Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 7:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 niewpisanie "świadka" chrztu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 30, 2012 15:23
Posty: 1
Post niewpisanie "świadka" chrztu
Zacznę od tego, że nie wiem czy właściwszym miejscem na zadanie mego pytania jest dział Prawa Kościelnego czy ten?

Jesteśmy małżeństwem mieszanym, mąż jest ewangelikiem, a ja jestem katoliczką. Niedawno w moim kościele ochrzciliśmy naszą córeczkę. Ojcem chrzestnym był Katolik, a matką chrzestną ( a właściwie „świadkiem”, bo tak określa Dyrektorium Ekumeniczne) była Ewangeliczka.

I tu nastąpił problem – proboszcz do ksiąg parafialnych wpisał tylko ojca chrzestnego, bo powiedział, że świadkami są wszyscy uczestnicy obecni przy chrzcie i nie wpisze nikogo więcej, choć mieliśmy dokument potwierdzający, że kuzynka męża jest dobrym chrześcijaninem i może być chrzestną (oczywiście wystawiony z kościoła Luterańskiego).

Oboje chrzestnych traktujemy tak samo i chcielibyśmy, by również ją dopisali w księgach, nawet jeśli musiałaby być adnotacja, że była „tylko” świadkiem. Czy jest to możliwe i ewentualnie jak przekonać proboszcza, czy można powołać się na jakieś prawo czy dokument?

Proszę o pomoc


N wrz 30, 2012 15:47
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: niewpisanie "świadka" chrztu
Proszę bardzo:
Kodeks Prawa Kanonicznego:
Cytuj:
Kan. 877 -

§ 1. Proboszcz miejsca udzielenia chrztu powinien bezzwłocznie i dokładnie zapisać w księdze ochrzczonych nazwisko ochrzczonego, czyniąc wzmiankę o szafarzu, rodzicach, chrzestnych oraz o świadkach, jeśli występują, jak również o miejscu i dacie udzielonego chrztu, podając również datę i miejsce urodzenia.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N wrz 30, 2012 16:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL