Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 10:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 między protestantyzmem a katolicyzmem 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post między protestantyzmem a katolicyzmem
Wątek wydzielony z tematu: Kiedy powstał Kościół Katolicki?
baranek



Motek

Nie takie tegie umysly protestanckie jak ty walczyly z Kosciolem Katolickim i walke tebprzegraly.Wielu bylych pastorow protestanckich zapoznawszy sie z czystoscia nauki Kosciola Katolickiego porzucilo dotad wyznawano herezje i stalo sie gorliwymi katolikami.

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


So kwi 16, 2005 20:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Tess napisał(a):
Nie takie tegie umysly protestanckie jak ty walczyly z Kosciolem Katolickim i walke tebprzegraly.Wielu bylych pastorow protestanckich zapoznawszy sie z czystoscia nauki Kosciola Katolickiego porzucilo dotad wyznawano herezje i stalo sie gorliwymi katolikami.

Nie zapomnę tego co jeden z nich opowiadał.
Kiedy studiując teologię ewangelicką zaczął uważnie czytać Katechizm Kościoła Katolickiego, analizować jego treść i przemadlać ją, wybiegł w olśnieniu z kaplicy i pobiegł do swoich kolegów ze słowami:
- Czy wy nie widzicie że tu jest najczystsza Prawda Chrystusowa?
A oni powiedzieli mu wtedy:
- Tak, my też to teraz widzimy, ale mamy zobowiązania. Ludzie którzy nas wybrali na pastorów i wysłali na studia, czekają na nasz powrót i posługę. Szczęśliwyś że możesz pójść za tym co ci dyktuje serce

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


So kwi 16, 2005 21:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytuj:
Nie takie tegie umysly protestanckie jak ty walczyly z Kosciolem Katolickim i walke tebprzegraly.Wielu bylych pastorow protestanckich zapoznawszy sie z czystoscia nauki Kosciola Katolickiego porzucilo dotad wyznawano herezje i stalo sie gorliwymi katolikami.

Fak Kilku może kilkunastu psatoró1) rzeczywiście przeszło z powrotem do katolicyzmy, Paru anglikańskich księży czy biskupów ostatnio ( pytanie czy oni są rzeczywiści protestantami ( anglikanie – doktrynalnie im bliżej do katolików) Ale choćby jednak To w historii widać że setki księży katolickich i miliony katolików przeszły na protestantyzm. A i W Polsce bardzo dużo ludzi przeszło od katolików do protestantów.. Protestantyzm ma największy przyrost w Europie . !! To skąd niby w Polsce ci protestanci się biorą ???? Po prostu opusczaja Kościól Katolicki !!
To może jednak piszmy prawdę..!!
Re Agniulka
Tekstów ludzi którzy opóscili kosciól katolicki jest znacznie wiecej w internecie niż podobnych które Ty przytaczasz..?? Czy je mam też przytoczyć..??


So kwi 16, 2005 21:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 29, 2005 12:51
Posty: 106
Post 
co prawde zabrniemy w offtopic ale cóż możę moderacja nam podaruje :P

myśle że nie ma sensu sie licytować. któremy Kosciołowi przybylo bo ważne jest ilu znajdzie wiare w Chrystusa, ale taka wiare przezywaną na codzień.
gdy ktoś mówi 'odnalazłem Chrysusa' i po owocach widać że ten człowiek sie odnowił to cieszy sie serce z nowego chrzescijanina.


So kwi 16, 2005 22:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
godunow napisał(a):
Cytuj:
Nie takie tegie umysly protestanckie jak ty walczyly z Kosciolem Katolickim i walke tebprzegraly.Wielu bylych pastorow protestanckich zapoznawszy sie z czystoscia nauki Kosciola Katolickiego porzucilo dotad wyznawano herezje i stalo sie gorliwymi katolikami.

Fak Kilku może kilkunastu psatoró1) rzeczywiście przeszło z powrotem do katolicyzmy, Paru anglikańskich księży czy biskupów ostatnio ( pytanie czy oni są rzeczywiści protestantami ( anglikanie – doktrynalnie im bliżej do katolików)


Przestali byc w stanie opozycji do wiary Chrystuowej i stali sie gorliwymi katolikami, jak byc powinno i chwala Bogu za to, ze odnalazly sie te dusze.W Ameryce pan Paul Rymniak byl protestantem i to bardzo uczonym.Poczatkowo drwil sobie z Kosciola.Po wniknieciu glebiej w katolicka nauke porzucil protestantyzm i stal sie gorliwym swieckim katolickim kaznodzieja.Bylem na kilku Mszach Swietych podczas ktorych wyglosil on kazania.Swietne.Naprawde swietne.

godunow napisał(a):


Ale choćby jednak To w historii widać że setki księży katolickich i miliony katolików przeszły na protestantyzm. A i W Polsce bardzo dużo ludzi przeszło od katolików do protestantów.. Protestantyzm ma największy przyrost w Europie . !! To skąd niby w Polsce ci protestanci się biorą ???? Po prostu opusczaja Kościól Katolicki !!
To może jednak piszmy prawdę..!!


Ich sprawa.Nie ja ich bede sadzil.Czytalem pisma Swietej Teresy z Awila. Pisala ona o tym, ze Pan Jezus jej powiedzial, ze buntownicy wobec Kosciola Katolickiego ida do piekla.Nie moje slowa.Jezeli masz jakies "ale" to odsylam cie do czytania Sw. Teresy.

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


So kwi 16, 2005 22:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
hrotheberth napisał(a):
co prawde zabrniemy w offtopic ale cóż możę moderacja nam podaruje :P

myśle że nie ma sensu sie licytować. któremy Kosciołowi przybylo bo ważne jest ilu znajdzie wiare w Chrystusa, ale taka wiare przezywaną na codzień.
gdy ktoś mówi 'odnalazłem Chrysusa' i po owocach widać że ten człowiek sie odnowił to cieszy sie serce z nowego chrzescijanina.


Zgodze sie z toba.Nie pomoze byc katolikiem jesli nie bedzie wiary i uczynkow.Historia Izraela jest w tym wzgledzie dosc jasna.

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


So kwi 16, 2005 22:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Tess napisał(a):
Motek

Nie takie tegie umysly protestanckie jak ty walczyly z Kosciolem Katolickim i walke tebprzegraly.

możesz sobie to postrzegac w kategoriach "walki", jeśli lubisz wojny religijne (to typowy kompleks "oblężonej twierdzy") - dla mnie to po prostu dyskusja i wymiana poglądów


Cytuj:
Wielu bylych pastorow protestanckich zapoznawszy sie z czystoscia nauki Kosciola Katolickiego porzucilo dotad wyznawano herezje i stalo sie gorliwymi katolikami.

Jak zauważył godunow przykładów odwrotnych jest równie dużo, jeśli nie więcej. Wiele więc z tego nie wynika, bo zdanie:
Cytuj:
Wielu bylych keięży katiolickich zapoznawszy sie z Pismem Świętym porzuciło dotad wyznawane herezje i stalo sie gorliwymi protestantami
jest tak samo prawdziwe.


czytywałem świadectwa jednych i drugich konwertytów i to, co w nich mnie uderzało, to to, ze nawracający sie na katolicyzm podkeślali walory społeczno historyczne duchowości katolickiej, zaś konwertyci na prostestantyzm podkreślali walor indywidualnej relacji i pokoju z Bogiem.

rzecz więc bardziej tkwi w pewnych potrzebach emocjonalnych i upodobaniach, niż w zobiektywizowanej prawdzie teologicznej.

uważam, że współczesny kościół reprezentuje w u ogólnieniu i uproszczeniu cztery typy duchowości o pewnych dominujących elelmentach:

estetyczną - prawosławie
mistyczną z nastawieniem na zbiorowość - katolicyzm
intelektualną z nastawieniem na indywidualizm - protestantyzm
emocjonalną - pentakostalizm

wiele ludzkich wyborów bardziej wynika z emocjonalnych potrzeb i preferencji dla róznych typów ekspresji duchowej, niż z zimnej kalkulacji teologicznej.


N kwi 17, 2005 9:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 29, 2005 12:51
Posty: 106
Post 
Tess napisał(a):
Ich sprawa.Nie ja ich bede sadzil.Czytalem pisma Swietej Teresy z Awila. Pisala ona o tym, ze Pan Jezus jej powiedzial, ze buntownicy wobec Kosciola Katolickiego ida do piekla.Nie moje slowa.Jezeli masz jakies "ale" to odsylam cie do czytania Sw. Teresy.

to lektura tych pism musiała być przerażająca.
szczescie ze zamiast czytac pisma św Teresy czytam Słowo i modle się do Pana Naszego :)

Cytuj:
estetyczną - prawosławie
mistyczną z nastawieniem na zbiorowość - katolicyzm
intelektualną z nastawieniem na indywidualizm - protestantyzm
emocjonalną - pentakostalizm

w prawosławiu imponował mi swego rodzaju wymiar mistyczny. no i estetyka.. z przyjemnością słucha sie wschodniej liturgii nie tylko z walorów duchowych ale i estetycznych.
wartością katolicyzmu jst wymiar tradycji i wiezi społecznej. jako że jest najsilniejsza grupą posiada też silny głos w osobie papieża który to głos spotyka sie z powszecnym uznaniem jak to bylo w przypadku JPII
czytanie Słowa i indywidualna modlitwa jest siłą protestantyzmu. znajomośc Słowa Bożego nas umacnia.
wszelkie ruchy odnowy w Duchu św. jak i ruchy pentakostalne pokazują nam że Duch św. działa i można narodizć sie na nowo :)
jaże wiele piekna w naszym świecie chrześciajańskim!! i wszystko na chwałe i cześć Pana Naszego Jezusa Chrystusa:)


N kwi 17, 2005 13:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
godunow napisał(a):
Tekstów ludzi którzy opóscili kosciól katolicki jest znacznie wiecej w internecie niż podobnych które Ty przytaczasz..?? Czy je mam też przytoczyć..??

Jeżeli masz jakiś tekst w którym ktoś z nich pisze że zapoznawszy się szczegółowo z doktryną protestancką tam odnalazł Pelnię Prawdy którą głosił Chrystus, to rzeczywiście z niecierpliwością czekam na przytoczenie :)
Opowiadanka o tym, jak to zalazł mu za skórę proboszcz, a we wspólnocie protestanckiej znalazł miłość zostaw bo nie na temat

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N kwi 17, 2005 14:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Agniulka pisze
Cytuj:
Opowiadanka o tym, jak to zalazł mu za skórę proboszcz, a we wspólnocie protestanckiej znalazł miłość zostaw bo nie na temat

Mnie za skórę nie zalazł żadne proboszcz ba nawet żaden katecheta. Opat czy braciszek czy kleryk czy zakonnik !! A nawet dane mi było poznać osobiście Karola Wojtyłę i z nim nieraz rozmawiać. I On kiedyś już jako papież Woła Czytajcie Ewangelie I 16 lat temu zacząłem czytać Ewangelię i Wtedy zobaczyłem jak dużo jest różnic między tym co głosi KRK a Ewangelią . Zacząłem studiować doktryny innych wyznań .
I do dnia dzisiejszego sądzę że kościól katolicki jest bardziej zdenominowanym (doktrynalnie ) kościołem niż kościoły protestanckie
Ja wierzę w Jezusa Chrystusa i i ufam w to że jestem bliżej jego prawdy . Niż gdy bym przebywał w kościele katolickim !!
Na razie zaczynam od siebie Podobnych świadectw znajdziesz sporo.. Kiedyś katolikiem byli prawie wszyscy protestanci piszący w necie i tu i na innych forach !!
A tak narmigensie widze dużą złośliwość w Twoim zapytaniu .
..
POzdro


N kwi 17, 2005 15:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
godunow napisał(a):
I do dnia dzisiejszego sądzę że kościól katolicki jest bardziej zdenominowanym (doktrynalnie ) kościołem niż kościoły protestanckie

A jak sobie poradziłeś z tym, że Apostołowie mają moc odpuszczenia i zatrzymania grzechów ? Z tym, że Piotr ma prowadzić Kościół ? Z tym, że Jezus powiedział : To JEST Ciało Moje, a nie to symbolizuje... ?

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N kwi 17, 2005 16:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
hrotheberth napisał(a):
Tess napisał(a):
Ich sprawa.Nie ja ich bede sadzil.Czytalem pisma Swietej Teresy z Awila. Pisala ona o tym, ze Pan Jezus jej powiedzial, ze buntownicy wobec Kosciola Katolickiego ida do piekla.Nie moje slowa.Jezeli masz jakies "ale" to odsylam cie do czytania Sw. Teresy.

to lektura tych pism musiała być przerażająca.
szczescie ze zamiast czytac pisma św Teresy czytam Słowo i modle się do Pana Naszego :)


Lektura przerazajaca moze w tym jednym zdaniu gdyz i Biblia zawiera ostrzezenia by wspomniec przypowiesci Jezusowe czy Objawienie Sw. Jana, natomiast cala lektura pism Sw. Teresy to skarb Kosciola i dusze pragnacy postapic w doskonalosci powinny korzystac z tych perel Tradycji Kosciola, ktore uzuplniaja Biblie.

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Pn kwi 18, 2005 1:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Agniulks zapytowywuje!
Cytuj:
A jak sobie poradziłeś z tym, że Apostołowie mają moc odpuszczenia i zatrzymania grzechów ? Z tym, że Piotr ma prowadzić Kościół ? Z tym, że Jezus powiedział : To JEST Ciało Moje, a nie to symbolizuje... ?

Powszechne apostolstwo zapewne ci jest znane. To Bóg odpuszcza co do Boga .. należy..
Co do Piotra pisałem wielokrotnie nie znajduje ani w Ewangelii ( jak zresztą chrześcijanie przez całe pierwsze stulecia ) ani w historii potwierdzenia prymatu. Jest on zakorzeniony w tradycji czytaj na podstawie legendy w kościele katolickim. . A legendy zaprawdę mnie nie interesują!! A naciągać Ewangelię . Stosować nadinterpretację po to tylko aby udowodnić słuszność swojej tezy mija się z celem.!!
Co do CIAŁA – może kiedy w innym temacie Kiedy ..???
Pozdrawiam


Pn kwi 18, 2005 6:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Agniulka napisał(a):
Opowiadanka o tym, jak to zalazł mu za skórę proboszcz, a we wspólnocie protestanckiej znalazł miłość zostaw bo nie na temat
Tacy zazwyczaj porzucaja wiare wogóle i oddaja sie w ramiona ateizmu, hedonizmu itp.

natomiast ci, którzy odchodzili od KK do protestantów to zazwyczaj ludzie którzy po prostu ...zaczęli czytac Biblię


a swoja droga to ciekawe, czemu temat miłosci wydaje ci sie nie miec zwiazku z Kościołem? to ciekawe...


Agniulka napisał(a):
A jak sobie poradziłeś z tym, że Apostołowie mają moc odpuszczenia i zatrzymania grzechów ? Z tym, że Piotr ma prowadzić Kościół ?


bez problemu, zważywszy, że nie zdołałaś napisac na temat rzekomej "sukcesji w Ewangeliach i reszcie Nowego Testamentu", mimo buńczucznych zapowiedzi sprzed paru dni.

Dlatego nadal uważam, że żadnej sukcesji nie ma, jest tylko Duch Święty, który "wieje jak chce"


Cytuj:
Z tym, że Jezus powiedział : To JEST Ciało Moje, a nie to symbolizuje... ?
tak samo, jak ty sobie poradziłaś ze słowami "jestem drogą", "jestem bramą", "jestem krzewem", "jesteście solą", zburzcie tą świątynię", "oto matka twoja" i innymi podobnymi


Pn kwi 18, 2005 9:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 07, 2004 13:45
Posty: 393
Post 
Cytuj:
emocjonalną - pentakostalizm


Co to jest penatakostalizm?

Ps: Mam nadzieję, ze zauważyłeś moją prywatną wiadomość. A swoją dogą całkiem demagogiczny ten wątek i zbacza ku przerzucaniu się cytatami.

Ps2: Tak się składa, że inni katolicy tacy jak ja albo jacek Święcki czytali Biblię i zostali katolikami.

Ps3; W KRK cenię sobie indywidualizmm, nigdy nie nalezałem do jakichś przyparafialnych wspólnot, ministrantem tez nie byłem. No ale ja sie zdążyłem już przyzwyczaić, ze jestem dziwolągiem. :D :razz:


N maja 15, 2005 15:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL