Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 O inkwizycji 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
twoj terkst to bełkot! Nie znasz zero historii.

Chyba przygadał kocioł grankowi tak coś wydaje.
Szanowny Pan Marcin ośmielił się napisać.!!!
Cytuj:
twoj tylko czemu stosy protestanckie rpzypisuje się katolikom?

na czarownice polowali protestanci
Panie Marcinie
Luter i protestanci w tej obecnej formie ( bo były inne schizmy wcześniej) w1517 ( bodajże ) . Sugerujesz Waść , ze przed tym rokiem nie było stosów palenia czarownic..etc..??

Historia Inkwizycji hiszpańskiej się kłania i parę innych krajów katolickich , gdzie z ochotą i werwą palono na stosie .I to przed powstaniem protestantyzmu. Faktem natomiast jest i to bolesnym, ze po powstaniu protestantyzmu bracia protestanci skopiowali wyczyny katolików i to te najgorsze wyczyny . Przejmując metody działania katolików (stosy palenie czarownic etc) . Nie odpisuj mi Pan ze to robiły władze świeckie (stosy czarownice etc.)Władza świecka zazwyczaj była podporządkowana władzy kościelnej
Ale podobno Pan jestes wykształcony .A człowiekowi wykształconemu nie przystoi pisać takich bredni jak Pan wypisujesz w poprzednim poście
Pozdrawiam


Cz wrz 07, 2006 7:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 20, 2005 20:24
Posty: 35
Post 
Cytuj:
Historia Inkwizycji hiszpańskiej się kłania i parę innych krajów katolickich , gdzie z ochotą i werwą palono na stosie .I to przed powstaniem protestantyzmu.


Ośmielę się zabrać głos.

Jeżeli już wytykamy komuś nieznajomość historii czy inkwizycji, warto to robić z sensem - bo np. historia inkwizycji hiszpańskiej wcale się tutaj nie kłania. Otóż akurat inkwizycja hiszpańska to instytucja, która faktycznie powstała tuż przed reformacją, pod koniec XV wieku. Te kilkadziesiąt lat przed reformacją wcale nie spędziła na paleniu czarownic, ale na walce z conversos podejrzanymi o powrót do dawnej wiary. Inna sprawa, że akurat hiszpańska inkwizycja właściwie w ogóle nie zajmowała się ściganiem czarownic, a raczej tych, którzy w czarownice wierzyli - jako wierzących w zabobony heretyków. Hiszpania, właśnie za sprawą takiego podejścia inkwizycji do kwestii czarownictwa, była w kontekście polowań na czarownice na tle reszty Europy oazą spokoju.

Niezależnie od kwestii samej inkwizcji hiszpańskiej, warto zauważyć, że okres polowań na czarownice ledwie zaczyna się pod koniec XV wieku, a jego rozkwit to wlaśnie okres odrodzenia, właśnie za czasów reformacji. Wcześniej i owszem, zdarzało się palenie czarownic na stosie, ale były to przypadki wyjątkowe.

_________________
Strona o inkwizycji, herezjach, historii Kościoła i religii: http://www.inquisitio.info


Cz wrz 07, 2006 11:08
Zobacz profil WWW
Post 
Dobre jest tu stwierdzenie :D "szacuje się że w wyniku polowania na same wiedźmy zginęło około miliona kobiet"...polowanie na czarownice "młot na czarownice" to historia zasadniczo 2 wieków - XVI - XVII.
Zważywszy, że w tym czasie Europa liczyła ok. 9 milionów ludności, stosy musiały wg szacujących płonąć non stop, a cała Europa była osnuta dymem ze stosów :D


Cz wrz 07, 2006 13:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Alus napisał(a):
Dobre jest tu stwierdzenie :D "szacuje się że w wyniku polowania na same wiedźmy zginęło około miliona kobiet"...polowanie na czarownice "młot na czarownice" to historia zasadniczo 2 wieków - XVI - XVII.
Zważywszy, że w tym czasie Europa liczyła ok. 9 milionów ludności, stosy musiały wg szacujących płonąć non stop, a cała Europa była osnuta dymem ze stosów :D

Było gorzej. Drukarnie heretyckie pracowały pełną parą, a wydrukowane herezje od razu w ogień, bo z indeksu.

A ekolodzy dziś narzekają na zatrucie środowiska. To nic w porównaniu z tamtym ciemnym (również od dymu) katolicko-protestanckim czasem.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Cz wrz 07, 2006 14:29
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
Jeżeli już wytykamy komuś nieznajomość historii czy inkwizycji, warto to robić z sensem –
Masz rację .Ale najpierw by warto od tego od samego siebie.. Bo piszesz dalej
Cytuj:
nna sprawa, że akurat hiszpańska inkwizycja właściwie w ogóle nie zajmowała się ściganiem czarownic, a raczej tych, którzy w czarownice wierzyli - jako wierzących w zabobony heretyków.
To według mojej wiedzy liczba wierzących w czarownice jest zawsze większa niż samych czarownic.. Co czarownice siebie nawzajem czarowały to jakiś nonsens.. Takich nonsensów jest tu więcej .. Kolejny z nich cytat
Cytuj:
Te kilkadziesiąt lat przed reformacją wcale nie spędziła na paleniu czarownic, ale na walce z conversos podejrzanymi o powrót do dawnej wiary
Zapominasz zapewne celowo , że Inkwizycja Hiszpańska dokonała pierwszego holokaustu Hitler tylko niektóre metody bardziej powielił.. Dlatego naprawdę piszmy z sensem .

Wszyscy
Żydzi musieli precz uciekać z Hiszpanii wymordowano tysiące jak nie setki tysięcy żydów.
Konfiskując im wszystkie dobra .
Tak przypomne nei było jeszcze protestantłów i komunistów..
Bo to panuje taka moda wszytko co złe to komunisci masoni żydzi i protestanci


Cz wrz 07, 2006 15:54
Zobacz profil
Post 
Żydów zamieszkujących na terenach Hiszpanii nazywano "sefardim" (w II wieku Hiszpania zwana była Sefaradem).
Sefardyjczycy po wypędzeniu, osiedlili się w Europie Wsch, na Wołoszczyźnie i na Węgrzech ("Historia Żydów w Europie Środkowej i Wschodniej", autor Heiko Haumann).
Szacując po ilości Żydów osiedlonych na tych terenach, szacowanie wymordowanych na "setki tysięcy ofiar", chyba nie ma odniesienia do rzeczywistości.
Na marginesie - królowa Izabela, która wczesniej broniła wolności religii judaistycznej, wydając odpowiednie rozporządzenia, pomagając w budowie wielu synagog, swoje postepowanie zmieniła pod wpływem swego spowiednika Tomasa de Torguemada, pierwszego organizatora inkwizycji, który z pochodzenia był Żydem. Radził on królowej wypędzić Żydów z kraju.


Pt wrz 08, 2006 19:05

Dołączył(a): So sie 20, 2005 20:24
Posty: 35
Post 
godunow napisał(a):
Ale najpierw by warto od tego od samego siebie..

Jeśli masz jakieś wątpliwości co do podanych przeze mnie faktów, o których bez trudu można poczytać w pierwszej z brzegu książce o inkwizycji, to proszę bardzo - ale liczyłbym na to, że wykażesz ich nieprawdziwość w sposób inny niż przed deklarację "według mojej wiedzy"...

Wróćmy więc do tego, co napisałeś.
Cytuj:
To według mojej wiedzy liczba wierzących w czarownice jest zawsze większa niż samych czarownic..

Zakładając, że Twoje założenie jest prawdziwe, a nie ma wielu powodów do innego podejścia - co to niby zmienia w tym, co napisałem o hiszpańskiej inkwizycji? Przecież nie napisałem, że wierzących w czarownice jest mniej lub tyle samo, co czarownic. Napisałem jasno i wyraźnie, że "hiszpańska inkwizycja właściwie w ogóle nie zajmowała się ściganiem czarownic, a raczej tych, którzy w czarownice wierzyli - jako wierzących w zabobony heretyków". Zdanie powyższe powinno być zrozumiałe dla ucznia szkoły podstawowej... Gdzie tam jest mowa o jakimś czarowaniu czarownic przez same siebie? Jest informacja o tym, że inkwizycja hiszpańska nie ścigała czarownic, ale osoby wierzące w czarownice. Wyjaśniając jeszcze dokładniej - w Hiszpanii to inkwizycja zablokowała możliwość powstania szału polowań na czarownice analogicznego do tego z terenów przede wszystkim niemieckich, a uczyniła to w prosty sposób, uznając, że wiara w możliwości czarownictwa jest herezją. Czyli to osoba, która donosiła na "czarownicę", narażała się na oskarżenie o herezję i ściganie przez inkwizycję, podobnie jak osoba, która dopuszczała się samosądu pod pretekstem czarów. Więc ta "liczba wierzących w czarownice" na terenach objętych działalnością hiszpańskiej inkwizycji szybko zmalała - nawet jak ktoś wierzył, że baba z sąsiedztwa czarami sprawiła, że krowa przestała dawać mleko, to po prostu siedział cicho i nikomu o tym nie mówił, bo to nie "czarownica" wylądowałaby na przesłuchaniu, tylko on. Skutkiem tego procesów czarownic, podobnie jak ludowych samosądów nad czarownicami w Hiszpanii praktycznie nie było - co, jak już wspominałem, łacno możesz sprawdzić w książkach o inkwizycji, w szczególności inkwizycji hiszpańskiej.

Więc gdzie tu się doszukujesz nonsensu?
Oczywiście nie wliczając w to Twoich "oryginalnych" interpretacji słowa pisanego.

Cytuj:
Zapominasz zapewne celowo , że Inkwizycja Hiszpańska dokonała pierwszego holokaustu Hitler tylko niektóre metody bardziej powielił..

O niczym nie zapomniałem - o ile uda Ci się zauważyć, we wspomnianym fragmencie odniosłem się do stosunku hiszpańskiej inkwizycji do czarownic. Nie widzę więc powodu, dla którego omawiając tę sprawę, miałbym pisać o czymś zupełnie innym, a więc o ściganiach Żydów.
To po pierwsze. Po drugie - mimo wszystko, co każdy może bez problemu stwierdzić czytając moją wypowiedź, napisałem, że "te kilkadziesiąt lat przed reformacją" inkwizycja hiszpańska spędziła "na walce z conversos podejrzanymi o powrót do dawnej wiary". Conversos to byli m.in. Żydzi którzy przyjęli wiarę katolicką czy to aby uniknąć prześladowań, czy to aby móc pozostać w Hiszpanii, czy wreszcie dla ułatwienia sobie kariery.
Po trzecie wreszcie - i najistotniejsze: opowiadasz bzdury o jakimś holokauście. Abstrahując już od totalnie nieadekwatnego i demagogicznego nazywania sytuacji, jaka miała miejsce w Hiszpanii "holokaustem", to przecież nie inkwizycja miała tam moc sprawczą. Przypomnę kilka faktów(!) :
1/ To nie inkwizycja zmusiła Żydów do ucieczki - lecz państwowy edykt nakazujący Żydom opuszczenie kraju lub przejście na katolicyzm.
2/ Żydzi, którzy nie przeszli na katolicyzm nie byli objęci kompetencją działania inkwizycji. Nawrócenie pod przymusem uznawane było za nieważne - również takich osób nie obejmowała możność działania inkwizycji.
3/ Inkwizycja działała jedynie wobec Żydów, którzy przeszli na katolicyzm (tzw. conversos), którzy podejrzani byli o odejście od wiary katolickiej - w szczególności o powrót do wiary judaistycznej. Podobnie jak działała wobec przechrzczonych muzułmanów podejrzewanych o powrót do islamu i w ogóle wobec wszystkich chrześcijan podejrzanych o herezję. Nie przeczę, że wielkokrotnie działania te były prowadzone instrumentalnie, ale głównie dla celów politycznych, do których należały też i konfiskaty majątku na rzecz królestwa i, częściowo, inkwizycji. Jeśli więc mamy szukać przawdziwego sprawcy prześladowań Żydów w Hiszpanii, to było to państwo, nie inkwizycja, która była najwyżej narzędziem państwa.
Przypomnę przy okazji, że przed powstaniem inkwizycji hiszpańskiej na terenach Półwyspu Iberyjskiego wielokrotnie dochodziło do pogromów ludnoci żydowskiej. Po powstaniu inkwizycji już nie.

Nie mam w tym miejscu zamiaru wybielać inkwizycji hiszpańskiej, bo prawda jest, że wyrządziła wiele zła. Ale zarzuty też trzeba stawiać z sensem - i zgodnością z historią. Co niniejszym polecam Twojej uwadze, podobnie jak zapoznanie się z literaturą na ten temat - znajdziesz ją chociażby na mojej stronie, do której link pojawia się w stopce do mojej każdej wypowiedzi na tym forum.

_________________
Strona o inkwizycji, herezjach, historii Kościoła i religii: http://www.inquisitio.info


Pt wrz 08, 2006 22:44
Zobacz profil WWW
Post 
Tekst,który pokazuje prawdę o Inkwizycji i przekręty do jakich doszło w podawanych o niej informacjach.
http://www.okiem.pl/bog/inkwizycja.htm#polowanie


So wrz 09, 2006 10:28
Post 
Cytuj:
Szaleństwo jakie ogarnęło Europę w związku z czarami spowodowało wiele stosów. Było to jednak fobia wywołana przez ludność a nie Kościół. Spalono ok. 300.000 tys. kobiet. 2/3 tych stosów płonęło jednak w protestanckich Niemczech. 70.000 płonęło w Anglii - oderwanej od Kościoła. Spośród pozostałych wiele było wykorzystywanych przez władzę świecką. Inkwizycja traktowana z ulgą zapewniała przynajmniej sprawę sądową - która rzadko kończyła się śmiercią, podczas gdy np. Kalwin skazywał na śmierć bez procesu.


So wrz 09, 2006 10:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
Jeśli masz jakieś wątpliwości co do podanych przeze mnie faktów,
Te Fakty które serwują nam historycy katoliccy (niestety u niektórych historyków katolickich jest trend wybielania inkwizycji. Pokazania tej instytucji jako najbardziej humanitarnej instytucji) historycy tacy lub im podobni nie bardzo mnie interesują.. O takich historykach pisałem tu wielokrotnie !!Tu na forum !!
Cytat
Cytuj:
"hiszpańska inkwizycja właściwie w ogóle nie zajmowała się ściganiem czarownic
Zajmowali się tym tam komuniści i protestanci !!!Jak byś poczytał deczko o tamtych czasach. To byś się przekonał za co skazywano żydów którzy nie chcieli opuścić Hiszpanii .
Cytat
Cytuj:
Zdanie powyższe powinno być zrozumiałe dla ucznia szkoły podstawowej... Gdzie tam jest mowa o jakimś czarowaniu czarownic przez same siebie? Jest informacja o tym, że inkwizycja hiszpańska nie ścigała czarownic, ale osoby wierzące w czarownice. Wyjaśniając jeszcze dokładniej - w Hiszpanii to inkwizycja zablokowała możliwość powstania szału polowań na czarownice analogicznego do tego z terenów przede wszystkim niemieckich,
Ależ to była wspaniała instytucja..!! Czarownice czarowały bezkarnie a ci co korzystali z ich usług zapewne za pokutę dostawali odmówić 10 zdrowasiek !! Uśmiałem się setnie czytając ten wpis . O wykształcenie wole Ciebie nie pytać no i poco .
Czyżbyś dostał zadanie partyjne mające na celu wybielanie inkwizycji..?? W dzisiejszych czasach w Polsce wszystko jest możliwe !!
Cytat
Cytuj:
Więc ta "liczba wierzących w czarownice" na terenach objętych działalnością hiszpańskiej inkwizycji szybko zmalała - nawet jak ktoś wierzył, że baba z sąsiedztwa czarami sprawiła, że krowa przestała dawać mleko, to po prostu siedział cicho
Czyli jeden bezdomny w Warszawie miał czelność
obrazić publicznie obecnego Pana Prezydenta.. To zapewne jego kumple siedzą cicho.. bojąc się pierdla listów gończych.. Wtedy te metody były deczko zapewne łagodniejsze .!!Ech !!
Cytat
Cytuj:
1/ To nie inkwizycja zmusiła Żydów do ucieczki - lecz państwowy edykt nakazujący Żydom opuszczenie kraju lub przejście na katolicyzm.
Sugerujesz że państwo hiszpańskie było w tym czasie już komunistyczne..?? A może protestanckie.. ??
Ten Edykt został tak wydany z entuzjazmu…Mnie się wydaje że do tego edyktu podżegali ludzie w sutannach ..A najbardziej taki jeden ( mówią koledzy o nim wyżej )
Cytat
Cytuj:
2/ Żydzi, którzy nie przeszli na katolicyzm nie byli objęci kompetencją działania inkwizycji.
To masz rację !! Nie słyszałem
i nie wiem aby zmarłych pomordowanych żydów przesłuchiwała Inkwizycja.
Bo Taki jeden papież nawet swojemu poprzednikowi nie przepuścił wywlókł go na plac
Świętego Piotra i pozbawiał urzędu.. Ale tej metody chyba Inkwizycja Hiszpańska nie stosowała . Nic nie wiem o tym !!
A pozostały jednostki uratowanych żydów uciekły w góry i miejsca trudnodostępne wręcz nie zamieszkałe i tam się osiedlili.!!
Cytat
Cytuj:
/ Inkwizycja działała jedynie wobec Żydów, którzy przeszli na katolicyzm (tzw. conversos), którzy podejrzani byli o odejście od wiary katolickiej - w szczególności o powrót do wiary judaistycznej.
Zazwyczaj przechodzili Ci najbogatsi co mieli wpływy etc.. A majątek tych przechrzczonych żydów stanowił łakomy kąsek nie tylko dla Króla Hiszpanii. Ale i dla Ludzi kościoła. Bo gdy
udowodniono praktyki judaistyczne u delikwenta majątek konfiskowano , a delikwentowi rzadko dawało się ujść z życiem..( To tak n marginesie )
Cytat
Cytuj:
Przypomnę przy okazji, że przed powstaniem inkwizycji hiszpańskiej na terenach Półwyspu Iberyjskiego wielokrotnie dochodziło do pogromów ludnoci żydowskiej. Po powstaniu inkwizycji już nie.
Bo nie było już kogo gromić. Zrobiono to skutecznie pod koniec XV wieku. Jak Hitler wyniszczył żydów w Polsce to do dnia dzisiejszego trudno żyda spotkać na ulicy . Prędzej murzyna zobaczy !! To świadczy dobitnie i dokładnie co zrobiła inkwizycja żydami w Hiszpanii !!( Znowu na marginesie !!)
Cytat
Cytuj:
Nie mam w tym miejscu zamiaru wybielać inkwizycji hiszpańskiej, bo prawda jest, że wyrządziła wiele zła. Ale zarzuty też trzeba stawiać z sensem - i zgodnością z historią. Co niniejszym polecam Twojej uwadze, podobnie jak zapoznanie się z literaturą na ten temat - znajdziesz ją chociażby na mojej stronie, do której link pojawia się w stopce do mojej każdej wypowiedzi na tym forum.
Ja wiem O tym ty po prostu malujesz biała farbą . Tyle tylko ze nie każdy to potrafi robić z sensem . Co do twojej strony i niby dokumentów . Pisałem deczko wcześniej w tym poście i w wielu tu na forum
Pozdrówka


N wrz 10, 2006 7:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
bez komentarza, protestanci bronią się atakiem. Ile to stosów płoneło z rzeczypospolitej Genewskiej ile w protestancich krajach Niemieckich, ile w Skandynawii. Jak długo o inkwizycji wiedze czerpac sie bedzie z Imienia rózy Umberto Ecco tak dlkugo nie ma mowy o zetelnej dyskusji.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


N wrz 10, 2006 17:32
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
czerpac sie bedzie z Imienia rózy Umberto Ecco tak dlkugo nie ma mowy o zetelnej dyskusji.
Deczko masz racji !! Ale deczko .!! Skoro fanatyczni katolicy zazwyczaj w Polsce !! Szacują ofiary do 30 tysięcy tyle są wstanie przełknąć za całokształt działalności Inkwizycji tej głównej i ich krajowych odpowiedników. Przypomnę chodzi o okres ponad400 lat . Czyli średnio rocznie Inkwizycja w Całej Europie skazywała 75 osób No ale przyjrzyjmy się drugiej skrajnej liczbie. 30 milionów ( ja ją odrzucam jako mało prawdopodobną ) wychodzi 75 tysięcy ofiar na tok (średnio) biorąc że w Europie było 10 państw wychodzi nam średnio (znowu ) 7.5 tysiąca ofiar rocznie na jeden kraj.. Czy takie liczby są realne pewnie taak. ( to dal tych co to tak szafują liczbą ludności w Europie) to tak na marginesie.. Moim zdanie liczba ofiar Inkwizycji trzeba liczyć w milionach nie w tysiącach , I liczba między 6 a 10 milionów za 400 lat działalności inkwizycji nie wydaje się być liczbą zawyżoną .
A Pan Marcin napisał
Cytuj:
Ile to stosów płoneło z rzeczypospolitej Genewskiej ile w protestancich krajach Niemieckich,
Kochani braci akatolicy . Protestanci przejęli te dobre wzorce Od WAS !! Nie od komunistów !! Zapewne Zakonnicy z mieczami mieli o wiele więcej krwi niewinnej na rękach . Niż w podanych przez Ciebie przykładach.!!
Dodni potepienia za te czyny protestanci.
To przez całe stuleci bracia katolicy powtarzali per poganii morti gloryfikator Christoss ( przez śmierć pogan wychwalajmy ( uwielbiajmy Chrystusa)
To tak znowu margines
A co do Umberto bardziej on wiarygadny niż wielu Waszych katolikich hitoryków(pseuda) , którzy swoje dane konsultowali z sufitem lub podobnymi faktami ..!~!
Pozdrówka


N wrz 10, 2006 18:23
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 20, 2005 20:24
Posty: 35
Post 
godunow napisał(a):
Te Fakty które serwują nam historycy katoliccy (niestety u niektórych historyków katolickich jest trend wybielania inkwizycji. Pokazania tej instytucji jako najbardziej humanitarnej instytucji) historycy tacy lub im podobni nie bardzo mnie interesują..

Gdybyś raczył zadać sobie trud spojrzenia na bibliografię, do której Cię odesłałem (dokładny link: http://www.inquisitio.info/biblio.html ), zapewne zauważyłbyś, że znajdują się tam książki prezentujące różne spojrzenie na instytucję inkwizycji. Do swoich badań w tym zakresie staram się podchodzić obiektywnie, a to wymusza na mnie czytanie książek tak apologetycznych, jak i oskarżycielskich, ale oczywiście w największym stopniu tych prezentujących nienacechowane emocjami spojrzenie naukowe. Tylko przy takim podejściu można sobe wyrobić sensowne zdanie o inkwizycji.
Niestety, Tobie brakuje nawet nie obiektywizmu historcznego w podejściu do inkwizycji, ale przede wszystkim w ogóle chęci do konfrontacji swojej opinii z historycznymi faktami.

W swojej odpowiedzi na mój post nie zanegowałeś ani jdnego faktu historycznego spośród tych, które podałem. Nawet nie jesteś w stanie podjąć merytorycznej dyskusji...

Cytuj:
Jak byś poczytał deczko o tamtych czasach. To byś się przekonał za co skazywano żydów którzy nie chcieli opuścić Hiszpanii

Napisałem za co skazywano - za złamanie edyktu królewskiego. A tych, którzy się przechrzcili - za (zwykle domniemany) powrót do religii judaistycznej.

Niestety, swoją wiedzę opieram właśnie na książkach opowiadających zdecydowanie więcej niż deczko o tamtch czasach, bo książkach tej tematyce w ogóle poświęconych...

Cytuj:
Czarownice czarowały bezkarnie a ci co korzystali z ich usług zapewne za pokutę dostawali odmówić 10 zdrowasiek

Wierzysz w możliwość czarowania przez czarownice? No no, nie posądzałbym. Czyli co, na pozostałych terenach słusznie były ścigane, skoro "czarowały"?

Niezależnie jednak od Twoich przekonań w tym zakresie, w Hiszpanii sytuacja wyglądała właśnie w ten sposób, że nie cigano czarownic (zwykle uznawano je za umysłowo chore), a wiarę w możliwość wykonywania przezeń skutecznych czarów uznawano za herezję. Jeśli nie wierzysz, spróbuj poczytaś co nieco na temat stosunku inkwizcji hiszpańskiej do czarownic w literaturze tego tematu.

Cytuj:
O wykształcenie wole Ciebie nie pytać no i poco .
Czyżbyś dostał zadanie partyjne mające na celu wybielanie inkwizycji..

Merytoryczność Twoich wypowiedzi potrafi powalić na kolana...

Być może nie mieści Ci się to w głowie, ale zdarzają się ludzie, którzy po prostu interesują się daną tematyką i prowadzą badania w tym zakresie. Ale skoro w coś takiego nie wierzysz, to pozostaje się tylko zastanowić jaki jest Twoje "zadanie partyjne" w dyskusji o inkwizycji.

Cytuj:
Czyli jeden bezdomny w Warszawie miał czelność
obrazić publicznie obecnego Pana Prezydenta.. To zapewne jego kumple siedzą cicho.. bojąc się (censored) listów gończych.. Wtedy te metody były deczko zapewne łagodniejsze

Generalnie rzecz ujmując, sytuacja z prezydentem i tym bezdomnym mnie śmieszy. Ale co to ma wspólnego z czarownicami?

Chyba że masz inkwizycji za złe to, że powstrzymała szał polowań na czarownice na terenach Hiszpanii. Tylko w takim układzie zauważam pewną wewnętrzną sprzeczność w Twoich wypowiedziach - jeśli ktoś jednocześnie potępia kogoś za to, że palił czarownice na stosach i za to, że palenie czarownic na stosie uniemozliwił, to powinien lekko zastanowić się nad sobą, bo to pierwsze oznaki schizofrenii...

Cytuj:
Sugerujesz że państwo hiszpańskie było w tym czasie już komunistyczne.. A może protestanckie..
Ten Edykt został tak wydany z entuzjazmu…Mnie się wydaje że do tego edyktu podżegali ludzie w sutannach ..A najbardziej taki jeden ( mówią koledzy o nim wyżej )

Niczego nie sugeruję. Edykt został wydany przez parę królewską przede wszystkim z chęci przejęcia majątków żydowskich, acz przyznaję, że sfery kościelne i, ogólnie ujmując, niezbyt przyjazne ówcześnie stosunki pomiędzy różnymi wyznaniami miały swój udział w jego wydaniu. Nie widzę powodu, dla którego miałbym twierdzic, że było inaczej - skoro tak było.
Widocznie faktycznie pomyliłeś mnie z jakimś ślepym apologetą, który będzie bronił czy to inkwizycji, czy to Kościoła katolickiego w ogóle niezależnie od faktów historycznych. Jak już wspominałem, ja staram się obiektywnie podchodzić, ale do faktów historycznych, a nie do zmyśleń i wyobrażeń.

Cytuj:
To masz rację Nie słyszałem
i nie wiem aby zmarłych pomordowanych żydów przesłuchiwała Inkwizycja.

Wiem, że mam rację, podobnie jak w pozostałych przypadkach. Gdybym miał jakieś wątpliwości co do tego, o czym piszę, zaznaczyłbym to.

Tutaj kolejna uwaga - znowu opierasz się nie na faktach, ale na jakichś zmyśleniach. Inkwizycja nigdy nie przesłuchiwała zmarłych, niezależnie od ich wyznania. Przypadki, o których - jak sądzę - myślisz, dotyczyły pośmiertnego wykonania wyroku spalenia na zmarłych już heretykach (tj. palenia pochowanych uprzednio ciał heretyków) bądź ich przeniesienia poza cmentarzami katolickimi (tj. poza poświęconą ziemią). Fakt, że, eufemistycznie to ujmując, nie była to praktyka zasługująca na pochwałę...

Wracając do Żydów - ci z nich, którzy nie przeszli na katolicyzm, a pozostali na terenach hiszpańskich odpowiadali za złamanie królewskiego edyktu, ale nie przed inkwizycją, tylko przed sądami państwowymi. Inkwizycja zawsze obejmowała swoją kompetencją jedynie chrześcijan, tj. osoby ochrzczone.

Cytuj:
Zazwyczaj przechodzili Ci najbogatsi co mieli wpływy etc.. A majątek tych przechrzczonych żydów stanowił łakomy kąsek nie tylko dla Króla Hiszpanii. Ale i dla Ludzi kościoła. Bo gdy
udowodniono praktyki judaistyczne u delikwenta majątek konfiskowano , a delikwentowi rzadko dawało się ujść z życiem..(

Zawiść ludzka nie zna granic. Było tak wtedy, jest i teraz. Niestety...

Inkwizycja hiszpańska była wykorzystywana instrumentalnie, to fakt, któremu nie mam zamiaru zaprzeczać i który kosztował zycie wiele osób.

Na marginesie tego nizaprzeczalnego faktu jedynie można się zastanowić również nad tymi, którzy tak instrumentalnie "nawracali się" na katolicyzm.

Cytuj:
Bo nie było już kogo gromić. Zrobiono to skutecznie pod koniec XV wieku.

E, nieprawda. Jeszcze przez spory okres czasu było - a pogromów nie było. Pamiętajmy przy okazji o skomplikowanej stuacji narodowo-wyznaniowej na ówczesnym Półwspie Iberjskim - to były czasy rekonkwisty i tuż po niej. Czy nam się to podoba, czy nie, muzułmanie i Żydzi nie byli i nie mogli być tam mile widziani i siłą rzeczy ogniskowali na sobie nienawiść Hiszpanów.

Tak czy inaczej, mimo wszystko uważam, że dla Żydów lepiej (w sensie mniejszego zła) było zostać wygnanymi i zachować życie, przenosząc się choćby do Polski czy Ameryki, niż żyć w ciągłym strachu przed prześladowaniami i pogromami nieprzychylnie nastawionej ludności miejscowej. Co oczywiście nie znaczy, że popieram którekolwiek z tych działań.

Cytuj:
Jak Hitler wyniszczył żydów w Polsce to do dnia dzisiejszego trudno żyda spotkać na ulicy . Prędzej murzyna zobaczy

No, było nie było, Żyda jest jednak trudniej rozpoznać na ulicy niż Murzyna. Poza tym - nie bywasz chyba w Krakowie, tam można spotkać sporo Żydów, szczególnie na Kazimierzu. I jakoś sobie w pokoju żyjemy.

Cytuj:
Ja wiem O tym ty po prostu malujesz biała farbą .

Nie, niczego nie maluję żadną farbą - ani białą, ani czarną. Po prostu staram się opierać na suchych faktach. Jeśli więc widzę, że ktoś pisze rzeczy sprzeczne z tymi faktami, jak choćby Ty o ściganiu czarownic przez inkwizycję hiszpańską, to po prostu prostuję to zgodnie z historią.

Inkwizycja nie była i nigdy nie powinna być chlubą dla Kościoła katolickiego. Ale to nie uzasadnia jeszcze przypisywania jej całego zła tego świata, rzeczy, których nie zrobiła. Jest wystarczająco dużo złych elementów w działalności inkwizycji, żeby nie trzeba było przypisywać jej działań, które nie miały miejsca.

Co poddaję Ci pod rozwagę.

_________________
Strona o inkwizycji, herezjach, historii Kościoła i religii: http://www.inquisitio.info


N wrz 10, 2006 20:58
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
trzeba komuś przypomnieć co niejaki Marcin Luter pisał i mówił o Żydach...

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


N wrz 10, 2006 21:11
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
dybyś raczył zadać sobie trud spojrzenia na bibliografię, do której Cię odesłałem (dokładny link: http://www.inquisitio.info/biblio.html ), zapewne zauważyłbyś, że znajdują się tam książki prezentujące różne spojrzenie na instytucję inkwizycji.
O takim źródle pisałem wcześniej.. Źródło do którego mam wątpliwości
Cytat
Cytuj:
ylko przy takim podejściu można sobe wyrobić sensowne zdanie o inkwizycji.
Hołduje zasadzie . Poznaj dane z kilku niezależnych źródeł i wyciągaj wnioski
Cytat
Cytuj:
Niestety, Tobie brakuje nawet nie obiektywizmu historcznego w podejściu do inkwizycji, ale przede wszystkim w ogóle chęci do konfrontacji swojej opinii z historycznymi faktami.
Nie nazwałbym Twoich danych za fakty historyczne.. Fakt to coś takiego , które ma potwierdzenie w kilku źródłach ( niezależnych) W Twoim przypadku faktem jest Inkwizycja ofiary tej instytucji . Lecz liczba i skala ofiar jest stosownie zaniżona i wybielona do innych źródeł
Choćby takie dane Poganie": IX - XII wiek. W średniowieczu niemieccy królowie i książęta nawracali siłą na wiarę "chrześcijańską" dziesiątki tysięcy germańskich i słowiańskich "pogan" lub okrutnie ich mordowali. Kościół dawał na to swoje błogosławieństwo lub wzywał do "wypraw krzyżowych" przeciwko Słowianom. (Karlheinz Deschner, "Kriminalgeschichte des Christentums" - "Kryminalna Historia Chrześcijaństwa", t. IV, V, VI). Istnieje wiele takich nie katolickich źródeł podających jakże inne dane
Cytat
Cytuj:
W swojej odpowiedzi na mój post nie zanegowałeś ani jdnego faktu historycznego spośród tych, które podałem.
Nic innego nie robię a tylko neguję Twoje wydumane z palca dane o Inkwizycji
Cytat
Cytuj:
Niestety, swoją wiedzę opieram właśnie na książkach opowiadających zdecydowanie więcej niż deczko o tamtch czasach, bo książkach tej tematyce w ogóle poświęconych...
Nie chciałbym w tym miejscu pisać złośliwie skoro nie czujesz ironii..
Cytat
Cytuj:
Wierzysz w możliwość czarowania przez czarownice? No no, nie posądzałbym.
Nie posądzałem Ciebie , że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem . ( jest to sztuka jak widać nie lada)
Cytat
Cytuj:
Być może nie mieści Ci się to w głowie, ale zdarzają się ludzie, którzy po prostu interesują się daną tematyką i prowadzą badania w tym zakresie. Ale skoro w coś takiego nie wierzysz, to pozostaje się tylko zastanowić jaki jest Twoje "zadanie partyjne" w dyskusji o inkwizycji.
Mnie się w głowie nie mieści , ze ludzie podobno prowadzący badania historyczne . [b] Pisza takie bzdury jak Ty kolego w tym konkretnym temacie..[/quote]
Jest łamana elementarna zasada poznawcza.. Przypominam aby coś uznać za fakt historyczny trzeba takie zdarzenie potwierdzić w kilku niezależnych od siebie źródłach. Im wiecej tym lepiej.. A Ty powołujesz się na katolickich historyków ( może nawet pseudo) czyli jedno źródło i uznajesz to za fakt.. Dla mnie nie jest to żadny fakt historyczny
Cyta
Cytuj:
chyba że masz inkwizycji za złe to, że powstrzymała szał polowań na czarownice na terenach Hiszpanii.
Ja po prostu Twoim wywodom nie wierzę , bo znam fakty które mówią ze w Hiszpanii też palono owe panie.. Ze nie czujesz ironi..
Cytat
Cytuj:
Tutaj kolejna uwaga - znowu opierasz się nie na faktach, ale na jakichś zmyśleniach. Inkwizycja nigdy nie przesłuchiwała zmarłych, niezależnie od ich wyznania. Przypadki, o których - jak sądzę - myślisz, dotyczyły pośmiertnego wykonania wyroku spalenia na zmarłych już heretykach (tj. palenia pochowanych uprzednio ciał heretyków) bądź ich przeniesienia poza cmentarzami katolickimi (tj. poza poświęconą ziemią). Fakt, że, eufemistycznie to ujmując, nie była to praktyka zasługująca na pochwałę...

szanowny kolego kłania się czytanie ze zrozumieniem .. No ale ja nic nie mylę Jeszcze raz przeczytaj do czego się to odniosło
przytoczę jeszcze raz twoją wypowiedź z poprzedniego postu postu..
Cytuj:
2/ Żydzi, którzy nie przeszli na katolicyzm nie byli objęci kompetencją działania inkwizycji.


Ja na ten twój wywód opowiedziałem cytuję swoją odpowiedź do Twojej wypowiedzi [/quote]T o masz rację Nie słyszałem
i nie wiem aby zmarłych pomordowanych żydów przesłuchiwała Inkwizycja.[/quote]
Czyli pisząc prościej abyś to zrozumiał ( ze to historyk nie może zrozumieć !!) Moim zdaniem nie było żydów którzy nie przeszli na katolicyzm !! . Żydzi którzy nie przeszli na katolicyzm to żydzi zmarli pomordowani etc. . I w tym sensie to pisałem nie o faktach..
Czy to trudno zrozumieć..??
Cytat
Cytuj:
Co poddaję Ci pod rozwagę.

Zanim zaczniesz znowu co kolwiek wybielać spojrzyj na to zagadnienie z wieleu stron . Nie czyń tego tak wybiórczo jak robisz to z inkwizycją Ale ja podejrzewam tu raczej celowe działanie .Czyli wybielanie historii . I taki jest Twój cel .(moje zdanie

Pan Marcin napisał
Cytuj:
rzeba komuś przypomnieć co niejaki Marcin Luter pisał i mówił o Żydach...
tak na marginesie Luter był wcześniej katolickim księdzem , pobieral stosowne nauki i zapewne został nauczony odpowiedniej miłości do żydów przez Kościół Rzymsko katolicki


Pn wrz 11, 2006 8:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL