być za religia (lub "religia") w dniu dzisiejszym? Śladem staje się dla mnie wspomniany, zawieszony na szyi owych "zapytanych" (patrz. pierwszy post) krzyż celtycki. Pozdrawiam.

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Śr kwi 26, 2006 11:40
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post Re: Kto to jest Odyn?
Abditus napisał(a):
Z tego co wiem, Odyn to mityczne bóstwo w mitologii germańskiej.


zapewne dla nich Jahwe czy Chrystus to mityczne bóstwa mitologii żydowskiej. Mit jest mitem dla osoby, ktra weń nie wierzy, jest zas historią prawdziwą dla osoby wierzącej.

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


So kwi 29, 2006 20:25
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post Re: Kto to jest Odyn?
Wojen napisał(a):
zapewne dla nich Jahwe czy Chrystus to mityczne bóstwa mitologii żydowskiej. Mit jest mitem dla osoby, ktra weń nie wierzy, jest zas historią prawdziwą dla osoby wierzącej.

Wynika z tego, że mówiąc: "dla nich", masz na myśli te osoby, o których była mowa w pierwszym poście tego tematu. I być może masz rację (o czy wiedzą tylko wspomniane osoby). Ale Twój komentarz nie wiele wnosi. Może znasz nazwę takiej współczesnej religii?

Pozdrawiam.

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


So kwi 29, 2006 21:01
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
to "wiszenie" dużo mi wyjaśnia

tekst jest "dzisiejszy" pisany przez osoby które wybieraja szczególnie dla nich interesujace z ich punktu widzenia rzeczy
z całości która o wiele więcej nam przedstawiłaby

tak więc przypomina mi to osoby które podsumowałem jako osoby z cywilizacji bizantyńskiej kiedyś
strasznie mi to przyznam się niepasowało
będąc Niemcami wieszali się na hakach różnych...
pasowało to bardziej do indian jakichś z Ameryki od których to zapewne czerpali

jednak chętki które biora się z takiego a nie innego wychowania muszą mieć początek swój w niecałkiem zanikłych [kręgach kulturowych tutaj grup społecznych] zachowaniach pewnych osób
które swoim postepowaniem wychowały te osoby

no i wszystko jasne [przynajmniej dla mnie]
kultura musiala jakaś powstać odrębna wśród Niemców w tej cywilizacji
akurat tak się zachowujących
ale jakim sposobem wewnątrz Niemiec?
i to prosto rodem z północy heh...

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


So kwi 29, 2006 23:52
Zobacz profil
Post 
Mieszku, o czym Ty gadasz?

Wieszanie sie na drzewie przez Odyna to nie jest wyodrebniona przypowiesc o tym, jak Bog poswiecil cos za cos. Wystepuje to w poganstwie we wszystkich kulturach i bylo raczej powszechne. Nie wiem czy dobrze pamietam Wojenie, ale jakis Bog Slowian tez cos takiego robil chyba... ale pewien nie jestem.

Fakt faktem, ze Odyn utozsamiany byl z sila, madroscia i wiedza. Wojownicy liczyli na smierc w boju, bo tylko taka smierc mogla zapewnic im wieczna uczte w Halach Odyna - Valhalli.

Jego Walkirie przeszly zreszta do poezji dzisiejszej, opisujacej bitwy, szczegolnie w poezji niemieckiej, ale i w Polsce stwierdzenie walkiria kojarzy sie z bitwa.

Ale w sumie milo czlowiekowi uslyszec, ze leniac sie w srode leni sie ku czci Odyna :D Zawsze to lepsze niz taki niewyrazisty "srodek tygodnia".

PS
Ciekawe skad biora sie inne nazwy dni tygodnia w angielskim - Sunday to oczywiste - dzien Boga Slonca. Ale reszta? ;) Warto by poszukac. Mysle, ze mitologia skandynawska/germanska wiele by nam powiedziala :D


Crosis


N kwi 30, 2006 7:51

Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 19:31
Posty: 10
Post 
to religia zwana jest Ásatrú - wyznawcy jej zwykli być nazistami, grupy tych ludzi można też utożsamiać z:

ideologiami nazistowskimi - kult niemiec faszystowskich
muzyką metalową
czarnymi ubraniami, z metalowym czarnym obuwiem tj: glany
wróżbiarstwem runicznym
ruchami new age


Wt maja 02, 2006 12:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 19:31
Posty: 10
Post 
więcej na stronie www.ragnarok.bo.pl < strona jest mojego autorstwa, nie znaczy to że jestem neopoganem


Wt maja 02, 2006 12:56
Zobacz profil
Post 
Hmm tutaj nie do konca bym sie zgodzil, poniewaz pewne punkty, ktore wymieniles sie kloca:
kult niemiec faszystowskich
muzyką metalową
czarnymi ubraniami, z metalowym czarnym obuwiem tj: glany
wróżbiarstwem runicznym
ruchami new age


Trzy pierwsze kloca sie z dwoma ostatnimi.

A i nie wiem czy wiesz, ale swastyka hitlerowska byla wlasnie przejeta z symbolili starogermanskiej, byl to jeden z symboli identyfikowanych z kultem slonca. Stad czesto mlodzi ludzie nawiazujacy do tego kultu brani sa mylnie za faszystow.

I trzeci problem, bo nie wiem czy do konca rozumiesz terminologie: co dla Ciebie oznaczaja faszystowskie niemcy?


Crosis


Wt maja 02, 2006 15:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Kolejny temat do rotflowania?
Odyn to mitologia wikingów- każde dziecko to wie, poczytać o niej w skrócie można np. w Magii Celtów i Wikingów. Ale z pewnością w innych książkach i opracowaniach znajdzie się jeszcze więcej.
Crosis- ja bym wogóle nie ograniczał takich powiązań do 5 wyróżnionych. Glany nosi połowa bardziej gorliwych chrześcijan, muzka metalowa, łączy się z faszyzmem tak samo jak hh itd...
A swastyka to już zupełnie osobny temat i raczej jest starsza od germanów- kiedyś czytałem historie swastyki, zakręcone było :)
Co do środy- fakt, choć wolałbym, żeby to w poniedziałek było :D
A sama religia fajna, kiedyś myślałem, czy by się na to nie przerzucić- siedzieć se w Valhalli, jeść, pić, walczyć, mniami;] No i jeszcze powrócić potem na ragnarok

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Wt maja 02, 2006 16:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
A może przy tej okazji jakieś źródła krytyczne?
Pozdrawiam.

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Wt maja 02, 2006 22:15
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL