Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
 O inkwizycji 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So sie 20, 2005 20:24
Posty: 35
Post 
Cytuj:
JA jednak bardziej ufam historii.. Europa przedchrześcijańska to Europa pogańska . Gdzie czary i magia są na porządku dziennym. Dopiero chrześcijaństwo kładzie temu kres. Czarownice i podobne instytucje są zwalczane.

Toteż Kolego, cały czas tłukę Ci do głowy, żebyś sprawdził podane przeze mnie akty prawne, żebyś sam sięgnął do historii, której bardziej ufasz niż mi, a sam się przekonasz, że również w Europie przedchrześcijańskiej czary nie są na porządku dziennym i również są zwalczane. Nie chcesz sam sprawdzić, to pomogę Ci jeszcze bardziej:
Kodeks Hammurabiego przewiduje w swoim drugim paragrafie karę śmierci dla czarownika oraz próbę wody (ordalia).
Prawo Aten przewiduje karę śmierci dla maga i całej jego rodziny, podobnie prawy greckiej wyspy Teos.
Rzymska Ustawa XII Tablic (połowa V wieku p.n.e.) zawierała zapisy przeciwko czarującym w celu zniszczenia lub kradzieży czyichś plonów.
Rzymska ustawa Lex Cornelia de sicariis et veneficiis (ok. 82 r. p.n.e.) przewidywała karanie czarowników, ale także podżeganie, pomocnictwo i usiłowanie. Stworzono na jej podstawie specjalny system (świeckiego) sądownictwa - odrębne trybunały do orzekania za przestępstwa przeciwko tej ustawie.
Od początków cesarstwa, oprócz wspomnianej Legis Corneliae, czary uznawano także za zbrodnię obrazy majestatu cesarza (crimen laesae maiestatis). Od rządów Septymiusza Sewera (II/III wiek n.e.) karane śmiercią było nawet posiadanie ksiąg magicznych.

Chciałem Ci tylko podać hasła, żebyś sam wyszukał czego dotyczyły wspomniane akty, ale nie chciałeś bądź nie umiałeś tego zrobić. Teraz masz wszystko wyłożone jak na tacy - ale oczywiście nie ufasz. Więc sam sprawdź - i podaj mi w którym miejscu piszę jakąś nieprawdę, coś sprzecznego z historią, oczywiście wraz z uzasadnieniem źródłowym.

Cytuj:
Ja celowo przytoczyłem ten kraj .. Gdzie tolerancja była najwyższa w całym chrześcijańskim świcie.. I można było się przeciwstawić. Władzy kościelnej. Ale jak pokazuje historia do pewnych granic


Może nie zauważyłeś, ale ja też przytoczyłem przykłady z tego kraju. Poza tym, powodem ucieczki Bolesława był bunt możnych, nie władzy kościelnej. Trudno też bronić tezy, że niemożność zabicia jakiejś osoby jest przykładem na to, że nie można się przeciwstawić władzy kościelnej. Nie wiadomo nawet czy była to egzekucja wyroku, czy zwyczajne morderstwo. Twoim zdaniem możliwość bezkarnego mordowania księży jest wyznacznikiem uzależnienia od hierarchii kościelnej?

Cytuj:
Pewnie ż można..

No, ja wiem, że można - podałem ich dosyć sporo. Tylko że Ty zapomniałeś, że podanie podanie kontrprzykładów obala tezę ogólną...

Teza "nic się nie dzieje bez wiedzy i woli hierarchii kościelnej." uzasadniana kilkoma przypadkami, gdzie "coś" dzieje się za przyczyną hierarchii kościelnej - w obliczu wykazania, że są przypadki, gdzie hierarchia kościelna nie ma nic do gadania, co więcej, to "coś" dzieje się wprost przeciwko hierarchii kościelnej jest po prostu nieprawdziwa. Logika się kłania.

Cytuj:
Ci panowie stali się nie wygodni dla papieży i dlatego musieli zejść ze sceny dziejów I To papież wydał tajną instrukcję likwidacji a nie władcy świeccy.. .. Od likwidacji tego zakonu mamy przesądny dzień 13 tgo w piątek. Bo w tym dniu 13 bodaj że października ( roku w tym momencie nie pamiętam) był piątek podobnie jak w tym roku ( 20006) został zlikwidowany Zakon Templariuszy..

Ty chyba majaczysz. A co miał wspólnego papież z działaniami Filipa i Nogareta z 13 października 1307 roku? Wtedy nastąpiło aresztowanie templariuszy we Francji, natomiast zakon został zlikwidowany później, a papież choć znajdował się w niewoli awiniońskiej, bronił zakonu dopóki mógł.

Zdecydowanie powinieneś zacząć czytać opracowania historyczne, a nie tylko opowieści fabularne z gatunku spiskowej teorii dziejów... :/

_________________
Strona o inkwizycji, herezjach, historii Kościoła i religii: http://www.inquisitio.info


Pt paź 06, 2006 9:38
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
y chyba majaczysz. A co miał wspólnego papież z działaniami Filipa i Nogareta z 13 października 1307 roku?

Przyjrzyjmy się faktom za encyklopedią Wiem



Po upadku Królestwa Jerozolimskiego templariusze przenieśli się na Cypr (1291), a następnie do Francji. Zadłużony u templariuszy król francuski Filip IV Piękny pragnąc uwolnić się od wierzycieli, uwięził 13 października 1307 wszystkich członków zakonu we Francji, oskarżając ich o herezję, świętokradztwo, czary, rozpustę i spiskowanie z Saracenami. Ich majątki we Francji uległy konfiskacie, wielu templariuszy spalono na stosie (m.in. 54 dostojników zakonnych, wśród nich wielkiego mistrza J. de Molaya).


Widać jasno byli sądzeni skazani za herezję.. bez wiedzy i zgody papieża.. Takie bajeczki to dzieciom jak wspomniałem wcześniej.. Zresztą tu widać jasno że rozgraniczenie władzy świeckiej od kościelnej jest w zasadzie nie możliwe..
Cytat
Cytuj:
Zdecydowanie powinieneś zacząć czytać opracowania historyczne, a nie tylko opowieści fabularne z gatunku spiskowej teorii dziejów... :/

Ja by m Tobie radził czytać ze zrozumieniem dokumenty historyczne .. Niesztuka je przeczytać ale trzeba je zrozumieć.. A widzę Waść masz z Tym problemy ..


Zapytam co rozumiesz pod pojęciem sądu koscielnego..w tamtym, czasie.?? Czy to samo co dzisiaj,
Dzisiaj też sa instytucje zwane sądem kościelnym, które co najwyżej moga wydalić z grona kościoła katolickiego delikwenta.. Takie wydalenie niczym nie skutkuje.. A w średniowieczu stosując ten sam wymiar katy .. Czyli wydalenie delikwenta z kościoła katolickiego . Kończyło sie dla delikwenta w najlepszym wypadku konfiskatą mienia i banicją !! Zazwyczaj wydalony z kościoła katolickiego stawał na szafocie lub stosie.. . Bo takie prawo pod naciskiem kościoła katolickiego zostało ustalone w zasadzie całej Europie średniowiecznej..
A ty tu proponujesz rozgraniczenie to sady świeckie to ni e katolicy .. Czysta spychologia. Stosowana ..
Cytat
Cytuj:
Teza "nic się nie dzieje bez wiedzy i woli hierarchii kościelnej." uzasadniana kilkoma przypadkami, gdzie "coś" dzieje się za przyczyną hierarchii kościelnej - w obliczu wykazania, że są przypadki, gdzie hierarchia kościelna nie ma nic do gadania, co więcej, to "coś" dzieje się wprost przeciwko hierarchii kościelnej jest po prostu
Ja rozumiem Twoje poczucie humoru ..
Ale ja widzę celowe interpretowanie rzeczywistiosci średniowiecza . W celu oszukania niewiedzących..
Można ciemnym masom wiele wmówić.. .. Ale l udzie umieją czytać.. Co gorsza i nawet pisać. I na podobne brednie jak to Waść wypisujesz umieją czasami odpisać.!!
Jaka władza świecka dzisiaj karałaby za herezję..?? I to karą śmierci..??
Jest takowa władza świecka w krajach muzułmańskich ( nie wszystkich ) gdzie za odstępstwo od islamu karze się śmiercią..

Europa Średniowieczna mniej więcje tak wyglądała jak dzisiaj niektóre kraje muzułmańskie.. ( prawodawstwo i to prawodawstwo tak zwane świeckie o którym się tka rozpisujesz

.
Pozdrawiam


Pt paź 06, 2006 17:53
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 20, 2005 20:24
Posty: 35
Post 
godunow napisał(a):
Cytat
Cytuj:
y chyba majaczysz. A co miał wspólnego papież z działaniami Filipa i Nogareta z 13 października 1307 roku?

Przyjrzyjmy się faktom za encyklopedią Wiem

Po upadku Królestwa Jerozolimskiego templariusze przenieśli się na Cypr (1291), a następnie do Francji. Zadłużony u templariuszy król francuski Filip IV Piękny pragnąc uwolnić się od wierzycieli, uwięził 13 października 1307 wszystkich członków zakonu we Francji, oskarżając ich o herezję, świętokradztwo, czary, rozpustę i spiskowanie z Saracenami. Ich majątki we Francji uległy konfiskacie, wielu templariuszy spalono na stosie (m.in. 54 dostojników zakonnych, wśród nich wielkiego mistrza J. de Molaya).


Widać jasno byli sądzeni skazani za herezję.. bez wiedzy i zgody papieża.. Takie bajeczki to dzieciom jak wspomniałem wcześniej.. Zresztą tu widać jasno że rozgraniczenie władzy świeckiej od kościelnej jest w zasadzie nie możliwe..


Brawo, pokazałeś prawdziwe oblicze. Problem polega jedna na tym, że Encyklopedia WIEM jest ogólnie dostępna, poza tym mam w domu jej wersję multimedialną, więc czasami ją czytam i wiem co tam się znajduje.

Dlatego Twoja grubymi nićmi szyta manipulacja została przeze mnie wychwycona od razu po rzuceniu okiem na Twoją wypowiedź.

Cóż my więc w niej mamy? Fragment, który zacytowałeś, a jakże, bardzo fajny. Tylko dlaczego nie zacytowałeś dalszego ciągu, który akurat bezpośrednio dotyczy poruszanego zagadnienia?

Zacytuję tuaj ten brakujący fragment:
Pod naciskiem Filipa IV papież Klemens V rozwiązał 1312 zakon, jego majątki formalnie przekazano joannitom. We Francji zostały w dużej mierze zagarnięte przez króla.
http://portalwiedzy.onet.pl/15929,,,,templariusze,haslo.html

Co, stwierdzenie to nie pasowało do Twojej tezy, więc dokonałeś cenzury? Więc co, dalej przyglądamy się faktom za encyklopedią WIEM? Nie ma sprawy.

Cytuj:
Ja by m Tobie radził czytać ze zrozumieniem dokumenty historyczne .. Niesztuka je przeczytać ale trzeba je zrozumieć.. A widzę Waść masz z Tym problemy ..

Proszę po raz kolejny, wskaż mi gdzie napisałem nieprawdę, podając jakiś cytat z opracowania historycznego. Czekam. Inaczej będę musiał stwierdzić, że jesteś kłamcą.

Do czasu takiego wskazania - EOT.

_________________
Strona o inkwizycji, herezjach, historii Kościoła i religii: http://www.inquisitio.info


Pt paź 06, 2006 19:31
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:

Zacytuję tuaj ten brakujący fragment:
Pod naciskiem Filipa IV papież Klemens V rozwiązał 1312 zakon, jego majątki formalnie przekazano joannitom. We Francji zostały w dużej mierze zagarnięte przez króla.

Dalszy cytat niczego nie zmienia.. Jasno widać. Ze mozni kościoła i mozni cywilni władcy decydowali o obliczu świata… Rozgraniczanie władzy kościelnej sądowniczej między tymi panami w zasadzie nie jest możliwe.. Ze król francuski.. postąpił tak nie inaczej.. To gdy by się Watykan ostro przeciwstawił. Papież nie był uwiązany politycznie.. pilnował spraw kościoła.. Zapytac by można poco się Watykan godził na koronacje króla..? Bo taka zgoda była wymagana . Al. Eto jakby inny temat.. Temat bardzo ciekawy Temat królów przeklętych..
Cytat
Cytuj:
Proszę po raz kolejny, wskaż mi gdzie napisałem nieprawdę, podając jakiś cytat z opracowania historycznego. Czekam. Inaczej będę musiał stwierdzić, że jesteś kłamcą.

Ty po prostu manipulujesz faktami historycznymi.. !! Tyle
To tak jak by ktoś dzisiaj starał się udowodnić, że sądownictwo w Iranie jest cywilne i niezależne od religii.(. od szairiat ) . Może komuś udałoby się cos takiego wmówić.!! Ale pewnei z marnym skutkiem !!

Identycznie ma się sprawa w średniowiecznej Europie !! Prawodawstwo świeckie jest powiązane z kościołem katolickim Potem niestety te formy prawne przejęli protestanci . Zasada jaki władca taka religia i takie też prawo.. ( powiązane z danym wyznaniem)

Czyli mamy do czynienia tak defakto państwami religijnymi. A Ty usiłujesz wmawiać to nie my to oni skazali. Ludzi na stosy.. Gdy by w tamtych czasach był podział miedzy państwem a kościołem to miałbyś zapewne rację.. Ale skoro za herezję i za wiarę karano gardłem. To trzeba jasno powiedzieć zę za to odpowiada religia dominująca.


Ja zawsze pisze w czasach inkwizycji za ofiary związane z kultem ( za herezję ) odpowiadał w Europie średniowiecznej kościół katolicki i to nie ważne czy to wyrok wykonał kat miejski z polecenia sądu grodzkiego a ten był na usługach inkwizycji czy też innej instytucji kościelnej.. Czy też wyrok wykonali sami inkwizytorzy czy też inna podobna organizacja kościelna.. np. zakony krzyżowe , które dość często szafowały mieczem w wyrokach nawet o przestępstwa pospolite

Czyli Ty po prostu manipulujesz niewiedzą innych choćby na swojej stonce


So paź 07, 2006 6:49
Zobacz profil
Post 
Ale warto podkreślić godunowie,że na stos nie brano od razu po stwierdzeniu herezji.Heretyk miał czas,by herezji się wyrzec i wyprzeć.Przez ten czas nie przebywał w lochu,ale raczej w klasztorze i nie był torturowany.Jeśli upierał się przy herezji nadal,trafiał do surowego sądu świeckiego,gdzie wydawano głównie wyroki śmierci i torturowano.Ale nawet przed rozpaleniem stosu skazaniec,który się upokorzył unikał śmierci.Więc hierarchowie byli miłosierni.To świeccy stosowali tortury.Trzeba też wspomnieć,że w protestanckiej Anglii stosy używane były również w ramach prześladowań.Właśnie w Anglii zmarła śmiercią męczeńską Św.Joanna d'Arc.


Wt gru 12, 2006 16:50

Dołączył(a): So gru 30, 2006 15:35
Posty: 42
Post 
inkwizycja powiedacie? kościoły katolickie same w sobie były jeszcze gorsze - przykłady:
Biskup Wurzburga spalił w ciągu roku 900 czarownic
Biskup Bambergu 600
Fluda 300
Kwedliburg 133 - jenego dnia
ale to nic... w mieście Nysa zbudowano piec do palenie czarownic - postęp... te ofiary to niewiele w porównaniu z tym co ludzie wywieszali na codzień za np. impotencje sołtysa lub za to że krowa zachorzała... łącznie w latach 1600 - 1650 ztracono (oficjalnie) ok. 3.000 kobiet... ile umarło z innnych błachych powodów zabite z zawiści lub ze złośliwości - nie wiadomo, i wole nie domniemywac jaka to była liczba.

_________________
Mniszka Hildegarda z Bingen (1098 - 1179) w swych "Objawieniach" opisuje go tak "Bestia to mostrualna o czarnej jak węgiel głowie i o ślepiach miotających płomienie , z oślimi uszami i rozwartą paszczęką pełną żelaznych kłów"


Cz sty 04, 2007 18:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: O inkwizycji
Myślę, że ten wywiad nieco rozjaśni w temacie:
http://www.youtube.com/watch?v=Z6DxhF3gK6Y

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Cz sty 24, 2013 12:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: O inkwizycji
Eubulides napisał(a):
Myślę, że ten wywiad nieco rozjaśni w temacie:
http://www.youtube.com/watch?v=Z6DxhF3gK6Y

Polecam również ciekawą pozycję Romana Konika:"W obronie Świętej Inkwizycji"

"Książka druzgoce kłamliwą czarną legendę Świętej Inkwizycji,stworzoną przez libertynów i jakobinów doby oświecenia,a pózniej usilnie podtrzymywaną przez lewicowe salony Zachodu.Dzięki tej książce Polacy mogą poznać prawdę o Świętym Oficjum"(fragment z okładki)


Cz sty 24, 2013 13:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: O inkwizycji
Stoi u mnie na najwyższej półce. :-)

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Cz sty 24, 2013 13:48
Zobacz profil
Post Re:
EIRE II napisał(a):
Ale warto podkreślić godunowie,że na stos nie brano od razu po stwierdzeniu herezji.Heretyk miał czas,by herezji się wyrzec i wyprzeć.Przez ten czas nie przebywał w lochu,ale raczej w klasztorze i nie był torturowany.Jeśli upierał się przy herezji nadal,trafiał do surowego sądu świeckiego,gdzie wydawano głównie wyroki śmierci i torturowano.Ale nawet przed rozpaleniem stosu skazaniec,który się upokorzył unikał śmierci.Więc hierarchowie byli miłosierni.To świeccy stosowali tortury.Trzeba też wspomnieć,że w protestanckiej Anglii stosy używane były również w ramach prześladowań.Właśnie w Anglii zmarła śmiercią męczeńską Św.Joanna d'Arc.


Św. Joanna zmarła przed reformacją i nie w Anglii tylko w Rouen we Francji - wtedy w rękach Anglikow.

Za to sw. Anna Lyne jest meczennikiem z czasow protestantyzmu.


Cz sty 31, 2013 2:24

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: O inkwizycji
Niestety, przez ideologię komunizmu mit o czarnej legendzie inkwizycji ciągle żyje w sercach ludzi. Mit, nie mający nic wspólnego z historią.

Ostatnio na stronie Mateusza Ochmana pojawił się interesujący artykuł:
http://mateuszochman.com/czarna-legenda ... nkwizycji/

P.S. Proszę o połączenie postów moderatora.

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


So lut 02, 2013 14:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 176 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL