Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 2:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 kalwinizm 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: kalwinizm
Kozioł napisał(a):
Piotr1 napisał(a):
Teraz? Od końca XVIII w. zainteresowanie rozważaniami na temat predestynacji w Kościołach reformowanych raczej zanikło; w zeszłym wieku przywrócił to zagadnienie reformowanej teologii Barth; mamy różne opinie, stanowiska, propozycje; ale żeby podział? To raczej historyczne kwestie.
Czyżby? I nawet istnienie w Polsce obok siebie Ewangelicznego Kościoła Reformowanego (głoszącego podwójną predestynację) i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, nie pałających do siebie miłością jest kwestią historyczną? :twisted:

EKR powstał na skutek podziału? Nie było żadnego podziału, a tym bardziej podziału z powodu dyskusji o takich czy innych teologicznych ujęciach sprawy predestynacji. EKR to import zza oceanu różnych tamtejszych jankeskich wynalazków. To że sobie wybrali nazwę by się podszywać pod innych to co z tego? Równie dobrze mogliby się ogłosić patriarchatem antiocheńskim asyryjczyków.

Cytuj:
Powstanie w 2000 r. obok Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych tradycyjnej Światowej Społeczności Reformowanej nawiązującej m.in. do Kanony z Dordrechtu to tez historyczna kwestia :zdziwko:

World Reformed Fellowship powstała w 2000 z wyniku połącznia się dwóch innych amerykańskich aliansów, nie w wyniku podziałów w Kościołach reformowanych. Kościoły reformowane wchodzą w skład World Communion of Reformed Churches. Istnieje jeszcze International Conference of Reformed Churches. Nie znam żadnej teologicznej dyskusji na temat takich czy innych ujęć kwestii predestynacji, która by prowadziła aż do rozłamu.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


N maja 20, 2012 19:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Bluźniercza podwójna predestynacja
mykitos napisał(a):
Kozioł napisał(a):
A co do reformowanej predestynacji, to ta w wydaniu Bartha pewnie bardzo by ci odpowiadała.

Nie jest zła
Zdecydowanie lepsza wersja niż Jana Kalwina

Kalwin to XVI w, a Barth to XX w, nic dziwnego że bliższa. Kalwin nic nowego o predestynacji nie napisał, jedyne co, to zaproponował nowe miejsce dla starożytnej formuły w chrześcijańskim wykładzie wiary. Barth rzeczywiście coś ciekawego na ten temat powiedział.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


N maja 20, 2012 19:08
Zobacz profil
Post Re: kalwinizm
Piotr1 napisał(a):
EKR powstał na skutek podziału? Nie było żadnego podziału, a tym bardziej podziału z powodu dyskusji o takich czy innych teologicznych ujęciach sprawy predestynacji. EKR to import zza oceanu różnych tamtejszych jankeskich wynalazków. To że sobie wybrali nazwę by się podszywać pod innych to co z tego? Równie dobrze mogliby się ogłosić patriarchatem antiocheńskim asyryjczyków.
A co? Reformowani mają jakąś ciągłość apostolska, czy coś podobnego? Tak, wyszli z Europy, trafili do Ameryki i teraz wracają z powrotem. Budują kościół na teologii reformowanej i nikt nie może im odmówić prawa do tożsamości reformowanej. A wzajemne animozje, w tym twoja reakcja, wspaniale ukazują co najmniej pękniecie w reformowanym monolicie jaki próbujesz pokazać.
Piotr1 napisał(a):
Cytuj:
Powstanie w 2000 r. obok Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych tradycyjnej Światowej Społeczności Reformowanej nawiązującej m.in. do Kanony z Dordrechtu to tez historyczna kwestia :zdziwko:

World Reformed Fellowship powstała w 2000 z wyniku połącznia się dwóch innych amerykańskich aliansów, nie w wyniku podziałów w Kościołach reformowanych. Kościoły reformowane wchodzą w skład World Communion of Reformed Churches. Istnieje jeszcze International Conference of Reformed Churches. Nie znam żadnej teologicznej dyskusji na temat takich czy innych ujęć kwestii predestynacji, która by prowadziła aż do rozłamu.
Nie mówię o rozłamie ale o wyraźnym podziale reformowanych na tych, co przywiązują wagę do podwójnej predestynacji i na tych, którzy nie przywiązują do tego wagi, czy tez tak jak ty uważają to za przeszłość historyczną.


N maja 20, 2012 21:04
Post Re: kalwinizm
Kozioł napisał(a):
A co? Reformowani mają jakąś ciągłość apostolska, czy coś podobnego?

A Metodyści mają?
Z tego co mi wiadomo sukcesje apostolską mają katolicy,prawosławni,starokatolicy i luteranie


N maja 20, 2012 21:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: kalwinizm
Kozioł napisał(a):
A co? Reformowani mają jakąś ciągłość apostolska, czy coś podobnego?

Jasne, że mamy :)

Cytuj:
Tak, wyszli z Europy, trafili do Ameryki i teraz wracają z powrotem. Budują kościół na teologii reformowanej i nikt nie może im odmówić prawa do tożsamości reformowanej.

Można budować Kościół na róznych rzeczach - na teologii, na papieżu, na ikonach, na wewnętrznym przeżyciu czy na sposobie udzielania chrztu ;) - "reformowana tożsamość" na tym polega, że mówi, żeby tego raczej nie robić nawet, a może przede wszystkim, jeśli jest to "teologia reformowana". Nie odmawiam nikomu prawa do budowania Kościoła na teologii (jakiejkowlwiek) - być może jest to piękna tradycja - ale z pewnością inna niż ta, którą żyją Kościoły reformowane.

Cytuj:
A wzajemne animozje, w tym twoja reakcja, wspaniale ukazują co najmniej pękniecie w reformowanym monolicie jaki próbujesz pokazać.


Monolit???? Możesz o wiele rzeczy oskarżać nasze Kościoły i zapewne słusznie, ale o, to że jesteśmy monolitem???? To już kalumnie i oszczerstwo pierwszej wody ;)

Kozioł napisał(a):
Piotr1 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Powstanie w 2000 r. obok Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych tradycyjnej Światowej Społeczności Reformowanej nawiązującej m.in. do Kanony z Dordrechtu to tez historyczna kwestia :zdziwko:

World Reformed Fellowship powstała w 2000 z wyniku połącznia się dwóch innych amerykańskich aliansów, nie w wyniku podziałów w Kościołach reformowanych. Kościoły reformowane wchodzą w skład World Communion of Reformed Churches. Istnieje jeszcze International Conference of Reformed Churches. Nie znam żadnej teologicznej dyskusji na temat takich czy innych ujęć kwestii predestynacji, która by prowadziła aż do rozłamu.
Nie mówię o rozłamie ale o wyraźnym podziale reformowanych na tych, co przywiązują wagę do podwójnej predestynacji i na tych, którzy nie przywiązują do tego wagi, czy tez tak jak ty uważają to za przeszłość historyczną.

Ja do przeszłości historycznej przywiązuje dużą wagę. Do podwójnej predestynacji też. I nie widzę, by akurat to to było powodem podziału.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


N maja 20, 2012 21:38
Zobacz profil
Post Re: kalwinizm
Piotr1 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
A co? Reformowani mają jakąś ciągłość apostolska, czy coś podobnego?

Jasne, że mamy :)

No tak, zapomniałem, metodyści także. Za często bywam na katolickich forach :biggrin:
Cytuj:
Nie odmawiam nikomu prawa do budowania Kościoła na teologii (jakiejkowlwiek) - być może jest to piękna tradycja - ale z pewnością inna niż ta, którą żyją Kościoły reformowane.

A jaką tradycją wg ciebie żyją kościoły reformowane?


N maja 20, 2012 21:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: kalwinizm
mykitos napisał(a):
Kozioł napisał(a):
A co? Reformowani mają jakąś ciągłość apostolska, czy coś podobnego?

A Metodyści mają?
Z tego co mi wiadomo sukcesje apostolską mają katolicy,prawosławni,starokatolicy i luteranie

Stanowisko kościołów reformowanych, luterańskich i unijnych dotyczące rozumienia sukcesji apostolskiej zawarte jest m.in w deklaracji IV Zgromadzenia Wspólnoty Kościołów Protestanckich w Europie:

Słowo Boże, które tworzy Kościół, jest pierwotną, przez apostołów poświadczoną Ewangelią, z którą mamy do czynienia w Piśmie Świętym Starego i Nowego Testamentu. Jeżeli Kościół opiera się na tym fundamencie, to jest Kościołem apostolskim. Sukcesja apostolska w reformacyjnym rozumieniu jest stałym powrotem do apostolskiego świadectwa. Sukcesja ta zobowiązuje Kościół do dawania autentycznego i misyjnie zabarwionego świadectwa o Ewangelii Jezusa Chrystusa; musi się to dziać w wierności wobec apostolskiego poselstwa (por. 1 Kor 15,1-3), któremu zawdzięcza ona swoje istnienie. Gdzie Duch Boży sprawia, że apostolskie poselstwo staje się prawdą dla ludzi (por. J 16,13), tam urzeczywistnia się apostolskość Kościoła jako successio fidelium poprzez pokolenia. Successio fidelium nie wyklucza successio ordinis (następstwo w przekazywaniu urzędu duchownego), lecz je warunkuje. Według rozumienia reformacyjnego, apostolskość Kościoła nie zostaje zagwarantowana przez historyczną kontynuację sukcesji w urzędzie biskupim Kościoła. Objawienie Boga w Chrystusie, na którym opiera się Kościół, nie jest depositum przekazanym na własność urzędowi kościelnemu lub będącym w jego władaniu.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


N maja 20, 2012 21:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: kalwinizm
Kozioł napisał(a):
Piotr1 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
A co? Reformowani mają jakąś ciągłość apostolska, czy coś podobnego?

Jasne, że mamy :)


No tak, zapomniałem, metodyści także. Za często bywam na katolickich forach :biggrin:

:D
Cytuj:
Cytuj:
Nie odmawiam nikomu prawa do budowania Kościoła na teologii (jakiejkowlwiek) - być może jest to piękna tradycja - ale z pewnością inna niż ta, którą żyją Kościoły reformowane.

A jaką tradycją wg ciebie żyją kościoły reformowane?

Reformowaną ;)

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


N maja 20, 2012 21:53
Zobacz profil
Post Re: kalwinizm
mykitos napisał(a):
Kozioł napisał(a):
A co? Reformowani mają jakąś ciągłość apostolska, czy coś podobnego?

A Metodyści mają?
Z tego co mi wiadomo sukcesje apostolską mają katolicy,prawosławni,starokatolicy i luteranie

Tak, mają. I reformowani i metodyści.
Wg rozumienia katolickiego, to ciągłość apostolska maja tylko kościoły prawosławne, katolickie i starokatolickie. Luteranie, anglikanie, metodyści już nie.
Wg teologii poreformacyjnej ciągłość apostolska nie polega na ciągłości świeceń ale na ciągłości nauczania, na ciągłości ewangelii, na zgodności z nauka apostołów. Jest to sukcesja wiary, nauki apostolskiej, a nie sukcesja dotyku jak w berku.
Co ciekawe luteranie ostatnio bardzo dbają o sukcesję urzędu pomimo tego, ze u luteran uznają ja tylko anglikanie i starokatolicy. Podobnie jest z anglikanami, a nawet i metodystami.


N maja 20, 2012 21:56
Post Re: kalwinizm
Piotr1 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
A jaką tradycją wg ciebie żyją kościoły reformowane?

Reformowaną ;)
Ci "z importu" o sobie mówią to samo :D


N maja 20, 2012 21:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: kalwinizm
Kozioł napisał(a):
Piotr1 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
A jaką tradycją wg ciebie żyją kościoły reformowane?

Reformowaną ;)
Ci "z importu" o sobie mówią to samo :D

To, że coś się tak samo nazywa, nie znaczy, że to samo jest. Nie zastrzeżesz nazwy w urzędzie patentowym.

Ale tak wracając ad rem. Myślę, że z całego długiego katalogu rzeczy, która by mnie z pastorem Bartosikiem różniła, rozważania o predestynacji byłyby jedną z najostatniejszych - o ile w ogóle byśmy do niej cało dotarli :)

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


N maja 20, 2012 22:10
Zobacz profil
Post Re: kalwinizm
Piotr1 napisał(a):
Ale tak wracając ad rem. Myślę, że z całego długiego katalogu rzeczy, która by mnie z pastorem Bartosikiem różniła, rozważania o predestynacji byłyby jedną z najostatniejszych - o ile w ogóle byśmy do niej cało dotarli :)

Za to byś sporo mógł porozmawiać ze Smolarzem, byle trzymać się ST i unikać tematu predestynacji :D


N maja 20, 2012 22:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: kalwinizm
Pewnie mógłbym się wiele nauczyć.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


N maja 20, 2012 22:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: kalwinizm
Kozioł napisał(a):
Wg teologii poreformacyjnej ciągłość apostolska nie polega na ciągłości świeceń ale na ciągłości nauczania, na ciągłości ewangelii, na zgodności z nauka apostołów.


To oznacza subiektywizację sukcesji. Mogę dzisiaj założyć Kościół i będę mógł z pełną powagą twierdzić, że jest on "apostolski" - bo zachowałem "zgodność z nauką apostołów" (nawiasem mówiąc, kto miałby to oceniać? może również ja sam? czy Świadkowie Jehowy zachowują "ciągłość apostolską"?). Ale to tylko BTW.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn maja 21, 2012 8:59
Zobacz profil
Post Re: kalwinizm
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Wg teologii poreformacyjnej ciągłość apostolska nie polega na ciągłości świeceń ale na ciągłości nauczania, na ciągłości ewangelii, na zgodności z nauka apostołów.


To oznacza subiektywizację sukcesji. Mogę dzisiaj założyć Kościół i będę mógł z pełną powagą twierdzić, że jest on "apostolski" - bo zachowałem "zgodność z nauką apostołów" (nawiasem mówiąc, kto miałby to oceniać? może również ja sam? czy Świadkowie Jehowy zachowują "ciągłość apostolską"?). Ale to tylko BTW.

Wiesz skąd pochodzi twoja argumentacja dla sukcesji "z rączek do raczek"? Z argumentów dla dyskusji z gnostykami, ze jeżeli jest jakaś tajemna wiedza , to gdzie miałaby być jak nie w Rzymie, skoro i Piotr i Paweł tam był i zapewne co miał do przekazania, to z rączki do rączki następcy sobie przekazywali :) To argumentacja przejęta od gnostyków :badgrin:
Jaką gnoze, wiedzę tajemną przekazuje sukcesja wg twojego rozumowania? ;-)

W Polsce ewangelicy (KER, KEA, KEM) mają sukcesję wg katolickiego rozumienia przekazaną przez starokatolików polskich. To, ze katolicy nadal jej nie uznają jest ich wewnętrzną sprzecznością.


Pn maja 21, 2012 9:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL