Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 anglikanizm =) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lut 22, 2011 17:49
Posty: 3
Post anglikanizm =)
witam serdecznie!
zadałam na tym portalu ( i na kilku innych) pytanie odnośnie , tego czy anglikanie przyjmują Sakrament Komunii Świętej? jeżeli tak to czy cała ceromonia wygląda tak samo jak w kościele katolickim? niestety nie otrzymałam żadnej odpowiedzi :-( jednak nie tracę nadzieji i ponownie proszę o jakieś informacje na ten temat.
z góry dziękuję i pozdrawiam serdeczne :-D


Wt lut 22, 2011 22:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: anglikanizm =)
karina-olo napisał(a):
czy anglikanie przyjmują Sakrament Komunii Świętej?
jeżeli tak to czy cała ceromonia wygląda tak samo jak w kościele katolickim?
Tak - anglikanie uznają Sakrament Eucharystii, ale w innym niż katolickie rozumieniu.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Anglikanizm#Doktryna
"Uznano, że Jezus Chrystus jest obecny w Eucharystii w sposób symboliczny."
http://duchowoscluteranska.wordpress.com/artykuly/eucharystia-w-luteranizmie-i-w-innych-kosciolach-protestanckich/
http://stowarzyszeniestaroluteranskie.pl.tl/Eucharystia.htm
REFORMOWANA NAUKA O WIECZERZY PAŃSKIEJ:
1. Duchowa obecność Chrystusa w chlebie i winie.
Kalwińska nauka „została zbudowana na reformowanym rozumieniu Chrystologii,
które znalazło wyraz w Extra-Calvinisticum.”
Podkreśla się tu, że Chrystus jest realnie obecny w Wieczerzy Świętej, ale w Duchu Świętym.
Dusza wierzącego podczas Wieczerzy Pańskiej unosi się przez wiarę do nieba,
gdzie jest Chrystus, aby połączyć się z uwielbionym Ciałem i Krwią.
Wierzący spożywa tylko chleb i wino, które są znakami Ciała i Krwi Chrystusa,
ale „dzięki Duchowi Świętemu zostajemy wszczepieni w Jezusa Chrystusa,
który w Ciele swoim przebywa teraz w niebiesiech po prawicy Ojca i chce abyśmy Go – jako takiego – wielbili.”
(Katechizm Heidelberski).
Taką naukę o Wieczerzy Pańskiej wyznają Kościoły Ewangelicko-Reformowane o duchowości kalwińskiej,
ale także Kościół Anglikański, z którego wywodzi się Kościół Metodystyczny.
Anglikanizm naucza, „iż zewnętrznym znakiem Eucharystii są chleb i wino,
które przyjmujemy zgodnie z nakazem Chrystusa.
Natomiast darem duchowym są Ciało i Krew Chrystusa,
przez Niego rzeczywiście dane i przez wiernych przyjmowane”
(nowy Katechizm anglikański).
2. Symboliczne pojmowanie Wieczerzy Świętej.
Zwingliańskie pojmowanie Komunii Świętej jest symboliczne:
chleb i wino oznaczają tylko Ciało i Krew Chrystusa, są ich symbolem.
Chleb i wino są znakami, symbolami rzeczywistości duchowej, którą jest Jezus Chrystusa ukrzyżowany na Golgocie.
Tę naukę wyznaje większość Kościołów ewangelikalnych powstałych przez tzw. „drugą reformację”.
Niektóre Kościoły interpretują ją zupełnie symbolicznie,
inne natomiast wyznają, że przyjmują w Wieczerzy Pańskiej samego Chrystusa w postaci widzialnych znaków."


Samo sprawowanie sakramentu wygląda bardzo podobnie.

Od strony doktrynalnej wygląda to tak:
http://breviarium.blogspot.com/2006/11/eucharystia-anglikaskiego-arcybiskupa.html
http://www.jezuici.pl/mblaza/articles.php?lng=pl&pg=13 - W poszukiwaniu wzajemnego uznania
http://www.kosciol.pl/article.php?story=20030502023105323 - Encyklika o eucharystii - głosy z Wielkiej Brytanii
http://ekumenizm.wiara.pl/doc/478796.Eucharystia-w-dialogu-anglikanskokatolickim

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Wt lut 22, 2011 22:55
Zobacz profil
czasowo zablokowany

Dołączył(a): Śr lut 09, 2011 21:15
Posty: 100
Post Re: anglikanizm =)
Karino: anglikanie na swoich spotkaniach modlitewnych, parodiujących Mszę katolicka, zjadają [...]. I tego się trzymajmy :)

Nie usunięto jedynie ze względu na poniższą odpowiedź i potrzebę wyjaśnienia zagadnienia - jo_tka


Śr lut 23, 2011 0:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: anglikanizm =)
jaacek napisał(a):
Karino: anglikanie na swoich spotkaniach modlitewnych, parodiujących Mszę katolicka,
Nie parodiują, tylko odprawiają według swojego rytu, swojej tradycji.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Interkomunia
"Taka interkomunia może istnieć tam, gdzie są sakramenty kapłaństwa i Eucharystii
(np. Kościół rzymskokatolicki, Kościoły starokatolickie, Kościół prawosławny);
(...)
Od 1931 r. istnieje pomiędzy Kościołami Starokatolickimi Unii Utrechckiej a Kościołami Anglikańskimi
pełna interkomunia wyrażająca się w obustronnym uznaniu ważności święceń kapłańskich
(diakonatu, prezbiteratu i episkopatu) oraz wspólnej celebracji liturgii."
jaacek napisał(a):
zjadają wafelki. I tego się trzymajmy :)
Żadne wafelki - nie potrafisz przyjąć do wiadomości wyznania wiary innych Kościołów?
Podałem linki w poprzednim poście - wystarczy się trochę wysilić i przeczytać.

Schizmatycki (i właściwie heretycki)
Asyryjski Kościół Wschodu ma interkomunię Eucharystii z Chaldejczykami katolickimi
(za zgodą Ojca Świętego).
I co - Kościół się myli? Profanacja? Oszustwo na wschodnich katolikach?
Możliwe, ale do takich praktyk dopuszcza Stolica Apostolska.
Jeśli masz jakieś obiekcje, to zawsze można wysłać list z prośbą o wyjaśnienie tych haniebnych ustaleń.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr lut 23, 2011 1:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 22, 2011 17:49
Posty: 3
Post Re: anglikanizm =)
bardzo dziękuję za konkretne odpowiedzi i ciekawe linki :-D
a dokładniej chodziło mi czy dzieciaki przystępują do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej ? mój błąd....w poprzednim wpisie zabrakło słowa Pierwszej ;-)
pozdrawiam


Ostatnio edytowano Śr lut 23, 2011 11:11 przez karina-olo, łącznie edytowano 1 raz



Śr lut 23, 2011 11:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: anglikanizm =)
karina-olo napisał(a):
a czy dzieciaki przystępują do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej ?
http://en.wikipedia.org/wiki/First_Communion
"First Communion is also celebrated by some Anglicans (...)"
http://www.interchurchfamilies.org/journal/94ja02.shtm - FIRST HOLY COMMUNION

Więcej o sakramencie Eucharystii w teologii anglikańskiej:
http://en.wikipedia.org/wiki/Anglican_Eucharistic_theology

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr lut 23, 2011 11:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 22, 2011 17:49
Posty: 3
Post Re: anglikanizm =)
ponownie dziękuję za odpowiedź :-)


Śr lut 23, 2011 11:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: anglikanizm =)
Po pierwsze: chamstwo w odnoszeniu do drugiego człowieka i jego wiary nie jest zgodne z nauczaniem KK. A to, co zaprezentował jaacek głównie tak należy ocenić.

Po drugie: w przypadku anglikanów są wątpliwości co do ważności ich święceń. Jeśli nie ma ważnego kapłaństwa, nie ma też Eucharystii w rozumieniu katolickim. Stąd możliwość interkomunii w przypadku kościołów wschodnich.

Pozwolę sobie jednak przypomnieć, że nawet jeśli anglikanie nie sprawują ważnej Eucharystii istnieje coś takiego jak Komunia duchowa. Deprecjonowanie tego, co dzieje się w czasie nabożeństw anglikańskich może obrażać Bożą rzeczywistość...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So lut 26, 2011 13:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 12, 2011 13:26
Posty: 30
Post Re: anglikanizm =)
karina-olo napisał(a):
witam serdecznie!
zadałam na tym portalu ( i na kilku innych) pytanie odnośnie , tego czy anglikanie przyjmują Sakrament Komunii Świętej? jeżeli tak to czy cała ceromonia wygląda tak samo jak w kościele katolickim? niestety nie otrzymałam żadnej odpowiedzi :-( jednak nie tracę nadzieji i ponownie proszę o jakieś informacje na ten temat.
z góry dziękuję i pozdrawiam serdeczne :-D


Zaznaczę może dwie najważniejsze rzeczy:

1. Komunia Św. przyjmuje się pod dwiema postaciami - Chleba i Wina.
2. Każdy ochrzczony chrześcijanin może w kościele anglikańskim dostąpić Komunii Świętej niezależnie od swego wyznania.

Co-nieco na temat obrządku anglikańskiego napisałem na blogu:
http://church.ocross.net.


Pt sie 12, 2011 15:24
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 02, 2010 15:45
Posty: 232
Post Re: anglikanizm =)
Przegladając ten temat zauważyłem, że istnieje w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w W-wie
ołtarz posoborowy SV II. W kościele tym odbywają się także
nabożeństwa w rycie anglikańskim.
(domyślam się, że kościół ten jest wypożyczany anglikanom przez prawne właścicielki ss. Szarytki)
Pytanie: czy w Anglii w kościołach anglikańskich istnieje również ten ołtarz posoborowy?

_________________
Pan mym Pasterzem, Dawid.


Pn lip 09, 2012 10:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 12, 2011 13:26
Posty: 30
Post Re: anglikanizm =)
Dawid7 napisał(a):
Przegladając ten temat zauważyłem, że istnieje w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w W-wie
ołtarz posoborowy SV II. W kościele tym odbywają się także
nabożeństwa w rycie anglikańskim.
(domyślam się, że kościół ten jest wypożyczany anglikanom przez prawne właścicielki ss. Szarytki)
Pytanie: czy w Anglii w kościołach anglikańskich istnieje również ten ołtarz posoborowy?


1. Kościołem tym nie zarządzają ss. Szarytki, odkąd wznowiła działalność warszawska Caritas, która jednak nim również nie zarządza. Kościół należy bezpośrednio do archidiecezji warszawskiej, która nim zarządza za pośrednictwem rektora. Obecnym Rektorem jest Ks. Jacek Siekierski, jednocześnie Rektor kościoła św. Anny.
2. Kościół nie jest wypożyczany, lecz udostępniany gościnnie od lat 90-ych, decyzją Prymasa Glempa (po wizycie ekumenicznej anglikańskiego arcybiskupa). Anglikanie w osobie proboszcza składają na rzecz kościoła (prąd etc.) dobrowolną ofiarę.
3. Anglikanie podczas mszy w tym kościele korzystają tylko i wyłącznie z ołtarza posoborowego, gdyż nie przechowują Sakramentów w kościelnym tabernakulum, w którym to tabernakulum przechowywane są Sakramenty używane podczas mszy rzymskokatolickich.

Jeżeli chodzi o bezpośrednie pytanie, to nie wiem. Ale pewnie można to sprawdzić choćby na zdjęciach w wikipedii.


Pn lip 09, 2012 11:13
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 02, 2010 15:45
Posty: 232
Post Re: anglikanizm =)
sadul napisał(a):
... Anglikanie podczas mszy w tym kościele korzystają tylko i wyłącznie z ołtarza posoborowego, gdyż nie przechowują Sakramentów w kościelnym tabernakulum, w którym to tabernakulum przechowywane są Sakramenty używane podczas mszy rzymskokatolickich.

Jeżeli chodzi o bezpośrednie pytanie, to nie wiem. Ale pewnie można to sprawdzić choćby na zdjęciach w wikipedii.

Dzięki za szybkie i obszerne wyjaśnienie strony prawnej dotycz. wypożyczeń koscioła pw. N.P. N.M.P. w W-wie - Anglikanom.
A propos zdjęć w Wikipedii, sprawdziłem trzy kościoły anglikańskie w Anglii, w których były zdjęcia wnętrza kościoła (nawy głównej).
Widać na nich ołtarz-stół wolnostojący (trudno powiedzieć czy posoborowy, bo jest tylko jeden) Domyślnie przyjmuję, że celebrans odprawia mszę/nabożeństwo stojąc zwrócony twarzą do wiernych
(jak obecnie w KrK)
PS. Nie wiem, czy na tym forum można wklejać zdjęcia to bym załączył.
Ale może się otworzy ten link ?

http://www.standrewschurchdover.org.uk/nicholas.aspx

_________________
Pan mym Pasterzem, Dawid.


Pn lip 09, 2012 21:48
Zobacz profil
Post Re: anglikanizm =)
jo_tka napisał(a):
Po drugie: w przypadku anglikanów są wątpliwości co do ważności ich święceń. Jeśli nie ma ważnego kapłaństwa, nie ma też Eucharystii w rozumieniu katolickim. Stąd możliwość interkomunii w przypadku kościołów wschodnich.

trudno mi to zrozumiec.
czy mogłabym prosić o dodatkowe wyjaśnienie?
co znaczy "inter komunia w przypadku Kościołów wschodnich?"
i jak to się ma do Kościoła Katolickiego?
Zrozumiałam z tej wypowiedzi, ze KK uznaje Kościoły Wschodnie, a te uznają anglikanów, wiec KK jakoś tez (bokiem) uznaje anglikanów?? o co tu chodzi?
Czy może jednak jest tak, ze KK w ogóle nie uznaje anglikańskich kapłanów i tamtych obrządków?

jo_tka napisał(a):
Pozwolę sobie jednak przypomnieć, że nawet jeśli anglikanie nie sprawują ważnej Eucharystii istnieje coś takiego jak Komunia duchowa. Deprecjonowanie tego, co dzieje się w czasie nabożeństw anglikańskich może obrażać Bożą rzeczywistość...

Dopracujmy proszę..
Jeśli KK nie uznaje anglikanów, to z perspektywy KK nie może być mowy
o "Bożej rzeczywistości" w sensie Eucharystycznym...jeśli mogę się tak wyrazić.
Tzn. ludzie w anglikańskim kościele, spotykają się i po prostu modlą,
to jest "Boza rzeczywistość" ale jedynie modlitewna. Tez nie idealne określenie, ale mam nadzieje, ze rozumiecie o co mi chodzi.
Moze tez moglibyśmy to dopracować.

------
Chodzi mi o to, ze wiele ludzi /w tym katolików/ poszukuje dróg do Chrystusa, w Chrześcijaństwie, ale ponieważ nie lubią z jakiś powodów Kościoła Katolickiego, to szukają bocznych bram, jakiś przejść...stad chyba pytania o Ewangelików, anglikanów itp.
Kazdy wybierze sobie drogę, ale zadaniem Katolików nie jest chyba mówienie tym ludziom, 'możesz sobie iść do anglikanów, bo oni tez się modlą i wszystko będzie ok'.
Stad moje szczegółowe pytania odnośnie ważności celebracji anglikańskich,
w świetle nauki Kościoła Katolickiego.

Zeby świadomość odchodzenia od KK była pełna, a nie żeby się wydawało,
ze w sumie to to samo. Bo to nie jest to samo.


Byłoby dobrze to wszystko wyjaśnić.
Moze jasna w miarę krotka odpowiedz od kogoś padnie,
a nie parę linków z tysiącem stron do przeczytania..


Wt lip 10, 2012 0:10

Dołączył(a): Pt sie 12, 2011 13:26
Posty: 30
Post Re: anglikanizm =)
mkb napisał(a):
Byłoby dobrze to wszystko wyjaśnić.
Moze jasna w miarę krotka odpowiedz od kogoś padnie,
a nie parę linków z tysiącem stron do przeczytania..


Gdyby wszystko było "proste i jasne", droga mkb, to nie byłoby ani tysiącletniego podziału Kościoła, ani wątpiących, ani niewierzących, ani różnych konfesji, ani sekt itp. - nie było by choćby dlatego, że wszyscy dawno już zostaliby spaleni na stosie. Czasem trzeba myśleć i czytać, a nie dostawać od "kogoś" "krótką odpowiedź". Tej "krótkiej odpowiedzi" nie jest w stanie udzielić nawet papież, choć pewnie może mieć taką pokusę. Ale jej nie ulega, bo wie, kto wodzi na pokuszenie.

Leon XIII pisał jednoznacznie o nieważności anglikańskich święceń i anglikańskiej eucharystii. Żaden kolejny papież, o ile wiem, nie wypowiadał się już jednoznacznie. Leonowi, o ile zrozumiałem, chodziło o to, że Komunia (dokładnie, Eucharystia) w kościele anglikańskim rozumiana jest w odmienny sposób, niż w rzymskokatolickim. A skoro rozumiana jest inaczej, to w momencie wyświęcenia kapłana nie ma miejsca "komunii prawdziwej", stąd nieważność samego wyświęcenia.
Natomiast któryś z kolejnych papieży (chyba Jan XXIII, ale nie mam pewności) zmienił to twierdzenie uściślając, że dla wyświęcenia kapłana warunkiem jest nakładanie rąk biskupa - co już niweluje sprzeczność z praktyką anglikańską.


Wt lip 10, 2012 6:16
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt sie 12, 2011 13:26
Posty: 30
Post Re: anglikanizm =)
Dawid7 napisał(a):
Domyślnie przyjmuję, że celebrans odprawia mszę/nabożeństwo stojąc zwrócony twarzą do wiernych
(jak obecnie w KrK)


Osobiście sądzę, że w większości kościołów anglikańskich msze odbywają się twarzą ku wiernym - ale nie ma to związku z rz.-kat. tradycją posoborową, tylko z protestantyzmem, który zmienił sakralne przeznaczenie ołtarza i traktuje go raczej jako katedrę do wystąpień.

Ale również wiem, że w kościele anglikańskim jest ogrom różnych nurtów i nurcików, kościołów "wysokich", "niskich", "szerokich" itd. (może z wyjątkiem "głębokiego"), które są albo bardziej "katolickie", albo bardziej "reformowane", zaś taka praktyka jest odgórnie dopuszczalna, by raczej łączyć, a nie dzielić jeszcze bardziej. Stąd przypuszczam, że mogą być kościoły, gdzie mszę odprawia się tyłem do wiernych, bo niektórzy z anglikanów wręcz chlubią się swoim tradycjonalizmem.


Wt lip 10, 2012 6:33
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL