Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Pytanie do prawosławnych z Wrocławia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 12:39
Posty: 35
Post Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Witam, nie wiem, czy udzielają tu się jacyś prawosławni z Wrocławia i okolic, a mam do nich takie pytanie. Chciałem dziś pierwszy raz wziąć udział w "Boskiej Liturgii", gdyż od jakiegoś czasu mocno nurtuje mnie szczególnie duchowość prawosławna (pomimo, że jestem formalnym katolikiem). Dużo pozytywnego słyszałem o Waszych liturgiach i chciałem się osobiście o tym przekonać. Niestety przeżyłem mocne "rozczarowanie". Wszedłem do Cerkwi Św. Cyryla i Metodego w momencie, gdy już się zaczęła liturgia , za ikonastatem duchowni odmawiali modlitwy, zaś w Cerkwi było obecnych dosłownie 5 osób, z czego 2 sobie rozmawiały ze sobą ... Poczułem się mocno skonsternowany, bo gdzie tu ta mistyczna atmosfera? ...
Mam pytanie czy w tak dużym mieście jak Wrocław, faktycznie jest tak mało osób wyznania prawosławnego, a liturgie są odprawiane dla kilku osób, które na dodatek (przy najmniej w owej chwili) nie wykazywali nią żadnego zainteresowania?


N kwi 21, 2013 17:32
Zobacz profil
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Nie musisz iść do cerkwi prawosławnej. Tę samą liturgię masz w Cerkwi Greckokatolickiej

Świątynia: własna - przekazana przez Jana Pawła II dnia 01.06.1997 r., akt notarialny z dnia 19.06.1998 r.
Katedra Greckokatolicka pw. Św. Wincentego i Jakuba
Plac Bpa Nankiera 15, 50-140 Wrocław

Nabożeństwa: w niedziele godz.10.00 i 16.00,
święta godz. 10.00 i 18.00,
dni powszednie godz. 8.00
sobota godz. 8.00

http://www.cerkiew.net.pl/index.php?glo ... wroclawski
i w dodatku możesz przystąpić do komunii Świetej. Różnica polega jedynie na tym, że grekokatolicy modlą się w języku ukraińskim i modlą się za papieża (prawosławni nie uznają prymatu).


Pn kwi 22, 2013 7:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
We Wrocławiu są 4 czy 5 parafie prawosławne...

"za ikonastatem duchowni odmawiali modlitwy" - masz na myśli proskomidię? No to wszedłeś jeszcze przed Liturgią.


Pn kwi 22, 2013 11:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
I tak w sumie dlaczego ilość osób ma być wyznacznikiem duchowości? Tajna Wieczerza byłaby równie mało duchowa bo tam było tylko 13 osób, z czego jedna w trakcie wyszła.


Pn kwi 22, 2013 18:47
Zobacz profil
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
pudlasz napisał(a):
I tak w sumie dlaczego ilość osób ma być wyznacznikiem duchowości? Tajna Wieczerza byłaby równie mało duchowa bo tam było tylko 13 osób, z czego jedna w trakcie wyszła.

Zaiste, argument nie do odparcia :D. A przypadkiem: "nie każdy ma czas"?


Pn kwi 22, 2013 19:00

Dołączył(a): N lis 25, 2012 20:31
Posty: 45
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Helenka napisał(a):
pudlasz napisał(a):
I tak w sumie dlaczego ilość osób ma być wyznacznikiem duchowości? Tajna Wieczerza byłaby równie mało duchowa bo tam było tylko 13 osób, z czego jedna w trakcie wyszła.

Zaiste, argument nie do odparcia :D. A przypadkiem: "nie każdy ma czas"?

Nawet jeśli nie każdy ma czas, to i tak nie ma to jakiegokolwiek związku z "duchowością" nabożeństwa.


Pn kwi 22, 2013 20:54
Zobacz profil
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Orient napisał(a):
Nawet jeśli nie każdy ma czas, to i tak nie ma to jakiegokolwiek związku z "duchowością" nabożeństwa.

Jakiś ma, skoro quorum brak. Może przeszkodą jest nieznajomość języka? Bo wybacz: pięć osób na niedzielnej liturgii, z czego dwie ze sobą rozmawiają, to trochę dziwne, skoro za carskimi wrotami trwa już modlitwa.


Pn kwi 22, 2013 21:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Helenka napisał(a):
Może przeszkodą jest nieznajomość języka? Bo wybacz: pięć osób na niedzielnej liturgii, z czego dwie ze sobą rozmawiają, to trochę dziwne, skoro za carskimi wrotami trwa już modlitwa.


Nieznajomość języka? Polskiego? Czyżby Wrocław znowu był niemiecki, że ludzie nabożeństw po polsku nie rozumieją?

Jeżeli w częćci ołtarzowej trwa modlitwa, a chór nie śpiewa to znaczy, że OP przyszedł na proskomidię, którą kapłan odprawia sam i generalnie nie jest traktowana ona jako część nabożeństwa. Np. jak się podaję godzinę rozpoczęcia Liturgii, to już po proskomidii.

Fajnie by było, jakbyś przestała się wypowiadać na tematy, o których nie masz pojęcia. Nie bawisz mnie.


Pn kwi 22, 2013 21:19
Zobacz profil
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
pudlasz napisał(a):
Nieznajomość języka? Polskiego? Czyżby Wrocław znowu był niemiecki, że ludzie nabożeństw po polsku nie rozumieją?

A to we Wrocławiu w cerkwiach odprawia się liturgię w języku polskim we wszystkich cerkwiach?
W jednej owszem.
pudlasz napisał(a):
Jeżeli w częćci ołtarzowej trwa modlitwa, a chór nie śpiewa to znaczy, że OP przyszedł na proskomidię, którą kapłan odprawia sam i generalnie nie jest traktowana ona jako część nabożeństwa. Np. jak się podaję godzinę rozpoczęcia Liturgii, to już po proskomidii.

Nieważne. Jeśli jestem w kościele/cerkwi, nie rozmawiam. Rozmowy prowadzę poza świątynią.
pudlasz napisał(a):
Fajnie by było, jakbyś przestała się wypowiadać na tematy, o których nie masz pojęcia. Nie bawisz mnie.

Mam nie mniejsze niż Ty o KK.


Wt kwi 23, 2013 5:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Helenka napisał(a):
A to we Wrocławiu w cerkwiach odprawia się liturgię w języku polskim we wszystkich cerkwiach?


W tej, do której zaszedł.

Cytuj:
Nieważne. Jeśli jestem w kościele/cerkwi, nie rozmawiam. Rozmowy prowadzę poza świątynią.


Fascynujące. Nie wiem, dlaczego nie można w świątyni rozmawiać jeżeli nie przeszkadza to w nabożeństwie. Możesz wytłumaczyć?


Wt kwi 23, 2013 6:27
Zobacz profil
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
pudlasz napisał(a):
Fascynujące. Nie wiem, dlaczego nie można w świątyni rozmawiać jeżeli nie przeszkadza to w nabożeństwie. Możesz wytłumaczyć?

Ponieważ jest to miejsce spotkania z Bogiem (chyba po to tam przychodzimy?), skupienia na modlitwie, na rozmowie z Bogiem nawet jeśli liturgia się nie rozpoczęła. Miejscem na plotki jest kawiarnia, ewentualnie po wyjściu ze swiątyni.


Wt kwi 23, 2013 6:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Helenka napisał(a):
Ponieważ jest to miejsce spotkania z Bogiem (chyba po to tam przychodzimy?), skupienia na modlitwie, na rozmowie z Bogiem nawet jeśli liturgia się nie rozpoczęła.


Skoro Liturgia się nie rozpoczęła, to modlitwy nie ma i nie ma się na czym skupić.


Wt kwi 23, 2013 6:57
Zobacz profil
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
pudlasz napisał(a):
Skoro Liturgia się nie rozpoczęła, to modlitwy nie ma i nie ma się na czym skupić.

W prawosławiu nie istnieje coś takiego jak prywatna modlitwa? Jest czas i miejsce na indywidualną rozmowę z Bogiem. Jeśli się liturgia nie rozpoczęła, można rozmawiać pod cerkwią, a wejść tuż przed rozpoczęciem, zwłaszcza, że tłoku nie było.


Wt kwi 23, 2013 7:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 19:45
Posty: 390
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
Helenka napisał(a):
W prawosławiu nie istnieje coś takiego jak prywatna modlitwa? Jest czas i miejsce na indywidualną rozmowę z Bogiem.


Nie tuż przed Liturgią lub w jej trakcie. To samo dotyczy innych nabożeństw. Biskupi przed rozpoczęciem Liturgii zdejmują czotki, żeby pokazać, że Liturgia to nie jest czas na indywidualną modlitwę.

Cytuj:
Jeśli się liturgia nie rozpoczęła, można rozmawiać pod cerkwią, a wejść tuż przed rozpoczęciem, zwłaszcza, że tłoku nie było.


Może rozmawiali o czymś związanym ze świątynią? Można tak gdybać i gdybać.

Skoro nie przeszkadzali w nabożeństwie to ja problemu nie widzę. Spowiadać się też nie można w świątyni? Przecież to rozmowa...


Wt kwi 23, 2013 7:21
Zobacz profil
Post Re: Pytanie do prawosławnych z Wrocławia
pudlasz napisał(a):
Nie tuż przed Liturgią lub w jej trakcie. To samo dotyczy innych nabożeństw. Biskupi przed rozpoczęciem Liturgii zdejmują czotki, żeby pokazać, że Liturgia to nie jest czas na indywidualną modlitwę.

Przecież skoro się nie rozpoczęła i można rozmawiać, to tym bardziej modlić się indywidualnie.
pudlasz napisał(a):
Skoro nie przeszkadzali w nabożeństwie to ja problemu nie widzę. Spowiadać się też nie można w świątyni? Przecież to rozmowa...

Dochodzisz do granicy absurdu. Spowiedź jest rozmową z Bogiem za pośrednictwem księdza (spowiadasz się Bogu, przed Bogiem).


Wt kwi 23, 2013 10:06
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL