Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 21, 2018 2:59Odpowiedz w wątku  [ Posty: 506 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 34  Następna strona
 Katolicy - Prawosławni 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 499
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Cytuj:
Unia lubelska była pół wieku przed unią brzeską która była unia z inicjatywy prawosławnych biskupów!


Unia lubelska była w 1569 r. zaś unia brzeska w 1596 r. Różnica wynosi 27 lat. Pół wieku to byłoby 50 lat:) Oczywiście, jedno wydarzenie z drugim nie ma za wiele wspólnego. Natomiast muszę sprostować drugą część Twojego zdania, gdyż inicjatorem unii brzeskiej był król Zygmunt III Waza. Absolutnie biskupi prawosławni nie występowali z tego typu inicjatywą. Oni przyjęli przedstawiona im propozycję. Był to zresztą akt niekanoniczny z ich strony. Gdyż w prawosławiu wszelkie decyzje są podejmowane soborowo. Na dodatek prawosławie w Polsce było w owym czasie częścią patriarchatu konstantynopolskiego. Biskupi, którzy przyjęli unię nie pytali o zdanie patriarchy, ani nawet nie podjęli decyzji soborowo gdyż większość episkopatu pozostała przy prawosławiu. Nie pytali też o zdanie wiernych. Ot, taka samowolka w imię osobistych ambicji.

Cytuj:
Ja miałem na myśli o zafałszowaniu prawosławnej tradycji o nauce o Niepokalanym Poczęciu o którym nauczał Focjusz, Palamas, Beikos, sw Dimitr z Rostowa i wielu innych prawosławnych świętych i teologów.


W prawosławiu nigdy nie było nauki o Niepokalanym Poczęciu. Jak bliżej poznasz prawosławną teologię, a nie wątpię, że tak będzie bo widać, że się nią interesujesz, to wtedy zrozumiesz, że na gruncie prawosławnej teologii koncepcja Niepokalanego Poczęcia NIE MOGŁA się pojawić! Prawosławie ma inną koncepcję grzechu pierworodnego. Katolicka koncepcja opiera się na błędnym poglądzie autorstwa Augustyna. Jest to pogląd niezgodny z Pismem Świętym i nauczaniem innych Ojców Kościoła. Mimo wszystko jednak upowszechnił się w Kościele katolickim. Nauczanie o Niepokalanym Poczęciu pojawiło się na bazie koncepcji grzechu pierworodnego autorstwa Augustyna. Gdyby katolicyzm przyjął inna koncepcję grzechu pierworodnego to Niepokalane Poczęcie nigdy by się nie pojawiło! Tak właśnie jest w prawosławiu. Kościół prawosławny inaczej pojmuje grzech pierworodny, a właściwie to grzech prarodziców i dlatego Niepokalane Poczęcie nie mogło się pojawić w prawosławnej teologii.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


N lip 04, 2010 21:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post Re: Katolicy - Prawosławni
czary mary, zaklinamy rzeczywistość.

Zostawiam historie unii bo to można znaleźć i poczytać. Tu nie ma wątpliwości kto do unii zmierzał. Co do Niepokalanego Poczęcia to pisałem o tym na innym forum, i podawałem cytaty. Skoro św kanonizowany w prawosławiu Dimitr z Rostowa był w bractwie Niepokalanej Bogurodzicy to nie warto zaprzeczać faktom. A o tym co pisał Cyryl Lukarisa to kolega najlepiej wie, to że Ów patriarcha miał ciągoty do kalwinizmu nie zmienia faktu że był prawosławnym patriarchą K-pola.
Prawosławna koncepcja grzechu pierworodnego nie jest zdogmatyzowana. Za kilka dni dokończe redagowanie ebooka Teologia bizantyjska Meyendorffa, to kolega sam przeczyta co pisze ten wielki prawosławny teolog o tym - podpowiem że według Meyendorffa każdy prawosławny może wierzyć w niepokalane poczęcie i nikt nie może mu powiedzieć że jest heretykiem.

Tyle narazie... cdn :)

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn lip 05, 2010 19:07
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 499
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Dymitr z Rostowa, Piotr Mohyła itp. to osoby, które pisały w okresie tzw. "niewoli babilońskiej teologii prawosławnej". Być może już znasz ten termin. Oznacza on okres od XVII do XIX w. kiedy to prawosławie na słowiańszczyźnie znalazło się pod wpływem teologii łacińskiej. Wyzwolenie się z owej scholastycznej niewoli dokonało się dopiero dzięki Aleksemu Chomiakowi, który zapoczątkował powrót teologii prawosławnej do Świętych Ojców. Rosja była w owym czasie jedynym państwem o tradycji prawosławnej gdzie mogła się swobodnie rozwijać prawosławna teologia, bowiem całe Bałkany znalazły się w tureckiej niewoli. Niestety, rosyjska teologia miała w swojej historii okres wpływów łacińskich, co zresztą widać w ówczesnej ikonografii i muzyce cerkiewnej. Nic zatem dziwnego, że i niektórzy święci owym wpływom ulegali. Tak było też i z Dymitrem. Dymitr jest autorem żywotów świętych, które bardzo się fajnie czyta, niczym opowiadania z narratorem i dialogami. W owych spisanych przez niego żywotach również widać, że Dymitr pisząc je nie ustrzegł się wpływów łacińskich. Wiem, że Dymitr został kanonizowany, ale nawet Święci Ojcowie czasami popełniali omyłki. Jeżeli jakiś święty w swojej opinii na daną sprawę jest całkowicie osamotniony, ponieważ wszyscy inni święci mają całkowicie inną opinię na daną sprawę, oznacza to, że się pomylił. Ludzi nie ma nieomylnych. Nieomylny jest tylko Duch Święty. Jeżeli jednak coś o czym pisze jeden święty opisują tak samo też inni święci i to zarówno ci, którzy byli przed nim jak i ci, którzy byli po nim, oznacza to, iż nie ma tu mowy o pomyłce. Taka zgodność może być tylko dziełem Ducha Świętego. Musi zatem być w danej kwestii consensus patrum.

Jeżeli nawet Dymitr z Rostowa wykazuje gdzieś w swoich pismach sympatie do Niepokalanego Poczęcia nie oznacza to, że tak naucza prawosławie. Nie ma bowiem w tym przypadku absolutnie consensus patrum. Co do Cyryla Lukarisa, to pozwolę sobie przywołać inny przykład, a mianowicie Melecjusza Metaksakisa, który miał nie tyle ciągoty do protestantyzmu ile chyba do masoństwa bowiem zaproponował tak zadziwiające i rewolucyjne dla prawosławia zmiany, że można tylko załamać ręce. Mimo wszystko był nie tylko patriarchą Konstantynopola, ale też patriarchą Aleksandrii oraz metropolitą Aten! Miał zatem okazję w swoim życiu stać na czele aż trzech autokefalicznych Kościołów! Argumentu z Cyryla nie mogę zatem przyjąć.

Odnośnie grzechu pierworodnego, to jest to doskonały przykład całkowitego i absolutnego consensus patrum. Żaden ze Świętych Ojców nie pojmował inaczej niż pojmuje go i zawsze pojmowało prawosławie. Taka koncepcja grzechu Adama jaka jest w prawosławiu absolutnie wyklucza samo pojęcie Niepokalanego Poczęcia. W następnym poście odniosę się do tego bardziej szczegółowo.

Co do "Teologii Bizantyjskiej" to miałem okazję ją czytać. Mam nawet w domu, ale fajnie, że przerabiasz ją na ebooka:) Ze swojej strony polecam "Puti ruskago bogosłowija" Florowskiego.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Wt lip 06, 2010 22:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Kolego, niewola niewolą, to XIX wieczne odcięcie się od wpływu zachodniej teologii i de facto do dziś się nie udało. Będąc jeszcze w Bułgarii, na wykładach często pokazywano że to jest wpływ katolicyzmu, że to nie jest nasze ale od łacinników a ja się pytałem, to skąd wy to macie? Odpowiedź że przez Rosję która była pośredniczką zachodnich trendów. Dopytałem czy to znaczy że teologia rosyjska jest skażona łacinnizmem - odpowiedź że oczywiście że tak. No to poprosiłem o podanie największych filozofów prawosławnych ostatnich 200 lat - 90% nazwisk to Rosjanie.
Kolega może tego nie dostrzega ale czytając prawosławnych teologów widzę że taki rozwój rosyjskiej myśli prawosławnej to efekt wpływu katolicyzmu!!! XIX wieczni mistycy to byli głównie niewykształceni mnisi brak tam wyedukowanych myślicieli typu Dimitra z Rostova. Podawałem kiedyś chyba gdzieś link to tekstu abpa Hilariona który podreśla ciągłość teologii prawosławnej i nie wolno tego negować.

U Maksya Wyznawcy widać zrozumienie myślą zachodnią także w tym aspekcie, według Cyryla z Aleksandrii ludzkość po grzechu Adama „zapadła na chorobę zepsucia". Znam tłumaczenia Psalmu 51, 7 („w grzechu poczęła mnie matka"). Ale nie wyczerpują jednak problemu.

Kilka cytatów
Sofroniusz z Jerozolimy (zm. 638 r.) rzeczywiście wysławia Maryję: „Wielu świętych pojawiło się przed Tobą, ale żadnego z nich łaska nie wypełniła tak, jak Ciebie. (...) Nikogo nie oczyszczono z góry tak, jak Ciebie. (...)"3'' Andrzej z Krety (zm. 740 r.) jest nawet bardziej konkretny, tak oto wołając w kazaniu na święto Narodzin Dziewicy: „Kiedy rodzi się Matka Tego, który jest samym pięknem, natura [ludzka] odzyskuje w Jej osobie swe dawne przywileje i otrzymuje kształt na wzór doskonałego modelu, prawdziwie godnego Boga. (...) Jednym słowem, zaczyna się dziś przemiana naszej natury (...)".
Temat ten, który pojawia się w liturgicznych hymnach na święto 8 września, został jeszcze bardziej rozwinięty przez Mikołaja Kabasilasa w XIV wieku: „Ziemią jest, ponieważ jest z ziemi, ale jest nową ziemią, ponieważ w żaden sposób nie wywodzi się ze swych przodków i nie odziedziczyła starego zaczynu. Jest Ona (...) nowym ciastem i dała początek nowej rasie".

A teraz crem dela crem

Jerzy Scholarios (zm. ok. 1472 r.) : „Łaska Boża uwolniła Ją całą — pisze Jerzy — tak, jakby była dziewiczo poczęta [sic]. (...) Stąd ponieważ była całkowicie wolna od odziedziczonej po przodkach winy i kary — co było przywilejem, jaki otrzymała jedynie Ona spośród całego rodzaju ludzkiego — dusza Jej jest całkowicie niedostępna chmurom [nieczystych] myśli, Ona sama zaś stała się, w ciele i w duszy, boskim sanktuarium".

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Cz lip 08, 2010 18:10
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 499
Post Re: Katolicy - Prawosławni
W czerwcu 2016 r. w Konstantynopolu zbierze się Wszechprawosławny Sobór, który jest przygotowywany od ponad pięćdziesięciu lat. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką, którą sobór poruszy oraz historią prac przygotowawczych do soboru to polecam obejrzenie tego wykładu:
https://www.youtube.com/watch?v=8CvDrOt5Eo4

Wszystko podane prostym i przystępnym językiem :)

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Pt lis 13, 2015 12:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1250
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Fajnie, że przyjdą też katolicy.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pt lis 13, 2015 15:15
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Nektariusz napisał(a):
W czerwcu 2016 r. w Konstantynopolu zbierze się Wszechprawosławny Sobór, który jest przygotowywany od ponad pięćdziesięciu lat. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką, którą sobór poruszy oraz historią prac przygotowawczych do soboru to polecam obejrzenie tego wykładu:
https://www.youtube.com/watch?v=8CvDrOt5Eo4

Wszystko podane prostym i przystępnym językiem :)o proszę czyli uda się braciom ze wschodu ruszyć z tym tematem w końcu, to cieszy. Ku jedności wiary idziemy :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Śr lis 18, 2015 21:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Katolicy - Prawosławni
dominikbartlomiej napisał(a):
Ku jedności wiary idziemy :)


Jednosci wiary z kim?


Cz lis 19, 2015 10:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16005
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Nektariusz napisał(a):
W czerwcu 2016 r. w Konstantynopolu zbierze się Wszechprawosławny Sobór, który jest przygotowywany od ponad pięćdziesięciu lat. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką, którą sobór poruszy oraz historią prac przygotowawczych do soboru to polecam obejrzenie tego wykładu:
https://www.youtube.com/watch?v=8CvDrOt5Eo4

Wszystko podane prostym i przystępnym językiem :)


A nie ma jakichś tekstów na ten temat?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz lis 19, 2015 10:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8145
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Johnny99 napisał(a):
A nie ma jakichś tekstów na ten temat?
http://prawoslawie.uwb.edu.pl/public/data/resource/upload/00003/2464/file/literatura-1.doc
(„Wszechprawosławny Sobór z perspektywy prawosławnej eklezjologii”,
Ogólnopolska Olimpiada Prawosławnej Wiedzy Religijnej w roku szkolnym 2015/2016 - Literatura)

_________________
"Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna."
(Weatherby Swann)

"Ciemny lut to skupi."
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz lis 19, 2015 12:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Johnny99 napisał(a):
Nektariusz napisał(a):
W czerwcu 2016 r. w Konstantynopolu zbierze się Wszechprawosławny Sobór, który jest przygotowywany od ponad pięćdziesięciu lat. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką, którą sobór poruszy oraz historią prac przygotowawczych do soboru to polecam obejrzenie tego wykładu:
https://www.youtube.com/watch?v=8CvDrOt5Eo4

Wszystko podane prostym i przystępnym językiem :)


A nie ma jakichś tekstów na ten temat?


tu jest trochę dokumentów jak ktos chce pogrzebać się
https://spam/site/centreort ... nd-concile


Cz lis 19, 2015 17:28
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7710
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Może by i chciał gdybyś dał jakiegoś linka bez wad...
Czy chodzi o tę stronę?
http://www.centreorthodoxe.org/saint-et-grand-concile
Ale tam są raczej dokumenty z 1961 roku z Rodos do 2009 w Chambesy

Tutaj natomiast
https://fr.wikipedia.org/wiki/Concile_panorthodoxe
jest historia przygotowań.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz lis 19, 2015 18:01
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 499
Post Re: Katolicy - Prawosławni
Jeżeli tu na forum są osoby, które chciałyby porozmawiać o prawosławiu w nieco większym zakresie niż w tym temacie, to zapraszam na forum.cerkiew.pl ;)

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Śr lut 08, 2017 12:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 16, 2017 16:07
Posty: 2
Post Re:
locowski napisał(a):
kiedyś widzałem program, jak pop udzielał wieczerze pod dwiema postaciami, ale tylko to zapamiętałem z tego programu.


Zawsze jest udzielana pod dwiema postaciami jednocześnie "łyżeczką" wprost do ust.


Cz lut 16, 2017 16:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 16, 2017 16:07
Posty: 2
Post Re: Katolicy - Prawosławni
pudlasz napisał(a):
dominikbartlomiej napisał(a):
Ku jedności wiary idziemy :)


Jednosci wiary z kim?

Ku "jedności wiary" a nie z kim :-o


Cz lut 16, 2017 16:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 506 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 34  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL