Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Ja naprawdę nie widzę ciągu logicznego pomiędzy "nie napisano o tym" i "nie było tego".


Cz sty 10, 2013 19:52
Zobacz profil
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Cawilian napisał(a):
Czcigodny Panie zefciu. Teraz sobie przypominam. Podsłuchałem tę rozmowę, zamiatając podłogę w UKSW, kiedy to w pobliżu szanowni studenci omawiali z jakimś profesorem meandry katolickiej teologii. Tak więc nikogo nie potrafię wskazać.
A ja w czasie gdy zamiatałem podłogę na wydziale psychiatrii usłyszałem od studentów, że jest Pan psychicznie chory. To jak - nasze "zasłyszenia" mają tę samą wartość?


Cz sty 10, 2013 20:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Cytuj:
A to jest jeszcze lepsze wytłumaczenie i chyba najbardziej prawdopodobne.

Paweł został powołany na Apostoła przez samego Chrystusa. Znaczy to więc, że nikt mu nie musiał sukcesji apostolskiej przekazywać tylko sam Paweł jest jednym z jej pierwotnych "trzymaczy" (brakuje mi słowa).


Tak, byl takim "trzymaczem" i to Pawel stara sie uzasadnic adresatom listu oraz tym, ktorzy watpia w "apostolskosc" Pawla i podwazaja autentycznosc jego nauki.

Twierdzenie Pawla z Ga1,1 jest wzmocnione nastepujaca jego wypowiedzia w Ga 1,11-12:"Oswiadczam wiec wam bracia, ze gloszona przeze mnie Ewangelia nie jest wymyslem ludzkim. Nie otrzymalem jej bowiem ani nie nauczylem sie od jakiegos czlowieka, lecz objawil mi ja Jezus Chrystus".

_________________
ksiądz


Cz sty 10, 2013 21:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Cytuj:
Powstaje więc pytanie, czy w ogóle taki ceremoniał istniał i czy przypadkiem jego powstanie miało na celu udzielenie specjalnych łask prezbiterom. Czyli że ceremoniał święceń dotyczył nie tyle sprawowania Eucharystii, co nauczania i miał więcej wspólnego z owym żydowskim rytuałem uznania następcy za godnego głoszenia nauki.
Udzielał też łaski rozeznania i przygotowywał do rozstrzygania sporów we wspólnocie.


To, ze rytual nakladania rak wzial sie z zydowskiej tradycji nie oznacza, ze mial wiecej wspolnego z zydowskim rytualem.

Episkopoi czy presbiteroi to byli zwierzchnicy mianowani dla konkretnej wspolnoty aby tej wspolnocie przewodniczyc podczas "lamania chleba", ktore nie bylo niczym innym jak zmodyfikowana uczta paschalna obchodzona kazdego roku przez Zydow (podobnie jak Ostatnia Wieczerza przez Jezusa). Oczywiscie ci wybrani , mieli za zadanie takze nauczanie, wyjasnianie Pisma.

Nie byl to rytual swiecen w naszym rozumieniu. To byl prosty gest nalozenia rak, ktoremu towarzyszyla moditwa.Choc i tu sa watpliwosci. Niektorzy uwazaja, ze nalozenie rak mialo miejsce raczej we wspolnotach zakladanych przez Pawla, a ordynacja przez slowo w gminach judeochrzescijanskich.
Rozwoj rytualu swiecen to dopiero III wiek. Mowi o tym przede wszystkim "Tradycja Apostolska" dokument liturgiczny z tamtego czasu.

_________________
ksiądz


Cz sty 10, 2013 22:13
Zobacz profil
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
zefciu napisał(a):
Cawilian napisał(a):
Czcigodny Panie zefciu. Teraz sobie przypominam. Podsłuchałem tę rozmowę, zamiatając podłogę w UKSW, kiedy to w pobliżu szanowni studenci omawiali z jakimś profesorem meandry katolickiej teologii. Tak więc nikogo nie potrafię wskazać.
A ja w czasie gdy zamiatałem podłogę na wydziale psychiatrii usłyszałem od studentów, że jest Pan psychicznie chory. To jak - nasze "zasłyszenia" mają tę samą wartość?
Słyszał Pan kiedyś, od jakiegoś psychiatry, że ktoś jest psychicznie zdrowy?


Pt sty 11, 2013 10:47
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Cawilian napisał(a):
Słyszał Pan kiedyś, od jakiegoś psychiatry, że ktoś jest psychicznie zdrowy?
Słyszałem, że jak ktoś odwali totalną żenadę (np. napisze, że wie o jakimś fakcie historycznym, a potem nie umie przedstawić żadnego na to źródła), to potem odwraca uwagę i zmienia temat :)


Pt sty 11, 2013 11:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
zefciu napisał(a):
Cawilian napisał(a):
Słyszał Pan kiedyś, od jakiegoś psychiatry, że ktoś jest psychicznie zdrowy?
Słyszałem, że jak ktoś odwali totalną żenadę (np. napisze, że wie o jakimś fakcie historycznym, a potem nie umie przedstawić żadnego na to źródła), to potem odwraca uwagę i zmienia temat :)


O większości faktów historycznych (i nie tylko) wiemy, nie potrafiąc przedstawić źródeł. Wiem że Bitwa pod Grunwaldem odbyła się w lipcu 1410 r., natomiast na jakich źródłach jest ta wiedza oparta - nie wiem. Musiałbym szukać, a wątpię by mi się chciało tylko dlatego, ze ktoś każe przedstawiać źródła. To jest wiedza powszechna, której ewentualne zakwestionowanie, wymagałoby przytoczenia źródeł. Źródła należy przedstawić np. w pracy doktorskiej - bo ta polega na obronie nowej tezy, wnoszącej coś nowego do stanu wiedzy na dany temat - na podstawie przeprowadzonych badań, np. nad historycznymi źródłami.
Wątpię by forum dyskusyjne było możliwą formą, w jakiej użytkownicy i użytkowniczki mieliby przeprowadzać relacje z przeprowadzanych badań nad źródłami, albo milczeć. Żądanie tego - kiedy wygodne - jest żenadą.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pt sty 11, 2013 11:57
Zobacz profil
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Piotr1 napisał(a):
O większości faktów historycznych (i nie tylko) wiemy, nie potrafiąc przedstawić źródeł. Wiem że Bitwa pod Grunwaldem odbyła się w lipcu 1410 r., natomiast na jakich źródłach jest ta wiedza oparta - nie wiem.
A nie umiesz zajrzeć np na wikipedię i zobaczyć, na jakich źródłach oparty jest tamtejszy artykuł?
Cytuj:
To jest wiedza powszechna
Teza, że chrześcijanie byli zarozumiałymi bucami służącymi sobie samemu "eucharystię", którą wygłosił Cawilian to "wiedza powszechna"? Jest to teza, którą słyszę pierwszy raz w życiu. Więc muszę mieć przesłanki, by przyjąć jej wiarygodność.
Cytuj:
Żądanie tego - kiedy wygodne - jest żenadą.
Aha - czyli mogę napisać, że Luter był otwarcie żyjącym homoseksualistą. I żądanie potwierdzenia tego to będzie żenada?


Pn sty 21, 2013 17:00

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Tak w temacie sukcesji apostolskiej: zakończyła się Msza św. konsekracyjna ks.Marka Marczaka - obecnie już biskupa. W podziękowaniach dla uczestniczących w tej Mszy wymienił: biskupa kościoła ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego. Co to za biskupstwo? W sukcesji apostolskiej, czy jako nazwa urzędu w ich wspólnotach wyznaniowych?


So kwi 11, 2015 12:59
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Kościół Rzymsko-katolicki nie uznaje trwania sukcesji apostolskiej w Kościołach ewangelickich, inaczej ją rozumiejąc, tak więc nie ma żadnego powodu by sądzić, że biskup Marek Marczak miał na myśli inne znaczenie - chyba, że wiesz coś o tym -, niż drugie z wymienionych przez Ciebie. Kościoły ewangelicko-augsburski i ewangelicko-reformowany też są w nauczaniu Kościoła Rzymskokatolickiego Kościołami w sensie społecznym czy grzecznościowym jedynie a nie sensie właściwym; czyli w takim sensie, jaki nadaje słowu "Kościół" wiara Kościoła Rzymskokatolickiego.


So kwi 11, 2015 22:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 26, 2013 12:15
Posty: 1
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Elbrus napisał(a):
... sięgnąłem po wydanie ekumeniczne Nowego Testamentu przez Towarzystwo Biblijne w Polsce ...
I tu leży pies pogrzebany. Jaką sukcesją może się wylegitymować owo "Towarzystwo Biblijne w Polsce"?


Śr wrz 23, 2015 12:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
@zefciu + Cavilian

Zamiast prześcigać się uprzejmościami, materiał do waszej dysputy:

http://mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_18.htm

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr wrz 23, 2015 14:54
Zobacz profil
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
bert04 napisał(a):
@zefciu + Cavilian

Zamiast prześcigać się uprzejmościami, materiał do waszej dysputy:

http://mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_18.htm
My przeca zupełnie o czym innym.


Cz wrz 24, 2015 13:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Cawilian napisał(a):
My przeca zupełnie o czym innym.


Wiem, Ty tezę o "auto-eucharystii" podsłuchałeś gdzieś na korytarzu jakiejś bliżej nie wymienionej uczelni od nieokreślonego psora w rozmowie z niewiadomego pochodzenia studentami. Albo jakoś tam tak.

Jeżeli masz lepsze źródła na ten temat, niż "jedna baba drugiej babie", to się nie krępuj. A jak topic jest tylko pretekstem do sparringów erystycznych, to ja przepraszam.



PS: Nie chodzi o tytuł artykułu, ale o cytaty w nim zawarte: Tertulian, św. Ambroży i św. Cyprian (i częściowo św. Bazyli) poświadczają przechowywanie Eucharystii w domach lub wożenie w podróży, a także spożywanie. AFAIK prawosławie ma tu pewną inną interpretację, ale chętnie posłucham/poczytam. O ile dyskusja wróci na tory merytoryczne.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz wrz 24, 2015 14:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 04, 2016 10:12
Posty: 5
Post Re: Sukcesja apostolska a różne wyznania chrześcijańskie
Odnośnie sukcesji, warto zajrzeć na mój blog na którym poruszam dość kontrowersyjne tematy - m.in. odnośnie sukcesji i tzw. episcopi vagantes "pracujących" na terenie Polski.

http://www.biczmontaillou.pl/p/episcopo ... index.html


Wt sty 03, 2017 21:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL