Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 14:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Metodyści, Wielki Piątek i inne. 
Autor Wiadomość
Post Metodyści, Wielki Piątek i inne.
Aby przybliżyć wszystkim metodystów zachęcam do lektury piątkowego wywiadu z ks. Janem Ostrykiem, pastorem w Poznaniu, superintendentem (biskupem) na Polskę zachodnią.

Przy okazji sprostowanie: W Poznaniu nie ma parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (więc i nie ma w PGE). Autor miał zapewne na myśli Ewangeliczny Kościół Reformowany.


Pn kwi 09, 2012 8:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Metodyści, Wielki Piątek i inne.
Nie ma naszej parafii w sensie cywilnoprawnym, nie jesteśmy takimi fanatykami struktur, natomiast jest wspólnota ewangelicko-reformowana w Poznaniu. Fun page społeczności ewangelicko-reformowanej w Poznaniu Website grupy ewangelicko-reformowanej w Poznaniu

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pn kwi 09, 2012 10:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Metodyści, Wielki Piątek i inne.
Kozioł napisał(a):
Aby przybliżyć wszystkim metodystów zachęcam do lektury piątkowego wywiadu z ks. Janem Ostrykiem, pastorem w Poznaniu, superintendentem (biskupem) na Polskę zachodnią.

Przy okazji sprostowanie: W Poznaniu nie ma parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (więc i nie ma w PGE). Autor miał zapewne na myśli Ewangeliczny Kościół Reformowany.


ciekawostka:

tam gdzie mieszkam obok w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kościół protestancki parafia sąsiadująca bezpośrednio z kościołem katolickim i jego parafią (parafie są obok siebie w odległości 10m)

jeszcze przed soborem watykańskim II była wielka przyjaźń między proboszcze jednej i drugiej parafi

- bywali u siebie na obiadach,

a jak tylko atmosfera w KK stała się sprzyjająca ( koniec lat 70-tych o ile dobrze pamiętam)
zaczęłi organizować naborzeństwa na które zapraszali wiernych z drugiej parafii (w wypadku katololików były to nieszpory - składające się właściwie w całości z recytacji psalmów i krótkiego czytania z pisma św.- bo to było do przyjęcia przez protestantów)

nie były to naborzeństwa ekumeniczne w ścisłym sensie,
które się przygotowuje się wspólnie
tylko zapraszanie siebie nawzajem

bardzo żałuję, że w nich nie uczesniczyłam
czego bardzo żałuję


potem sprawa się rozmyła, nie wiem z jakiego powodu

(może brak frekwencji na takich spotkaniach,
może zmienił się proboszcz w parafii protestanckiej
może były jakieś zastrzeżenia biskupa lub władz zakonnych
do tego co robi katolicki proboszcz, nie wiem)

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn kwi 09, 2012 11:29
Zobacz profil
Post Re: Metodyści, Wielki Piątek i inne.
Piotr1 napisał(a):
Nie ma naszej parafii w sensie cywilnoprawnym, nie jesteśmy takimi fanatykami struktur, natomiast jest wspólnota ewangelicko-reformowana w Poznaniu.
Nie przesadzaj Piotrze, przecież dążycie do stworzenia parafii poznańskiej. Po prostu jest was w Poznaniu za mało.


Wt kwi 10, 2012 1:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Metodyści, Wielki Piątek i inne.
Czy będziemy dążyć, to pokażą m.in czerwcowe wybory superintendenta.
Na razie owszem, są coraz silniejsze głosy, by zacząć dążyć w naszym Kościele do tworzenia nowych parafii. W czerwcu zobaczymy.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Wt kwi 10, 2012 7:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Metodyści, Wielki Piątek i inne.
To pytanie jest dowodem na to, jak łatwo w Polsce zaszufladkować inną konfesję niż katolicka.

Katolicką też jest bardzo łatwo zaszufladkować, co protestanci czynią z upodobaniem.

Jak w katolickim kraju w Wielki Piątek można pracować!

Nie bardzo rozumiem. Wielki Piątek nie jest w KK świętem nakazanym, więc to, czy jest dniem wolnym czy nie, zależy od danego kraju.

Wywiad raczej słabo "przybliża metodystów", ale to pewnie dlatego, że przeprowadziła go Gazeta Wyborcza, którą tak naprawdę interesuje tylko katolicyzm, a inne wyznania o tyle, o ile je katolicyzm dyskryminuje (dlatego m.in. Wyborcza w ogóle nie interesuje się buddyzmem, islamem itp.).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt kwi 10, 2012 7:55
Zobacz profil
Post Re: Metodyści, Wielki Piątek i inne.
A w moim mieście obchodzono 10 lecie istnienia kościoła ekumenicznego
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... okoju.html


Wt kwi 10, 2012 8:53
Post Re: Metodyści, Wielki Piątek i inne.
Alus napisał(a):
A w moim mieście obchodzono 10 lecie istnienia kościoła ekumenicznego
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... okoju.html

To jednak razi : zamiast "polskokatolicy" nie zrozumiałe "katolicy polscy". Autokorekta w Wordzie??


Wt kwi 10, 2012 9:31
Post Re: Metodyści, Wielki Piątek i inne.
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
A w moim mieście obchodzono 10 lecie istnienia kościoła ekumenicznego
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... okoju.html

To jednak razi : zamiast "polskokatolicy" nie zrozumiałe "katolicy polscy". Autokorekta w Wordzie??

Nie chodzi o wyznawców Kościoła polsko-katolickiego, ale członków Kościoła Rzymsko Katolickiego.
W tygodniu ekumenicznym w tym kościele odbywają się Msze św, celebrowane przez księży/biskupów diecezjalnych Kościoła kieleckiego.
Służy zatem ten kościół wyznawcom protestantyzmu, katolicyzmu i prawosławanym.


Wt kwi 10, 2012 12:04
Post Re: Metodyści, Wielki Piątek i inne.
Alus, sprawdź dokładnie.
Ten kościół jest kościołem KEA, a ponadto regularnie odbywają się tam nabożeństwa kieleckiej parafii KPK i KChWE.

Bardzo możliwe, że w tygodniu ekumenicznym kazania mają tam księża KK lub innego kościoła. Taka jest praktyka tygodnia ekumenicznego. Zapewne nigdy nie odbyła się tam msza KK.

Jest to więc kościół luterański użyczany regularnie polskokatolikom (określenie "katolicy polscy" mnie razi swoim archaizmem ale może sami polskokatolicy myślą inaczej) i Chrześcijanom Wiary Ewangelicznej.


Wt kwi 10, 2012 12:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Metodyści, Wielki Piątek i inne.
Kozioł napisał(a):
(określenie "katolicy polscy" mnie razi swoim archaizmem ale może sami polskokatolicy myślą inaczej)


Owszem, myślą inaczej http://pl.wikipedia.org/wiki/Spo%C5%82e ... lik%C3%B3w

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt kwi 10, 2012 12:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 14, 2012 9:42
Posty: 1
Post Re: Metodyści, Wielki Piątek i inne.
Witam! Mam pytanie, szczególnie do brata w wierze o nicku 'Kozioł' - pytanie chyba raczej techniczne, ale:

- czy w KEM jest instytucja rodziców chrzestnych ? a jeśli tak, to czy mogą nimi być osoby spoza KEM i bratnich KEA oraz KER ? (czyli np. rzymscy katolicy ?)

Szukałem w sieci, przejrzałem 'Prawo wewnętrzne' ale nie udało mi się znaleźć rozstrzygnięcia tej kwestii.

Dobrego dnia!


Pn maja 14, 2012 9:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL