Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 prawosławie - inkwizycja 
Autor Wiadomość
Post prawosławie - inkwizycja
Wiem że Kościół Rzymski (jak również kościoły poreformacyjne) prześladowały heretyków,czarownice itp.
Czy Prawosławni również palili ludzi na stosach? Czy mieli jakiś rodzaj swojej własnej inkwizycji ? Czy uczestniczyli w wojnach krzyżowych?
Czy zwalczali heretyków?
Chciałbym aby każy kto ma jakąkolwiek wiedzę na ten tmat napisał ,nie tylko prawosławni


Pn maja 07, 2012 14:57
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: prawosławie - inkwizycja
Poszukiwacz "ciemnych stron"?
Tak zwane "prześladowanie" heretyków niczym nie różni się od "prześladowania" w dzisiejszych czasach anarchistów, czy terrorystów. Chodzi o usuwanie ze społeczeństwa elementów zagrażających jego trwałości. Ale to temat na szersza dysksuję i nie w tym dziale.

Czy prawosławni palili ludzi (w domyśle: heretyków) na stosach? Jesli ich nie palili to też znajdowali sposoby na ich wyeliminowanie. Warto poczytac choćby o okresie ikonoklazmu w Bizancjum kiedy to zwolennicy i przeciwnicy kultu ikon też się ostro wyrzynali. Zwalczali heretyków. Kościół w Bizancjum (a więc prawosłany) tępił bogomiłów. Jeden z ich przywódców, Bazyli, też spłonął na stosie...

Kosciół prawosławny nie stworzył instytucji o charakterze inkwizycji. Nawiasem mówiąc, metoda inkwizycyjna była czymś postepowym w dochodzeniu w przeciwieństwie do poprzedzajacej ją metody jednego oskarżyciela i jednego sędziego zarazem. Co do wypraw krzyżowych, to przecież rozpoczeły sie one własnie z inicjatywy patriarachatu i cesarza Konstantynopola a władcy i żołnierze bizantyńscy brali w tych wyprawach udział.

Ciekaw jestem do czego zmierzają te dziwne pytania

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz maja 10, 2012 17:31
Zobacz profil WWW
Post Re: prawosławie - inkwizycja
Mykitos (ze względu na osobistą przyzwoitość) zapewne szuka jakiegos odłamu chrześcijaństwa, który nie byłby zbrukany krwią a tu takie rozczarowanie :D


Cz maja 10, 2012 18:50
Post Re: prawosławie - inkwizycja
alpert napisał(a):
Mykitos (ze względu na osobistą przyzwoitość) zapewne szuka jakiegos odłamu chrześcijaństwa, który nie byłby zbrukany krwią a tu takie rozczarowanie :D

Mi chodziło o coś innego. O poznanie prawdy. Słyszałem wiele o katolickiej inkwizycji, o prześladowaniach przez Reformacje,a nigdy nie słyszałem aby prawosławni dopuszczali się podobnych czynów. Dlatego chciałem się dowiedzieć

Słyszałem odwrotnie - że to prawosławni byli często prześladowani (głownie przez katolików)


Cz maja 10, 2012 19:15

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: prawosławie - inkwizycja
medieval_man napisał(a):
Nawiasem mówiąc, metoda inkwizycyjna była czymś postepowym w dochodzeniu w przeciwieństwie do poprzedzajacej ją metody jednego oskarżyciela i jednego sędziego zarazem.


Metoda - owszem, stąd ponoć wcale często bywało, że ludzie wręcz zabiegali o zakwalifikowanie ich czynu tak, by łapał się pod sąd inkwizycyjny.

Ale cel?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So maja 12, 2012 13:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: prawosławie - inkwizycja
http://www.youtube.com/watch?v=a55AeF54na0 od 41 minuty mówi coś o prześladowaniach jakich dopuszczali się kalwiniści.


So maja 12, 2012 19:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: prawosławie - inkwizycja
Co mają kalwiniści do prawosławia?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So maja 12, 2012 19:18
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - inkwizycja
Login2 napisał(a):
http://www.youtube.com/watch?v=a55AeF54na0 od 41 minuty mówi coś o prześladowaniach jakich dopuszczali się kalwiniści.

O prześladowaniach prze kalwinistów i innych protestantów słyszałem. Jednak to nie prawosławni


So maja 12, 2012 19:22
Post Re: prawosławie - inkwizycja
medieval_man napisał(a):
Tak zwane "prześladowanie" heretyków niczym nie różni się od "prześladowania" w dzisiejszych czasach anarchistów, czy terrorystów. Chodzi o usuwanie ze społeczeństwa elementów zagrażających jego trwałości.

Z tych samych przyczyn „prześladowano” chrześcijan w pierwszych wiekach.


N maja 13, 2012 11:55
Post Re: prawosławie - inkwizycja
mykitos napisał(a):
Mi chodziło o coś innego. O poznanie prawdy.

Dawkins lubuje się w takich argumentach-święte wojny i inkwizycje. Ateista M.Shermer (za McGrath'em Dawkins urojony) tak argumentuje 'na każdą z owych tragedii przypada 10 000 niezauważanych aktów osobistej dobroci i społecznego dobra...'


N maja 13, 2012 12:27
Post Re: prawosławie - inkwizycja
Liza napisał(a):
Dawkins lubuje się w takich argumentach-święte wojny i inkwizycje.

Tego typu "święte wojny" miały miejsce nie tylko wśród chrześcijan. Swoje za uszami mają muzułmanie a nawet... buddyści.
Jeśli popatrzeć by na rózne religie to jedynie ŚJ nie prześladowali innowierców
Co do prawosławia to częsciej sami byli prześladowani przez innych niż sami byli oprawcami.


N maja 13, 2012 15:55
Post Re: prawosławie - inkwizycja
mykitos napisał(a):
Jeśli popatrzeć by na rózne religie to jedynie ŚJ nie prześladowali innowierców

Kiepski to argument na prawdziwość religii.
Kiedy widzę brak zgody na transfuzję krwi u własnego dziecka to postrzegam to gorzej jak święte wojny w zamierzchłej przeszłości. Tylko staraniom lekarzy, którzy zgłaszają sprawę do sądu, by w trybie pilnym uzyskać zgodę na leczenie krwią zawdzięczają czasem życie.


N maja 13, 2012 17:00
Post Re: prawosławie - inkwizycja
Liza napisał(a):
Kiepski to argument na prawdziwość religii.

Ja absolutnie nie twierdzę że ŚJ to prawdziwa religia. [/quote]

Liza napisał(a):
Kiedy widzę brak zgody na transfuzję krwi u własnego dziecka to postrzegam to gorzej jak święte wojny w zamierzchłej przeszłości. Tylko staraniom lekarzy, którzy zgłaszają sprawę do sądu, by w trybie pilnym uzyskać zgodę na leczenie krwią zawdzięczają czasem życie.

Na to jest art 53 Konstytucji Rzeczpospolitej Polski punkt 5

"Wolność uzewnętrzniania religii może być ogranicznona jedynie w dordze ustawy i tylko wtedy,gdy jest to konieczne dla ochrony bezpieczeństwa państwa,porzadku publicznego,zdrowia,moralnosci lub wolności i praw innych osób"


N maja 13, 2012 19:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: prawosławie - inkwizycja
Mykitos - w sensie organizacyjnym, nie wiem. Natomiast jeśli pytasz o prześladowania, to obie strony (katolicka i prawosławna) mają swoich męczenników za wiarę zamordowanych przez stronę przeciwną...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn maja 14, 2012 12:02
Zobacz profil
Post Re: prawosławie - inkwizycja
jo_tka napisał(a):
obie strony (katolicka i prawosławna) mają swoich męczenników za wiarę zamordowanych przez stronę przeciwną...

Zdarzało się. Niestety do tej pory licytują się kto kogo więcej wyrżnął,kto komu więcej kościołów,cerkwii spalił


Pn maja 14, 2012 15:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL