Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 16:42



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Katolicy i prawosławni 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 01, 2013 0:52
Posty: 44
Lokalizacja: USA, Spoza Polski
Post Re: Katolicy i prawosławni
pudlasz, ale mnie rozśmieszyłeś, tą stroną co wysłałeś na forum :D :D :D
http://www.hartfordinstitute.org/resear ... Census.pdf

muszę Tobie coś wyjaśnić.
W USA jest takie prawo, że jak chcesz uczęszczać do jakiego kolwiek kościoła, to musisz się zapisać, prawo amerykańskie nie wnikam, chodzi o podatki.
Każde (powinno być każde różnie bywa) pieniądze jakie dasz na swój kościół, możesz odliczyć od podatku. Ale różnie bywało z tymi rozliczeniami. I poproszono każdy kościół w Ameryce, żeby podali ile osób uczęszcza (uczęszcza, a nie ile jest zapisanych do parafi) na liturgie niedzielną (żydów na sobotnią)
Każdy wierzący dostaje kopertę ze swoim numerem w zależności do jakiego kościoła należy, te kopert są wysyłane raz na kwartał z parafii do jakiej należysz. I każda parafia miała podać ile kopert wróciło na przykład na tacę, w ten sposób chciano sprawdzić ile naprawdę osób uczęszcza na msze święte. No ale stało się jak stało, i niektóre parafie troszkę oszukały i zamiast podać ile kopert wróciło podali ile wysłali. A bardzo dużo osób co było zapisanych do parafii wróciło już do swoich krajów albo zmienili wiarę.

Następny problem jaki się okazał, to wyznania które są mniejszością, mogły rejestrować nawet swój dom, jako miejsce kultu, pod warunkiem że będzie przypominał nie dom a na przykład kościół ( a kościoły w USA mają ulgi podatkowe). No to co nie którzy, wpadli na genialny pomysł, dobudowali sobie małą wieżyczkę, postawili krzyż, na kontrole z jednego pokoju zrobili niby miejsce spotkań. No i o jedna Cerkwie więcej, ale tylko w spisie narodowym, ale nie kościelnym.

To teraz mój drogi kolego uświadomię Ciebie
To jest strona Twojego kościoła, są tutaj umieszczone adresy wszystkich parafii prawosławnych, zdjęcia tych parafii, strony internetowe i wszystkie ważne wiadomości dla osób które wyznają prawosławie.
http://oca.org


w tym Twoim dokumencie co Ty wysłałeś, jest taki tekst:
Orthodox congregations are: California (254 Orthodox parishes total), Pennsylvania (249), New York (240),
Florida (136) and New Jersey (128). Tab. 5 shows state-by-state distribution of the parishes of American

W przetłumaczeniu na j.Polski ile jest kościołów prawosławnych w każdym stanie USA.
To teraz NY (240) i NJ (128) razem jest 368 tak niby podał kościół prawosławny,
wszystkie te dane otrzymałem od kolegi pudlasz.
wchodzimy na stronę kościoła prawosławnego http://oca.org/
przechodzimy do zakładki "Directories" i wybieramy "Dioceses"
otworzyła nam się nowa strona http://oca.org/dioceses
i szukamy "Diocese of New York and New Jersey"
i poniżej naciskamy link "View parishes"
otworzyły nam się wszystkie parafie jakie znajdują się w stanie New York i New Jersey
no i podobno według danych od kolegi pudlasz, ma być 368 Cerkwi???
Ja doliczyłem się tylko 57, może mnie jeszcze ktoś sprawdzi, może się pomyliłem, ale na pewno nie ma 368. Czyli ktoś tu kłamie, ale kto???


Tutaj w danych co kolega pudlasz mi wysłał jest napisane
Nationwide, the proportion of adherents of the various Orthodox Christian Churches in the total country’s
population is small: 0.34%. In certain states, however, this proportion is significantly higher. These states are:
Alaska (1.93%), Massachusetts (0.93%), New Jersey (0.83%), New York (0.72%) and Rhode Island (0.72%).

Że w USA osób prawosławnych jest tylko 0,34%, ale są stany gdzie można ich znaleźć trochę więcej, jak na przykład New Jersey całe (0,83%) no to nawet nie co setna osoba. Jak by te koperty były podane jak miały być, to zastanawiam się jaka była by faktyczna cyfra?
A tak na marginesie, te strony z danymi co ja wam wysłałem, są te same dane
w USA jest 0,3% osób wyznających prawosławie, ale tendencja jest spadkowa.
Trzeba zrozumieć że dla Amerykanów liczy się tylko religia Protestantów jest ich ponad połowa, Katolików 25%, Żydowska jest ich bardzo mało ale są bardzo mocni trzymają sie razem no i amerykanie wiedzą że jest jeszcze religia co nie ma Biblii tylko koran ale jak ona się nazywa to już nie wiedzą.
Przepraszam co teraz napisze, od razu napiszę że ja tak nie uważam i nie zgadzam się z opinią Amerykanów, ale oni uważają że wszystkie religie co mają poniżej 1% są sektami. Kiedyś mojemu znajomemu amerykanowi próbowałem wytłumaczyć, że religia prawosławna jest prawdziwą religią gdzie jest bardzo podobna do religii katolickiej, on poczytał trochę w domu i odpowiedział mi że to jest zabobon :-(
My wychowaliśmy się w innej kulturze w europie i amerykanie nie mogą zrozumieć naszej kultury.



To mi się bardzo podoba, jest to na samym początku w dokumencie od kolegi pudlasz
Bulgarian Orthodox Eastern Diocese (+122% increase in parishes), Romanian Orthodox Archdiocese (+121%),
Bułgarski prawosławny Diecezja Wschodnia (+122% wzrost w parafiach),
rumuński prawosławny Archidiecezja (+121%),

Były dwie rodziny, zarejestrowane w tym kościele, dojechały następne dwie, może troszkę liczniejsze i już jest wzrost o 122% :-)


Only three Orthodox Churches declined in number of parishes during 2000-2010: Ukrainian Orthodox
No widać że moi znajomi z Ukrainy powiedzieli prawdę, jest ich coraz mniej!




Ja tobie wysłałem parę linków, żeby pokazać ile jest tutaj osób które wyznają wiarę prawosławną. Nie po to żeby pokazać że jesteście tutaj mniejszością, bo na przykład w Rosji, Białorusi czy Ukrainie jesteście większością.
Wysłałem go dlatego żebyście zobaczyli, jak wiele musicie jeszcze na tej ziemi Amerykańskiej zrobić, żeby wasza wiara tutaj była mocniejsza.

I mój drogi kolego pudlaszu, zastanawiam się czy Ty wiesz co mi wysłałeś?
Może to jest mój błąd że w języku angielskim, ja zacząłem wysyłać.


Muszę wam koledzy z wyznania prawosławnego powiedzieć.
Że ja waszą religię szanuję i dziwię się ze nikt nie upomina z waszej wiary waszego brata pudlasza. Nie obrażając kolegi pudlasza, ale moim zdaniem daje bardzo zły obraz waszej wiary.
A brakiem pokory za wiele na tej ziemi nie da się osiągnąć.


Wasze kościoły w USA organizują, różne festyny, pikniki, wesołe miasteczko itp.
W ten sposób zbierają pieniądze na utrzymanie Cerkwi. Zapraszają wszystkie osoby. Ale szczerze mówiąc jak widzę jak osoby prawosławne mnie traktują, nie widzę sensu chodzić i dawać datki na Cerkwie. Moja wiara nie pozwala mi potępić wroga, mówi mi żebym wybaczał. Ale na pewno nie mówi żeby pomóc wrogowi, żeby rósł w siłę.
Miałem nadzieje że zostaniemy przyjaciółmi, ale żadna osoba prawosławna nie wyciągnęła ręki na zgodę.


To może jeszcze raz, ja pierwszy do Was mówię, żebyśmy się porozumieli i wspólnie bez złości, oszczerstw i wyciągania nie smacznych brudów porozumieli się.
Bo lepsza jest dyskusja w spokoju niż w złości.


Śr kwi 03, 2013 3:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 01, 2013 0:52
Posty: 44
Lokalizacja: USA, Spoza Polski
Post Re: Katolicy i prawosławni
a przepraszam jeszcze zapomniałem doliczyć Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej
która się oddzieliła od reszty i całą resztę uważa za nie prawdziwą.
Czy może mi ktoś wytłumaczyć ten podział, dlaczego kościół rosyjski się oddzielił.


Proszę dopisać 10 cerkwi, czyli razem 67, dalej brakuje???

http://3saints.com/patriarchal-parishes.html


Śr kwi 03, 2013 4:07
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i prawosławni
Boguslaw_New_Jersey napisał(a):
Dziwi mnie trochę, dlaczego uważają się za wierzących a nie uczęszczają do swojego kościoła.

"Bo nie każdy ma czas, gdyż liturgia prawosławna to nie watykańskie 30 minutowe nabożeństwo" :D
(to nie są moje słowa)
----------------------------------------------------------------------------------------
pudlasz napisał(a):
Problem w tym, że watykańskie prawo kanoniczne nakłada obowiązek przyjmowania konwertytów z Kościoła prawosławnego (czy ogólniej, z tzw. "Kościołów wschodnich") do odpowiedniego Kościoła sui juris. Oczywiście wszyscy mają to gdzieś i konwertyci są przyjmowani do Kościoła łacińskiego. Kolejny przykład jak Watykan traktuje swoich "wschodnich" podwładnych.

A może jakiś konkret?
Z tego co wiem, na Podlasiu prawosławni konwertujący na katolicyzm nie mają problemu z tym, aby należeć do KrK i wyznawać Credo z filioque.


Śr kwi 03, 2013 6:12

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Katolicy i prawosławni
Boguslaw_New_Jersey napisał(a):
Mam tutaj jeszcze znajomych całą rodzinę z Polski którzy mieszkali koło Białegostoku, mają dwoje dzieci. W Polsce wyznawali Prawosławie, po przyjeździe do USA okazało się że kościół prawosławny w USA nie jest ich kościołem (Nie wiem o co chodzi, ale podobno kościół prawosławny w USA to nie jest ten sam co w Polsce). Ale uczęszczali, msza była tylko raz w tygodniu w niedziele chyba o 8.30 rano. Musieli dojeżdżać około godziny. Mieli ponad 50mil (około 90 kilometrów) i tak mieli blisko, bo tutaj naprawdę jest ciężko znaleźć Cerkwie. Ich dzieci przestały uczęszczać. Moja znajoma nie mogła się z tym pogodzić, że jej dzieci przestały uczęszczać do kościoła.
Jej dzieci (już prawie dorosłe chłopaki) chcieli uczęszczać do kościoła, ale jak inni amerykanie ich rówieśnicy (bo trzeba przyznać że amerykanie wierzą w Boga, ale główną religią chrześcijańską jest w USA protestantyzm i nie mają księży tylko pastorów)
Sama zauważyła że ciężko na tej ziemi będzie jej i mężowi utrzymać wiarę prawosławną. Zaczęły się dialogi z ich księdzem prawosławnym, były bardzo ciężkie trwały ponad rok. W końcu ich ksiądz poprosił ich, że jak już odchodzą z kościoła prawosławnego, to żeby nie zostali protestantami tylko katolikami. Nie mogli go zrozumieć, oni chcieli zapisać się do kościoła protestantów. Ale uszanowali jego prośbę i zapisali się do kościoła katolickiego, wiem że było dużo problemów (rozmowa z Biskupem, podpisywanie dokumentów), u protestantów wystarczyło tylko dzień dobry jesteście protestantami. Musieli zacząć uczęszczać na nauki w kościele katolickim.
Ale po latach, jak zaczęliśmy rozmawiać jak się czuje w kościele katolickim, odpowiedziała mi, że jest zadowolona że posłuchała księdza prawosławnego że jak już macie zmienić wiarę to zostańcie katolikami, ona uważa że czuje się jak by nie zmieniła w ogóle wiary, twierdzi że być katolikiem jest tym samym co osobą prawosławną. Jest bardzo szczęśliwa bo jej chłopaki uczęszczają do kościoła i jej wnuki są ochrzczone. A synowie mieli prawdziwy ślub w kościele, przyjęli sakrament małżeństwa. Dopiero w dniu ich ślubu zrozumiała, że w kościele protestantów nie mieli by sakramentu małżeństwa i ich żony są Polkami katoliczkami i znowu był by problem.

Znam również małżeństwo z Ukrainy, Iłge i Sasze, którzy przestali uczęszczać do kościoła, bo w ich pobliżu również niema Cerkwi. I tak od paru dobrych lat kościół prawosławny tylko widzieli na zdjęciu. Teraz już im nawet nie zależ żeby uczęszczać na liturgię. Nawet już zapomnieli o świętach prawosławnych. Kupują choinkę na 24 grudnia.


I teraz się trzeba zastanowić, którzy są bliżej Boga?


http://www.cerkiew.pl/index.php?id=wywi ... 735fa7b7cf


Śr kwi 03, 2013 7:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 01, 2013 0:52
Posty: 44
Lokalizacja: USA, Spoza Polski
Post Re: Katolicy i prawosławni
Nie wiem Smokepsv czy dobrze zrozumiałeś co ja napisałem w tym tekście.
Są tam dwie rodziny, jedna zmieniła wiarę i dalej praktykuje,
a druga mówi że ma to wszystko gdzieś.
Tak ogólnie mówiąc
i na końcu zadałem pytanie, z wiązanych tylko do tych osób



Bardzo fajnie że podałeś ten link do osoby luterańskie wyświęconej na księdza prawosławnego. Która przeszła przez wiary chrześcijańskie.
On właśnie pokazał jak społeczeństwo w danym kraju wpływa na zmianę wiary.
To samo tutaj w USA jest z osobami prawosławnymi i katolikami niestety też!


Przyjeżdżają tutaj sami i nagle poznają swoją drugą połowę która wyznaje inną religie.
Jest tu multum osób co zmieniło wiarę na Protestantyzm. Ponieważ ze swoją starą prawdziwą wiarą zostali sami.



Na prawdę się cieszę, jeżeli on a raczej jego dusza to potrzebowała. To super
Bo dla mnie wierzy teraz w Boga i co najważniejsze praktykuje


Śr kwi 03, 2013 11:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 7:02
Posty: 140
Post Re: Katolicy i prawosławni
KTO JAK POTRAFI TAK PANA BOGA CHWALI.

Po przez:
Przykazanie Miłości. "...Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy..."
Przestrzegając Dekalog,

Szukając dobra w drugim człowieku.
A skoro tylko Pan jest dobry.
"...Jezus mu rzekł: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg..."
Szukając Boga w każdej napotkanej osobie.


Śr kwi 03, 2013 13:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Katolicy i prawosławni
Boguslaw_New_Jersey napisał(a):
No to gratulacje bo super piszesz po Polsku.
A czy można wiedzieć gdzie mieszkasz i jakiej jesteś narodowości?


Urodziłem się i mieszkam w Polsce. Jestem Białorusinem. Co to ma do rzeczy?

Boguslaw_New_Jersey napisał(a):
To jest strona Twojego kościoła, są tutaj umieszczone adresy wszystkich parafii prawosławnych, zdjęcia tych parafii, strony internetowe i wszystkie ważne wiadomości dla osób które wyznają prawosławie.
http://oca.org[/b]

w tym Twoim dokumencie co Ty wysłałeś, jest taki tekst:
Orthodox congregations are: California (254 Orthodox parishes total), Pennsylvania (249), New York (240),
Florida (136) and New Jersey (128). Tab. 5 shows state-by-state distribution of the parishes of American

W przetłumaczeniu na j.Polski ile jest kościołów prawosławnych w każdym stanie USA.
To teraz NY (240) i NJ (128) razem jest 368 tak niby podał kościół prawosławny,
wszystkie te dane otrzymałem od kolegi pudlasz.
wchodzimy na stronę kościoła prawosławnego http://oca.org/
przechodzimy do zakładki "Directories" i wybieramy "Dioceses"
otworzyła nam się nowa strona http://oca.org/dioceses
i szukamy "Diocese of New York and New Jersey"
i poniżej naciskamy link "View parishes"
otworzyły nam się wszystkie parafie jakie znajdują się w stanie New York i New Jersey
no i podobno według danych od kolegi pudlasz, ma być 368 Cerkwi???
Ja doliczyłem się tylko 57, może mnie jeszcze ktoś sprawdzi, może się pomyliłem, ale na pewno nie ma 368. Czyli ktoś tu kłamie, ale kto???


Ty kłamiesz albo jesteś kompletnym ignorantem. W USA działa 15 kanonicznych prawosławnych jurysdykcji. Masz je wszystkie wypisane w tym raporcie. OCA jest jedną z nich.

Cytuj:
To mi się bardzo podoba, jest to na samym początku w dokumencie od kolegi pudlasz
Bulgarian Orthodox Eastern Diocese (+122% increase in parishes), Romanian Orthodox Archdiocese (+121%),
Bułgarski prawosławny Diecezja Wschodnia (+122% wzrost w parafiach),
rumuński prawosławny Archidiecezja (+121%),

Były dwie rodziny, zarejestrowane w tym kościele, dojechały następne dwie, może troszkę liczniejsze i już jest wzrost o 122% :-)


Masz wszystkie dane liczbowe w tym raporcie. Fakt, że ich nie rozumiesz potwierdza moją opinię o Amerykańskim systemie (de)edukacji i zdolnościach umysłowych Amerykanów (a raczej ich braku). W Polsce procenty poznaje się w podstawówce, w USA pewnie na studiach doktoranckich.


Cytuj:
Ja tobie wysłałem parę linków, żeby pokazać ile jest tutaj osób które wyznają wiarę prawosławną. Nie po to żeby pokazać że jesteście tutaj mniejszością, bo na przykład w Rosji, Białorusi czy Ukrainie jesteście większością.
Wysłałem go dlatego żebyście zobaczyli, jak wiele musicie jeszcze na tej ziemi Amerykańskiej zrobić, żeby wasza wiara tutaj była mocniejsza.


Akurat znam dość dobrze amerykańskie prawosławne realia i nie daję się nabrać na twoje manipulacje.

Cytuj:
I mój drogi kolego pudlaszu, zastanawiam się czy Ty wiesz co mi wysłałeś?


Raport o stanie Kościoła prawosławnego w USA w 2010 r.

Cytuj:
To może jeszcze raz, ja pierwszy do Was mówię, żebyśmy się porozumieli i wspólnie bez złości, oszczerstw i wyciągania nie smacznych brudów porozumieli się.
Bo lepsza jest dyskusja w spokoju niż w złości.


To może sam na początku przestań manipulować i obrażać.

Boguslaw_New_Jersey napisał(a):
a przepraszam jeszcze zapomniałem doliczyć Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej
która się oddzieliła od reszty i całą resztę uważa za nie prawdziwą.
Czy może mi ktoś wytłumaczyć ten podział, dlaczego kościół rosyjski się oddzielił.


Nikt się od nikogo nie oddzielał.

Muszę przyznać jednak, że nie manipulujesz celowo a po prostu się nie znasz.

Helenka napisał(a):
Z tego co wiem, na Podlasiu prawosławni konwertujący na katolicyzm nie mają problemu z tym, aby należeć do KrK i wyznawać Credo z filioque.


Łamiąc 35. kanon Kościołów wschodnich.


Śr kwi 03, 2013 14:49
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i prawosławni
pudlasz napisał(a):
Łamiąc 35. kanon Kościołów wschodnich.

Kto łamie? Konwertujący na katolicyzm? Oni chcą być łacińskimi katolikami świadomie, więc o co Ci chodzi? Ktoś ich siłą ciągnie? Czy jeśli katolik konwertuje na prawosławie, zostawiacie go z filioque?
pudlasz napisał(a):
W Polsce procenty poznaje się w podstawówce, w USA pewnie na studiach doktoranckich.

Procenty nie są mi obce (uczyłam sie w Polsce :P ), więc jeśli były dwie rodziny : jedna z dwojgiem dzieci, druga z trojgiem = 9 osób = 100%. Dojechały dwie rodziny: jedna z dwojgiem dzieci i babcią, druga z trojgiem dzieci i dziadkiem = 11 osob = 122% :-D


Śr kwi 03, 2013 15:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Katolicy i prawosławni
Helenka napisał(a):
Kto łamie? Konwertujący na katolicyzm? Oni chcą być łacińskimi katolikami świadomie, więc o co Ci chodzi? Ktoś ich siłą ciągnie?


Rzymskokatoliccy biskupi, którzy powinni kierować tych wiernych do Katolickich Kościołów Wschodnich. Oczywiście ich zdaniem KKK nie są "prawdziwie katolickie" więc wzmacnianie ich, czy przynajmniej traktowanie ich tak jak one traktowane być powinny, nie jest łacinnikom na rękę. To w sumie również dobra przestroga dla prawosławnych jak takie zjednoczenie Kościoła z Watykanem wyglądałoby w praktyce.

Cytuj:
Procenty nie są mi obce (uczyłam sie w Polsce :P ), więc jeśli były dwie rodziny : jedna z dwojgiem dzieci, druga z trojgiem = 9 osób = 100%. Dojechały dwie rodziny: jedna z dwojgiem dzieci i babcią, druga z trojgiem dzieci i dziadkiem = 11 osob = 122% :-D


Nie wiem, gdzie w tym raporcie znalazłaś te dwie rodziny.


Śr kwi 03, 2013 16:09
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i prawosławni
pudlasz napisał(a):

Rzymskokatoliccy biskupi, którzy powinni kierować tych wiernych do Katolickich Kościołów Wschodnich.

Np. gdzie z Podlasia? Jeśli ktoś z całą świadomością chce konwertować na rzymski katolicyzm, to jest to jego wola.
pudlasz napisał(a):
Oczywiście ich zdaniem KKK nie są "prawdziwie katolickie" więc wzmacnianie ich, czy przynajmniej traktowanie ich tak jak one traktowane być powinny, nie jest łacinnikom na rękę.

Pudlasz, przestań trąbić swoją śpiewkę, bo się kupy nie trzyma. Jak niby są traktowane Kościoły Wschodnie w ramach KK? Grekokatolikom w Polsce udostępniane są kościoły do sprawowania liturgii, gdyż ich cerkwie zagarnęli prawosławni. Stałeś się raptem obrońcą "uciśnionych"? Skoro tak źle są traktowani, dlaczego nie wrócą do Cerkwi?
pudlasz napisał(a):
To w sumie również dobra przestroga dla prawosławnych jak takie zjednoczenie Kościoła z Watykanem wyglądałoby w praktyce.

Jakoś nie działa. Nadal konwertują.
pudlasz napisał(a):
Nie wiem, gdzie w tym raporcie znalazłaś te dwie rodziny.

Nie szukałam w raporcie, a udowodniłam możliwość zaistnienia danej sytuacji. Raport mnie nie interesuje. Jeśli będzie zrobiony przez katolickie lub niezależne źródła, owszem, przejrzę go.


Śr kwi 03, 2013 16:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Katolicy i prawosławni
Helenka napisał(a):
Np. gdzie z Podlasia? Jeśli ktoś z całą świadomością chce konwertować na rzymski katolicyzm, to jest to jego wola.


Wbrew prawu kanonicznemu.

Cytuj:
Pudlasz, przestań trąbić swoją śpiewkę, bo się kupy nie trzyma. Jak niby są traktowane Kościoły Wschodnie w ramach KK? Grekokatolikom w Polsce udostępniane są kościoły do sprawowania liturgii, gdyż ich cerkwie zagarnęli prawosławni. Stałeś się raptem obrońcą "uciśnionych"? Skoro tak źle są traktowani, dlaczego nie wrócą do Cerkwi?


Nie jestem obrońcą uciśnionych. Unici sami chcieli, to mają.

Aha, i wracają. I to nawet masowo. Aleksy Toth, Orestes Chornock - sprawdź te nazwiska.


Śr kwi 03, 2013 16:38
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i prawosławni
pudlasz napisał(a):
Wbrew prawu kanonicznemu.

Czyjemu?
pudlasz napisał(a):
Nie jestem obrońcą uciśnionych. Unici sami chcieli, to mają.

Co mają? Pogardę prawosławnych? To mają nie tylko unici. Ot, chrześcijańska miłość bliźniego w wydaniu ... .
pudlasz napisał(a):
Aha, i wracają. I to nawet masowo. Aleksy Toth, Orestes Chornock - sprawdź te nazwiska.

Aleksy Toth zm. w 1909 r. Orestes Chornock ur. 1883 też dawno nie żyje. Ot masowo wracają (czas teraźniejszy :D ).
"Masowo" też wrócili wierni z Cerkwi greckokatolickiej w Grabarce :?
"Po rozbiorach Polski Rosja na terenie swojego zaboru stopniowo znosiła biskupstwa unickie. W 1839 rząd carski ogłosił kasację unii na obszarze zaboru rosyjskiego z wyjątkiem Królestwa Polskiego, gdzie unię zlikwidowano dopiero w 1875). Na terenie Chełmszczyzny i Podlasia administracja rosyjska represjami zmuszała do przyjmowania prawosławia. Po ukazie tolerancyjnym z 1905 250 tys. dawnych unitów przyjęło z powrotem katolicyzm. Na terenie zaboru austriackiego unia utrzymała się bez przeszkód, utworzono trzecie biskupstwo w Stanisławowie, a dla licznych emigrantów unickich - biskupstwo w Kanadzie."
http://portalwiedzy.onet.pl/55854,,,,gr ... haslo.html


Śr kwi 03, 2013 17:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Katolicy i prawosławni
Helenka napisał(a):
Czyjemu?

Watykańskiemu.

Cytuj:
Co mają?


Status obywateli drugiej kategorii w Kościele watykańskim.


Śr kwi 03, 2013 18:54
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i prawosławni
Pudlaszu, ja wiem, że jesteś mistrzem telegraficznego skrótu i robisz łaskę, że w ogóle chcesz rozmawiać z katolikami, ale same hasła nie wystarczą. Proszę o dowody, niezbite (nie chodzi o jednostkowe przypadki).


Śr kwi 03, 2013 19:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Katolicy i prawosławni
Helenka napisał(a):
Pudlaszu, ja wiem, że jesteś mistrzem telegraficznego skrótu i robisz łaskę, że w ogóle chcesz rozmawiać z katolikami, ale same hasła nie wystarczą. Proszę o dowody, niezbite (nie chodzi o jednostkowe przypadki).


Przecież tłumaczę przez dwie strony. Łacińscy biskupi osłabiają KKK nie kierując konwertytów z prawosławia do nich, tylko do siebie (co nakazuje im prawo kanoniczne). Tym samym potwierdza to fakt, że KKK są podrzędne w stosunku do Kościoła łacińskiego.


Śr kwi 03, 2013 19:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL