Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:09



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Katolicy i prawosławni 
Autor Wiadomość
Post Re: Katolicy i prawosławni
Boguslaw_New_Jersey napisał(a):
I tak jak katolicy czy prawosławni muszą sobie zdać sprawę że przyjęcie komunii z rąk księdza, dla katolików z rak ks.Prawosławnego, a dla prawosławnych z rąk ks.Katolickiego. Jest to zmiana wiary, na wiarę z jakich rąk przyjęliśmy tą komunię.

Małe sprostowanie. Katolicy przyjmujący Komunię św. z rąk prawosławnego księdza nadal pozostają katolikami, a prawosławni z rąk księdza katolickiego prawosławnymi w rozumieniu katolickim. Jedynie w rozumieniu prawosławnych stają się konwertytami. Prawosławny, aby dokonać konwersji musi złożyć wyznanie wiary z filioque. Faktem jest, że ksiądz prawosławny nie udzieli Komunii św. katolikowi nawet w obliczu śmierci, jeśli ten nie potwierdzi konwersji.


Wt kwi 02, 2013 7:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Katolicy i prawosławni
Helenka napisał(a):
Boguslaw_New_Jersey napisał(a):
I tak jak katolicy czy prawosławni muszą sobie zdać sprawę że przyjęcie komunii z rąk księdza, dla katolików z rak ks.Prawosławnego, a dla prawosławnych z rąk ks.Katolickiego. Jest to zmiana wiary, na wiarę z jakich rąk przyjęliśmy tą komunię.

Prawosławny, aby dokonać konwersji musi złożyć wyznanie wiary z filioque.


Podczas konwersji do Kościoła rzymskokatolickiego prawosławny/a składa wyznanie wiary w takiej formie, w jakiej używa się je w Kościele sui iuris do którego wstępuje. Ponieważ przy konwersji ma obowiązek zachowania swojego obrządku (ritus) i nabywa przynależność w odpowiadającym mu Kościele sui iuris (kan. 35 CCEO - nabycie przynależności do Kościoła łacińskiego lub innego, niż odpowiadający dotychczasowemu obrządkowi, Kościoła sui iuris, wymaga reskryptu Stolicy Apostolskiej), w większości przypadków będzie to wyznanie wiary bez Filioque - bo takie jest używane w większości Kościołów sui iuris w Krk.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Wt kwi 02, 2013 9:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Katolicy i prawosławni
Boguslaw_New_Jersey napisał(a):
Ale osób prawosławnych w moim rejonie jest bardzo mało jest tylko jedna Cerkiew
I osoby prawosławne, mogą przyjąć komunię i ostatnie namaszczenie z rąk Księdza Katolickiego ale tylko w nagłym wypadku, ale nawet w nagłym wypadku nie wolno im przyjąć z rąk księdza protestanckiego. Może pudlasz wyjaśni dlaczego.


Ciekawi mnie co to za parafia i co ich biskup (kto nim jest?) na to.

Wybacz, ale resztę apelu o wspólne przytulanie się pomieszanego z apelem o irenizm i utworzenie jakiejś światowej religii pominę.


Wt kwi 02, 2013 15:11
Zobacz profil
Post Re: Katolicy i prawosławni
Piotr1 napisał(a):
Podczas konwersji do Kościoła rzymskokatolickiego prawosławny/a składa wyznanie wiary w takiej formie, w jakiej używa się je w Kościele sui iuris do którego wstępuje. Ponieważ przy konwersji ma obowiązek zachowania swojego obrządku (ritus) i nabywa przynależność w odpowiadającym mu Kościele sui iuris (kan. 35 CCEO - nabycie przynależności do Kościoła łacińskiego lub innego, niż odpowiadający dotychczasowemu obrządkowi, Kościoła sui iuris, wymaga reskryptu Stolicy Apostolskiej), w większości przypadków będzie to wyznanie wiary bez Filioque - bo takie jest używane w większości Kościołów sui iuris w Krk.

Kościół Rzymskokatolicki to Kościół Rzymskokatolicki i w nim obowiązuje filioque. Kościoły sui iuris należą jak KrK do Kościoła Katolickiego (KK) i w tym przypadku masz rację, że jeśli ktoś wstępuje do któregoś z Kościołów będących w łączności z papieżem (z Rzymem) składa wyznanie wiary w takiej formie, w jakiej obowiązuje w danym Kościele. Natomiast, jeśli ktoś wstępuje do KrK składa wyznanie wiary z filioque.
Nie wiem, jak jest w innych Kościołach sui iuris, ale w greckokatolickim są obie formy Credo (bez i z filioque). Filioque nie stanowi problemu w KK.


Wt kwi 02, 2013 20:30

Dołączył(a): N lis 25, 2012 20:31
Posty: 45
Post Re: Katolicy i prawosławni
Boguslaw_New_Jersey napisał(a):
Kłócicie się co nas dzieli, a może zobaczcie i zrozumcie co nas łączy, bo więcej nas łączy niż dzieli.

To jest bardzo często powtarzana myśl, która z prawdą niestety nie ma nic wspólnego. Dzielą nas dogmaty, czyli mówiąc krótko nasza wiara (prawosławna) jest całkowicie inna od Waszej wiary. Nie piszę tego, żeby kogoś obrazić czy zdenerwować. Tak brzmi po prostu niezmienne stanowisko Cerkwi prawosławnej.


Wt kwi 02, 2013 21:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Katolicy i prawosławni
[quote="HelenkaNatomiast, jeśli ktoś wstępuje do KrK składa wyznanie wiary z filioque.[/quote]

Problem w tym, że watykańskie prawo kanoniczne nakłada obowiązek przyjmowania konwertytów z Kościoła prawosławnego (czy ogólniej, z tzw. "Kościołów wschodnich") do odpowiedniego Kościoła sui juris. Oczywiście wszyscy mają to gdzieś i konwertyci są przyjmowani do Kościoła łacińskiego. Kolejny przykład jak Watykan traktuje swoich "wschodnich" podwładnych.


Wt kwi 02, 2013 21:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 7:02
Posty: 140
Post Re: Katolicy i prawosławni
Proszę, nie sprzeczajcie się o rzeczy ziemskie. Zobaczcie siebie nawzajem TAM i chciejcie się TAM razem zobaczyć to odmieni Wasze serca.

«Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zabranialiśmy mu, bo nie chodził z nami».
39 Lecz Jezus odrzekł: «Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie.
40 Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami.
41 Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.


Wt kwi 02, 2013 21:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 25, 2012 20:31
Posty: 45
Post Re: Katolicy i prawosławni
Nie chcę się z nikim kłócić czy na kogoś się złościć. Jeśli jednak mogę, to staram się prostować niedomówienia i gasić hurra-optymizm, ponieważ gra toczy się o życie. Górnolotne hasła nikogo nie zbawią.

Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia? Wtedy oświadczę im: Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!
Ew. Mateusza 7:21-23


Wt kwi 02, 2013 22:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Katolicy i prawosławni
Helenka napisał(a):
Piotr1 napisał(a):
Podczas konwersji do Kościoła rzymskokatolickiego prawosławny/a składa wyznanie wiary w takiej formie, w jakiej używa się je w Kościele sui iuris do którego wstępuje. Ponieważ przy konwersji ma obowiązek zachowania swojego obrządku (ritus) i nabywa przynależność w odpowiadającym mu Kościele sui iuris (kan. 35 CCEO - nabycie przynależności do Kościoła łacińskiego lub innego, niż odpowiadający dotychczasowemu obrządkowi, Kościoła sui iuris, wymaga reskryptu Stolicy Apostolskiej), w większości przypadków będzie to wyznanie wiary bez Filioque - bo takie jest używane w większości Kościołów sui iuris w Krk.

Kościół Rzymskokatolicki to Kościół Rzymskokatolicki i w nim obowiązuje filioque.

Nie we wszystkich katolickich Kościołach związanych z Rzymem "obowiązuje" Filioque. Filioque obowiązuje w Kościele łacińskim, nie wiem czy istnieje jakikolwiek związany z Rzymem katolicki Kościół sui iuris, w którym (nawet jeśli jest dopuszczalne) "obowiązuje" wersja wyznania wiary z Filioque.

Cytuj:
Kościoły sui iuris należą jak KrK do Kościoła Katolickiego (KK) i w tym przypadku masz rację, że jeśli ktoś wstępuje do któregoś z Kościołów będących w łączności z papieżem (z Rzymem) składa wyznanie wiary w takiej formie, w jakiej obowiązuje w danym Kościele. Natomiast, jeśli ktoś wstępuje do KrK składa wyznanie wiary z filioque.

Kościół Rzymskokatolicki (czy jak to siebie określacie: Kościół Katolicki) to nie tylko Kościół łaciński (ten z obowiązującym Filioque). To także 20 kilka "wschodnich" Kościołów sui iuris, należących do 5 tradycji, które także uznajecie za w pełni katolickie i w pełni złączone ze stolicą biskupa Rzymu. W większości z nich (jeżeli nie we wszystkich) forma wyznania wiary z Filioque (nawet jeśli dopuszczalna) nie jest obowiązującą.
Ani wątek, ani Twój post nie dotyczyły konwersji "kogoś" lecz osoby wcześniej prawosławnej i nie do jakiegokolwiek Kościoła, lecz do Krk. Prawosławny nie może (bez specjalnego reskryptu Stolicy Apostolskiej) konwertować w Krk do Kościoła łacińskiego (czyli tego z "obowiązującym" Filioque, musi zachować swój obrządek odpowiadający w Kościele rzymskokatolickim prawosławnemu.
Protestanci mogą konwertować gdzie chcą. Jesteście dla nas bardziej łaskawi :)

Cytuj:
Nie wiem, jak jest w innych Kościołach sui iuris, ale w greckokatolickim są obie formy Credo (bez i z filioque). Filioque nie stanowi problemu w KK.

Dokładnie. To nie jest dla Krk żaden problem, i nie ma żadnego obowiązku - wbrew temu co piszesz - składania "wyznania wiary z Filioque". Eis, qui in Ecclesiis vel Communitatibus ecclesialibus acatholicis baptizati sunt et ad plenam communionem cum Ecclesia catholica convenire sua sponte petunt, sive agitur de singulis sive de coetibus, nihil ultra imponatur oneris quam ea, quae necessaria sunt. - kan 896 CCEO.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Wt kwi 02, 2013 22:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 01, 2013 0:52
Posty: 44
Lokalizacja: USA, Spoza Polski
Post Re: Katolicy i prawosławni
Dziwi mnie podejście Polaków prawosławnych w Polsce.
Bo Tutaj całkiem inaczej Polacy co wyznają prawosławie, patrzą się na katolików.
I znam nawet jedną osobę która była pokroju pudlasza, który kiedyś uważał że katolicy to poganie, sam mi się przyznał. Dopóki jego syn nie przyprowadził do domu dziewczynę amerykankę wyznania protestanckiego. Potem jego syn wziął z nią ślub (nie wiem czy mogę to tak nazwać, bo nie był to sakrament małżeństwa) i powiedział mi że jego wnuki będą baptyzmowane, zapytałem się co to znaczy, odpowiedział mi że podobno jest to w naszym języku chrzest.
Jego żona nie mogła się z tym pogodzić. I przyznał mi się, że modlili się w Cerkwi żeby ich córka przyprowadziła Polskiego chłopaka wyznania katolickiego. Ich córka wzięła ślub a raczej przyjęła sakrament małżeństwa w kościele katolickim, a w następnym roku ten mój znajomy już dziadek, niósł dumnie swoją wnuczkę do chrztu w kościele katolickim. Sam ją nawet zaprowadza już teraz na religię do kościoła katolickiego.
Tutaj naprawdę jest mało osób wyznania prawosławnego i głównie polscy wyznawcy prawosławia trzymają się mocno katolików.

polecam ten link
http://religions.pewforum.org/reports


Wt kwi 02, 2013 22:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 01, 2013 0:52
Posty: 44
Lokalizacja: USA, Spoza Polski
Post Re: Katolicy i prawosławni
Chociaż w mojej okolicy jest bardzo ładna Cerkwia
Są tam nagrane liturgie można zobaczyć jakie jest zainteresowanie prawosławnych.

Dziwi mnie trochę, dlaczego uważają się za wierzących a nie uczęszczają do swojego kościoła.
http://3saints.com/news.html


Wt kwi 02, 2013 22:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 01, 2013 0:52
Posty: 44
Lokalizacja: USA, Spoza Polski
Post Re: Katolicy i prawosławni
Mam tutaj jeszcze znajomych całą rodzinę z Polski którzy mieszkali koło Białegostoku, mają dwoje dzieci. W Polsce wyznawali Prawosławie, po przyjeździe do USA okazało się że kościół prawosławny w USA nie jest ich kościołem (Nie wiem o co chodzi, ale podobno kościół prawosławny w USA to nie jest ten sam co w Polsce). Ale uczęszczali, msza była tylko raz w tygodniu w niedziele chyba o 8.30 rano. Musieli dojeżdżać około godziny. Mieli ponad 50mil (około 90 kilometrów) i tak mieli blisko, bo tutaj naprawdę jest ciężko znaleźć Cerkwie. Ich dzieci przestały uczęszczać. Moja znajoma nie mogła się z tym pogodzić, że jej dzieci przestały uczęszczać do kościoła.
Jej dzieci (już prawie dorosłe chłopaki) chcieli uczęszczać do kościoła, ale jak inni amerykanie ich rówieśnicy (bo trzeba przyznać że amerykanie wierzą w Boga, ale główną religią chrześcijańską jest w USA protestantyzm i nie mają księży tylko pastorów)
Sama zauważyła że ciężko na tej ziemi będzie jej i mężowi utrzymać wiarę prawosławną. Zaczęły się dialogi z ich księdzem prawosławnym, były bardzo ciężkie trwały ponad rok. W końcu ich ksiądz poprosił ich, że jak już odchodzą z kościoła prawosławnego, to żeby nie zostali protestantami tylko katolikami. Nie mogli go zrozumieć, oni chcieli zapisać się do kościoła protestantów. Ale uszanowali jego prośbę i zapisali się do kościoła katolickiego, wiem że było dużo problemów (rozmowa z Biskupem, podpisywanie dokumentów), u protestantów wystarczyło tylko dzień dobry jesteście protestantami. Musieli zacząć uczęszczać na nauki w kościele katolickim.
Ale po latach, jak zaczęliśmy rozmawiać jak się czuje w kościele katolickim, odpowiedziała mi, że jest zadowolona że posłuchała księdza prawosławnego że jak już macie zmienić wiarę to zostańcie katolikami, ona uważa że czuje się jak by nie zmieniła w ogóle wiary, twierdzi że być katolikiem jest tym samym co osobą prawosławną. Jest bardzo szczęśliwa bo jej chłopaki uczęszczają do kościoła i jej wnuki są ochrzczone. A synowie mieli prawdziwy ślub w kościele, przyjęli sakrament małżeństwa. Dopiero w dniu ich ślubu zrozumiała, że w kościele protestantów nie mieli by sakramentu małżeństwa i ich żony są Polkami katoliczkami i znowu był by problem.

Znam również małżeństwo z Ukrainy, Iłge i Sasze, którzy przestali uczęszczać do kościoła, bo w ich pobliżu również niema Cerkwi. I tak od paru dobrych lat kościół prawosławny tylko widzieli na zdjęciu. Teraz już im nawet nie zależ żeby uczęszczać na liturgię. Nawet już zapomnieli o świętach prawosławnych. Kupują choinkę na 24 grudnia.


I teraz się trzeba zastanowić, którzy są bliżej Boga?


Wt kwi 02, 2013 22:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 01, 2013 0:52
Posty: 44
Lokalizacja: USA, Spoza Polski
Post Re: Katolicy i prawosławni
Żeby ktoś nie powiedział że wymyślam, to umieszczam link

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... _w_Ameryce

Liczba wiernych

Liczba wiernych Kościoła Prawosławnego w Ameryce pozostaje kwestią dyskusyjną. Według danych przedstawionych w 2006 Yearbook of American & Canadian Churches był to 24. pod względem liczby wiernych związek wyznaniowy w Stanach Zjednoczonych, liczący 1.064 tys. członków i odnotowujący ponad sześcioprocentowy wzrost liczby wyznawców w ciągu poprzedniego roku. OCA nie był jednak największym prawosławnym związkiem wyznaniowym (Grecka Prawosławna Archidiecezja liczyła półtora miliona wiernych)[50]. Analogiczną liczbę (według stanu z 2004), podając równocześnie dane o 77 parafiach Kościoła, przedstawia Association of Religion Data Archives[51]. Joanna Sołowianowicz podaje jako liczbę wiernych milion (dane z 2003)[40]. Dane te potwierdza R. Roberson[4]. Hartford Institute for Religion Research opublikował tymczasem dane liczbowe szacujące liczbę wiernych Kościoła na nie więcej niż 115 tys. wiernych[52].
Znaczący odsetek wiernych Kościoła stanowią konwertyci: w 2003 według jego wyliczeń było to 30-40% wszystkich członków[53].

http://religions.pewforum.org/reports


Wt kwi 02, 2013 23:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Katolicy i prawosławni
Boguslaw_New_Jersey napisał(a):
Dziwi mnie podejście Polaków prawosławnych w Polsce.
Bo Tutaj całkiem inaczej Polacy co wyznają prawosławie, patrzą się na katolików.


Nie jestem Polakiem.

Boguslaw_New_Jersey napisał(a):
Żeby ktoś nie powiedział że wymyślam, to umieszczam link

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... _w_Ameryce

Liczba wiernych

Liczba wiernych Kościoła Prawosławnego w Ameryce pozostaje kwestią dyskusyjną. Według danych przedstawionych w 2006 Yearbook of American & Canadian Churches był to 24. pod względem liczby wiernych związek wyznaniowy w Stanach Zjednoczonych, liczący 1.064 tys. członków i odnotowujący ponad sześcioprocentowy wzrost liczby wyznawców w ciągu poprzedniego roku. OCA nie był jednak największym prawosławnym związkiem wyznaniowym (Grecka Prawosławna Archidiecezja liczyła półtora miliona wiernych)[50]. Analogiczną liczbę (według stanu z 2004), podając równocześnie dane o 77 parafiach Kościoła, przedstawia Association of Religion Data Archives[51]. Joanna Sołowianowicz podaje jako liczbę wiernych milion (dane z 2003)[40]. Dane te potwierdza R. Roberson[4]. Hartford Institute for Religion Research opublikował tymczasem dane liczbowe szacujące liczbę wiernych Kościoła na nie więcej niż 115 tys. wiernych[52].
Znaczący odsetek wiernych Kościoła stanowią konwertyci: w 2003 według jego wyliczeń było to 30-40% wszystkich członków[53].

http://religions.pewforum.org/reports


http://www.hartfordinstitute.org/resear ... Census.pdf


Śr kwi 03, 2013 0:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 01, 2013 0:52
Posty: 44
Lokalizacja: USA, Spoza Polski
Post Re: Katolicy i prawosławni
pudlasz napisał(a):
Boguslaw_New_Jersey napisał(a):
Dziwi mnie podejście Polaków prawosławnych w Polsce.
Bo Tutaj całkiem inaczej Polacy co wyznają prawosławie, patrzą się na katolików.


Nie jestem Polakiem.


No to gratulacje bo super piszesz po Polsku.
A czy można wiedzieć gdzie mieszkasz i jakiej jesteś narodowości?



a tak na marginesie:
Ciekawe jest prawo w USA "prawo ziemi" jeżeli dziecko urodzi się na terenie USA jest od razu obywatelem i jest nie ważne pochodzenie jego rodziców.
W Europie jest znowu odwrotnie, otrzymuje się obywatelstwo po rodzicach.


Śr kwi 03, 2013 3:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL